Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Περιοχή
    Αγια Παρασκευη
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107000/10200
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    12(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φίλοι μου καλησπέρα και δύναμη σε όλους και για όλα να ευχηθώ. ΠΡΟΣΠΑΘΩ .... Να είμαι Κύριος και ψύχραιμος 'αλλά νομίζω ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει. Όπως βλέπεται μετάνοιες κάνω ΜΠΑΣ και γίνει κάποιο θαύμα. Επί του θέματος: Απο το 2013 πελάτης στην Wind Hellas . Από ADSL σε VDSL 50 και τώρα είπα' ας πάει το παλιάμπελο..καλή η προσφορά για VDSL 100 Οκ λέω μέσα !!! Πριν ειχα PSTN γραμμη και VDSL 50 με fastpath//Interleaved και τα όλα καλά με τον ίδιο εξοπλισμό και χωριs κάποια αλλαγή στην όλη εγκατάσταση. Τώρα VDSL 100 Interleaved /Interleaved 1 τηλ.αριθμο και ΕΑΝ δωσει και παρει μπροστα το συστημα ΟΚ. Κατεβαζει πολυ σωστα 'αλλα πριν παρει μπροστα βαζω χρονομετρο για να φορτωσω σελιδεs η να κανω εναλλαγη σε αυτεs Τι να κανω και εγω τουs ΖΑΛΙΣΑ στο 13700 Τ.Υ. Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω τι εκαναν οι Κυριοι ...καποια στιγμη στιs 23 /3 ολα δουλεψαν σφαιρα -ρολοι. **Η απαντηση τουs ηταν οτι οι κλησειs τηs τηλεφωνιαs που ηταν ΧΑΛΙΑ με ECHOOO και διαφορα αλλα τρελα καπου αλλου δρομολογουνταν ΟΚ ρε ΜΑΓΚΕΣ λεω ευχαριστω . Αυτο ηταν .... Η χαρα κρατησε μονο μια μερα Σε ερωτηση μου (παλι δυστηχωs) μου απαντησαν οτι λογω κορωναιου ...το bandwidth ολων των εταιριων εχει πεσει και θα πρεπει να κανετε ΥΠΟΜΟΝΗ . *** Δεν ξερω τι παιζει ??? Απλα νιωθω ΗΛΙΘΙΟΣ και ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ τα χρηματα μαs για τιs ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ???
    HELP & Ευχαριστω !

  2. #2
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Το θέμα που άνοιξες δε βοηθάει να καταλάβει κάποιος πιο είναι ακριβώς το πρόβλημα. Αν θές κάνε κανένα speed test να δουμε τι παίζει κυρίως σε σχέση με Ping κλπ και πες μας αν το πρόβλημα είναι όλη την ημέρα ή συγκεκριμένες ώρες της ημέρας. Μήπως φτιάχνει αν κλείσεις και ξανανοίξεις το ρούτερ και μετά από κάποια ώρα αρχίζει πάλι να χαλάει; Και ένας έλεγχος στα στατιστικά που δίνει το ρουτερ ..λάθη κλπ θα ήταν χρήσιμος.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Περιοχή
    Αγια Παρασκευη
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107000/10200
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    12(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επανέρχομαι!Τα στατιστικα του ρουτερ ελαχιστα αλλαζουν κατα τη διαρκεια 1 μεραs . Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τα speed tests πανε καλα ...αλλα το παλαβο στην ολη ιστορια ειναι ότι: Πριν απο 10-15 μερεs οταν κατεβαζα 1 μεγαλο αρχειο απο servers linux - ntua - microsoft κ.λ.π αρχισε το κατεβασμα (παντα συνδεδεμένος μεσω lan - καλωδιο) με 8-9 mpbs .....10...εωs και 11 καποιεs φορεs. Τωρα παντου αρχιζει απο χαμηλα 3-4 -6-10 .
    Τωρα για να βοηθησω η εσωτερικη εγκατασταση απο τον κατανεμητη τηs πολυκατοικιαs δεν ειναι και super . Βεβαια ρεκλετεs - καλωδια και επαφεs ειναι ΟΚ .Το δεν καλωδιο (ζευγοs) που ανεβαινει στο διαμέρισμα μου ειναι τυπου κοκκινο -μπλε χοντρο..οπωs και στουs υπολοιπουs ενοικουs οχι θωρακισμένο ( αλλα συστραμμένο ) και υπάρχει ενα επιπλέον ζευγοs παραλληλο που μεταφερει σε αποσταση 10cm στη ιδια τη διπλη τη πριζα μια αριθμοδοτηση ξεχωριστα PSTN. Για να γινω πιο σαφής απομόνωσα εδω και καιρό τη γραμμή που ΠΑΝΤΑ μετέφερε το VDSL μου να πηγαίνει κατευθείαν στη κεντρική πρίζα και στο ρουτερ' και να μη πηγαίνει πουθενά αλλού παράλληλα (ετσι το ειχα και στo 50αρι VDSL) .Οπότε έχουμε κεντρικό ρουτερ και μια ασύρματη συσκευή ......και μια ανεξάρτητη γραμμή PSTN (άλλου παροχου) που παει σε 2 συσκ τηλεφ. Χρόνια τώρα ετσι δούλευαν αψογα ! Το ίδιο και πριν από κάτι μερεs ??? Φοβάμαι μημπωs παίζει καμία εξωτερική παρεμβολή. Προσκομίζω στατιστικά του ρουτερ και μετρήσεις ταχύτητας:Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-04-04 Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  38,0 KB 
ID: 213447Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-04-04 ZXHN H268N.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  46,8 KB 
ID: 213448

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Μην ασχολείσαι με τα καλώδια και τις πρίζες. Συγχρονίζεις τέρμα 100Mbps. Εγώ συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα πάντως...

  5. #5
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Περιοχή
    Αγια Παρασκευη
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107000/10200
    ISP
    Vodafone
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    12(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα είναι οτι αργούν να φορτώσουν οι σελίδες στο firefox μέσω Lan σε PC με Linux και σε PC με Win 7 . Πριν απο 15 μερεs όλα ήταν σφαίρα . Πατουσεs Google και τσακ μπαμ - ακαριαία και μετα το Download ήταν πιο σταθερό . Το αστείο ειναι οτι πριν που είχα 50αρι VDSL με το ίδιο ρουτερ και ιδιεs συνδεσειs - γραμμεs' το προφιλ ήταν Fastpath/Interleaved ΔΕΝ παρουσιαζόταν αυτο το πρόβλημα. Σκέψου ότι τα ms στο 50αρι και στο 100αρι ήταν ίδια. Η Wind βεβαια στιs 100σταρεs γραμμεs ΔΕΝ έχει προφίλ Fastpath

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Επειδή η γραμμή φαίνεται μια χαρα.. Δε δοκιμάζεις να βάλεις άλλους DNS?
    Πιο πολύ ακούγεται για πρόβλημα του ρουτερ ή των συσκευών.. Έχεις και απτο κινητό το ίδιο πρόβλημα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 05-04-20 στις 10:41.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    482
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Το ίδιο πρόβλημα είχα την Παρασκευή στις 27/3 με 200. Στο 13700 όταν πήρα δεν ξέρω τι έκαναν αλλά μετά από λίγο έφτιαξε.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας