Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-72 από 72
  1. #61
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν υποθέσω πως η IP του router σου είναι 192.168.1.2 και του modem σου 192.168.1.1, δοκίμασε να βάλεις στο router σου την 192.168.1.1 και στο modem σου 192.168.x.1 (εγώ για x έβαλα 3). ή και το ανάποδο, το point μου είναι να δοκιμάσεις να τα βάλεις σε ξεχωριστά subnets. Πολλά routers δεν επιτρέπουν access μέσω WAN για λόγους ασφαλείας, τα περισσότερα για την ακρίβεια.

    Μια λύση είναι αυτή που σου είπε ο jacobgr, γιατί πρακτικά χρησιμοποιείς διαφορετικό interface, έτσι όμως "καις" μια πόρτα από το router σου που ενδεχομένως μπορεί να τη θες, το δικό μου πχ έχει 4 πόρτες και τις θέλω και τις 4.

    Αυτό που πρακτικά συμβαίνει στη περίπτωσή σου είναι πως το router σου έχει /24 μάσκα δικτύου οπότε τόσο το modem σου όσο και το router σου βρίσκονται στο ίδιο subnet, οπότε πρακτικά το router σου δεν έχει κάτι να σου δρομολογήσει από το modem γιατί το modem είναι σε άλλο δίκτυο (λόγω NAT), αλλάζοντας το subnet πρακτικά αυτό που γίνεται στο router είναι να βλέπει πως ζητάς κάτι εκτός του εσωτερικού δικτύου, δλδ θες access "έξω" και σε δρομολογεί μετά στη WAN πόρτα καθώς αυτή είναι το default gateway σου, μετά το modem θα λάβει το πακέτο σου και θα απαντήσει στο router σου (πολύ πολύ χοντρικά όλα αυτά)

    Με λίγα λόγια, όσο το router σου και το modem σου θα είναι στην ίδια subnet (θεωρητικά) δε θα μιλάνε μεταξύ τους μέσω της WAN γιατί παρόλο που εσύ έχεις βάλει 2 IP που θεωηρτικά είναι στην ίδια subnet, πχ 192.168.1.1 στο modem και 192.168.1.2 στο router σου, δεν έχει καμία σημασία γιατί είναι 2 ξεχωριστά δίκτυα, το router σου θέλει το modem σου στην gateway του όχι στο εσωτερικό δίκτυό του.

    Εμένα από το ZTE που το χρησιμοποιώ ως modem βγαίνει από την lan1 καλώδιο στην wan του router μου, και γενικά αυτό είναι το σωστό (όταν θες να το χρησιμοποιήσεις καθαρά ως modem).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-04-10 at 14.04.51.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  61,7 KB 
ID: 226488

    UPDATE:

    Στο ZTE πχ έχω αυτό (στη περίπτωσή μου έχω ανοικτό το DHCP στο router αλλά μάλλον το είχα ξεχάσει, δεν έχει σημασία όμως)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-04-10 at 14.14.11.png 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  103,0 KB 
ID: 226491

    Και εδώ στο router μου είναι η ρύθμιση του WAN, όπως βλέπεις δε βάζω κάπου την IP του modem γιατί δε τη χρειάζομαι κάπου, εγώ θέλω να κάνω σύνδεση (όπως κι' εσύ υποθέτω) μέσω PPPoE.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-04-10 at 14.15.39.png 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  258,6 KB 
ID: 226492
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosru : 10-04-21 στις 14:20.

  2. #62
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Δεν ξέρω αν με κατάλαβες, στο έγραψα πολύ γρήγορα.
    Χρειάζεσαι 2 ethernet καλώδια για να συνδέσεις το ΖΤΕ με το TP-Link.
    Το ένα είναι αυτό που έχεις και κάνεις την PPPoE κλήση. Αυτό δεν είναι στην ουσία ethernet και δεν μπορείς μέσα από αυτό να δεις το interface του ΖΤΕ.
    Για να έχεις αυτή τη δυνατότητα (ουσιαστικά το μόνο που θα σου προσφέρει είναι παρακολούθηση του ZTE) θα πρέπει να συνδέσεις επιπλέον με 2ο καλώδιο μία άλλη LAN του ΖΤΕ με μια LAN είτε απευθείας πάνω στο TP-LInk είτε σε τυχών switch που έχεις στο δίκτυο.

  3. #63
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω την εντύπωση όχι όμως για το συγκεκριμένο router κάποιο παιδί είχε μιλήσει για κάποιους κανόνες που έβαζε κάπου και έτσι κατόρθωνε να μιλήσει μέσω wan με το interface χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορεί να λειτουργεί και εδώ
    VARAJOHN

  4. #64
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε κανονικά Router είναι εφικτό. Απλά δημιουργούμε και άλλη σύνδεση με ΙΡ στο υποδίκτυο του Bridged Router και το κολλάμε ίδιο eth interface (δηλαδή την WAN θύρα).
    Τα απλά DSL Router, δεν έχουν τέτοια δυνατότητα, οπότε η άλλη λύση είναι με δεύτερο καλώδιο δικτύου και ταυτόχρονα 2η ΙΡ στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή.

  5. #65
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    694
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι δεν χρειάζεται δεύτερη IP στην κάρτα του υπολογιστή μπαίνω κατευθείαν με δεύτερο καλώδιο. φυσικά είναι στο ίδιο subnet Έτσι εννοείται

    το θέμα ήταν να μην έχω δεύτερο καλώδιο
    VARAJOHN

  6. #66
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Χωρίς 2ο καλώδιο σε απλά DSL Router δεν γίνεται. Μόνο σε κανονικά Router, όπως ανέφερα αφού υπάρχει δυνατότητα ορισμού τι θα βγαίνει από την μοναδική WAN.
    Ένα παράδειγμα σε OpenWrt. Υπάρχει ένα μόνο καλώδιο που συνδέει το WAN με το LAN του Bridged DSL Router. Σε αυτό το καλώδιο περνά και η επικοινωνία μέσω της σύνδεσης "MODEM" που έχει ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο, ενώ το LAN έχει άλλο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  OpenWrt.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  66,8 KB 
ID: 226578

  7. #67
    Μετά την μετάβασή μου από ADSL Vodafone με ταχύτητα 6MBps σε VDSL Vodafone 50MBps όλα καλά με την διαδικασία bridge.

    Σύνδεσα bridge σύμφωνα με τον οδηγό το ΖΤΕ και το routing το κάνει το ASUS DSL-N17U.

    Στο ZTE έχω μόνο το Lan1 να πηγαίνει στο WAN του ASUS.

    Δεν βλέπω όμως με τίποτα το interface του ZTE στην 192.168.2.1. Το ASUS είναι στην εργοστασιακή του την 192.168.1.1

    Το πρόβλημα είναι πως αν βάλω δεύτερο καλώδιο από lan 2 του ZTE στο switch που έχω, μετά δεν έχω Internet.

    Πως μπορώ να έχω πρόσβαση και στα 2 Interface? Δηλαδή και του ASUS αλλά και του ZTE ?

  8. #68
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Θα κλείσεις τον DHCP του ΖΤΕ.
    2. Θα συνδέσεις τα 2 Router με ένα καλώδιο δικτύου (LAN-LAN) ή μέσω switch (όπως το έκανες).
    3. Θα ορίσεις στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου 2 διευθύνσεις ΙΡ σταθερές, από μία για κάθε υποδίκτυο.

  9. #69
    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν γίνεται έτσι.
    Αν βάλω σύνδεση των 2 ρούτερ μέσω LAN κάνει loop σε όλο το δίκτυο αφού είναι πάνω και το καλώδιο WAN και βραχυκυκλώνει όλο το δίκτυο.
    Αν βγάλω το WAN καλώδιο, και αφού είναι bridged το ZTE πάνω στο ASUS, δεν γεφυρώνει κάπου αφού το WAN καλώδιο είναι εκτός του ASUS και είναι η γέφυρα για να γίνει routing οπότε δεν έχω τίποτα.

  10. #70
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φίλε μου το έχουν κάνει δεκάδες χρήστες. Κάπου κάνεις λάθος, είτε στην συνδεσμολογία είτε στις ρυθμίσεις.
    Κάθε Router θα έχει το δικό του υποδίκτυο. Δηλαδή ο ένας θα ακούει στην LAN ΙΡ 192.168.1.1 και ο άλλος στην 192.168.2.1.
    Ένα καλώδιο δικτύου θα είναι από την Bridged LAN του Νο1, στην WAN του Νο2.
    Το δεύτερο καλώδιο δικτύου, θα είναι μεταξύ 2 θυρών LAN των Routers.
    Ο Νο1 θα έχει κλειστό τον DHCP και στον υπολογιστή σου, θα ορίσεις στην κάρτα δικτύου 2 σταθερές ΙΡ, από μία για κάθε υποδίκτυο.

  11. #71
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Νικαια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.196
    Downloads
    83
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-LINK ARCHER VR200
    Ρε παιδια κανω λιγο hijack το νημα....ειχα καταφερει οταν ημουν σε wind να κανω bridge ενα zte h268N με ενα asus rx-ax82u.Μετα ειχε μια βλαβη η γραμμη και αναγκαστηκα να κανω hard reset τα 2 ρουτερ με αποτελεσμα να χαθουν οι ρυθμισεις.

    Παω τωρα να ξανακανω τη διαδικασια αλλα δεν δουλευει...ειμαι Voda 100αρα και για username εχω βαλει guest@adsl.gr και pass guest ενω εχω κανει ολη τη διαδικασια που προτεινεται στο νημα.Τι λαθος μπορει να συμβαινει;Να χρειαζεται αλλος κωδικος;Εντωμεταξυ δεν μου τον λενε απο τη τεχνικη υπηρεσια και μου λενε κατι χαζομαρες να στειλουν τεχνικο κτλ....

  12. #72
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    cosmote
    Router
    H 300 S
    Καλησπερα μπορω με καποιο τροπο να βαλω τους κωδικους του voip που εχω παρει απο το ρουτερ της vodafone , γιατι θελω να χρησιμοποιησω αυτο , μου ειναι πιο σταθερο και στο ιντερνετ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodgeor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα μπορω με καποιο τροπο να βαλω τους κωδικους του voip που εχω παρει απο το ρουτερ της vodafone , γιατι θελω να χρησιμοποιησω αυτο , μου ειναι πιο σταθερο και στο ιντερνετ
    Υπαρχει καποιος κωδικος και σε αυτο το ρουτερ για να μπανεις σαν superuser;

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας