Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 72
  1. #46
    Εγγραφή
    20-11-2004
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε πάλι τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και επέμενε μέχρι να πέσεις σε κάποιον που γνωρίζει το θέμα.
    Κανονικά είναι ο αριθμός τηλεφώνου, αλλά κάποιες φορές για αδιευκρίνιστο λόγο δεν παίζει. Οπότε ζητάς να σου τον ενεργοποιήσουν πάλι ως default.
    Δεν βγάζω άκρη, η απάντηση είναι "αυτό έχουμε, δεν έχουμε κάτι άλλο να σας δώσουμε..." Θα δοκιμάσω μερικές φορές ακόμα μπας και....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swapjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα ήταν όντως ο αριθμός τηλεφώνου. Ίσως να γίνει ο αριθμός τηλεφώνου αν τους ζητήσεις να στο κάνουν reset; Και έτσι για να πεις οτι τα δοκίμασες όλα, γιατί δεν βάζεις τον δικό σου εξοπλησμό να κάνει το dialing; Μπας και...
    Εννοείται κάνω authentication και από τον εξοπλισμό μου αλλά δεν συνδέεται. Από την άλλη, όταν δεν συνδέεται το δικό τους ρουτερ πληκτρολογώντας τον κωδικό που μου δίνουν, τι παραπάνω να περιμένω;

  2. #47
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polo_cult Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται κάνω authentication και από τον εξοπλισμό μου αλλά δεν συνδέεται. Από την άλλη, όταν δεν συνδέεται το δικό τους ρουτερ πληκτρολογώντας τον κωδικό που μου δίνουν, τι παραπάνω να περιμένω;
    Χα! Σωστό κι αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγο ψάξιμο θα βρείτε τη διαδικασία που έχω αναφέρει για το H268N σε συνδυασμό με το Fritz. Πρακτικά τα βήματα που πρέπει να γίνουν είναι ίδια εκτός από το 4 το οποίο διαφέρει ανάλογα με το πιο ρουτερ εμπορίου έχετε. Για να μη ψάχνετε αναφέρω και πάλι τα βήματα ώστε το ZTE να έχει την VOIP τηλεφωνία + να λειτουργεί σαν modem μόνο ενώ το άλλο ρουτερ να αναλαμβάνει τη pppoE κλήση και όλη τη δρομολόγηση του δικτύου μας:
    1. Στο ZTE (192.168.1.254) αρχικά στο WAN φτιάχνουμε μια νέα σύνδεση.
    Ονομα: ότι θέλουμε πχ BRIDGEMODEM
    Τύπος: Bridge
    Enable VLAN: tick
    VLAN ID: 835
    802.1p: 0

    2. Στο Port Binding επιλέγουμε τη νέα σύνδεση που φτιάξαμε (BRIDGEMODEM πχ) και κάνουμε τικ στη θύρα του ZTE που θα συνδεσουμε το Fritz (ή αλλο VDSL2 ρουτερ εμπορίου) πχ LAN2.

    3. Στο WAN διαγράφουμε τη σύνδεση VDSL_835 (είναι η σύνδεση του ιντερνετ). Πλεον το ΖΤΕ δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ παρά δουλευει μόνο η τηλεφωνία + συγχρονίζει η VDSL γραμμή
    Το έχω κάνει bridge (με ένα Edgerouter ER-X). Όλα δουλεύουν ρολόι εκτός απ' το port forward. Απ' όσο καταλαβαίνω πρέπει να γίνει στο Edgerouter και το έχω κάνει εκεί. Μήπως πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον στο Η268Ν; Σου δουλεύει το port forward όταν το κάνεις στο δικό σου router (το FritzBox);

  3. #48
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όταν ένα DSL Router μπει σε Bridge Mode, τότε δουλεύει μόνο ως modem.
    Οπότε το οποίο, port forwarding γίνεται στον κύριο και μοναδικό Router που κάνει την κλήση ΡΡΡ και την σύνδεση με το διαδίκτυο και στην δικιά σου περίπτωση είναι το Edgerouter.

  4. #49
    Εγγραφή
    20-11-2004
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Γιατί δεν χρησιμοποιούμε το παρακάτω παρά κάνουμε port bind;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20200516_133957.jpg  


  5. #50
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτή η ρύθμιση χρειάζεται όταν το ΖΤΕ μπει ως Router πίσω από άλλη συσκευή ώστε να πάρει την σύνδεση μέσω της WAN θύρας.

    Αν το ΖΤΕ είναι ως modem στην γραμμή και πίσω του το δικό μας Router, τότε για να κάνει αυτό την σύνδεση χρειάζεται το port bind.
    Και τούτο διότι το ZTE κάνει δύο συνδέσεις. Μία για το Internet και η άλλη για την τηλεφωνία. Εμείς θέλουμε η πρώτη να γίνεται από τον δικό μας Router, άρα αυτή θα πρέπει να την οδηγήσουμε προς αυτόν.

  6. #51
    Εγγραφή
    20-11-2004
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Οκ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

    Η αλήθεια είναι ότι βάζοντας το είχα δει ότι κάνει κάτι περίεργα, φτιάχνει 4 προφιλ, adsl και vdsl.

  7. #52
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ένα DSL Router μπει σε Bridge Mode, τότε δουλεύει μόνο ως modem.
    Οπότε το οποίο, port forwarding γίνεται στον κύριο και μοναδικό Router που κάνει την κλήση ΡΡΡ και την σύνδεση με το διαδίκτυο και στην δικιά σου περίπτωση είναι το Edgerouter.
    Κατανοητό. Ευχαριστώ.

  8. #53
    Εγγραφή
    18-02-2012
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα σε όλους…!!!
    Είμαι συνδρομητής στην Wind με 50αρα γραμμή voip…
    Εχω το Ρούτερ ZXHN H268N αλλά έχω πρόβλημα ταχύτητας ασύρματα…
    Εχω και ένα ρούτερ Asus dsl-n17u μπορείτε να με βοηθήσετε πώς να το κάνω να δουλέψει???
    Το ZTE το εκανα bridge όπως διαβασα εδώ…
    Το Asus dsl-n17u δεν μπορώ να κάνω τις κατάλληλες ρυθμίσεις…
    Αν μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς πως θα μπορέσω να το ρυθμίσω???
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ..

  9. #54
    Εγγραφή
    18-01-2021
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγο ψάξιμο θα βρείτε τη διαδικασία που έχω αναφέρει για το H268N σε συνδυασμό με το Fritz. Πρακτικά τα βήματα που πρέπει να γίνουν είναι ίδια εκτός από το 4 το οποίο διαφέρει ανάλογα με το πιο ρουτερ εμπορίου έχετε. Για να μη ψάχνετε αναφέρω και πάλι τα βήματα ώστε το ZTE να έχει την VOIP τηλεφωνία + να λειτουργεί σαν modem μόνο ενώ το άλλο ρουτερ να αναλαμβάνει τη pppoE κλήση και όλη τη δρομολόγηση του δικτύου μας:
    1. Στο ZTE (192.168.1.254) αρχικά στο WAN φτιάχνουμε μια νέα σύνδεση.
    Ονομα: ότι θέλουμε πχ BRIDGEMODEM
    Τύπος: Bridge
    Enable VLAN: tick
    VLAN ID: 835
    802.1p: 0

    2. Στο Port Binding επιλέγουμε τη νέα σύνδεση που φτιάξαμε (BRIDGEMODEM πχ) και κάνουμε τικ στη θύρα του ZTE που θα συνδεσουμε το Fritz (ή αλλο VDSL2 ρουτερ εμπορίου) πχ LAN2.

    3. Στο WAN διαγράφουμε τη σύνδεση VDSL_835 (είναι η σύνδεση του ιντερνετ). Πλεον το ΖΤΕ δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ παρά δουλευει μόνο η τηλεφωνία + συγχρονίζει η VDSL γραμμή

    4. * Για Fritz. Για άλλα μοντεμ εμπορίου ίσως διαφέρει λίγο
    Στις ρυθμίσεις του Fritz πηγαίνουμε Internet->Account Information
    ΕΠιλέγουμε
    a. Connection to an external modem or router
    b.Establish own connection to the internet
    c. Is account information required : YES
    Και βάζουμε user και pass (το User το βρίσκουμε από το ZTE, το Pass σε μένα ήταν το τηλεφωνο, σε κάποιους ίσως πρέπει να κάνει κάτι η τεχνική υποστήριξη για να επαναφέρει στο default τα στοιχεία σύνδεσης)
    d. Πατάμε Apply


    5.Συνδεουμε τη WAN του FRITZ (ή όποιου ρούτερ έχουμε) Με τη θύρα που είχαμε τικάρει στο Port Binding (πχ LAN2) και είμαστε έτοιμοι.
    Μολις παρελαβα απο τη WIND ενα ZYXEL VMG8623-T50B . Το εστησα εν αναμονη της ενεργοποιησης της Fiber100 γραμμης απο τη WIND. Προσπαθησα να "αντιγραψω" τη διαδικασια που αναφερεται για το ΖΤΕ αλλα απο το μενου του ZYXEL λειπουν (ή δεν τα βρισκω) αρκετα κομματια της διαδικασιας για να βαλω το δικο μου Fritz μετα το ZYXEL(Modem & VoIP θα κανει αυτο, συνδεση στο ιντερνετ και routing θα κανει το Fritz).
    Μηπως καποιος το εχει δουλεψει το ZYXEL και μπορει να δωσει τα φωτα του;
    Ευχαριστω εκ των προτερων

  10. #55
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Netgear N300 DGN2200V3
    Καλησπέρα κι από εμένα παιδιά,

    "Δυστυχώς" ενώ έχω κάνει τη διαδικασία του bridge με ένα ASUS AC56U σαν ethernet wan σύνδεση, αλλά το port forwarding δεν λειτουργεί με τίποτα, γιατί η Wan IP είναι διαφορετική από τη Public IP. Έχει κανείς ξεπεράσει αυτό το θέμα? Υπάρχει κάπου οδηγός ή κάποια λύση?

    Ευχαριστώ!

    edit: Τελικά επικοινώνησα με wind και μου το γύρισαν σε public IP. Μια χαρά τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Omen : 17-03-21 στις 18:04.

  11. #56
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    έχω μπροστά το ZTE 268n και πίσω από το ZTE έρχεται ένα tp-link TD-W8980 που κάνει κλήση και διαχείριση του δικτύου. φεύγει λοιπόν ένα καλώδιο UTP από την wan του tp-link σε μία lan του ZTE. δουλεύουν όλα κανονικά αλλά δεν μπορώ να μπω στη σελίδα του ZTE.

    κάτι μου διαφεύγει και δεν γίνεται αλλά δεν μπορώ να βρω τι

    γνωρίζει κανείς κάτι?
    VARAJOHN

  12. #57
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα! Το πρόβλημά σου είναι απλό - το ίδιο είχα κι' εγώ - to ΖΤΕ σου λειτουργεί πλέον ως modem μόνο, και ουσιαστικά το TP-Link σου είναι ο βασικός σου router, ο DHCP τρέχει στον ρούτερ σου οπότε πρακτικά ο modem σου μένει απ' έξω (τα λέω πολύ basic και απλά), εν ολοίγις, το modem σου βρίσκεται σε διαφορετική subnet, πχ εμένα το ρουτερ μου βρίσκεται στην 192.168.1.1 ενώ το modem μου στην 192.168.3.1

    Ένας απλός και εύκολος τρόπος να δεις την εσωτερική IP του modem σου είναι να συνδεθείς στο WiFi του modem απευθείας, όχι στο router (αν το έχεις κλειστό - που καλό είναι να το έχεις κλειστό - τότε απλά ενεργοποίησέ το για λίγο, ίσα ίσα να δεις την IP του). Ουσιαστικά όταν συνδεθείς απευθείας στο WiFi του modem σου τότε θα πάρεις ως gateway την IP του modem σου, ενώ όταν συνδέεσαι στο router σου τότε ως gateway θα έχεις την IP του router σου. Όταν δεις την IP του modem σου, μετά μπορείς να απενεργοποιήσεις το WiFi του modem καθώς δε σου χρειάζεται και δεν υπάρχει λόγος να εκπέμπει άδικα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2021-04-10 11.46.09.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  209,7 KB 
ID: 226483

    Όταν θα δεις την IP του modem σου, δε θα χρειάζεται να συνδέεσαι στο WiFi του κάθε φορά που θα θες να μπεις στο GUI interface του, απλά θα γράφεις στο PC σου την ip του modem σου και θα μπαίνεις κανονικά.

    Τώρα εδώ βέβαια υπάρχει και μια 2η άποψη, να απενεργοποιείς το DHCP του router σου και να το ενεγοποιείς στο modem (δηλαδή στο ZTE σου), προσωπικά εγώ διαφωνώ με αυτό, όχι όμως ότι είναι λάθος και έτσι.

    Τέλος, αν βάλεις ένα 3ο router που θα θες να χρησιμοποιείς ως access point (πχ έχω βάλει στον 2ο όροφο), τότε εκεί στο router εκείνο (το 3ο) πρέπει να απενεργοποιήσεις το DHCP ώστε να βρίσκονται όλα στο ίδιο δίκτυο

  13. #58
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δυστυχώς φίλε μου δεν είναι αυτό.το ρούτερ Μου έχει καρφωτη IP και το modem Μου έχει καρφωτη IP και είναι και στο ίδιο subnet απλά δεν μπορώ να το δω Δεν ξέρω γιατί. βέβαια συνδέομαι wan με lan
    VARAJOHN

  14. #59
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Σύνδεσε ένα επιπλέον καλώδιο απο το LAN σου σε μια άλλη lan του ΖΤΕ

  15. #60
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    έτσι το έχω τώρα απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορώ να μπω μέσα από τη wan είναι θέμα δηλαδή τιμής χαχαχαχα
    VARAJOHN

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας