Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Είδα πως σου δίνει την δυνατότητα για απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες που έχουμε στο smartphone, εάν ενεργοποιήσεις το auto upload καιβο μόνος λόγος που με συγκρατεί είναι το ζήτημα της ασφάλειας (η ιδιωτικοτητα θεωρώ πως έχει χαθεί πρό πολλού ανεξάρτητα χώρας) μετά το τελευταίο μπάσιμο της Ρωσικής κυβέρνησης που θέλει διακαώς τον έλεγχο της εταιρίας.

    Ως πελάτης τους στο yandex music είμαι 100 % ευχαριστημένος και μάλιστα με ένα τεχνικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω, η επικοινωνία με email είναι εξαιρετική. Για αυτή την θετική εμπειρία που έχω, το σκέφτομαι το παραπάνω.

  2. #2
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Αν ανεβάζεις τις φωτογραφίες σου σε cloud service, αυτομάτως ανοίγεις πόρτες στην ιδιωτικότητά σου, είτε αυτό λέγεται Google είτε Yandex.

    Δε καταλαβαίνω όμως πως εννοείς τον ορισμό της "ασφάλειας". Αν εννοείς την ασφάλεια έναντι παραβίασης τρίτου και πάλι ποτέ δε ξέρεις, εδώ βγαίνουν μέχρι και plaintext password leaks από μεγάλες εταιρίες που θεωρούσαμε ότι είναι απόρθητα φρούρια. Και το google photos μας δελεάζει προσφέροντας απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες αλλά εγώ προσωπικά το αποφεύγω.

    Προσωπικά εγώ τις φωτογραφίες μου τις έχω σε ένα προσωπικό NAS με τακτικό backup σε έτερο δίσκο ο οποίος μάλιστα βρίσκεται σε διαφορετικό φυσικό χώρο, και είμαι ήσυχος.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.756
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι servers του που είναι ? Στην Ρωσία θα γίνει η αποθήκευση ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Από όσο ξέρω οι servers είναι στη Ρωσία.

    @bomberb17
    Γενικα ναι, χρησιμοποιώ cloud services για τις φωτογραφίες, αυτή τη στιγμή έχω το πλάνο των 100gb στην Amazon, απλά θεωρώ πολλά τα 60 και 70 ανά έτος για να βάλω πακέτο των 1tb, μιας και η πλειοψηφία των φωτογραφιών είναι τραβηγμένες από το κινητό.

    Όσον αφορά για την ασφάλεια, αυτό ακριβώς εννοώ. Ξέρω πως όλοι είμαστε εν δυνάμει εκτεθειμένοι, μόνο και μόνο που χρησιμοποιώ Android συσκευή ή Windows 10 είμαι "ευάλωτος", αλλά για μένα οι Ρώσοι είναι νέο "φρούτο".

    Προς το παρόν το ενεργοποίησα, δοκιμαστικά και με συγκεκριμενες φωτογραφίες που τις έχω back up στην amazon και μπορώ να πω ότι έχω εκπλαγεί θετικά. Πχ. έχει pin ή fingerprint screen για περισσότερη ασφάλεια, κάτι που οι Amazon & Google δεν έχουν και πιο φιλικό μενού και διάταξη κουμπιών στο app.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας