Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλημέρα σας,

    Ζητάω απεγνωσμένα μια λύση για το εξής πρόβλημα.

    Αγόρασα προχτές αυτό το modem router για να έχω μεγαλύτερη εμβέλεια σε όλο το σπίτι και όντως είχα για λίγα λεπτά που το λειτούργησα.
    Το πρόβλημα μου είναι οτι το εγκαταστώ κανονικά βάζω vlan id 835 που μου είπαν οι τεχνικοί της nova,πιάνει κανονικά γύρω στα 100 mbps και μετά απο λίγο η ταχυτητα πέφτει στα 12 mbps το πολύ!
    Το έκανα reset και το ξανασέταρα όμως τα ίδια πάλι!
    Μέχρι που έκανα και μια ρύθμιση στο quick setup που έλεγαν κάποιοι σε ένα post να βάλω ρύθμιση για ΟΤΕ VDSL και πάλι τα ίδια έκανε μετά από λίγο!!!

    Τώρα έχω ξαναβάλει το παλιό Router με την χάλια εμβέλεια

    Δώστε μου μια λύση σας παρακαλώ πολύ!!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    150/50 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MU5001
    Μήπως έχεις συνδεδεμένο κανένα powerline ακριβώς δίπλα στο router ή σε κοινή παροχή ρεύματος;

  3. #3
    Εγγραφή
    04-04-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ναι εκεί που είναι είναι το powerline που είναι και μπρίζα και πάνω στην μπρίζα ενα UPS επιδαπεδιο μεγαλο τριμπριζο που πάνω εκεί εχω κουμπώσει το router.

    Γιατι?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    150/50 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MU5001
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εκεί που είναι είναι το powerline που είναι και μπρίζα και πάνω στην μπρίζα ενα UPS επιδαπεδιο μεγαλο τριμπριζο που πάνω εκεί εχω κουμπώσει το router.

    Γιατι?
    Αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο θέμα και κατέληξα ότι εφταιγε το powerline. Το απομάκρυνα, (δυστυχώς)
    βάζοντάς το πάνω σε powerstrip και έτσι κατάφερα να πάρω ολόκληρο το bandwidth από το router σε όλες τις συνδέσεις στα υπόλοιπα σημεία του σπιτιού. Επίσης προσπάθησε να αλλάξεις την επιλογή τρόπου μετάδοσης δεδομένων του powerline
    από ΜΙΜΟ σε SISO.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος malagad : 04-04-20 στις 19:29.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Είχες δίκιο!! Σε ευχαριστώ παρα πολύ! Το powerline έκανε την ζημιά! Πόσα μέτρα απο το router το έχεις βάλει εσύ? Δεν μπορώ να αλλάξω κάτι όσο αφορά το τρόπο μετάδοσης. Το powerline ειναι το tl-pa4010p kit tp-link.έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό extender-repeater γιατι έχω της tp-link το tl-wa860re και δεν κάνει σωστή δουλειά.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το άλλο ρούτερ που λες στο πρώτο post δεν επηρεάζεται;; ποιο είναι;;

    Τα δικά σου powerlines δεν έχουν ρύθμιση για VDSL;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    150/50 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MU5001
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχες δίκιο!! Σε ευχαριστώ παρα πολύ! Το powerline έκανε την ζημιά! Πόσα μέτρα απο το router το έχεις βάλει εσύ? Δεν μπορώ να αλλάξω κάτι όσο αφορά το τρόπο μετάδοσης. Το powerline ειναι το tl-pa4010p kit tp-link.έχεις να μου προτείνεις κάποιο καλό extender-repeater γιατι έχω της tp-link το tl-wa860re και δεν κάνει σωστή δουλειά.
    Τρία μέτρα το έχω βάλει, πάνω σε ένα πολύπριζο philips που μάλλον δεν χαλάει την απόδοση. Χρησιμοποιώ ένα powerline 8010P.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malagad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρία μέτρα το έχω βάλει, πάνω σε ένα πολύπριζο philips που μάλλον δεν χαλάει την απόδοση. Χρησιμοποιώ ένα powerline 8010P.
    Είχες το ρούτερ πάνω στο powerline και το powerline κατευθείαν πάνω στην πρίζα και είχες το πρόβλημα;;

    Έχει το δικό σου επιλογή για ΜΙΜΟ/SISO και το έχεις βάλει σε SISO;; δοκίμασες μόνο αυτό όταν το είχες πάνω στο powerline για να τσεκάρεις αν διορθώνεται το πρόβλημα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    04-04-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Της Vodafone ήταν το παλιό,ένα zte zxhn267a κάτι τέτοιο.ενα άσπρο μεγαλουτσικο.Δεν είχε θέμα αυτό με το powerline.

    - - - Updated - - -

    Είχα στην μπριζα πρώτα το powerline και επάνω στην μπριζα του powerline είχα κουμπώσει το Ups τριπριζο που έχω και πάνω σε μια από τις τρεις μπριζες είχα βάλει το router. Το powerline αποτι έχω δει δεν έχει ρύθμιση για vdsl.

    - - - Updated - - -

    Τώρα το powerline το έχω βγάλει τελείως αλλά σκέφτομαι να το δοκιμάσω σε μια μπριζα που είναι 2 με 2.5 μέτρα κοντά.
    Πρότεινε μου ένα καλό extender να πάρω ή να πάρω mesh?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    150/50 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MU5001
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχες το ρούτερ πάνω στο powerline και το powerline κατευθείαν πάνω στην πρίζα και είχες το πρόβλημα;;

    Έχει το δικό σου επιλογή για ΜΙΜΟ/SISO και το έχεις βάλει σε SISO;; δοκίμασες μόνο αυτό όταν το είχες πάνω στο powerline για να τσεκάρεις αν διορθώνεται το πρόβλημα;;
    Ναι και είχα άπειρα errors και χαμηλό συγχρονισμό. Ούτε το ΜΙΜΟ ούτε το SISO δούλευε σωστά. Μόνο με την απομάκρυνση του powerline έσωσε την κατάσταση.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της Vodafone ήταν το παλιό,ένα zte zxhn267a κάτι τέτοιο.ενα άσπρο μεγαλουτσικο.Δεν είχε θέμα αυτό με το powerline.

    - - - Updated - - -

    Είχα στην μπριζα πρώτα το powerline και επάνω στην μπριζα του powerline είχα κουμπώσει το Ups τριπριζο που έχω και πάνω σε μια από τις τρεις μπριζες είχα βάλει το router. Το powerline αποτι έχω δει δεν έχει ρύθμιση για vdsl.

    - - - Updated - - -

    Τώρα το powerline το έχω βγάλει τελείως αλλά σκέφτομαι να το δοκιμάσω σε μια μπριζα που είναι 2 με 2.5 μέτρα κοντά.
    Πρότεινε μου ένα καλό extender να πάρω ή να πάρω mesh?
    Είναι περίεργο ένα ρούτερ να έχει πρόβλημα και το άλλο όχι, αφού έχεις UPS σύνδεσε πάνω του το ρούτερ και μετά βγαλ' το από την πρίζα για να δουλέψει το ρούτερ με την μπαταρία ώστε να τσεκάρεις αν όλη η φασαρία γίνεται από το τροφοδοτικό ή γενικά από το κύκλωμα ρεύματος του ρούτερ.

    Για να βάλεις mesh το σωστό είναι να υποστηρίζει και το ρούτερ τέτοια λειτουργία αλλιώς πάει χαμένο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malagad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και είχα άπειρα errors και χαμηλό συγχρονισμό. Ούτε το ΜΙΜΟ ούτε το SISO δούλευε σωστά. Μόνο με την απομάκρυνση του powerline έσωσε την κατάσταση.
    Τα ρωτάω γιατί όλα αυτά είναι αντίθετα από αυτά που λένε οι εταιρίες(ότι πρέπει να συνδέουμε τις συσκευές πάνω στο powerline γιατί έχουν φίλτρο θορύβου, να τα συνδέουμε κατευθείαν στην πρίζα, κ.λ.π.) και να καταλάβουμε πόσα διαφορετικά πράγματα μπορεί να προκύψουν με τα powerlines.

    Τώρα το έχεις σε ΜΙΜΟ ή SISO;;

    Έχεις πρόχειρο κάποιο UPS για να δοκιμάσεις αυτό που λέω πιο πάνω στον @mask ώστε να ξέρουμε αν δημιουργούνε πρόβλημα τα τροφοδοτικά;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    150/50 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MU5001
    Η ρύθμιση για vdsl σταθερότητα αποδείχτηκε μεγάλη απάτη... Ανεξάρτητα από τα περιγραφόμενα στο manual η παρεμβολή στο σήμα Vdsl είναι τρομερή.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το VDSL2 λειτουργεί στο φάσμα μεταξύ 2.2 και 12 MHz. To Homeplug AV ξεκινάει από τα 1.8ΜΗz και φτάνει μέχρι τα 80ΜΗz με το AV2. Οι παρεμβολές είναι αναπόφευκτες.
    Packets: Lost in the intrawebs

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O ένας συμφορουμίτης λέει ότι ένα ρούτερ είχε πρόβλημα και το άλλο όχι
    Της Vodafone ήταν το παλιό,ένα zte zxhn267a κάτι τέτοιο.ενα άσπρο μεγαλουτσικο.Δεν είχε θέμα αυτό με το powerline.
    Ο άλλος λέει ότι το απομάκρυνε 3 μέτρα και σταμάτησε η παρεμβολή.
    Τρία μέτρα το έχω βάλει, πάνω σε ένα πολύπριζο philips που μάλλον δεν χαλάει την απόδοση.
    Πως γίνεται αυτό αφού η παρεμβολή είναι αναπόφευκτη;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλημέρα κι από εμένα. Επειδή έχω παρόμοιο εξοπλισμό, αναφέρω τί γίνεται και σε εμένα μήπως σας βοηθήσει να βρείτε τί φταίει. Αρχικά έχω κι εγώ Nova 100mbps χωρίς VOIP τηλεφωνία. Το modem μου είναι επίσης το TP Link VR600 v2. Στο σπίτι πλέον έχω μια και μοναδική πρίζα τηλεφώνου στην οποία είναι συνδεδεμένο με splitter το TP Link και το ασύρματο τηλέφωνο. Στο σπίτι έχω τριφασικό ρεύμα και επειδή ήθελα να έχω ethernet και σε άλλα δωμάτια του σπιτιού, πήρα τα powerline Devolo Magic 2 Multiroom Kit με Wifi μαζί. Ο πομπός τους συνδέθηκε στην πρίζα ρεύματος που είναι στα 30 εκατοστά περίπου από την πρίζα τηλεφώνου. Πάνω στον πομπό είναι συνδεδεμένο επιτοίχιο πολύπριζο για να συνδέσω με ρεύμα το modem, το ασύρματο τηλέφωνο και ένα Synology NAS. Οι 2 δέκτες του powerline kit μπήκαν σε δύο διαφορετικά δωμάτια. To Devolo είναι σε λειτουργία MIMO VDSL 17a. Είναι η default ρύθμιση. Με αυτό το setup εδώ και ένα μήνα δεν έχω συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα μέχρι τώρα. Τα errors που δείχνει το TP Link είναι γύρω στα 200 με uptime 4 ημερών και traffic εκατοντάδων GB. Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες, πείτε. Μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφία.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας