Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 79
  1. #1
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να έχω παράλληλο τηλέφωνο (duplex) όπου το ένα να είναι σε μία πόλη και το άλλο σε άλλη. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Χωρίς κάποιον ειδικό εξοπλισμό και στήσιμο όχι.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Επειδή είμαστε στο θέμα της Vodafone, θεωρώ ότι ρωτάς για την τηλεφωνία αυτής.

    Άμεσα και οικονομικά, η απάντηση είναι μονολεκτικά όχι.
    Βάζοντας το χέρι στην τσέπη και ανάλογα, το είδος της τηλεφωνίας, αν σε περίπτωση VoIP γνωρίζεις τον κωδικό της, τι συσκευές έχεις, σε ποιες συσκευές θέλεις να δουλεύει παράλληλα και τι δυνατότητες έχουν όλες αυτές, το κόστος μπορεί ξεκινά από τα περίπου 50€ έως και πολύ-πολύ παραπάνω.

    Γράψε αναλυτικά τι έχεις και τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαστε στο θέμα της Vodafone, θεωρώ ότι ρωτάς για την τηλεφωνία αυτής.

    Άμεσα και οικονομικά, η απάντηση είναι μονολεκτικά όχι.
    Βάζοντας το χέρι στην τσέπη και ανάλογα, το είδος της τηλεφωνίας, αν σε περίπτωση VoIP γνωρίζεις τον κωδικό της, τι συσκευές έχεις, σε ποιες συσκευές θέλεις να δουλεύει παράλληλα και τι δυνατότητες έχουν όλες αυτές, το κόστος μπορεί ξεκινά από τα περίπου 50€ έως και πολύ-πολύ παραπάνω.

    Γράψε αναλυτικά τι έχεις και τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις.
    Καλημέρα. Μένω στην Καβάλα. Πριν από 5 χρόνια έμενα Κομοτηνή και είχα-έχω μιά γραμμή σταθερού τηλεφώνου. Την σύνδεση την θέλω γιατί έχω κάποιες κάμερες ασφαλείας τις οποίες παρακολουθώ μέσω διαδικτύου. Όπως καταλαβαίνεις το πακέτο κλήσεων πάει χαμένο. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να αξιοποιήσω το πακέτο κλήσεων από την Καβάλα. Αυτά.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η οικονομικότερη λύση είναι με ένα μεταχειρισμένο Fritz (από ~40€ στο γερμανικό eBay) που έχει δυνατότητα τηλεφωνίας και μέσω του δικού του VPN, θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο κινητό σου, απ' οπουδήποτε αρκεί να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο με οποιονδήποτε τρόπο.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οικονομικότερη λύση είναι με ένα μεταχειρισμένο Fritz (από ~40€ στο γερμανικό eBay) που έχει δυνατότητα τηλεφωνίας και μέσω του δικού του VPN, θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο κινητό σου, απ' οπουδήποτε αρκεί να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο με οποιονδήποτε τρόπο.
    Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι είναι το fritz? Δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα Fritz είναι σειρά μοντέλλων router και φημίζονται για τις επιπλέον δυνατότητες και ειδικά για την τηλεφωνια δεν έχουν αντάξιο αντίπαλο.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οικονομικότερη λύση είναι με ένα μεταχειρισμένο Fritz (από ~40€ στο γερμανικό eBay) που έχει δυνατότητα τηλεφωνίας και μέσω του δικού του VPN, θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο κινητό σου, απ' οπουδήποτε αρκεί να έχει σύνδεση στο διαδίκτυο με οποιονδήποτε τρόπο.
    Βρήκα αυτό.. https://www.ebay.de/itm/G-AVM-FRITZ-...YAAOSwmBxa05aE
    Απ'ότι κατάλαβα είναι ένα modem/router.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όλα τα Fritz παίζουν και ως απλά router ή ακόμη και μόνο για την τηλεφωνία.

    Το παρακάτω είναι με το διεθνές λογισμικό, αντί του γερμανικού που έβαλες εσύ.
    https://www.ebay.de/itm/AVM-FRITZBox...MAAOSwG-FdMCcD

  10. #10
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα Fritz παίζουν και ως απλά router ή ακόμη και μόνο για την τηλεφωνία.

    Το παρακάτω είναι με το διεθνές λογισμικό, αντί του γερμανικού που έβαλες εσύ.
    https://www.ebay.de/itm/AVM-FRITZBox...MAAOSwG-FdMCcD
    Καλημέρα. Όλα καλά ως εδώ. Αν μπορούσες να μου εξηγήσεις και το πως θα έχω τον έλεγχο εξ αποστάσεως θα ήταν καλύτερα. Δηλαδή ποιά θα είναι η διαδικασία? Ποιές κινήσεις θα πρέπει να κάνω? Να με συγχωρείς που σε ζαλίζω αλλά δεν έχω ασχοληθεί άλλη φορά με τέτοια θέματα. Έχω σχέση με τα ηλεκτρονικά αλλά μόνο σε θέματα επισκευών. Ευχαριστώ.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε ποιόν έλεγχο αναφέρεσαι; Ρώτησες αν μπορείς να κάνεις χρήση της τηλεφωνικής σύνδεσης που έχεις σε άλλη πόλη.

    Με το Fritz γίνεται, χοντρικά ως εξής:
    α. Σύνδεση με την τηλεφωνική γραμμή.
    β. Δημιουργία ενός ΙΡ λογαριασμού, μέσω του οποίου θα γίνεται χρήση της τηλεφωνίας.
    γ. Δημιουργία του VPN, μέσω του οποίου θα γίνεται ασφαλής σύνδεση απομακρυσμένα.
    δ. Ρύθμιση κάποιας υπηρεσίας DDNS.

    Στο κινητό σου, χοντρικά πρέπει να γίνουν:
    α. Ρύθμιση κάποιου VPN client, για ασφαλή σύνδεση με το Fritz.
    β. Χρήση κάποιας SIP client εφαρμογής ή αυτής που έχει η εταιρεία για τα Fritz.

    Αυτή η λύση είναι η οικονομικότερη που υπάρχει. Αν θέλεις όμως να κάνεις χρήση της τηλεφωνίας και από άλλες συσκευές (ενσύρματες ή/και ασύρματες) από το σπίτι σου, τότε θα χρειαστείς επιπλέον εξοπλισμό, όπου και πάλι η ευκολότερη και οικονομικότερη λύση είναι ένα ακόμη ίδιο Fritz, που θα συνδέεται με το πρώτο.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Περιοχή
    Καβάλα
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιόν έλεγχο αναφέρεσαι; Ρώτησες αν μπορείς να κάνεις χρήση της τηλεφωνικής σύνδεσης που έχεις σε άλλη πόλη.

    Με το Fritz γίνεται, χοντρικά ως εξής:
    α. Σύνδεση με την τηλεφωνική γραμμή.
    β. Δημιουργία ενός ΙΡ λογαριασμού, μέσω του οποίου θα γίνεται χρήση της τηλεφωνίας.
    γ. Δημιουργία του VPN, μέσω του οποίου θα γίνεται ασφαλής σύνδεση απομακρυσμένα.
    δ. Ρύθμιση κάποιας υπηρεσίας DDNS.

    Στο κινητό σου, χοντρικά πρέπει να γίνουν:
    α. Ρύθμιση κάποιου VPN client, για ασφαλή σύνδεση με το Fritz.
    β. Χρήση κάποιας SIP client εφαρμογής ή αυτής που έχει η εταιρεία για τα Fritz.

    Αυτή η λύση είναι η οικονομικότερη που υπάρχει. Αν θέλεις όμως να κάνεις χρήση της τηλεφωνίας και από άλλες συσκευές (ενσύρματες ή/και ασύρματες) από το σπίτι σου, τότε θα χρειαστείς επιπλέον εξοπλισμό, όπου και πάλι η ευκολότερη και οικονομικότερη λύση είναι ένα ακόμη ίδιο Fritz, που θα συνδέεται με το πρώτο.
    Καλημέρα. Ίσως να σε ζαλίσω λίγο... Η σύνδεση είναι στην vodafone (πρώην cyta) και το τηλέφωνο συνδέεται πάνω στο router. Θα πρέπει να αντικατασταθεί το router της vodafone με αυτό το fritz αν κατάλαβα καλά. Γιά τον λογαριασμό IP θα πρέπει να απευθυνθώ στην vodafone? Πως θα γίνει η δημιουργία του vpn? Από ότι κατάλαβες λίγα πράγματα γνωρίζω επί του θέματος. Έως ελάχιστα θα έλεγα.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η Vodafone ποτέ δεν θα σου δώσει τον κωδικό της τηλεφωνίας.
    Μοναδική περίπτωση να τον βρεις είναι αν έχεις το ZTE H267N όπου έχεις αυξημένες πιθανότητες αλλά δεν είναι σίγουρο.

    Από εκεί και πέρα υπάρχει η επιλογή να βάλεις το ΖΤΕ σε bridge mode να δουλεύει μόνο ως modem και το Fritz πίσω του ως κύριο και μοναδικό router.

    Η τηλεφωνία θα εξακολουθεί να λειτουργεί στο ΖΤΕ, αλλά μπορείς να την πάρεις από μια θύρα του και να την μεταφέρεις στο Fritz ως αναλογική (όπως συμβαίνει σε PSTN γραμμή) και μετά όλα γίνονται.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Αυτό (με το official firmware), συνδέοντας το dsl port με αυτό μπορεί να δουλέψει με το παραπάνω ή και το παρακάτω use case ;

    Για να μην πουμε οτι παραβιαζουμε και για να μην παρακινούμε την παραβίαση των όρων και κανόνων χρήσης/ πολιτικής της Google για το βόης, ας εξηγησω με sip αντι για Google βοής (με χρήση Obi)

    Βήματα:

    1)Σύνδεση στο obi ip sip account (σαν client) της επιλογής μας (βλ πχ modulus).

    2) RJ11 από το obi στο dsl του fritz.

    3) Ρύθμιση ip account στο fritz (λειτουργώντας προφανώς σαν sip server)

    4) Ρύθμιση ip deskphone ή softphone της αρεσκίας μας ώστε να δουλεύει με το λογαριασμό που δημιουργήσαμε στο fritz (με sip server το fritz)

    Ηλεκτρολογικά (και τονικά) επιτρέποντος, θεωρητικά θα πρέπει να μπορούμε να πραγματοποιήσουμε και να λάβουμε κλήσεις από το ip deskphone ή softphone της επιλογής μας με τον παραπάνω τρόπο, μέσω του Obi.

    Όσοι σκεφτήκατε η παραπάνω συνδεσμολογία είναι περιττή (και οτι εκανα μια τρυπα στο νερό) για κάνω αυτό που θέλω (κοινώς κλήσεις από ip τηλέφωνο της επιλογής μου), έχετε δίκιο.

    Για να σταματήσετε να αναρωτιέστε γιατί κάνω λοιπόν τόσα περιττά πράγματα διαβάστε την πρόταση πριν από τα βήματα. Ελπίζω να ειμαι κατανοητός.

    Στο προκείμενο λοιπόν. Το παράπανω fritz θα μπορούσε να κάνει την δουλειά που θελει ο κωστής ; Αν ναί εκτιμάτε οτι μπορεί να κάνει και τη δουλειά που θέλω εγώ ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MyISLM : 17-04-20 στις 10:15.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το 7360SL που το έχω κι εγώ, δεν υποστηρίζει αναλογική τηλεφωνία (PSTN/ISDN) παρά μόνο VoIP. Το μεγαλύτερο μοντέλο 7390, την υποστηρίζει κανονικά.
    Άρα με βάση αυτό, δεν μπορεί να γίνει το βήμα (2) στο σενάριο που αναφέρεις με το 7360SL, οπότε δεν θα καταφέρεις τίποτα.

    Αυτό που θέλει ο kostis38, γίνεται με οποιοδήποτε Fritz. Απλά πρότεινα το 7390, διότι το βρίσκει κανείς σε καλή τιμή και έχει όλες τις δυνατές συνδέσεις.

    Τώρα αυτό που θέλεις εσύ, γίνεται μόνο με τα Fritz που υποστηρίζουν αναλογική τηλεφωνία (πέραν της ΙΡ που όλα ανεξαιρέτως την υποστηρίζουν).
    Αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "να μην παραβιάζουμε κανόνες και όρους χρήσης της Goggle". Σε τι πράγμα ακριβώς αναφέρεσαι; Δεν έχει καμία απολύτως αποκλειστικότητα η Goggle στο SIP πρωτόκολλο.
    Γιατί να κάνεις μέσω Obi και όχι κατευθείαν στο Fritz, την σύνδεση με π.χ. την Modulus;

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας