Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    8,9(dB) / 13,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χαιρετώ !
    Πριν από αρκετά χρόνια, τελείωσα τα Doom και Quake και έκτοτε δεν ασχολήθηκα ξανά με παιχνίδια (δεν έχω καν κάρτα γραφικών), μέχρι που είδα το Doom Εternal και ξύπνησαν οι παλιές μου αναμνήσεις !

    Οπότε, χρειάζομαι τη βοήθειά σας για να δω πως μπορώ να ξαναμπώ στον παιχνιδοχώρο με το σύστημα που έχω, το οποίο μετά από αρκετά χρόνια αναβαθμίσεων, είναι το εξής:

    • CPU: Intel Core i5-6500 (Skylake-S, R0), 3200 MHz, stock cooler.
    • Motherboard: ASUS PRIME Z270-A, BIOS: 0604, 12/08/2016, Intel Z270 (Kaby Lake), https://www.asus.com/us/Motherboards...pecifications/
    • Memory: 16GB, 15-15-15-36 (4xCorsair CMK8GX4M2B3000C15)
    • Graphics: Intel HD Graphics 530 (Skylake-S GT2) [S0/R0] [ASUS], 1024 MB
    • PSU : XFX 550TS Bronze (550W, https://game-debate.com/psu/index.ph...0Series%20550W)
    • Monitor : EIZO Flexscan EV2750 (2560x1440, https://www.eizoglobal.com/products/...750/index.html)
    • Case : Thermaltake VA7000 Shark (https://techreport.com/review/7847/t...atx-enclosure/ ). Τη στιγμή αυτή, το κουτί έχει δύο ανεμιστήρες Corsair ML120 (120mm, έναν εμπρός εισαγωγή και έναν πίσω εξαγωγή). Μαζί με τον ανεμιστήρα της CPU, ελέγχονται από τη motherboard και με θερμοκρασία idle CPU ~32C που έχω, δεν ακούγεται απολύτως τίποτε. Αν χρειαστεί, μπορώ να “κρεμάσω” και άλλο ανεμιστήρα στις πλαϊνές γρίλιες.
    • OS Drive: Samsung SSD 960 EVO 250GB, NVMe
    • Storage Drives: 2x WDC WD40EZRZ-00WN9B0, 3907.0 GB, Serial ATA 6Gb/s & 1x WDC WD1500HLFS-01G6U0, 146.5 GB, Serial ATA 3Gb/s (Παλαιός, σειρά RAPTOR)
    • ODD Drive: PIONEER BDR-207M, BD-RE & PIONEER BDR-209M, BD-RE
    • Sound: Realtek® ALC S1220A 8-Channel HD audio (της motherboard) & Logitech Z-Cinema 2+1.
    • OS: Microsoft Windows 7 Ultimate (x64) Build 7601


    Δεν κάνω και δεν σκέφτομαι να κάνω overclocking. Αν και είχα υδρόψυξη, δεν σκέφτομαι να ξαναβάλω. Όλα μου τα PC τα έχω στήσει μόνος μου, έχω άφθονα εργαλεία και όργανα και γενικά δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα με θέματα θεωρητικής και εφαρμοσμένης ηλεκτρονικής. Δεν ενδιαφέρομαι για multiplayer μέσω Internet, μόνο το κλασικό μοναχικό FPS.

    Το τρέχον σύστημα γραφικών μου (Integrated Intel 530) δεν τρέχει καθόλου το Doom Eternal, όπως και όλα τα integrated γραφικά της Intel, οσοδήποτε χαμηλά και αν τεθούν οι ρυθμίσεις των γραφικών. Πρόκειται για πρόβλημα με τους drivers που θα (?) λυθεί σε συνεργασία της Bethesda και της Intel (https://www.tomshardware.com/feature...rated-graphics ). Εδώ, είναι τυχεροί οι κάτοχοι AMD, των οποίων τα ενσωματωμένα γραφικά τρέχουν το Doom Eternal.

    Άρα, χρειάζεται να πάρω κάρτα γραφικών και αν και πιστεύω ότι είναι (πολύ) overkill για το Doom Εternal, κοιτάω την MSI GeForce RTX 2060 Super 8GB Gaming X, γιατί μάλλον θα μου ανοίξει η όρεξη στο μέλλον!! (https://www.msi.com/Graphics-card/ge...super-gaming-x). Ζητώ συγγνώμη από τους κατέχοντες AMD, αλλά σκέφτηκα να αποφύγω την AMD στην τρέχουσα χρονική συγκυρία, λόγω των προβλημάτων των drivers που διαβάζω σε διάφορα σημεία.

    Με χρήση on line PSU calculators, φαίνεται ότι το τροφοδοτικό τη σηκώνει. Η MSI συστήνει τροφοδοτικό 550W, οπότε αν και οριακά πιστεύω ότι μάλλον είμαι OK.

    Η motherboard δε φαίνεται να έχει θέμα και η CPU μου, με βάση το σχετικό test στο Tom’s Hardware (https://www.tomshardware.com/feature...nce-comparison), φαίνεται ότι τρέχει άνετα το Doom Eternal. Προφανώς η MSI 2060 Super δεν έχει κανένα πρόβλημα με το εν λόγω παιχνίδι.

    Το κουτί μου είναι πιστεύω τεράστιο, έχει μήκος ~54cm, και με μία πρόχειρη μέτρηση βλέπω ότι χωράει άνετα κάρτες μήκους ~28-30cm. Στα σχόλια εδώ (https://www.newegg.com/black-thermal...82E16811133143), είδα ότι κάποιοι έβαλαν σε τέτοιο κουτί αφενός μια BFG 9800 GX2 που έχει μήκος 26,6cm και αφετέρου μία Geforce 8800 Ultra μήκους 27cm. (https://www.cnet.com/products/bfg-geforce-9800-gx2/) (https://www.techpowerup.com/gpu-spec...800-ultra.c195 ). Η MSI είναι 24,8cm.

    Τι γνώμη έχετε :
    1. Σηκώνει το τροφοδοτικό μου την MSI GeForce RTX 2060 Super 8GB Gaming X ;
    1α. Το τροφοδοτικό μου έχει 2x(6+2 pin) connectors PCI-E. Η MSI δέχεται 1x8 pin. Εκτιμώ ότι είμαι ΟΚ, σωστά;
    2. Σηκώνει το σύστημά μου γενικότερα την MSI GeForce RTX 2060 Super 8GB Gaming X ;
    3. Αξίζει τον κόπο να περιμένω τη σειρά RTX 3000 μήπως φθηνύνει η MSI που κοιτάω; Βέβαια, είδα ότι λόγω COVID-19, αντί για καλοκαίρι, η σειρά 3000 πάει για τέλος του 2020 (?), οπότε η αναμονή γίνεται υπερβολική και με το περίμενε τελικά δεν παίρνεις τίποτε.
    4. Τα περισσότερα on line καταστήματα δεν έχουν την κάρτα αυτή ετοιμοπαράδοτη. Έχετε κάποιες συμβουλές ή εμπειρία σχετικά με κάρτες γραφικών και :
    4α. Χρόνους παράδοσης σε σχέση με την τρέχουσα κατάσταση
    4β. Παραεισαγωγές (αν τίθεται τέτοιο θέμα στις κάρτες γραφικών)
    4γ. Υποστήριξη & ποιότητα των προϊόντων της MSI
    4δ. Κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω. Εννοείται, θα ξεψαχνίσω κριτικές και σχόλια για το κατάστημα που θα επιλέξω, δεν θα πάω απαραίτητα στο φθηνότερο.

    Ευχαριστώ πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimmy956 : 03-04-20 στις 16:07.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Γεια χαρά!

    Το σύστημα σου είναι μια χαρά. Μόνο μια κάρτα θέλεις. Ασ'τα τα igp της Intel, δε κάνουν...!

    Το παιχνίδι δεν είναι ιδιαίτερα βαρύ. Το μόνο πρόβλημα του είναι αυτό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-04-03 DOOM Eternal Day 2 PC patch тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU(1.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  49,5 KB 
ID: 213403Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-04-03 DOOM Eternal Day 2 PC patch тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  57,1 KB 
ID: 213404

    Όπερ σημαίνει, ότι έχει αρκετά μεγάλες απαιτήσεις σε video ram, αλλά δεν σε ενοχλεί αυτό, μιας και κοιτάς για 8άρα κάρτα.

    Πάντως για την ιστορία, εντελώς συμπτωματικά, έκανα κάποια πολύ πρόχειρα τεστ τις προάλλες, μιας και μου αρέσει να τεστάρω software σε legacy μηχανήματα και είδα ότι παρόλο των 6GB που θέλει για Ultra, έτρεξε αρκετά καλά σε Radeon 7950 8ετίας και GTX 970 5.5ετίας και μάλιστα στη δεύτερη, με επεξεργαστή 9ετίας. (δεν clickbaitαρω-non monetized χομπιστικο κανάλι)






    Σε αυτό βοηθάει και η RAM φυσικά, όπου σε συνδυασμό με το PCIe BUS, μπορεί να βοηθήσει *μέχρι ένα σημείο* σε περιπτώσεις που δεν επαρκεί η video ram. Απλά το αναφέρω, σε περίπτωση που θελήσεις να κοιτάξεις σε κάτι μικρότερο, μετά από τις πληροφορίες που θα παρουσιαστούν σε αυτό το thread.

    Μιλώντας για τον επεξεργαστή, ο δικός σου είναι στάνταρ καλύτερος από τον 2500Κ@4,3Ghz που είχα εγώ μαζί με την 970.

    Από άλλο video στο Youtube, μπορείς να δεις ότι ο 6500 τρέχει επίσης μια χαρά.



    Παραθέτω και τα cpu benchmarks, του Gamegpu, όταν έχει φύγει το gpu bottleneck από τη μέση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-04-03 DOOM Eternal Day 2 PC patch тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU-c.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  144,8 KB 
ID: 213405

    Όσον αφορά τις κάρτες γραφικών καθεαυτές, που όπως είναι φυσικό σηκώνουν το μεγαλύτερο βάρος ενός game, τα γραφικά, μπορεί να 60αρίσει ακόμα και παλιές Polaris κάρτες γραφικών, ακόμα και σε 1440P που είναι η οθόνη σου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-04-03 DOOM Eternal Day 2 PC patch тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU-g.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  134,8 KB 
ID: 213406

    Βασικό χαρακτηριστικό όλων αυτών των καρτών, είναι ότι έχουν 8GB video ram φυσικά, που είναι προτιμητέο σε σχέση με το να χρειαζόταν να φέρει δεδομένα από τη RAM το σύστημα. Αυτό είπαμε βοηθάει, αλλά άμα μπορείς να το αποφύγεις με λογικό κόστος, είναι προτιμότερο.

    Για την ιστορία, απλά θα αναφέρω ότι μια rx580 8GB, που φαίνεται να είναι επαρκής για το παιχνίδι, στοιχίζει 170 ευρώ.

    https://www.skroutz.gr/s/11715603/MS...-Armor-OC.html

    Οι rx 580 έχουν δυο χαρακτηριστικά. Καταπληκτικό vfm, κάκιστο perf/watt. Δε μπορούμε να τα έχουμε edit( ) όλα!.

    Μιλώντας για performance per watt, το τροφοδοτικό σου δεν έχει θέμα.

    Μπορείς να δεις εδώ μετρήσεις σε max load, καρτών γραφικών συμπεριλαμβανομένης της συγκεκριμένης 2060 Super που έχεις βάλει στο μάτι, αλλά και άλλων καρτών.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  untitled-1.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  64,3 KB 
ID: 213407

    Επαναλαμβάνω ότι αυτές είναι max load μετρήσεις, κάτι που γενικά δεν προκύπτει, όταν παίζεις σωστά, δηλαδή με vsync.

    Η 2060 super είναι στα 175W ενώ η rx 580 είναι στα 191W. Η ειδοποιός διαφορά εδώ είναι, ότι όπως είδαμε παραπάνω, η 2060 super σε 1440P βγάζει 103fps ενώ η rx580 βγάζει 64fps. Δηλαδή η rx580 όντως θα δουλεύει στο max της για να φτάσει την επιθυμητή απόδοση, ενώ η 2060super, θα είναι στο 60% της. Για την ακρίβεια θα είναι ακόμα παρακάτω γιατί θα έχει ρίξει και ρολόγια και voltages και ειδικά τα τελευταία επηρεάζουν στο τετράγωνο την κατανάλωση. (P=C∗V^2∗F)

    Από θέμα τροφοδοτικού, ακόμα και με τα 191W της rx580 θα είσαι ΟΚ φυσικά, μιας και το υπόλοιπο σύστημα, άντε να καταναλώνει άλλα 60W. Τα 300 ευρώ διαφορά που έχουν όμως, είναι αξιοσημείωτη. Δε προσπαθώ να σε αποτρέψω από κάτι, ούτε να σε στρέψω σε κάτι. Απλά δεδομένα παραθέτω, για να ξέρεις που βρίσκεσαι. Και εγώ την 2060 super θα έπαιρνα! Μου αρέσουν όλα μπόλικα και περισσευούμενα!

    Sources:
    Gamegpu Doom Eternal Test
    Guru3d MSI RTX 2060 super test
    Η αφεντομουτσουνάρα μου!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 03-04-20 στις 18:11.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/1020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    8,9(dB) / 13,4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αγαπητέ psolord, είσαι ιδιαίτερα κατατοπιστικός, έχω λίγο διάβασμα ακόμη απ ότι φαίνεται !
    Χαίρομαι για τη συμβατότητα του PC μου με το Doom Eternal και σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες και τον κόπο που κατέβαλες για να μας διαφωτίσεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας