Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Γράφω εδώ γιατί η τωρινή σύνδεσή μου είναι WIND one VDSL 50, αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα και με προηγούμενους ISP, αλλά και με την 24άρα ADSL. Επίσης, το ίδιο πρόβλημα έχουν και άλλοι ένοικοι της οικοδομής που είναι σε άλλους providers (πριν κανά δίμηνο ο άλλος μάλωνε στο τηλέφωνο με την Cyta).

    Στην τωρινή της μορφή η σύνδεσή μου είναι FTTC 100άρα που σε ρίχνει στα 50 με "κόφτη". H τηλεφωνία είναι VoIP και έχω 2 τηλεφωνικές συσκευές σε λειτουργία. Έχω μια συσκευή απευθείας πάνω στο router, για την άλλη συσκευή που βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο δίνω επιστροφή γραμμής από το router στην πρίζα του τοίχου, όπως μου είπαν αυτοί να κάνω όταν ενεργοποιήθηκε.


    Περνάω κατευθείαν στο ψητό λοιπόν. Έχω εδώ και περίπου μια δεκαετία πρόβλημα με τα καλώδια που έρχονται από το KV προς το σπίτι, με αποτέλεσμα η ποιότητα της σύνδεσης να είναι κάκιστη. Το καλώδιο που φέρνει τη γραμμή στο σπίτι, εκτός ότι περνάει μπρός-πίσω από διάφορους διακλαδωτές μεταξύ των σπιτιών της γειτονιάς, σε κάποιο σημείο είναι και χτισμένο ανάμεσα σε 2 οικοδομές. Αλλά δεν ξέρουμε αν το πρόβλημα είναι εκεί ή μόνο εκεί.


    Όταν πρώτοπήγα σε ADSL και λόγω μικρής απόστασης από το τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής μου, είχα άνετα 18Mbps στα 24. Μετά από 2-3 χρόνια εμφανίστηκε το πρόβλημα και από τότε όποτε ο καιρός είναι άστατος ή βροχερός είχα πολύ συχνές αποσυνδέσεις, πολλά χαμένα πακέτα, κακό SNR, κακό ping, ανύπαρκτη σταθερότητα και μικρές ταχύτητες.

    Κάποια στιγμή και αφού δεν είχα βγάλει άκρη με forthnet και vodafone, καταλήξαμε στη Wind. Στη διάρκεια αυτού του συμβολαίου και μετά από σποραδικά τηλέφωνα στην υπηρεσία υποστήριξης κατά τη διάρκεια ενός χρόνου, κάποια στιγμή μπόρεσαν να επιβεβαιώσουν το πρόβλημα. Αυτός είναι ο άλλος γολγοθάς, γιατί δεν είναι κάτι που συμβαίνει πάντα και πολύ συχνά μετράνε και τα βρίσκουν όλα οκ, και μετά από 10 λεπτά μπορεί να έχει τα ίδια χάλια. Ήρθε λοιπόν τεχνικός ο οποίος μέτρησε και επιβεβαίωσε ότι το πρόβλημα είναι από το KV ως το σπίτι. Σαν προσωρινή λύση, αποσύνδεσε τη γραμμή μου από εκεί που "κούμπωνε" και την πέρασε σε κάποιο από τα εφεδρικά ζεύγη που υπήρχαν στον ακραίο διακλαδωτή, με αποτέλεσμα μικρή βελτιώση αλλά όχι κάτι τρομερό (από τα 6MBps πήγαμε στα 10-12), κάτι που νομίζω ότι πλέον τους το απαγορεύουν γιατί υπεύθυνος για αυτό το κομμάτι είναι πλέον ο ΟΤΕ.

    Μετά λοιπόν από ένα συμβόλαιο στη WIND και ενώ το πρόβλημα ακόμα δεν είχε λυθεί, ο πατέρας μου (στο όνομα του οποίου είναι και η γραμμή) ενέδωσε σε μια προσφορά και αποφάσισε να ανανεώσει με αναβάθμιση σε Wind one 50 (οπτική ίνα μέχρι το KV) συν το πακέτο Vision για τα τηλεοπτικά κανάλια. Ξαφνικά και ως δια μαγείας όλα τα προβλήματα λύθηκαν, που σημαίνει ότι υπήρχε και πρόβλημα στο χάλκινο δίκτυο από το KV και προς το κέντρο, αλλά πλέον δε με επηρρεάζει γιατί η τωρινή σύνδεση είναι FTTC.

    Αμ δε...



    Μετά από λίγο καιρό άρχισαν ξανά τα ίδια. Μόνο αυτό το μήνα τους έχω πάρει 5-6 φορές τηλέφωνο. Και το χειρότερο όλων, επειδή η γραμμή από κέντρο μέχρι το ΚV πλέον είναι οπτική ίνα και ανεβάζει κάπως το μέσο όρο "ποιότητας", αντί για CRC errors που κάποια στιγμή θα σου προκαλέσουν και αποσύνδεση και θα φανεί στα στατιστικά τους, έχω FEC errors (δεν πέφτει η σύνδεση, απλά αγκομαχάει το router να ανταπεξέλθει στο error correction και ενω είσαι συνδεδεμένος, κάθε τρεις και λίγο δεν κουνιέται φύλλο για 20 δευτερόλεπτα ως 2 λεπτά) με αποτέλεσμα να μου λένε συχνά πυκνά "εγώ από εδώ τα βλέπω όλα καλά". Βέβαια, μια φορά που μιλούσα μαζί τους και προσπαθούσε να πάρει μετρήσεις μέχρι το router δε μπόρεσε καν να το φτάσει και αναγκάστηκε επιτέλους να το δηλώσει βλάβη.

    Ήρθε λοιπόν τεχνικός (εννοείται όσο έλειπα στη δουλειά), πήρε ΜΙΑ μέτρηση στην είσοδο της οικοδομής ενώ τους έχω εξηγήσει επανειλημένα ότι το πρόβλημα δεν αναπαράγεται εύκολα και θέλει πολλές μετρήσεις για να το "πιάσεις" την ώρα που συμβαίνει, τα βρήκε όλα καλά και έφυγε. Απλά μας είπε να αποσυνδέσουμε το δεύτερο τηλέφωνο μέσα στο σπίτι μήπως και προκαλεί θόρυβο στη γραμμή, κάτι που φυσικά δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα. Μετά από 2 μέρες και έχοντας ακόμα το δεύτερο τηλέφωνο αποσυνδεδεμένο, στη διάρκεια ενός τηλεφωνήματος στην υποστήριξη και μετρώντας στο speedest, η γραμμή στη μια μέτρηση έπιανε τα μέγιστα και αν ξαναμετρούσα αμέσως μετά δεν έπιανα ούτε 15Mbit.


    Tη στιγμή που ξεκίνησα να γράφω αυτό το κατεβατό είχα περίπου 6MBps down σε γραμμή 50 down/5 up και 150 ping με speedtest server στην ίδια πόλη που μένω, λες και προσπαθώ να πιάσω server στο San Fransisco. Μάλιστα, την πρώτη φορά που ανοίγεις το site και επιλέγει αυτόματα, δε μπόρεσε καν να συνδεθεί σε κάποιον εντός Θεσσαλονίκης και με δρομολόγησε στη Strumica της Βουλγαρίας για να μετρήσει.



    Να σημειώσω εδώ ότι το KV είναι καινούριο (ενός χρόνου ίσως; ), είναι δικό τους και βρίσκεται σε απόσταση μόλις 170 μέτρων από το σπίτι μου. Οπότε αν η γραμμή στο KV φτάνει 100Mbps (γιατί τόσο είναι, στα 50 σε ρίχνει με "κόφτη") και σε μένα φτάνουν με το ζόρι 20 όταν υπάρχει θέμα, καταλαβαίνετε τι γίνεται...και το καλύτερο όλων, μου πρότειναν να μου κάνουν τη γραμμή FTTH για να λυθεί το πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να πάω υποχρεωτικά σε αναβάθμιση πακέτου και να την κάνω 100άρα. Βασικά, εϊναι τυχεροί και εγώ άτυχος που η κάλυψη της inalan σταματάει 4-5 δρόμους πριν το σπίτι μου, αλλιώς δε θα καθόμουν τώρα να γράφω όλα αυτά, αλλά τέλος πάντων.


    Απ'ότι φαίνεται λοιπόν υπάρχει χοντρό πρόβλημα από KV μέχρι σπίτι. Το θέμα είναι ότι οι διαδικασίες τους είναι τόσο δυσκοίλιες που και να καταφέρεις να δηλωθεί βλάβη, θα σε πάρουν μετά από 18 ώρες σε άσχετη στιγμή, θα το αφήσουν να χτυπήσει 2 φορές, δε θα προλάβεις να το σηκώσεις και μετά θα σου στείλουν SMS να σου πουν είτε ότι δε σε βρήκαν στο τηλέφωνο (οπότε πρέπει να κάνεις όοοοοολη τη διαδικασία από την αρχή ελπίζοντας την ώρα που μετράνε να φαίνεται το πρόβλημα) είτε ότι η βλάβη λύθηκε.




    Εγώ λοιπόν τι μπορώ να κάνω; Να πάω κατευθείαν στον ΟΤΕ που είναι ο αρμόδιος για το χάλκινο δίκτυο μου έχουν πει ότι δε γίνεται. Αυτοί όμως δεν κάνουν escalate το πρόβλημα στον OTE, οπότε μένω παγιδευμένος σε αυτή την κατάσταση, ανεξαρτήτως ποιον provider θα επιλέξω.

    Δώστε καμιά συμβουλή, γιατί είμαι στο τσαφ να τους ζητήσω όλες τις ηχογραφημένες κλήσεις σε ψηφιακή μορφή (με βάση τον κανονισμό GDPR) για να τεκμηριώσω την αδράνειά τους όλα αυτά τα χρόνια, και είτε να βάλω δικηγόρο είτε να τους καταγγείλω στην ΕΕΤΤ ή σε άλλο αρμόδιο φορέα (αν ξέρετε σε ποιον, είμαι όλος αυτιά).

    Υ.Γ Μέχρι να τελειώσω να γράφω αυτό το post το πρόβλημα ως δια μαγείας εξαφανίστηκε (δε ξέρω αν έκαναν κι αυτοί κάτι γιατί τους πήρα τηλέφωνο πριν καμιά ώρα) και τώρα πιάνει 22ms ping, 48.79 στα 50 down και 4.76 στα 5 up. Άντε μετά να βγάλεις άκρη.

  2. #2
    Πολύ ευχάριστο ότι λύθηκε το πρόβλημα σου , η επιμονη βοηθάει Μέ μια
    κλήση δεν λύνει το πρόβλημα η wind με πρωτη ,αλλά ασχολούνται στο 13700. Σημερα με πηραν 2 3 φορές την ίδια ώρα περίπου δλδ 7.30 το απόγευμα δε με βρήκαν , έπρεπε να δηλωσω το πρόβλημα ξανά γιατί έλαβα και μήνυμα οτι λυθηκε.. θέλει υπομονή το πράγμα

  3. #3
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παρόμοια προβλήματα έχω σε ένα φίλο μου με Wind.

    VDSL 50 Wind, καμπίνα ΟΤΕ, συγχρονισμός στα 50, η ταχύτητα αυξομειώνετε ανάμεσα στα 35mbps με 10mbps συνεχώς.

    Η κατάσταση διορθώνετε μετά της 1 το βράδυ.

    Αρχικά φοβόμασταν ότι έφταιγε η εσωτερική καλωδίωση, οπότε πήραμε τον router + ups + Laptop, το κουμπώσαμε πάνω στη ρεκλέτα του κατανεμητή και κάναμε δοκιμές μέσω lan (wifi disabled). Πάλι είχε την ίδια συμπεριφορά. Δοκιμάσαμε και με άλλο router που είχαν στείλει, πάλι τα ίδια.

    Έχουν έρθει 5 διαφορετικοί τεχνικοί της Wind και δεν έχουν βρει τίποτα. Μάλιστα οι περισσότεροι ρίχνουν το φταίξιμο στην εσωτερική καλωδίωση. Το κακό είναι ότι δεν προχωράνε την βλάβη στον ΟΤΕ.

    Με Cosmote, απο την ίδια καμπίνα, στον ίδιο κατανεμητή κανένα πρόβλημα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wind2.PNG 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  37,3 KB 
ID: 214074

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Εάν συγχρονίζει στην ονομαστική τιμή, το πρόβλημα είναι στον πάροχο του.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόμοια προβλήματα έχω σε ένα φίλο μου με Wind.

    VDSL 50 Wind, καμπίνα ΟΤΕ, συγχρονισμός στα 50, η ταχύτητα αυξομειώνετε ανάμεσα στα 35mbps με 10mbps συνεχώς.

    Η κατάσταση διορθώνετε μετά της 1 το βράδυ.

    Αρχικά φοβόμασταν ότι έφταιγε η εσωτερική καλωδίωση, οπότε πήραμε τον router + ups + Laptop, το κουμπώσαμε πάνω στη ρεκλέτα του κατανεμητή και κάναμε δοκιμές μέσω lan (wifi disabled). Πάλι είχε την ίδια συμπεριφορά. Δοκιμάσαμε και με άλλο router που είχαν στείλει, πάλι τα ίδια.

    Έχουν έρθει 5 διαφορετικοί τεχνικοί της Wind και δεν έχουν βρει τίποτα. Μάλιστα οι περισσότεροι ρίχνουν το φταίξιμο στην εσωτερική καλωδίωση. Το κακό είναι ότι δεν προχωράνε την βλάβη στον ΟΤΕ.

    Με Cosmote, απο την ίδια καμπίνα, στον ίδιο κατανεμητή κανένα πρόβλημα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wind2.PNG 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  37,3 KB 
ID: 214074
    Μεταβάλλεται ο συγχρονισμός Η το βλέπετε από downloads / speedtest;
    Τα στατιστικά δείχνουν οκ btw..
    Αν δεν αλλάζουν τα στατιστικά.. Μπούκωμα στη διασύνδεση με το δίκτυο της wind μάλλον..
    Κανα γνωστό στην ίδια καμπίνα με άλλο πάροχο έχετε;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Ο συγχρονισμός δεν μεταβάλετε.

    Οι δοκιμές έγιναν από ftp ntua κατεβάζοντας iso και από το Speedtest του ΟΤΕ κατεβάζοντας μεγάλα αρχεία.

    Και από το κλασικό speedtest είχε της αυξομειώσεις.

    Η δικιά μου σύνδεση από τον ίδιο κατανεμήτη και την ίδια καμπίνα με σύνδεση cosmote vdsl 50 την ίδια στιγμή, κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Και εγώ εκεί έχω καταλήξει, για μπούκωμα της wind.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RpMz : 18-04-20 στις 12:35.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγχρονισμός δεν μεταβάλετε.

    Οι δοκιμές έγιναν από ftp ntua κατεβάζοντας iso και από το Speedtest του ΟΤΕ κατεβάζοντας μεγάλα αρχεία.

    Και από το κλασικό speedtest είχε της αυξομειώσεις.

    Η δικιά μου σύνδεση από τον ίδιο κατανεμήτη και την ίδια καμπίνα με σύνδεση cosmote vdsl 50 την ίδια στιγμή, κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Και εγώ εκεί έχω καταλήξει, για μπούκωμα της wind.
    Κανα γνωστό στην ίδια καμπίνα με άλλο πάροχο έχετε;
    Άκυρο, τώρα το είδα για εσένα που λες..
    Τότε μάλλον μπούκωμα παίζει στη πλευρά της wind..
    Για το άλλο που λες, τι βλάβη να δηλώσουν στον οτε αν είναι το μπούκωμα δικό τους; Πρέπει να αναβαθμίσουν τη διασύνδεση..
    Και εδώ μπαίνει το οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες που μας λένε..
    Οπότε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Ξαναδιάβασα το ποστ του ανθρώπου. 2 φορές το έγραψε.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναδιάβασα το ποστ του ανθρώπου. 2 φορές το έγραψε.
    No comment.. Μόνο στην ουσία..
    Όταν διαβάζεις/απαντάς σε πολλά νήματα ξέρεις μπορεί να σου ξεφύγει κ κάτι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά έκανα edit στο 2ο post και το έγραψα. Οπότε όταν το έκανα πιθανών ο GregoirX23 να μην είχε δεί το edit μου!!

    Θα ξαναδωλωθεί βλάβη πάλι στην Wind και ελπίζω να πετύχω τον τεχνικό να τους εξηγήσουμε τα βήματα που κάναμε μπας και βγάλουμε άκρη.

    Διαφορετικά να μας αφήσουν να αλλάξουμε πάροχο χωρίς κάποιο penalty.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Καλή τύχη.. Η wind & η νόβα ζορίζονται κάπως τώρα τελευταία η αλήθεια είναι..
    Τώρα αν εσύ στον ίδιο κατανεμητή & καμπίνα δεν έχεις θέμα σε άλλο πάροχο..
    Και από αυτά που βλέπουμε.. Τι άλλο να είναι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή τύχη.. Η wind & η νόβα ζορίζονται κάπως τώρα τελευταία η αλήθεια είναι..
    Τώρα αν εσύ στον ίδιο κατανεμητή & καμπίνα δεν έχεις θέμα σε άλλο πάροχο..
    Και από αυτά που βλέπουμε.. Τι άλλο να είναι;
    Το μόνο που μπορώ να φανταστώ να φταίει κάποια πόρτα στο DSLAM.

    Αλλά σήμερα με ενημέρωσαν ότι και άλλος έχει πρόβλημα με wind στην πολυκατοικία. Αν και αυτός παίρνει απο Α/Κ μιας και έχει adsl24.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εξαρτάται τι πρόβλημα έχει ο άλλος με την 24αρα.. Έτσι γενικά που να ξέρεις..
    Τώρα για την πόρτα τι να σου πω.. Αν μπουκώνει & ξεμπουκώνει το δίκτυο τις ίδιες ώρες δε νομίζω να είναι θέμα πόρτας..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επανέρχομαι μετά από αρκετές μέρες και από ότι βλέπω έχει αρκετές απαντήσεις το θεματάκι.

    Το κακό είναι ότι στη δική μου περίπτωση δεν πρόκειται μόνο για θέμα της Wind, γιατί και οι άλλοι όροφοι της οικοδομής έχουν το ίδιο θέμα με άλλους providers, όπως είχα πχ κι εγώ με άλλους 2 πριν την Wind όταν είχα ακόμα 24άρα. Ότι σύνδεση και να είναι, αν χρησιμοποιεί το χάλκινο καλώδιο όταν υπάρχουν εναλλαγές στον καιρό παρατηρείται θέμα.

    Το βασικό μου πρόβλημα είναι αυτό που λέει ο φίλος εδώ:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακό είναι ότι δεν προχωράνε την βλάβη στον ΟΤΕ.
    Ποτέ μα ποτέ.

    Και τους το έχω πει επανειλημμένα, παιδιά αν δεν μπορείτε να το φτιάξετε, κάντε το escalate στον δικό σας πάροχο.

    Γι'αυτό με ενδιαφέρει να μάθω ποιος είναι υπεύθυνος για εκείνο το κομμάτι του δικτύου από καμπίνα μέχρι σπίτι, μπας και μπορέσω να τους παρακάμψω με κάποιο τρόπο και να δηλωθεί επιτέλους η βλάβη εκεί που πρέπει για να λυθεί.


    Το τελευταίο διάστημα που ο καιρός είναι καλός είμαστε οκ, αλλά δουλεύω και από το σπίτι και δε γίνεται να είμαι συνέχεια με την ψυχή στο στόμα πότε θα την ψωνίσει το καλώδιο και θα κάνει νούμερα.

    Αν συνεχιστεί το πρόβλημα, μου φαίνεται θα πάμε για καταγγελία σε ΕΕΤΤ ή συνήγορο του καταναλωτή, κι ας πάρει όσο πάρει η διαδικασία.
    Αφού πρώτα εννοείται τους βάλω να μου στείλουν και όοοολες τις καταγεγραμμένες κλήσεις (το δικαιούμαστε βάσει GDPR, κι αν υπάρχει εκεί καμιά παρατυπία τα πρόστιμα είναι χοντρά) για να αποδεικνύεται από πότε με έχουν κρεμασμένο μ'αυτό το θέμα. Αθέτηση συμβολαίου από μεριάς τους μπορώ άραγε να ισχυριστώ/αποδείξω;

    Πραγματικά, με έχουν κάνει μπαλάκι σε τέτοιο βαθμό που είμαι διατεθειμένος να περιμένω 5 χρόνια να εξεταστεί μια καταγγελία για να φάνε απλά ένα χιλιάρικο πρόστιμο, έτσι για να πω ότι πήρα το αίμα μου πίσω

  15. #15
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Και σε εμάς ψιλό διορθώθηκε η κατάσταση μόλις άνοιξε ο καιρός.. Μάλλον ήταν μπούκωμα του δικτύου της Wind.

    Πραγματικά το μόνο που έκαναν, είναι να στέλνουν νέα routers μιας και θεωρούσαν ότι αυτό έφταιγε.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας