Καλησπερα σημερα θα ανεφερθω στο καταστημα Optiland στην Σερρες.
Μετα απο 1 χρονο "πελατης" μπορω να πω οτι δεν τους εμπιστευομαι σε τιποτα πλεον.

Πρωτη μερα η χαρακτηριστικη " ψηλη - ξανθουλα " με κερδισε στο οτι θα εχω FTTH πραγμα αδυνατο εως σημερα (02/04/2020)
Ταχυτητες γελοιες, οι τεχνικοι θαυμαζαν την ταχυτητα στην ωρα της εγκαταστασης (Εγκατασταση κεραιας που "εβαλαν" επρεπε να συνεννοηθω
με την διπλανη οικοδομη επειδη σε εμενα δεν εβλεπε το δευτερο κεντρο, λιγοτερο απο 1 χλμ αποσταση ειναι το κεντρο απο το σπιτι μου, (για τους σερραιους, αυτη η αποσταση ειναι δεπκα - κουλας.)

Πολλα προβληματα με την συνδεση μου, το πακετο ειναι 50/50 λιγες φορες να ειδα αυτες τις ταχυτητες οπως γραφουνε εως σημερα στα σερραικα αρθρα. Το Packet loss στο gaming εφτανε στα 30% και το jitter ειναι καπου 28% με 30% αντε και καμια φορα 20% το jitter

Την πρωτη φορα που αναφερθηκα στο καταστημα για το προβλημα μου, την επομενη κιολλας μερα αν θυμαμαι καλα ηρθε τεχνικος ο οποιος το μονο που μπορουσε να κανει ηταν να μπει στο CMD και να κανει Tracert σε ελληνικες IP "Voice server" "Gaming server" και σε αλλες δυο γερμανικες IP. Δεν μπορουσε να καταλαβει τον λογο που υπηρχε τετοιο μεγαλο Latency και Loss. (Τεχνικη γνωση ουτε βασικη δεν ειχε) η απαντηση του ηταν η εξης, "Θα μιλησω με τα κεντρικα να δουμε τι μπορουμε να κανουμε και θα επικοινωνησουμε συντομα" (02/04/2020 ακομα τιποτα)

Κλεινοντας, να πω προς τους σερραιους πελατες η μη-πελατες.

Ποσο ευχαριστημενοι εισαστε απο την εξυπηρετηση που γινεται απο την (αγια τριαδα) στο καταστημα ;
Ζηταει καποιος συνδρομητης που εχει εγκατασταση Wimax, το ποτε θα εχει FTTH ;