Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 39

Θέμα: Excel

  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2020
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα! Σε έναν πίνακα εκατοντάδων τιμών θέλω να βγάζω τον μέσο όρο ανά 6 τιμές. Υπάρχει τρόπος να το κάνω με κάποια συνάρτηση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!( Για να γίνω πιο ξεκάθαρος θέλω τον μέσο για τις πρώτες έξι εν συνεχεία τον μ.ο για τις επόμενες 6 και ούτω καθεξής)

  2. #2
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Ο πίνακας αποτελείται, προφανώς, από πολλές γραμμές και πολλές στήλες. Ποιες θεωρείς τις 6 πρώτες τιμές; Τις 6 πρώτες τιμές της πρώτης στήλης, μετά τις 6 επόμενες της πρώτης στήλης κ.λπ.; Μετά πάμε στις 6 πρώτες τιμές της δεύτερης στήλης και το ίδιο για κάθε μία στήλη; Δώσε και απλό παράδειγμα στην ανάγκη, για να είναι απόλυτα σαφές το πρόβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-04-2020
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι έτσι ακριβώς . Συγκεκριμένα έχω μία στήλη μόνο με περίπου 1000 τιμές.

  4. #4
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Έκανα ένα παράδειγμα με 18 τιμές, δηλαδή 3 εξάδες. Μπορείς να έχεις τον μέσο όρο ανά εξάδα με δύο εναλλακτικούς τρόπους: είτε επιλέγοντας την εκάστοτε επιθυμητή εξάδα στο κελί C4 είτε δημιουργώντας έναν πίνακα για όλες τις εξάδες (για 1000 περίπου τιμές θα έχεις κάπου 166 εξάδες).
    Attached Files Attached Files
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AndreasN : 06-04-20 στις 10:40. Αιτία: Διαγραφή ενός από τα δύο αρχεία

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ θα το έκανα πολύ πιο απλά, υπολογίζεις την πρώτη εξάδα χειροκίνητα (πχ στο κελί Β1 βάζεις =AVERAGE(A1:A6) ), στη συνέχεια επιλέγεις τα κελιά Β1-Β6, και τραβάς το σταυρό κάτω δεξιά μέχρι το τέλος της στήλης σου. Και διπλό κλικ πάνω του αρκεί.

  6. #6
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα το έκανα πολύ πιο απλά, υπολογίζεις την πρώτη εξάδα χειροκίνητα (πχ στο κελί Β1 βάζεις =AVERAGE(A1:A6) ), στη συνέχεια επιλέγεις τα κελιά Β1-Β6, και τραβάς το σταυρό κάτω δεξιά μέχρι το τέλος της στήλης σου. Και διπλό κλικ πάνω του αρκεί.
    Σωστά, αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Ουσιαστικά, αυτό που έκανα εγώ, διότι έτσι κατάλαβα ότι θέλει, είναι =AVERAGE(A2:A7), μετά =AVERAGE(A8:A13) κ.λπ. Τώρα, τι από τα δύο εννοούσε, ας το διευκρινίσει ο ίδιος.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-04-2020
    Ηλικία
    26
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Πολύτιμη η βοήθεια και των δυο σας! Κατάφερα και το έκανα. Καλή συνέχεια!

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AndreasN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Ουσιαστικά, αυτό που έκανα εγώ, διότι έτσι κατάλαβα ότι θέλει, είναι =AVERAGE(A2:A7), μετά =AVERAGE(A8:A13) κ.λπ. Τώρα, τι από τα δύο εννοούσε, ας το διευκρινίσει ο ίδιος.
    Το εύρος 2:7 είναι ταυτόσημο με το εύρος 1:6, απλά ξεκινάς τη μέθοδό μου ένα κελί κάτω και δουλεύει ακριβώς όπως η δικιά σου μέθοδος.

  9. #9
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εύρος 2:7 είναι ταυτόσημο με το εύρος 1:6, απλά ξεκινάς τη μέθοδό μου ένα κελί κάτω και δουλεύει ακριβώς όπως η δικιά σου μέθοδος.
    Η διαφορά είναι ότι η μέθοδός σου υπολογίζει τους μ.ο. σε αλληλουχία επικαλυπτόμενων εξάδων. Π.χ. 1η εξάδα είναι A1:A6, η 2η εξάδα, κατά την μέθοδό σου, θα είναι A2:A7, η 3η A3:A8 κ.ο.κ. Στην δική μου περίπτωση η 1η εξάδα είναι A1:A6, η 2η A7:A12, η 3η A13:A18 κ.ο.κ. Στην απάντησή μου έγραψα εύρος A2:A7 για να είναι σύμφωνο με το παράδειγμα που ανέβασα. Αν δεν είχα βάλει επικεφαλίδα στην στήλη θα έγραφα και εγώ A1:A6. Ο δικός μου όμως υπολογισμός των μ.ο. γίνεται σε αλληλουχία μη επικαλυπτόμενων εξάδων.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ζητω συγγνωμη για την παρεμβαση, αλλα οταν τελειωσετε με το συγκεκριμενο θεμα, θελω να ρωτησω και εγω κατι.
    Ευχαριστω
    ديميتريس

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AndreasN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορά είναι ότι η μέθοδός σου υπολογίζει τους μ.ο. σε αλληλουχία επικαλυπτόμενων εξάδων. Π.χ. 1η εξάδα είναι A1:A6, η 2η εξάδα, κατά την μέθοδό σου, θα είναι A2:A7, η 3η A3:A8 κ.ο.κ. Στην δική μου περίπτωση η 1η εξάδα είναι A1:A6, η 2η A7:A12, η 3η A13:A18 κ.ο.κ. Στην απάντησή μου έγραψα εύρος A2:A7 για να είναι σύμφωνο με το παράδειγμα που ανέβασα. Αν δεν είχα βάλει επικεφαλίδα στην στήλη θα έγραφα και εγώ A1:A6. Ο δικός μου όμως υπολογισμός των μ.ο. γίνεται σε αλληλουχία μη επικαλυπτόμενων εξάδων.
    Όχι, η μέθοδός μου δεν κάνει αυτό, κάνει ακριβώς το ίδιο με τη δική σου μέθοδο. Δοκίμασέ το. Σημείωσε ότι διαλέγεις τα 6 κελιά της στήλης Β, όπου το πρώτο από τα 6 έχει τον μέσο όρο και τα υπόλοιπα 5 δεν έχουν τίποτα. Μετά επεκτείνεις τον υπολογισμό με το σταυρό κάτω δεξιά για όλη την εξάδα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητω συγγνωμη για την παρεμβαση, αλλα οταν τελειωσετε με το συγκεκριμενο θεμα, θελω να ρωτησω και εγω κατι.
    Ευχαριστω
    Ρώτα, τι περιμένεις;

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Θα περιμενω να τελειωσετε, γιατι το δικο μου εινια πιο δυσκολο και σηκωνει συζητηση.
    ديميتريس

  13. #13
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, η μέθοδός μου δεν κάνει αυτό, κάνει ακριβώς το ίδιο με τη δική σου μέθοδο. Δοκίμασέ το. Σημείωσε ότι διαλέγεις τα 6 κελιά της στήλης Β, όπου το πρώτο από τα 6 έχει τον μέσο όρο και τα υπόλοιπα 5 δεν έχουν τίποτα. Μετά επεκτείνεις τον υπολογισμό με το σταυρό κάτω δεξιά για όλη την εξάδα.

    - - - Updated - - -



    Ρώτα, τι περιμένεις;
    Εντάξει, τώρα το κατάλαβα. Προσωπικά θα προτιμούσα ο τύπος να γραφτεί στο B6 και μετά η επιλογή B1:B6 να αντιγραφεί προς τα κάτω, έτσι ώστε ο μέσος όρος να εμφανίζεται στο τέλος κάθε εξάδας.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AndreasN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, τώρα το κατάλαβα. Προσωπικά θα προτιμούσα ο τύπος να γραφτεί στο B6 και μετά η επιλογή B1:B6 να αντιγραφεί προς τα κάτω, έτσι ώστε ο μέσος όρος να εμφανίζεται στο τέλος κάθε εξάδας.
    Δεκτόν!

  15. #15
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να πω και εγω τωρα τον καημο μου? :P

    Εστω ενα excel με τιμες σε 7 συγκεκριμενες στηλες, εστω τις a, b, c, d, e, f και g.
    - Οι τιμες στις στηλες a, b, d και e αλλαζουν καθε μερα, οι αλλες εινια κλειδωμενες επειδη εχουν τυπους μεσα, ωστε να μην τις αλλαξει κατα λαθος ο χρηστης και χαλασει ολο το αρχειο.
    - Οι τιμες στις στηλες a και b ειναι απο δεδομενα της χτεσινης ημερας και οι τιμες στις d και e απο σημερινα.
    - Οι στηλες c και f περιεχουν την διαφορα των b-a και e-d αντιστοιχα και η g την διαφορα f-c.

    Καθε πρωι λοιπον, ο χρηστης σβηνει τα δεδομενα στις στηλες a και b και αντιγραφει στη θεση τους τα δεδομενα απο τις d και e αντιστοιχα, οποτε οι διαφορες σε ολο το φυλλο γινονται 0, μιας και η f γινεται ιδια με την c. Στην διαρκεια της ημερας, αλλαζει μονο τα δεδομενα στις d και e, οποτε αλλαζουν αναλογα και οι στηλες f και g που υπολογιζουν τις διαφορες.
    Θελω να κανω το εξης απλο. Καθε μερα, με το ανοιγμα του αρχειου, να αντιγραφονται απο μονες τους οι d και e στις θεσεις των a και b αντιστοιχα, ωστε να ειναι το αρχειο ετοιμο και να θελει μονο τις αλλαγες στις d και e.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 07-04-20 στις 12:15.
    ديميتريس

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Pc για excel office σταθερός
    Από Dimitris83 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-20, 19:47
  2. Αναζήτηση Μακροεντολής αναζήτησης μεταβλητού κελιού στο excel
    Από Nikrom στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-19, 20:12
  3. ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΕ EXCEL
    Από AngDan στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-19, 17:45
  4. ρεύμα-ELPEDISON-EXCEL
    Από panik77 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-19, 16:34
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-19, 12:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας