Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Σε λιγες μερες ληγει το 24 μηνο συμβολαιο μου με την COSMOTE
    COSMOTE Home DP30 M - 24 μήνες
    • 250' Σταθερά + 30' Κινητά



    • 30 Mbps Ευρυζωνική πρόσβαση


    Τύπος σύνδεσης: PSTN 29,90 ευρω


    Η περιοχη μου προς το τελος Ιουνιου θα εχει FTTH που υλοποιει η VODAFONE αφου δεν εχει αλλαξει το Q2/2020 που εχουν ανακοινωσει.

    Εχω δυο επιλογες:
    1. Να ανανεωσω σε νεο 24μηνο COSMOTE DP50 L 33,90 ευρω και οπως μου ειπαν απο την cosmote οταν αιτηθω FTTH θα ειναι αναβαθμιση και θα μπορω να το κανω χωρις να θεωρηθει διακοπη συμβολαιου
    2. Να παραμεινω στο προγραμμα μου μετα την ληξη του και να περιμενω το FTTH για να κανω αιτηση. Χωρις ανανεωση θα πληρωνω 33,90 για τους 3 πρωτους μηνες (αφου θα ειμαι αοριστου μετα την ληξη του υπαρχοντος συμβολαιου) και μετα τους 3 πρωτους μηνες στα 47,50 ευρω τιμη τιμοκαταλογου του προγραμματος ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ Ή ΘΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΟ 47,50;;;;

    Αυτο που με κανει να προτιμω την 2 επιλογη (αν και εχει ρισκο με την χρεωση) ειναι οτι εχω δικο μου modem το οποιο δεν υποστηριζει VOIP οποτε πρεπει να παρω και το modem της COSMOTE. Θα παει χαμενο το δικο μου modem...

    θα ηθελα την γνωμη σας... Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Ό,τι και να κάνεις, να έχεις υπ'όψην οτι το «Q2/2020» είναι παραμύθι. Σε περίπτωση που το προλάβουν στην ώρα του καλώς, διαφορετικά όταν θυμηθούν/θελήσουν. Οι ανακοινώσεις τους δεν σημαίνουν τίποτα οπότε μην το έχεις σίγουρο. Επιπλέον από τη στιγμή που κάνεις αίτηση για FTTH μέχρι να συνδεθείς μεσολαβεί ένα διάστημα από 1 έως και 3 μήνες, ίσως παραπάνω. Η επιλογή 1 φαίνεται καλύτερη με βάση τα τωρινά δεδομένα.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Η 1η επιλογή είναι μονόδρομος. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχεις FTTH σε λιγότερους από 5-6 μήνες (στο ιδανικό σενάριο-στο κακό μιλάμε για 1 χρόνο+). Πράγμα που σημαίνει ότι στην καλύτερη περίπτωση μετά από 3 μήνες θα ξεκινήσεις να πληρώνεις ήδη 48€ για μια 30άρα vdsl της κακιάς ώρας (από Α/Κ). Ενώ υπογράφοντας συμβόλαιο τώρα για 50άρα πας σε VDSL από καμπίνα (πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης σε σχέση με την 30άρα από Α/Κ) με τα ίδια λεφτά σε σχέση με το να παραμείνεις αορίστου στην αρχή και πολύ λιγότερα στη συνέχεια (μετά το 3μηνο). Και αν και όταν έρθει το FTTH πας αν θέλεις σε αυτό. Ο μόνος λόγος να σκέφτεσαι τη δέσμευση με συμβόλαιο είναι αν υπάρχει ενδεχόμενο μετακόμισης σύντομα.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 1η επιλογή είναι μονόδρομος. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχεις FTTH σε λιγότερους από 5-6 μήνες (στο ιδανικό σενάριο-στο κακό μιλάμε για 1 χρόνο+). Πράγμα που σημαίνει ότι στην καλύτερη περίπτωση μετά από 3 μήνες θα ξεκινήσεις να πληρώνεις ήδη 48€ για μια 30άρα vdsl της κακιάς ώρας (από Α/Κ). Ενώ υπογράφοντας συμβόλαιο τώρα για 50άρα πας σε VDSL από καμπίνα (πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης σε σχέση με την 30άρα από Α/Κ) με τα ίδια λεφτά σε σχέση με το να παραμείνεις αορίστου στην αρχή και πολύ λιγότερα στη συνέχεια (μετά το 3μηνο). Και αν και όταν έρθει το FTTH πας αν θέλεις σε αυτό. Ο μόνος λόγος να σκέφτεσαι τη δέσμευση με συμβόλαιο είναι αν υπάρχει ενδεχόμενο μετακόμισης σύντομα.
    Απόσο θυμάμαι (από αυτά που διαβάζω εδώ) το Α/Κ Κων/πολεως το έχει αναλάβει η Vodafone για FTTH και δεν έχει καμπίνες VDSL.. Αν ισχύει και 50αρα να του δώσουν από το κέντρο θα είναι με ότι αυτό συνεπάγεται.. οπότε όσα του προτείνεις θα πρέπει να αναθεωρηθούν. Αν δεν ισχύει αυτό που λέω και έχει καμπίνες VDSL (και φτιαχνει και η VF FTTH -απίθανο) ας μας πει κάποιος εκ της περιοχής.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν η οικοδομή καλύπτεται από FTTC, ξεχνάμε το FTTH (και το ανάποδο).
    Προφανώς ο φίλος έχει σύνδεση από το αστικό κέντρο.
    Κουρτίνα Νο1 θα επέλεγα εγώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Το FTTH ειναι της vodafone και ειναι μεχρι το σπιτι... Ηδη εχει τοποθετηθει καμπινα ftth 30 μετρα απο το σπιτι μου και μπροστα στο σπιτι φρεατιο με σωληνα αναμονη για να περασει η οπτικη ινα...

    Τωρα εχω vdsl μεσω ΑΚ KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ

    Οποτε λετε να παρω το συμβολαιο και να κανω αιτηση για οπτικη ινα οταν θα ειναι διαθεσιμο το ftth;;;

    Αν τρεχει το συμβολαιο και το διακοψω - αναβαθμισω για να παω σε ftth στην ιδια εταιρεια δεν εχω πεναλντι διακοοης του.
    Ετσι μου ειπαν απο την COSMOTE γιατι θεωρειτε σναβαθμιση

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε όλους τους παρόχους, δεν υπάρχει θέμα και αναβαθμίζουν δωρεάν την υπάρχουσα σύνδεση σε μεγαλύτερο πακέτο. Χαρά τους είναι τέτοιες περιπτώσεις, αφού εξασφαλίζουν μεγαλύτερο πάγιο.

    Αλλά στην δική σου περίπτωση, θα ξεκινήσει νέο 24μηνο συμβόλαιο, αφού είναι προαπαιτούμενο λόγω της επιδότησης από την δράση sfbb.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από @ST Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το FTTH ειναι της vodafone και ειναι μεχρι το σπιτι... Ηδη εχει τοποθετηθει καμπινα ftth 30 μετρα απο το σπιτι μου και μπροστα στο σπιτι φρεατιο με σωληνα αναμονη για να περασει η οπτικη ινα...

    Τωρα εχω vdsl μεσω ΑΚ KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ

    Οποτε λετε να παρω το συμβολαιο και να κανω αιτηση για οπτικη ινα οταν θα ειναι διαθεσιμο το ftth;;;

    Αν τρεχει το συμβολαιο και το διακοψω - αναβαθμισω για να παω σε ftth στην ιδια εταιρεια δεν εχω πεναλντι διακοοης του.
    Ετσι μου ειπαν απο την COSMOTE γιατι θεωρειτε σναβαθμιση
    Εγώ λέω να ανανεώσεις για vdsl 50
    κι όταν έρθει με το καλό το ftth κάνεις αίτηση στον ΟΤΕ με το sfbb κουπόνι, δέν διακόπτεις το συμβόλαιο, αναβαθμίζεις
    στα ίδια λέφτα απλά στο ftth επωμίζεται το κουπόνι το κόστος...
    Ο πάροχος στο ftth τσεπόνι παραπάνω....

  9. #9
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Οκ οποτε προχωραω σε συμβολαιο VDSL και το αναβαθμιζω σε 24μηνο ftth οταν θα ειναι εμπορικα διαθεσιμο

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας