Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Έχω έναν υπολογιστή με ryzen 3400g turbo-x. πάτησα το κουμπί power on να ανοίξει σήμερα και έβγαλε κανονικά το λογότυπο του turbo-x και το menu για uefi, boot κτλ αλλά έμεινε εκεί. Δεν έκανε boot στα Windows 10 home. Το led του SSD δεν άναβε καθόλου. Έκανα επανεκκίνηση με το κουμπί του κουτιού και πάλι τίποτα. Μετά έκανα hard shutdown και μόλις το πάτησα ξανά το power on κουμπί ανοιξε κανονικά και μπήκε Windows. Τι μπορεί να συμβαίνει? Να σημειώσω εδώ ότι στον πίνακα ελέγχουν στις ρυθμισεις ενέργειας είναι τσεκαρισμενη η επιλογή της γρήγορης εκκίνησης (fast boot) όπως επίσης είναι ενεργη η αποδοχή υβριδικης αναστολής λειτουργίας.. Λέτε να έχει κάποια σχέση μια από αυτές τις επιλογές με το πρόβλημα? Δλδ φαινόταν σαν να μην φορτωνε καθόλου τα Windows. Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το fast boot δημιουργεί διάφορα προβλήματα, καλύτερα να το απενεργοποιήσεις.
    Έχεις πάνω στις USB θύρες εκτός από το ποντίκι και το πληκτρολόγιο τίποτε άλλο;; Στο Boot menu είναι πρώτη επιλογή ο δίσκος;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ. Πάνω έχω σε USB μονιμα σε εξωτερική θήκη έναν HDD sata-2 δίσκο 3.5inch που είχα στο παλιό PC. Έχει partition και στο ένα τμήμα έχει windows 7. Εκεί έχω τα αρχεία μου. Μπορώ να δοκιμάσω format στο partition που είναι τα Windows 7. Αν και δεν νομίζω να έχει κάποια σχέση στο boot. Επίσης έχω τον printer. 1η boot επιλογή έχω τον δίσκο SSD. Να απενεργοποιήσω και το hibernate από το command prompt? Την επιλογή αποδοχης υβριδικης αναστολής λειτουργίας που ειναιενεργό να το απανεργοποιησω?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μερικές φορές οι συσκευές που είναι πάνω στις θύρες USB μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα, η θήκη έχει δική της τροφοδοσία;; αν έχει και είναι στο OFF δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Μόνο με το fast boot μπορεί να δημιουργηθούν διάφορα προβλήματα και όχι αν ενεργοποιήσεις την αναστολή ή την αδρανοποίηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Συνέχεια on στην δική του τροφοδοσία τον έχω τον δίσκο αυτόν και πάνω στο ups. Έχει δικό του pack για την τροφοδοσία. Δεν το κλείνω το pack γιατί είναι μανουρα βάλε βγάλε. Τώρα κάνει boot κανονικά 4 φορές που έχω δοκιμάσει μέσα στη μέρα. Εχω απενεργοποιήσει την γρήγορη εκκίνηση. Θα δείξει πάντως το hibernate mode είναι ενεργοποιημένο γιατί μου ανοίγει οποίο πρόγραμμα είχα ανοικτό κατά τον τερματισμό. Τι hibernate on από μόνο του γράφει το image των Windows μόνο στον ssd. Αν έχω active και το hybrid τότε το κρατάει και στην ram μετά το shutdown. Ευχαριστώ

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φαντάζομαι ότι μιλάς για να τα έχεις απλώς τικαρισμένα ώστε να υπάρχουν σαν επιλογές στην έναρξη και να μπορείς να τα επιλέξεις όταν θέλεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  62,4 KB 
ID: 213470
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για το hibernate mode εννοώ ενεργοποιημένο με εντολή powercfg.exe /hibernate on στο command prompt. Για να εμφανίζεται επιλογή για γρήγορη εκκίνηση στον πίνακα ελέγχου σημαίνει οτι είναι ενεργοποιημένο το hibernate mode. Αν το κάνεις off στο command prompt τότε χάνεται η επιλογή της γρήγορης εκκίνησης (εκεί που δείχνεις στην εικόνα που ανεβασες). Την υβριδική αναστολή λειτουργίας δεν ξέρω αν είναι καλό να την κάνω ανενεργή από ενεργή που είναι τώρα στο πίνακα ελέγχου στις επιλογές σχεδίου ενέργειας για προχωρημένους ρύθμισεις.
    Στο άλλο το παλιό PC που το έχω ενεργοποιημένο ( όπως και την γρήγορη εκκίνηση) γιατί αλλιώς δεν σβήνει το fan του cpu και το power led όταν κάνω shutdown, δεν έχει εμφανιστεί καποια επιλογή στο start σχετική με αδρανοποίηση (hibernate). Όσον αφορά για την υβριδική αναστολή λειτουργίας στο PC που μου έκανε το πρόβλημα σημερα. Είναι ενεργό (στις επιλογές ενέργειας στο ρυθμισεις σχεδίου ενέργειας για προχωρημένους εκεί που λέει στον πίνακα ελέγχου). Στο παλιό PC έχω κάνει ανενεργη την υβριδική αναστολή λειτουργίας στο παλιό PC αν απενεργοποιήσω το fast start έχει θέμα, δεν σβήνει σωστά όπως ανέφερα παραπάνω. Όποτε αναγκαστικά την έχω ενεργοποιήσει. Ίσως θέμα με μητρική η επεξεργαστή. Ίσως δεν συνεργάζεται καλά ο SSD με την μητρική.
    Στο καινούργιο PC που έκανε σήμερα το θέμα στο boot για το οποίο άνοιξα το παρόν θέμα, τα έχω κάνει τώρα όπως στην εικόνα που ανεβασες. Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzitzikas2 : 05-04-20 στις 01:41.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άφησε την ενεργή, κακό δεν κάνει.

    https://www.howtogeek.com/102897/wha...te-in-windows/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Hibernation Mode δεν χρειαζεται, ειναι περιττο κατα την γνωμη μου εφοσον εχεις SSD.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hibernation Mode δεν χρειαζεται, ειναι περιττο κατα την γνωμη μου εφοσον εχεις SSD.
    καλημέρα. αν είναι ενεργοποιημένο το hibernate 'η/και το hybrid hibernate μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή? Πριν τον κάνω τερματισμό κλείνω τις εφαρμογές και έτσι το αρχείο των windows που θα αποθηκεύεται στην ram και στον ssd θα είναι σχετικά μικρό.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hibernation Mode δεν χρειαζεται, ειναι περιττο κατα την γνωμη μου εφοσον εχεις SSD.
    Tι σχέση έχει ο δίσκος;; αν εγώ θέλω να βάλω τον υπολογιστή σε Hibernate mode και όχι να κάνω τερματισμό για να μείνουν εφαρμογές και εργασίες εκεί που είχα σταματήσει πως θα το κάνω αν έχω την λειτουργία απενεργοποιημένη και δεν υπάρχει σαν επιλογή;;;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα. αν είναι ενεργοποιημένο το hibernate 'η/και το hybrid hibernate μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή? Πριν τον κάνω τερματισμό κλείνω τις εφαρμογές και έτσι το αρχείο των windows που θα αποθηκεύεται στην ram και στον ssd θα είναι σχετικά μικρό.
    Tα έχεις μπερδέψει λίγο, δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις hybrid hibernate αλλά Hybrid Sleep, σου έχω βάλει πιο πάνω ένα Link για να το διαβάσεις και τα γράφει μέσα αναλυτικά για να σου λυθούν όλες οι απορίες.
    Επίσης, όταν κάνεις τερματισμό στον υπολογιστή δεν αποθηκεύεται τίποτα ούτε στον δίσκο ούτε στην RAM, η αποθήκευση(ή το pause της κατάστασης του υπολογιστή) που αναφέρεις γίνεται μόνο αν επιλέξεις το Hibernate mode ή το Sleep.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Hybrid sleep.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  80,6 KB 
ID: 213481
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    το pause της κατάστασης εννοώ. αυτό που έχεις με κόκκινο πλαίσιο εννοώ το hybrid sleep. Παντως έχοντας απενεργοποιημένο το fast startup και το hibernate mode απο το commant promp με την εντολή powercfg.exe /hibernate off, μόλις άνοιξα το pc μου άνοιξε το μtorrent χωρίς να έχω στις ρυθμίσεις του επιλεγμένο το να ανοίγει με το boot των windows. πριν κάνω τερματισμό το είχα ανοικτό. Σαν να μπήκε δηλαδή σε κατάσταση hibernate το pc και όχι κανονικού shutdown.
    Εκτός αν επειδή στα preferences δεν είναι επιλεγμένο το start utorent when windows start, αλλά είναι επιλεγμένη η απο κάτω υπο-επιλογή start minimized. Το ξετσέκαρα και αυτό για να δώ στο επόμενο boot τι θα γίνει, αν θα ανοίξει το utorrent. φυσικά στην διαχείριση εργασιών>εκκίνηση δεν είναι ενεργοποιημένο να εκκινεί.
    Παρόλο που επαναλαμβάνω έχω πλέον απενεργοποιημένο το fast startup και το hibernate mode απο το commant promp. Υπάρχει περίπτωση αυτό να οφείλεται στο οτι πριν κάνω powercfg.exe /hibernate off στο commant promp (με δικαιώματα διαχειριστή εννοείται) δεν είχα αλλάξει την επιλογή "Allow hybrid sleep" απο ενεργό σε ανενεργό?. Τώρα δεν εμφανίζεται και στα advanced settings στο power options που δείχνεις στην εικόνα. Για να εμφανιστεί θα πρέπει να κάνω στο commant promp με την εντολή powercfg.exe /hibernate on, μετά να εμφανιστεί και να το απενεργοποιήσω και μετά να ξαναδώσω εντολή powercfg.exe /hibernate off στο commant promp. Ευχαριστώ

    σημείωση: όταν δίνεις εντολή powercfg.exe /hibernate off το "Allow hybrid sleep" στα advanced settings στο power options, όπως και το "fast startup" στην επιλογή αλλαγή της συμπεριφοράς των κουμπιών τροφοδοσίας>αλλαγη των ρυθμισεων που δεν ειναι διαθεσιμες εξαφανίζονται. μόνο δίνοντας powercfg.exe /hibernate on στο commant promp γίνονται πάλι ορατές σαν επιλογές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzitzikas2 : 05-04-20 στις 19:08.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aπό όπου και αν κάνεις την ενεργοποίηση είναι το ίδιο, από CMD ή από τις ρυθμίσεις ενέργειας.
    Δεν φταίει κάτι στο hibernate που σου άνοιξε το μtorrent αλλά η παρακάτω ρύθμιση.
    Ανενεργό το "Χρήση των στοιχείων.......επανεκκίνηση".
    ----Ρυθμίσεις >>> Λογαριασμοί >>> Επιλογές εισόδου >>> Προστασία προσωπικών δεδομένων >>> "Ανενεργό" το "Να γίνεται χρήση των πληροφοριών.......επανεκκίνηση".
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας