Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    25-02-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Τον Νοέμβριο του 2019, μετά από επικοινωνία με το τμήμα πωλήσεων της Vodafone στο 2106702610, δέχτηκα προσφορά νέας σύνδεσης, που μεταξύ άλλων περιελάμβανε ένα δωρεάν ασύρματο σταθερό τηλέφωνο, το οποίο όπως με ενημέρωσε ο πωλητής της Vodafone (το όνομά του, το τηλέφωνό του και το email του στη διάθεση του site), θα αποστελλόταν μία εβδομάδα μετά την σύνδεση της γραμμής.
    Η σύνδεση έγινε στις 26/11/2019, ωστόσο, σήμερα, μετά από τέσσερις μήνες, δεν έχει αποσταλεί ακόμα η ασύρματη συσκευή. Στο διάστημα αυτό, επικοινώνησα πολλές φορές με το 13830 και το 2106702610, όμως όλοι με διαβεβαίωναν ότι η συσκευή θα ερχόταν. Στην αρχή είπαν ότι χρειάζεται 20 μέρες, μετά ότι μπορεί να χρειαστούν και δυο μήνες! Μου είπαν επίσης ότι θα στείλουν email στο αρμόδιο τμήμα, ότι θα ειδοποιηθώ με μήνυμα για την αποστολή και διάφορες άλλες δικαιολογίες. Μου έχουν κλείσει μέχρι τώρα τρία ραντεβού για παραλαβή αλλά δεν φάνηκε ποτέ!
    Είναι ολοφάνερο πλέον ότι πρόκειται για απροκάλυπτη κοροϊδία από την Vodafone, ότι θεωρεί τους πελάτες της μακάκες και ότι δεν έχει νόημα πια να περιμένω την συσκευή. Τους έστειλα email στο docupload_family01.gr@vodafone.com (έτσι μου είπαν στο 13830) να τους πω ότι η συμφωνία μας πλέον θεωρείται ως μη γενόμενη και ότι φυσικά διατηρώ το δικαίωμα να μεταφέρω τη σύνδεσή μου σε άλλο πάροχο με αίτηση φορητότητας, χωρίς το πέναλτι για το "σπάσιμο" του συμβολαίου. Αυτοί μου απάντησαν να στείλω email στο customercare.gr@vodafone.com και αυτοί με την σειρά τους να απευθυνθώ στο chat.
    Εσείς τι θα κάνατε απέναντι σε μια εταιρεία που σας θεωρεί ηλίθιους και σας φέρεται σαν να ειστε σκουπίδια???

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Κακά τα ψέματα, τώρα τελευταία η εξυπηρέτηση στη βόδα δείχνει να έχει χαλάσει.. Κατάργησαν και τη φόρμα επικοινωνίας και τα παιδιά στο chat δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα όταν τους ρωτάς.. Ειδικά για εξειδικευμένα θέματα.. Οπότε η αναγκάζεσαι να τρέχεις από δω και από εκεί σε καταστήματα.. Η να τους πάρεις εσύ τηλέφωνο.. Η να περιμένεις να σε πάρουν αυτοί πίσω.. Και αν δεν πέσει η γραμμή όταν μιλάς.. Και μετά να πρέπει να λες τα ίδια ξανά και ξανά στον άλλο εκπρόσωπο.. Η...να ψάχνεις για αυτά τα "ειδικά" email τους.. Ούτε μυστικές υπηρεσίες να είχαν γίνει.. Γενικά άστα να πάνε..

    Αλήθεια.. Έγραφε κάπου στη συμφωνία για το τηλέφωνο;
    Δεν ξέρω αν για ένα δώρο μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο..
    Μετά μόνο να κάνεις καταγγελία η στον συνήγορο του καταναλωτή η στην εεττ.. Γιατί αν περιμένεις από τον πάροχο σώθηκες..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι, ίσως, το συμβόλαιο όμως θα το σπάσω με την πρώτη ευκαιρία και δεν πρόκειται να πληρώσω το σχετικό πέναλτι που σίγουρα θα με χρεώσουν.
    Και λέω με την πρώτη ευκαιρία γιατί ψάχνω την καλύτερη προσφορά για VDSL, μιας και η ADSL σύνδεση που έχω σέρνεται κυριολεκτικά και με το ζόρι φτάνει τα 5-5,5 Mbps (γι' αυτό φταίει η μεγάλη απόσταση από το Α.Κ. αλλά κι αυτοί δεν χρησιμοποιούν τις καμπίνες για τις απομακρυσμένες συνδέσεις αλλά αφήνουν τους συνδρομητές τους με ταχύτητες Ουγκάντας).
    Και φυσικά το πρόβλημα δεν είναι στην αξία του δώρου, που έτσι κι αλλιώς είναι πολύ μικρή, αλλά στην κοροϊδία και στην ταλαιπωρία που σε υποβάλουν αυτά τα γαϊδούρια χωρίς καμία ντροπή.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Αυτό δεν είναι λόγος για να σπάσεις συμβόλαιο χωρίς ποινή.
    Πρόσεξε γιατί και την ποινή θα πληρώσεις ... και τραγούδι θα πεις.
    Πραγματικά αν έκανες την σύνδεση για το δώρο ...
    Φυσικά και είναι απαράδεκτο αυτό από την Βόντα, όταν τελειώσει αυτή η κατάσταση με την πανδημία να πας σε κατάστημα και να "απαιτήσεις" να σου δώσουν το δώρο, αν φυσικά υπάρχει απόδειξη αυτή την προσφορά.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν είναι λόγος για να σπάσεις συμβόλαιο χωρίς ποινή.
    Πρόσεξε γιατί και την ποινή θα πληρώσεις ... και τραγούδι θα πεις.
    Πραγματικά αν έκανες την σύνδεση για το δώρο ...
    Φυσικά και είναι απαράδεκτο αυτό από την Βόντα, όταν τελειώσει αυτή η κατάσταση με την πανδημία να πας σε κατάστημα και να "απαιτήσεις" να σου δώσουν το δώρο, αν φυσικά υπάρχει απόδειξη αυτή την προσφορά.
    Το να σε θεωρούν μαλάκα δεν είναι λόγος???
    Και φυσικά δεν θα πληρώσω την ποινή. Και τραγούδι όχι δεν θα πω, να είσαι σίγουρος.
    Την σύνδεση δεν την έκανα για το δώρο βέβαια, Επαναλαμβάνω, είναι πολύ χαμηλής αξίας και τo θέμα δεν είναι στο δώρο αλλά στην συμπεριφορά και στην γαϊδουριά της Vodafone.
    Πραγματικά, δεν έχω δει μεγαλύτερα γαϊδούρια απ' αυτούς...

    (Αντίθετα, το τεχνικό τμήμα λες και πρόκειται για άλλη εταιρεία! Καμία σχέση με τα υπόλοιπα γαϊδούρια.)

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el.g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να σε θεωρούν μαλάκα δεν είναι λόγος???
    Και φυσικά δεν θα πληρώσω την ποινή. Και τραγούδι όχι δεν θα πω, να είσαι σίγουρος.
    Την σύνδεση δεν την έκανα για το δώρο βέβαια, Επαναλαμβάνω, είναι πολύ χαμηλής αξίας και τo θέμα δεν είναι στο δώρο αλλά στην συμπεριφορά και στην γαϊδουριά της Vodafone.
    Πραγματικά, δεν έχω δει μεγαλύτερα γαϊδούρια απ' αυτούς...

    (Αντίθετα, το τεχνικό τμήμα λες και πρόκειται για άλλη εταιρεία! Καμία σχέση με τα υπόλοιπα γαϊδούρια.)
    Το τεχνικό τμήμα πράγματι συμπεριφέρεται σχεδόν άριστα.. Οι τεχνικοί τους, η πλειοψηφία δλδ, άψογοι..
    Για τη συμπεριφορά (κατάντια θα έλεγα) της υπόλοιπης εταιρίας.. Τα έγραψα επάνω & τα έχω γράψει και σε άλλο νήμα.. Επαρκώς.. Πάνε οι εποχές επί hol που τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα...
    Σε ένα θέμα που είχα αναγκάστηκα να καταφύγω σε καταγγελία στην εεττ γιατί πραγματικά οι άνθρωποι εκεί στη βόντα δεν παίζονται.. Δεν νιώθουν με τπτ..
    Σχετικά με το θέμα σου, μελέτησε καλά πάντως τις κινήσεις σου πριν τις κάνεις.. Κάνε ένα τηλ. και στο συνήγορο του καταναλωτή..
    Κοίτα ρε παιδί μου πάντως πως μπορείς να μπλέξεις και να κάνεις τα νεύρα σου κρόσια για ένα απλό πράγμα.. Τι να πεις.. Είναι να μη σου κάτσει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-04-20 στις 05:20.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Εγώ θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το chat της Vodafone εξηγώντας αναλυτικά την κατάσταση. Το καλό με το chat είναι ότι απαντάνε άμεσα και το πιο σημαντικό ότι έχεις την επιλογή να λάβεις το transcript στο email σου όταν το τελειώσεις.
    Αν δεν σε ικανοποιήσει η απάντηση που θα σου δώσουν τότε πας συνήγορο καταναλωτή με συνημμένο το transcript ως αποδεικτικό στοιχείο.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Έκανα και γω φορητότητα σε 50άρα με TV Full τον Νοέμβριο του 2019, και σε 2 εβδομάδες από την στιγμή της ενεργοποίησης το ασύρματο σταθερό ήρθε κανονικά χωρίς να ασχοληθώ καν..

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el.g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να σε θεωρούν μαλάκα δεν είναι λόγος???
    Και φυσικά δεν θα πληρώσω την ποινή. Και τραγούδι όχι δεν θα πω, να είσαι σίγουρος.
    Την σύνδεση δεν την έκανα για το δώρο βέβαια, Επαναλαμβάνω, είναι πολύ χαμηλής αξίας και τo θέμα δεν είναι στο δώρο αλλά στην συμπεριφορά και στην γαϊδουριά της Vodafone.
    Πραγματικά, δεν έχω δει μεγαλύτερα γαϊδούρια απ' αυτούς...

    (Αντίθετα, το τεχνικό τμήμα λες και πρόκειται για άλλη εταιρεία! Καμία σχέση με τα υπόλοιπα γαϊδούρια.)
    Χαλάρωσε.
    Αυτό το κάνουν δυστυχώς όλοι οι πάροχοι (να μας θεωρούν "μαλακες"), όχι μόνο η Βοντα, και έχει να κάνει και σε τι υπάλληλο έπεσες.
    Ναι να κάνεις καταγγελία, αλλά που ;
    Και τι νομίζεις ότι θα γίνει ;
    Απλά τίποτα, εκτός αν "ιδρώσει" λίγο το αυτί τους.
    Από την άλλη εσύ αναφέρεις ότι το πρόβλημα σου είναι το δώρο και όχι η υπηρεσία που σου παρέχουν και πληρώνεις.
    Κατάλαβε ότι διακοπή γι΄αυτόν τον λόγο δεν μπορείς να κάνεις, δεν το αναφέρει πουθενά στον κόσμο, ότι επειδή δεν πήρες το δώρο μπορείς να διακόψεις αζημίως την σύμβαση σου.
    Και ποινή θα αναγκαστείς να πληρώσεις και τραγούδι να πεις σε αυτή την περίπτωση, θες δεν θες.
    Αν κάνουν κάποια αλλαγή στο πακέτο σου ή στις χρεώσεις των υπηρεσιών σου ή δεν σου παρέχουν τις υπηρεσίες που πρέπει να σου παρέχουν, τότε ναι μπορείς να φύγεις αζημίως.
    Με τα νεύρα που έχεις ... θα τα κάνεις χειρότερα.
    Δοκίμασε μέσω chat να λύσεις το θέμα με το δώρο σου, και όσο για την "κοροϊδία", όταν τελειώσει η σύμβαση σου ή έχεις δικαίωμα να φύγεις χωρίς ποινή, τότε πράττεις αναλόγως.
    Φιλικά.

    Spoiler:
    Και εγώ βρίζω όλους τους παρόχους και την ΕΕΤΤ, για την κοροϊδία γενικά σε αυτή την χώρα.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Θα συμφωνήσω ότι δεν στοιχειοθετεί λόγω σπασίματος του συμβολαίου η κοροϊδία, αλλά με αυτό στα χέρια μου
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vf.jpg 
Εμφανίσεις:  69 
Μέγεθος:  36,0 KB 
ID: 213624
    δεν υπάρχει περίπτωση να τα φάνε (μετέφερα τη γραμμή συγγενικού μου προσώπου εκεί.)

  11. #11
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Ξαναλέω να κάνεις καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή επισυνάπτοντας όσα περισσότερα αποδεικτικά στοιχεία μπορείς.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-04-2020
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Mr.
    ...Ακυρο αυτό που έγραψα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gliout145 : 09-04-20 στις 00:44.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων

    Spoiler:
    Και εγώ βρίζω όλους τους παρόχους και την ΕΕΤΤ, για την κοροϊδία γενικά σε αυτή την χώρα.




    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Τι να πω, δεν με ενδιαφέρει πλέον το ασύρματο, δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με αυτό, μόνο που μου μου έχουν σπάσει τα νεύρα 4 μήνες τώρα.
    Το τηλέφωνο λέω να τους το αφήσω να το βάλουν εκεί που ξέρουν. (Στο αυτί τους. Τι νομίσατε; )
    Θα δω από αύριο τι προσφορές παίζουν για VDSL και ανάλογα θα πράξω.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Επανέρχομαι για να διορθώσω μια αδικία. Σίγουρα ο χαρακτηρισμός "γαϊδούρια" δεν ταιριάζει σε όλους τους.
    Υπάρχουν πολλοί/ές που είναι ιδιαίτερα ευγενικοί/ές που προσπαθούν να βοηθήσουν όσο μπορούν.
    Αυτό, για την αποκατάσταση της αλήθειας.

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα, μίλησα με τον πωλητή που μου είχε κάνει την αρχική σύνδεση και επιμένει ότι το ασύρματο θα το λάβω. Το θεωρώ απίθανο αλλά και δεν με ενδιαφέρει πλέον.
    Κατά τ' άλλα, NOVA και WIND έχουν ενδιαφέρουσες προτάσεις, με 100άρα σύνδεση η πρώτη και 50άρα και 28 ευρώ η δεύτερη. Μόνο που την WIND δεν την γουστάρω από την εποχή που κάθε τρεις και λίγο σου χτυπούσαν το κουδούνι για να σε αναβαθμίσουν (και καλά) σε fiber με διαστημικές ταχύτητες! (Οι άνθρωποι ανακάλυψαν τις οπτικές πριν καν ανακαλυφθεί ο τροχός! )
    Θα δω τι γίνεται με Cosmote και βέβαια περιμένω τηλέφωνο από Vodafone για προσφορά. Όπως και να 'χει θα ζητήσω την συμβουλή σας πριν αποφασίσω.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2020
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Επιστρέφω μετά από καιρό για να πω ότι τελικά παραμένω στην vodafone αφού μου έδωσε την καλύτερη προσφορά. 50 Mbps και 360 λεπτά προς κινητά με 27 ευρώ (-1 ευρώ για το ebill).
    Το πιο σημαντικό όμως, είναι ότι κατά την διαδικασία της αίτησης για τα 50Mbps, ανακάλυψα ότι η διεύθυνσή μου ήταν λάθος. Είχα άλλη σύνδεση σε άλλη διεύθυνση μέχρι πριν λίγο καιρό, την οποία δεν μετέφερα αλλά η σύνδεση άλλαξε κάτοχο. Η διεύθυνση όμως παρέμεινε στο λογαριασμό μου και μάλιστα δεν το είχα καταλάβει καν αφού με το ebill δεν πάει κανένα χαρτί σε καμία διεύθυνση.
    Δεν ξέρω αν φταίει αυτό που δεν ερχόταν τόσο καιρό το ασύρματο, δεν ξέρω αν φταίει η vodafone ή το courier αλλά και μόνο το γεγονός ότι η διεύθυνση ήταν λάθος, είναι αρκετό για να αναθεωρήσω και να πάρω πίσω όλους τους χαρακτηρισμούς που εξαπέλυσα κατά δικαίων και αδίκων.
    Και σίγουρα ο θυμός είναι πολύ κακός, κάκιστος σύμβουλος...
    Το ασύρματο βέβαια δεν το έχω λάβει, όμως δεν με ενδιαφέρει κιόλας.
    Και φυσικά τέλος καλό, όλα καλά!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος el.g : 27-04-20 στις 20:46.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας