Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    όταν αγοράζω ένα προϊόν από χώρες εκτός Ευρωζώνης και πληρώνω με paypal στο οποίο έχω συνδέσει μια χρεωστική κάρτα Ελληνικής Τράπεζας, η Τράπεζα μου θα με χρεώσει κάποιο πάγιο ποσό σαν προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.
    Γιατί θα αγοράσω πχ σε Λίρες Αγγλίας ή Δολάρια Αμερικής αλλά θα πληρώσω σε Ευρώ.

    πρόσφατα έκανα μια αγορά κατ' ευθείαν με την κάρτα μου και με χρέωσαν αυτήν την προμήθεια και σκέφτομαι μήπως με το paypal την αποφύγω.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχει νήμα για το Paypal ρίξε του μια ματιά
    Ακόμα υπάρχει και για τις διάφορες κάρτες, καθώς η κάθε μια έχει διαφορετικούς όρους που χρεώνει, πχ κάποιο χρεώνουν 1 ευρώ ανα συναλλαγή άλλοι ποσοστό και μετά υπάρχουν και οι κάρτες τύπου revolut/curve

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    όταν αγοράζω ένα προϊόν από χώρες εκτός Ευρωζώνης και πληρώνω με paypal στο οποίο έχω συνδέσει μια χρεωστική κάρτα Ελληνικής Τράπεζας, η Τράπεζα μου θα με χρεώσει κάποιο πάγιο ποσό σαν προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.
    Γιατί θα αγοράσω πχ σε Λίρες Αγγλίας ή Δολάρια Αμερικής αλλά θα πληρώσω σε Ευρώ.

    πρόσφατα έκανα μια αγορά κατ' ευθείαν με την κάρτα μου και με χρέωσαν αυτήν την προμήθεια και σκέφτομαι μήπως με το paypal την αποφύγω.
    Θα αφήσεις την μετατροπή νομίσματος να την κάνει το paypal οπότε η κάρτα σου θα χρεωθεί με ευρώ χωρίς επιπλέον έξοδα.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αφήσεις την μετατροπή νομίσματος να την κάνει το paypal οπότε η κάρτα σου θα χρεωθεί με ευρώ χωρίς επιπλέον έξοδα.
    αυτό θέλω και εγώ αλλά πως μπορώ να το επιλέξω;;;
    πχ όταν αγοράζω από Αμερική σε δολάρια με paypal

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και να σε σκισει με το γαντι, με τα γνωστα ληστρικα paypal rates...

    Βεβαια εξαρταται και τι καρτα εχεις απο δω....

  6. #6
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Μηνύματα
    1.294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    όταν αγοράζω ένα προϊόν από χώρες εκτός Ευρωζώνης και πληρώνω με paypal στο οποίο έχω συνδέσει μια χρεωστική κάρτα Ελληνικής Τράπεζας, η Τράπεζα μου θα με χρεώσει κάποιο πάγιο ποσό σαν προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.
    Γιατί θα αγοράσω πχ σε Λίρες Αγγλίας ή Δολάρια Αμερικής αλλά θα πληρώσω σε Ευρώ.

    πρόσφατα έκανα μια αγορά κατ' ευθείαν με την κάρτα μου και με χρέωσαν αυτήν την προμήθεια και σκέφτομαι μήπως με το paypal την αποφύγω.
    Ολα εξαρτωνται απο το τι κάρτα έχεις και σε ποια τράπεζα. Δες τον τιμοκλατάλογο της τράπεζας σου και σύγκρινε τις χρεωσεις για μετατροπή συναλλάγματος με αυτες του Paypal. Υπο προυποθέσεις μπορεί να συμφέρει η μια ή η άλλη επιλογή

  7. #7
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    visa έχω στην Πειραιώς αλλά βλέπω ότι το paypal έχει πιο ακριβές χρεώσεις για μετατροπή συναλλάγματος

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας