Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 72
  1. #1
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!

    Θα ήθελα την βοήθειά σας σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω.

    Σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου στην Wind (προηγουμένως ήμουν στην Cosmote), και προσπαθώ να κάνω ότι είχα κάνει και με το router της cosmote.

    Ως modem έχω το TD-W9970 v2, για router χρησιμοποιώ το RT-AC66U B1 της Asus, και οι δύο συσκευές έχουν ανανεωμένα firmware.

    Μέχρι εδώ όλα καλά, συγχρονίζω στις ταχύτητες που αναγράφονται και στο προφίλ μου και έχω κανονικά Internet.

    Σε άλλο χώρο του σπιτιού είχα το router της Cosmote το οποίο είχα ρυθμίσει να λαμβάνει WAN από Ethernet που έβγαινε από το ASUS, με ανενεργό το WiFi και συνδεδεμένη την τηλεφωνική συσκευή πάνω στο router.

    Τώρα με το ZTE H268N της Wind, ενεργοποίησα το WAN Ethernet, έσβησα όλα τα προφίλ που έχει και στο Internet -> WAN -> WAN Ethernet και δοκίμασα διάφορα προφίλ όμως κανένα δε λειτούρτησε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-04-01 at 20.51.53.png 
Εμφανίσεις:  123 
Μέγεθος:  63,1 KB 
ID: 213302

    πέραν αυτών δοκίμασα και Service List "INTERNET_Voip", όμως το τηλέφωνο βγάζει συνέχεια "Not registered", ενώ το Internet που λαμβάνει μέσω WAN Ethernet, λειτουργεί. Όταν σηκώνω το τηλέφωνο βλέπω ότι ανάβει το λαμπάκι Phone 1 στο ZTE όμως είναι νεκρό.

    Όταν συνδέω το ZTE απευθείας (χωρίς δηλαδή το ASUS router και το TP-Link modem), τότε το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά.

    Δύο φορές που κάλεσα το 13700, κατάλαβα πως η γνώση είναι περιορισμένη επομένως δεν υπήρχε λόγος να συνεχίσω να καλώ.

    Έχετε κάτι να προτείνετε μήπως; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να μπορέσω να κάνω χρήση της VOIP υπηρεσίας δια μέσου του ZTE;

    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!

    - - - Updated - - -

    Μετά από επιπλέον επικοινωνία με την Wind, μου ισχυρίστηκαν πως αυτό που προσπαθώ να κάνω δεν είναι δυνατό και πως το router τους θα πρέπει να είναι πρώτο και πάνω σε αυτό να συνδέονται όλα τα υπόλοιπα, αν δε το κάνω έτσι, ακόμα και να λαμβάνει ίντερνετ η συσκευή το VoIP δε θα λειτουργεί.

    Τους είπα πως με το router της Cosmote δεν είχα τέτοιο θέμα, και όταν το είχα συνδεδεμένο επάνω στο ASUS router μου (το οποίο με τη σειρά του έκανε χρήση το TP-Link για modem), το VoIP μου λειτουργούσε κανονικότατα, χωρίς μάλιστα να χρειαστεί να φτιάξω κάποιο προφίλ ή να κάνω κάποια ειδική ρύθμιση.

    Μου ανέφεραν πως δυστυχώς αυτό είναι κάτι που στην Wind δε λειτουργεί και πως για λόγους ασφαλείας τα router τους είναι κλειδωμένα.

    Προσωπικά, προτού λάβω ως δεδομένο αυτά που μου είπαν από την τεχνική υποστήριξη της Wind, θα το ψάξω όσο περισσότερο γίνεται και φυσικά κάθε βοήθεια θα είναι πολύτιμη.

    Ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosru : 02-04-20 στις 15:23.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Εγώ έχω το ΖΤΕ σαν μοντεμ πρώτο, και σε bridge mode πίσω από αυτό το draytek.
    Τηλεφωνία έχω από το ZTE και σαν ρούτερ έχω το draytek μου. Όλα δουλεύουν μια χαρά.
    Αυτά σαν πελάτης wind σε καμπίνα Wind.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα!

    Ναι, έτσι λειτουργεί, το έχω δοκιμάσει κι' εγώ, απλά δε με εξυπηρετεί έτσι, γι' αυτό και αναζητώ τρόπο να το κάνω να λειτουργήσει όπως το είχα όταν ήμουν στην Cosmote. Σκέφτηκα να αγοράσω VoIP router, όμως απ' όσα έχω διαβάσει, βλέπω πως υπάρχει αδυναμία ή και άρνηση στη παραχώρηση των ρυθμίσεων και κωδικών της VoIP γραμμής.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2005
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Wind - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    SNR / Attn
    ---(dB) / ---(dB)
    Να ρωτήσω γιατί δεν εξυπηρετεί αυτός ο τρόπος? εκτός ίσως ότι εχεις όριο τα 100 mbps και όχι το όριο του 1 gigabps, ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί περιμένω 100mbps fiber to the home από την wind και δεν ξέρω πως να συνδέσω το ASUS DSL-AC56U που εχω και κάνει παπάδες σε σχέση με αυτά που προσφέρει η Wind

  5. #5
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, στη δική μου περίπτωση είναι καθαρά λειτουργικός ο λόγος.

    Η τηλεφωνική πρίζα βρίσκεται στον 1ο όροφο της πολυκατοικίας, στον οποίο διαμένω εγώ, στον 2ο όροφο της πολυκατοικίας (ξεχωριστό διαμέρισμα), διαμένουν οι γονείς μου με τα δυο μου αδέρφια.

    Καθώς θέλουμε να κάνουμε χρήση μιας σύνδεσης, έχουμε την σύνδεση στον 1ο όροφο.

    Όσο ήμουν στην Cosmote αυτό που είχα κάνει ήταν το εξής:

    Στον 1ο όροφο, στο δωμάτιο που χρησιμοποιώ ως workspace, είχα το TP-W9970 v2 ως modem και πάνω του το ASUS RT-AC66U B1 ως router. Πάνω στο ASUS έχω συνδεδεμένο τον υπολογιστή μου και δίνω WiFi 5GHz με hidden SSID καθαρά για μένα (tablet + smartphone). Επιπλέον, πάνω στο ASUS έχω συνδέσει και το TP-LINK TL-PA7010P KIT AV1000 καθώς το δωμάτιο απέχει από το σαλόνι και αυτό αφενός δε μου επέτρεπε να ανεβάσω καλώδιο στον 2ο όροφο, αφετέρου στο σαλόνι το 2.4GHz WiFi του ASUS ήταν ασθενές λόγο τόσο της τοιχοποιίας όσο και του πλήθους των τοίχων. Επομένως με το powerline μπορούσα στην ουσία μέσω του ρεύματος να μεταφέρω το δίκτυο από το δωμάτιο στο σαλόνι χωρίς να χάνω σε ποιότητα (με βάση τα αποτελέσματα του speedtest με Ethernet). Πριν το powerline είχα κάνει δοκιμές με WiFi extenders όμως και πάλι, χρειάστηκα τρία WiFi extenders για να φτάσει το σήμα στο σαλόνι και η ταχύτητα (προφανώς) είχε μειωθεί πάρα πολύ. Εμ πάση περιπτώση, με το powerline κατάφερα να έχω στο σαλόνι καλή ταχύτητα και καθώς το powerline έχει μία Ethernet έξοδο, σύνδεσα πάνω της ένα μικρό switch, πάνω στο switch σύνδεσα ένα WiFi extender και το οποίο δίνει 2.4GHz WiFi στο σαλόνι και η ταχύτητα είναι πολύ καλή. Από το ίδιο switch βγάζω ένα shielded Ethernet καλώδιο (10 μέτρων), το οποίο το ανεβάζω στον 2ο όροφο, στο άλλο διαμέρισμα. Το καλώδιο δεν το έχω αφήσει εκτεθειμένο, το έχω μέσα σε κανάλι ώστε να το προστατεύσω όσο το δυνατόν περισσότερο από τον καιρό.

    Περνάμε τώρα στον 2ο όροφο. Εκεί το καλώδιο που έρχεται από τον 1ο όροφο το σύνδεσα πάνω στο Netis WF2780, από το οποίο βγάζω WiFi 2.4GHz για το πάνω σπίτι, και πάνω στο Netis σύνδεσα το router της Cosmote. Εδώ να αναφέρω πως το Netis δεν ήταν αναγκαίο, θα μπορούσα να συνδέσω απευθείας το router της Cosmote, ο μόνος λόγος που σύνδεσα το Netis ήταν γιατί έχει 4 ισχυρές κεραίες και το σήμα είχε μεγαλύτερη εμβέλεια. Στο router της Cosmote έχω συνδέσει επάνω στην θύρα WAN το netis, από το οποίο παίρνει ίντερνετ (αλλάζοντας λίγο κάποιες ρυθμίσεις στο router της Cosmote), σε μια θύρα LAN το full σήμα (εδώ γελάμε) της Cosmote, και στην θύρα STB το Cosmote TV.

    Εν ολίγοις, το δίκτυο γενικά αν και μπορεί ν' ακούγεται σύνθετο, δεν είναι ιδιαίτερα σύνθετο, έχει βέβαια αρκετά points of failure, όμως είναι ρυθμισμένο έτσι ώστε και οι κόμβοι όπου χρειάζεται να είναι σε άλλο subnet και η απόδοση της γραμμής να είναι η καλύτερη δυνατή και εξυπηρετούσε άρτια τις ανάγκες όλων.

    Τώρα με την Wind, αντιμετωπίζω 2 προβλήματα, το 2ο πρόβλημα ακόμα δε το έχω αναφέρει και ευελπιστώ να μη χρειαστεί, και το έχω απομονώσει εντελώς ώστε να μην επηρεάζει το τρέχων. Το 1ο και βασικότερο πρόβλημα είναι ότι με το router της Wind δε μπορώ να έχω το τηλέφωνο στον 2ο όροφο. Ξέχασα να αναφέρω ότι στον 1ο όροφο όχι μόνο δεν υπάρχει ανάγκη του τηλεφώνου, αλλά προσωπικά δε το χρησιμοποιώ ποτέ και δε θα ήθελα να το έχω.

    Η τελική δυνατή "λύση", ή καλύτερα θα έλεγα ο συμβιβασμός, αν δε καταφέρω εν τέλη να βγάλω άκρη, θα είναι να αφαιρέσω το TP-Link, να βάλω στη θέση του το ZTE ως bridge για modem και το VoIP, να στείλω από το ZTE το voip στην τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού ώστε να συνδέσω το τηλέφωνο στο σαλόνι του 1ου ορόφου, και μιας και είναι ασύρματη συσκευή, να είναι η βάση στον 1ο όροφο μεν και η συσκευή στον 2ο και απλά θα πρέπει να τοποθετούν το τηλέφωνο στην βάση για φόρτιση κάθε 2 νύχτες...

    - - - Updated - - -

    Τελικά σήμερα έμαθα τον λόγο που λειτουργούσε το VoIP στην cosmote με τον παραπάνω τρόπο που περιγράφω και δε λειτουργεί με το router της Wind (καθώς και με άλλους παρόχους). Επίσης είναι αδύνατο να σου δώσουν τους κωδικούς του VoIP για να βάλεις δική σου συσκευή.

    Εν τέλη αποφάσισα το καλοκαιράκι που έχουμε, ή τουλάχιστον είχαμε, σκοπό να βάψουμε το σπίτι και να κάνουμε κάτι μαστορέματα, να φτιάξω τις γραμμές του σπιτιού ώστε να δίνω τηλέφωνο και data και πάνω απευθείας, χωρίς το powerline και τις άλλες πατέντες που έχω κάνει, και να συνδέσω τα 2 διαμερίσματα στο κουτί της πολυκατοικίας να είναι μια γραμμή και να ξεμπερδεύω. Έως τότε έχω την βάση του σταθερού κάτω στο router και τον ασύρματο πάνω, θα κοιτάξω να δω κάποια ασύρματα στο skroutz που να είναι ζευγάρι και να έχουν και καλό σήμα ώστε να επιλυθεί έστω προσωρινά το θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosru : 03-04-20 στις 03:31.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Μην το παλεύεις, δεν θα δουλέψει το VoIP ότι και να κάνεις αν βάλεις το router της Wind 2ο. Αν ψάξεις υπάρχουν και άλλα post με αυτό το θέμα το είχα αναφέρει και εγώ. Κωδικούς δεν δίνουν, οπότε πάντα πρώτο το router της Wind. Έκανα το λάθος να αγοράσω το DSL-AC87VG πιστεύοντας ότι θα είχα τους κωδικούς και το έβαλα εκεί που ήξερα...και στο τέλος το πούλησα και απλά παράτησα το DGA4130...

  7. #7
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι ακριβώς... Πάντως μπορώ να πω ότι το παιδί που ήρθε να τσεκάρει τη γραμμή μου επειδή είχα πολλά σφάλματα ήταν πολύ φιλότιμο και με ενημέρωσε πλήρως περί τίνος πρόκειται και γιατί γίνεται όλο αυτό. Πέραν της Cosmote, στις άλλες εταιρείες το ρούτερ τους μπαίνει πρώτο πάντα.

    Με την Cosmote αυτό κάμπτεται επειδή είναι το δίκτυό της και δεν κοιτάζει σειριακούς, επομένως είτε 1ο το έχεις είτε n, εφόσον το ρούτερ της Cosmote πιάνει δίκτυο, τότε το VoIP θα λειτουργεί.

    Αυτό που έκανα τώρα είναι να έχω 1ο το ρούτερ της Wind, έβαλα στο συρτάρι το TP-Link TD W9970 που χρησιμοποιούσα σαν modem, στο DSL έσβησα το προφίλ VDSL_835 και άφησα το VDSL_837 που υπήρχε ήδη, έφτιαξα ένα νέο προφίλ bridge, και έχω το ZTE σαν modem και VoIP και το ASUS ως βασικό ρούτερ. Επάνω στο ZTE έβαλα μια ασύρματη συσκευή που προμηθεύτηκα, είχε δύο βάσεις και δύο ασύρματες συσκευές τηλεφώνου, άφησα και τις δύο συσκευές τηλεφώνου στον δεύτερο όροφο μαζί με την δευτερεύουσα βάση, και σύνδεσα την βασική βάση στο ZTE, το σήμα πιάνει μια χαρά μεταξύ τους και μιλάνε επάνω κανονικά χωρίς να μ' ενοχλεί κανείς κάτω.

    Επομένως μπορούμε να θεωρήσουμε πως το θέμα έχει επιλυθεί.

    Πάντως σε ότι αφορά τους κωδικούς για VOIP, καθώς έψαξα το φόρουμ πολύ προτού αποφασίσω να γράψω το topic αυτό και είδα πως έχουν ειπωθεί διάφορα, θέλω να πω πως από νομικής πλευράς ο αγοραστής που απολαμβάνει τις υπηρεσίες του πωλητή, στην περίπτωσή μας οι διάφοροι πάροχοι τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, λαμβάνοντας υπ' όψιν μια σειρά νομολογιών αλλά και το ίδιο το συμφωνητικό μεταξύ αγοραστή και πωλητή, στερείται του δικαιώματος γνωστοποίησης των κωδικών και ακόμα και με την αίτηση που κάνει ο αγοραστής προς τον πωλητή, ο πωλητής με την άρνησή του δεν προβαίνει σε καταστρατήγηση κάποιου νόμου, κανονισμού ή οδηγίας.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Να το παρακολουθείς το ASUS διότι για ένα μικρό διάστημα που το λειτουργούσα έτσι είχα θεματάκια πχ. δεν μπορούσα να συνδεθώ στο Discord η τυχαίες αποσυνδέσεις αν και στο ZTE είχα κανονικά internet (όταν είχα 100). Επίσης σε αυτό που αναφέρονται πολύ πρόσεχε μην έχεις διπλό NAT.

    Η μόνη εναλλακτική μετά είναι να πας σε κάποια εταιρία που προσφέρει VoIP υπηρεσίες και έτσι έχεις internet από Wind και VoIP από τρίτο που αναγκαστικά θα σου δίνει τους κωδικούς για να δουλέψει, αλλά δεν έχω ψαχτεί με το θέμα διότι εφόσον κάτι που δουλεύει και είμαι ικανοποιημένος δεν το πειράζω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prototype : 06-04-20 στις 12:28.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

    Κατ' αρχάς, σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνεις!

    Μέχρι στιγμής, από τότε που το είχα αγοράσει δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βέβαια στη χώρα που έμενα δεν είχα ανάγκη από μόντεμ καθώς έπαιρνα απευθείας από καλώδιο Ethernet που έβγαζε το σπίτι. Τον Μάιο του 2019 που επέστρεψα Ελλάδα πήρα το TP-Link για modem και μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν είχα θέμα.

    Βέβαια, άνθρωποι είμαστε και είναι λογικό να μας ξεφύγει κάτι, είτε εν αγνοία μας είτε εκ παραδρομής.

    Το ZTE το έχω στην 192.168.3.x, το WLAN το έχω απενεργοποιημένο, στην LAN η μόνη συνδεδεμένη συσκευή είναι το ASUS, UPnP έχω ενεργοποιημένο, DMS και Samba ανενεργά.

    Στην καρτέλα Internet έχω το Ethernet WAN ανενεργό (προφανώς), το QoS το έχω επίσης ανενεργό καθώς το έχω ρυθμίσει όπως ακριβώς το θέλω στο ASUS και λειτουργεί άριστα, στο Security το Firewall το έχω στο High, βέβαια έχω ρυθμισμένο και το Firewall στο ASUS, επομένως μάλλον στο ZTE είναι περιττό. DDNS έχω ανενεργό καθώς το έχω ρυθμισμένο στο ASUS, το Port Binding, Dynamic Routing και Multicast τα έχω ανενεργά, πέραν του IGMP SNooping στο Multicast που έχω ενεργό (MLD όλα off).

    Το ASUS το έχω στην 192.168.1.x, εδώ έχω όλες τις ρυθμίσεις που χρειάζομαι, συν το WiFi κτλ.

    Και στον 2ο όρο στο Netis που τους δίνω επάνω μέσω του powerline είναι στην 192.168.0.1 με δικό τους WiFi και ρυθμίσεις.

    Το μόνο ίσως αρνητικό με το powerline είναι ότι το router μου βλέπει το powerline που είναι συνδεδεμένο μόνο, από κει και πέρα το που δίνει ο powerline είναι ξεχωριστή υπόθεση και δεν έχω καμία επικοινωνία, επομένως δε μπορώ επάνω να κάνω share τον εκτυπωτή ή το media centre. Απ' ότι κοίταξα online, έτσι λειτουργούν τα powerlines, αν κάνω λάθος πείτε μου

    Σχετικά με τρίτες εταιρείες για VoIP, όσο ήμουν εξωτερικό επειδή μια περίοδο είχα την ανάγκη να έχω Ελληνικό σταθερό, είχα πάρει από μια Ελληνική εταιρεία υπηρεσίες VoIP και είχα Ελληνικό σταθερό στο σπίτι μου σε τρίτη χώρα, δεν είχα κανένα πρόβλημα και ομολογώ πως ήμουν πολύ ευχαριστημένος τόσο με την απόδοση όσο και με την τιμή. Τώρα βέβαια, εφόσον πληρώνω την Wind, δε βρίσκω λόγο να πάρω υπηρεσίες άλλης εταιρείας για τη συγκεκριμένη χρήση που κάνω στο σπίτι μου. Και ναι έχεις δίκιο, if it is working don't fix it.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Καλησπέρα, επίσης

    Δεν βλέπω κάποιο λόγο γιατί να μην σου παίζει ο εκτυπωτής που είναι συνδεδεμένος με το powerline. Έχω και εγώ συνδεδεμένο έναν εκτυπωτή μέσω WiFi στο powerline και τον βλέπουν κανονικά όλες οι συσκευές. Το powerline που χρησιμοποιώ είναι της Devolo το dLAN 550+ WiFi.

    Το μόνο που έχω κάνει στο router μου είναι να δώσω μία reserved static ip για το powerline όπως επίσης το main pc μου που είναι desktop. Επίσης το box της Wind που έχω και αυτό πάνω στο powerline με WiFi η λειτουργία Chromecast δουλεύει κανονικά από όλες τις συσκευές μου.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι λογικό είναι να μη μου παίζει ο εκτυπωτής, αφού τον 2ο όροφο τον έχω ρυθμίσει να είναι σε άλλο subnet εφόσον το router πάνω παίρνει από WAN. Τώρα έκανα διαφορετικό setup στον 2ο όροφο, το ρούτερ πάνω το έβαλα σε απλή LAN θύρα, απενεργοποίησα το WAN και το DHCP, έδωσα συγκεκριμένη IP στο πάνω router και ρύθμισα στο κάτω ρούτερ την MAC address της κάθε συσκευής να παίρνει συγκεκριμένη IP που του δίνω. Με την ευκαιρία τσέκαρα και τα channels του WiFi και μετέφερα το 2.4 και το 5GHz σε channels που δεν είχαν συνωστισμό και έβαλα το 2.4 να παίζει στα 20MHz και το 5 να παίζει στα 40MHz. Ενεργοποίησα και το trafic analyser στο Asus για να έχω στατιστικά, τι καταναλώνει πόσο, καταναλώνει μεν αρκετή CPU και RAM, αλλά προς το παρόν με ενδιαφέρουν τα στατιστικά αυτά, μπορεί στο μέλλον να το απενεργοποιήσω.

    Γενικά τώρα νομίζω πως είναι όλα οκ! Και το Plex και ο εκτυπωτής δουλεύουν πάνω και κάτω.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΘΗΝΑ
    Καλημέρα κι από εμένα... Και σε μένα έστειλαν το h268n από τη wind. Πριν είχα ως modem το w9980 της tp link. Τώρα πώς μπορεί το 9980 να κάνει routing και ενσύρματο και ασύρματο? Δηλαδή το bridge mode πώς επιτυγχάνεται? Υπάρχει κάπου οδηγός ρύθμισης?

  13. #13
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Με λίγο ψάξιμο θα βρείτε τη διαδικασία που έχω αναφέρει για το H268N σε συνδυασμό με το Fritz. Πρακτικά τα βήματα που πρέπει να γίνουν είναι ίδια εκτός από το 4 το οποίο διαφέρει ανάλογα με το πιο ρουτερ εμπορίου έχετε. Για να μη ψάχνετε αναφέρω και πάλι τα βήματα ώστε το ZTE να έχει την VOIP τηλεφωνία + να λειτουργεί σαν modem μόνο ενώ το άλλο ρουτερ να αναλαμβάνει τη pppoE κλήση και όλη τη δρομολόγηση του δικτύου μας:
    1. Στο ZTE (192.168.1.254) αρχικά στο WAN φτιάχνουμε μια νέα σύνδεση.
    Ονομα: ότι θέλουμε πχ BRIDGEMODEM
    Τύπος: Bridge
    Enable VLAN: tick
    VLAN ID: 835
    802.1p: 0

    2. Στο Port Binding επιλέγουμε τη νέα σύνδεση που φτιάξαμε (BRIDGEMODEM πχ) και κάνουμε τικ στη θύρα του ZTE που θα συνδεσουμε το Fritz (ή αλλο VDSL2 ρουτερ εμπορίου) πχ LAN2.

    3. Στο WAN διαγράφουμε τη σύνδεση VDSL_835 (είναι η σύνδεση του ιντερνετ). Πλεον το ΖΤΕ δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ παρά δουλευει μόνο η τηλεφωνία + συγχρονίζει η VDSL γραμμή

    4. * Για Fritz. Για άλλα μοντεμ εμπορίου ίσως διαφέρει λίγο
    Στις ρυθμίσεις του Fritz πηγαίνουμε Internet->Account Information
    ΕΠιλέγουμε
    a. Connection to an external modem or router
    b.Establish own connection to the internet
    c. Is account information required : YES
    Και βάζουμε user και pass (το User το βρίσκουμε από το ZTE, το Pass σε μένα ήταν το τηλεφωνο, σε κάποιους ίσως πρέπει να κάνει κάτι η τεχνική υποστήριξη για να επαναφέρει στο default τα στοιχεία σύνδεσης)
    d. Πατάμε Apply


    5.Συνδεουμε τη WAN του FRITZ (ή όποιου ρούτερ έχουμε) Με τη θύρα που είχαμε τικάρει στο Port Binding (πχ LAN2) και είμαστε έτοιμοι.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγο ψάξιμο θα βρείτε τη διαδικασία που έχω αναφέρει για το H268N σε συνδυασμό με το Fritz. Πρακτικά τα βήματα που πρέπει να γίνουν είναι ίδια εκτός από το 4 το οποίο διαφέρει ανάλογα με το πιο ρουτερ εμπορίου έχετε. Για να μη ψάχνετε αναφέρω και πάλι τα βήματα ώστε το ZTE να έχει την VOIP τηλεφωνία + να λειτουργεί σαν modem μόνο ενώ το άλλο ρουτερ να αναλαμβάνει τη pppoE κλήση και όλη τη δρομολόγηση του δικτύου μας:
    1. Στο ZTE (192.168.1.254) αρχικά στο WAN φτιάχνουμε μια νέα σύνδεση.
    Ονομα: ότι θέλουμε πχ BRIDGEMODEM
    Τύπος: Bridge
    Enable VLAN: tick
    VLAN ID: 835
    802.1p: 0

    2. Στο Port Binding επιλέγουμε τη νέα σύνδεση που φτιάξαμε (BRIDGEMODEM πχ) και κάνουμε τικ στη θύρα του ZTE που θα συνδεσουμε το Fritz (ή αλλο VDSL2 ρουτερ εμπορίου) πχ LAN2.

    3. Στο WAN διαγράφουμε τη σύνδεση VDSL_835 (είναι η σύνδεση του ιντερνετ). Πλεον το ΖΤΕ δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ παρά δουλευει μόνο η τηλεφωνία + συγχρονίζει η VDSL γραμμή

    4. * Για Fritz. Για άλλα μοντεμ εμπορίου ίσως διαφέρει λίγο
    Στις ρυθμίσεις του Fritz πηγαίνουμε Internet->Account Information
    ΕΠιλέγουμε
    a. Connection to an external modem or router
    b.Establish own connection to the internet
    c. Is account information required : YES
    Και βάζουμε user και pass (το User το βρίσκουμε από το ZTE, το Pass σε μένα ήταν το τηλεφωνο, σε κάποιους ίσως πρέπει να κάνει κάτι η τεχνική υποστήριξη για να επαναφέρει στο default τα στοιχεία σύνδεσης)
    d. Πατάμε Apply


    5.Συνδεουμε τη WAN του FRITZ (ή όποιου ρούτερ έχουμε) Με τη θύρα που είχαμε τικάρει στο Port Binding (πχ LAN2) και είμαστε έτοιμοι.
    Μ' αυτό τον τρόπο θα έχω συνδεμένο το δικό μου router στο RJ11 και θα δίνει internet στο Wind router; Και το Wind router θα έχει VoIP;

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι! Με αυτόν τον τρόπο το ΖΤΕ είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή, δουλεύει μόνο ως modem κάνοντας συγχρονισμό και λειτουργία τηλεφωνίας.

    Ο δικός σου router συνδέεται από την WAN θύρα του σε μία LAN του ΖΤΕ, κάνοντας την κλήση ΡΡΡ, λαμβάνοντας δημόσια ΙΡ και παρέχοντας πρόσβαση στο διαδίκτυο σε όλες τις συσκευές σου.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας