Σελ. 6 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 216
  1. #76
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορεί κανείς να συνδεθεί στο webex με λογαριασμό του ΠΣΔ, με λογαριασμό του webex παίζει.
    Το ίδιο ακριβώς συνέβαινε και εχθές.
    Αν έμπαινες με δικό σου λογαριασμό έπαιζε κανονικά.
    Αν προσπαθούσες να μπεις με λογαριασμό minedu δεν μπορούσες.
    Το ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμά μου ότι έκανα εκείνη την στιγμή τους συγκεκριμένους ελέγχους.
    Και μάλιστα από την ίδια φυσική σύνδεση.

    Η cisco όπως και κάθε εταιρεία έχει συχνά προβλήματα στις υπηρεσίες τους.
    Καμία εταιρεία δεν παίζει 24/7 παγκόσμια χωρίς μικροπροβλήματα.
    Σε αυτά τα μικροπροβλήματα αναφερόταν και η ανακοίνωση της cisco την οποία μετέφρασαν με τον δικό τους τρόπο οι πραγματικοί υπεύθυνοι.
    Και όχι στην 100% μην δυνατότητα πρόσβασης τις πρωινές ώρες έως και τις πρώτες μεσημεριανές.
    Το παραπάνω δεν αποτελεί μικροπρόβλημα όσο και να θέλουν να καλυφθούν οι υπεύθυνοι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #77
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Κι όμως, χθες δεν μπορούσαν ούτε τα παιδιά (τα οποία δεν κάνουν καμία ταυτοποίηση) να μπουν στις διασκέψεις, έβγαζε server error. Μπορούσε να φταίει το ΠΣΔ και για αυτό;

    Και εγώ, με τις λίγες γνώσεις μου, κλίνω προς την εξήγηση που δόθηκε σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα: οι διασκέψεις του υπουργείου εξυπηρετούνταν από συγκεκριμένη ομάδα server της WebEx, η οποία παρουσίασε κάποιο πρόβλημα. Αντίθετα, οι διασκέψεις από προσωπικούς λογαριασμούς πιθανότατα εξυπηρετούνται από άλλους server και μπορούσαν να πραγματοποιηθούν.

  3. #78
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Σε κάθε περίπτωση και σήμερα το πρόβλημα συνεχίζεται, όχι καθολικά αλλά κατά περιοχές. Επίσης τα παιδιά συνεχώς παραπονούνται ότι τα πετάει έξω και πρέπει να ξανασυνδέονται, πράγμα που γίνεται μετά από αρκετές προσπάθειες και καθυστέρηση.

  4. #79
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nplatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως, χθες δεν μπορούσαν ούτε τα παιδιά (τα οποία δεν κάνουν καμία ταυτοποίηση) να μπουν στις διασκέψεις, έβγαζε server error. Μπορούσε να φταίει το ΠΣΔ και για αυτό;
    Ποιος σου το είπε αυτό;;;;;;
    Οι μαθητές μπαίνουν στο webex κάνοντας ταυτοποίηση με τους κωδικούς του sch.gr.
    Όπως ακριβώς δηλαδή και οι καθηγητές.
    Δεν μπαίνουν ως guest.

    Αν κάποιο σχολείο έβαζε τους μαθητές να μπαίνουν χωρίς τους κωδικούς τους,
    και αυτοί δεν μπορούσαν να μπούνε στο μάθημα,
    αυτό γινόταν πολύ απλά γιατί ο καθηγητής δεν μπορούσε να μπει και να ξεκινήσει το meeting,
    και όχι γιατί το webex δεν επέτρεπε τον φοιτητή να μπει.

    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους καθηγητές και φοιτητές πολλών πανεπιστημίων, όπου η ταυτοποίησή τους γίνεται από την ΒΔ του ιδρύματός τους:
    πχ το ΑΠΘ που χρησιμοποιεί το zoom.

    Πολύ σωστά επέλεξε το Υπουργείο αυτόν τον τρόπο λειτουργίας ώστε να αποφευχθούν φαινόμενα κανιβαλισμού που εμφανίζονται σε άλλες διασκέψεις:
    πχ το Διεθνές Πανεπιστήμιο που χρησιμοποιεί το zoom με authentication μόνο των καθηγητών και όχι των φοιτητών που μπαίνουν ως guest.
    Είναι ο μόνος τρόπος να ταυτοποιήσεις τον μαθητή/φοιτητή και να μην σου μπει στο μάθημα/διάλεξη κάποιος ξέμπαρκος και να σου τα κάνει όλα...
    Σε πανεπιστημιακό επίπεδο έχουν γίνει χοντρά πράγματα.
    Φαντάσου να γίνουν αντίστοιχα και σε σχολικό επίπεδο σε ανήλικα άτομα.
    Γνωρίζω περιπτώσεις που έχουν πάρει τον δρόμο της δικαιοσύνης πάνω σε αυτό .
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #80
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Δυστυχώς συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Ταυτοποιούνται μόνο οι εκπαιδευτικοί, και καθώς πολύ σωστά λες υπάρχουν μεγάλοι νομικοί κίνδυνοι, είναι η μεγαλύτερη αιτία κριτικής στο σχεδιασμό του υπουργείου.
    Φαντάσου ότι θέλουν να καταχωρίζονται και απουσίες πάνω απο αυτή τη χύμα κατάσταση.
    Είναι αίσχος αυτό που γίνεται. Σημειώστε ότι τα παιδιά έχουν λογαριασμούς στο σχολικό δίκτυο, που όμως δυσκολεύεται να σηκώσει την ταυτοποίηση και μόνο των εκπαιδευτικών, πόσο μάλλον των μαθητών.
    Επίσης η σύμβαση με τη Cisco είναι άφαντη, μπορεί εκεί να μην προβλέπεται η ταυτοποίηση όλων.
    Και είναι και το κομμάτι των προσωπικών δεδομένων, άδεια επεξεργασίας των οποίων έχει το ΠΣΔ και όχι η Cisco, αρα η ταυτοποίηση πρέπει να γίνεται στο ΠΣΔ, άρα...

    https://www.minedu.gov.gr/publicatio..._AN_signed.pdf
    Κατά τη συμμετοχή στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση (οι μαθητές/τριες) εισάγουν στην ειδικά παραμετροποιημένη πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης συνεργαζόμενου με το ΥΠΑΙΘ παρόχου υπηρεσιών πληροφορικής και διαδικτυακού χώρου, κατ’ επιλογήν τους, όνομα ή όνομα χρήστη, τα οποία μπορεί να είναι τυχαία- εικονικά, αποκλειστικά προκειμένου να καταστεί τεχνικά δυνατή η σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία μέσω της σχετικής πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 10-11-20 στις 13:30.

  6. #81
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος σου το είπε αυτό;;;;;;
    Οι μαθητές μπαίνουν στο webex κάνοντας ταυτοποίηση με τους κωδικούς του sch.gr.
    Όπως ακριβώς δηλαδή και οι καθηγητές.
    Δεν μπαίνουν ως guest.

    Αν κάποιο σχολείο έβαζε τους μαθητές να μπαίνουν χωρίς τους κωδικούς τους,
    και αυτοί δεν μπορούσαν να μπούνε στο μάθημα,
    αυτό γινόταν πολύ απλά γιατί ο καθηγητής δεν μπορούσε να μπει και να ξεκινήσει το meeting,
    και όχι γιατί το webex δεν επέτρεπε τον φοιτητή να μπει.

    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους καθηγητές και φοιτητές πολλών πανεπιστημίων, όπου η ταυτοποίησή τους γίνεται από την ΒΔ του ιδρύματός τους:
    πχ το ΑΠΘ που χρησιμοποιεί το zoom.

    Πολύ σωστά επέλεξε το Υπουργείο αυτόν τον τρόπο λειτουργίας ώστε να αποφευχθούν φαινόμενα κανιβαλισμού που εμφανίζονται σε άλλες διασκέψεις:
    πχ το Διεθνές Πανεπιστήμιο που χρησιμοποιεί το zoom με authentication μόνο των καθηγητών και όχι των φοιτητών που μπαίνουν ως guest.
    Είναι ο μόνος τρόπος να ταυτοποιήσεις τον μαθητή/φοιτητή και να μην σου μπει στο μάθημα/διάλεξη κάποιος ξέμπαρκος και να σου τα κάνει όλα...
    Σε πανεπιστημιακό επίπεδο έχουν γίνει χοντρά πράγματα.
    Φαντάσου να γίνουν αντίστοιχα και σε σχολικό επίπεδο σε ανήλικα άτομα.
    Γνωρίζω περιπτώσεις που έχουν πάρει τον δρόμο της δικαιοσύνης πάνω σε αυτό .
    πριν γράψεις όλο το κατεβατό έπρεπε να δεις το video που έστειλαν με mail σε μένα τα σχολειά των παιδιών μου.( δυο σχολειά έστειλαν το ίδιο video).
    https://video.sch.gr/asset/detail/gW...cfMWYVMsioxSxE

    δώσε προσοχή εκεί που λέει τι μαιλ να βάλεις και εκεί που αλλάζει το όνομα του μαθητή. Και φυσικά κανένας καθηγητής δεν τους έχει πει ότι κάτι κάνουν λάθος.

    Πάντως συμφωνώ μαζί σου ότι ΕΠΡΕΠΕ να υπάρχει ταυτοποίηση και για τους μαθητές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papako : 10-11-20 στις 13:35.

  7. #82
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζω περιπτώσεις που έχουν πάρει τον δρόμο της δικαιοσύνης πάνω σε αυτό .
    ποιος προσέφυγε; (εννοώ ιδιότητα).

  8. #83
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Από σημερινή ανακοίνωση του ΥΠΑΙΘ:
    Κατόπιν αυτών, ένα ποσοστό εκ των εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα ενημερωθεί μετά το τέλος των σχετικών διαδικασιών για το νέο ατομικό τους σύνδεσμο ψηφιακής τάξης, ο οποίος θα πρέπει να αποσταλεί εν συνεχεία στους μαθητές τους.

    Οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί και μαθητές θα εξακολουθήσουν να χρησιμοποιούν το σύνδεσμο που είχαν μέχρι τώρα.

    - Εξαιτίας διαπιστωμένης υπερχρήσης του συστήματος, επισημαίνεται ότι μόνο εκπαιδευτικοί που έχουν μάθημα καλούνται να συνδέονται στο σύστημα.

  9. #84
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papako Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν γράψεις όλο το κατεβατό έπρεπε να δεις το video που έστειλαν με mail σε μένα τα σχολειά των παιδιών μου.( δυο σχολειά έστειλαν το ίδιο video).
    Δεν ξέρω τι έστειλαν στα παιδιά σου, αλλά στο σχολείο του αδελφού μου οι μαθητές μπαίνουν με τους κωδικούς του (Πειραματικό σχολείο).
    Έκανα διασταύρωση με τρία ακόμα σχολεία από γνωστούς και συγγενείς και μου είπαν ακριβώς το ίδιο.
    Οπότε... πριν γράψω, όπως λες, το έχω ψάξει (πολλές φορές μάλιστα).
    Ακόμα στο pdf παραπάνω μιλάει ΚΑΙ για όνομα χρήστη.
    Αν κάποιοι καθηγητές άφηναν να μπαίνουν με οποιοδήποτε κωδικό... το έκαναν για ευκολία τους.
    Αν κάποιοι καθηγητές επέλεξαν να βάζουν τους μαθητές με κωδικούς ΠΣΔ... το έκαναν για να έχουν το έλεγχο.
    Τι προβλήματα έχει να μπει κάποιος με κωδικό...
    "Κύριε ξέχασα τον κωδικό", "Κύριε βάζω τον κωδικό σωστά και δεν τον δέχεται"
    Ορισμένα από αυτά που ακούω να λένε τα παιδιά στον αδελφό μου (υπεύθυνο στο σχολείο του για θέματα λογαριασμών ΠΣΔ).
    Εκτός φυσικά και αν υποθέτεις ότι γράφω ότι μου έρθει (ή για άλλους λόγους πχ πολιτικούς), οπότε και δεν έχει νόημα να μου απαντάς.

    Για εμένα όμως αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο.
    Το εάν έπεσε επειδή μπήκαν όλοι οι καθηγητές + μαθητές
    ή μόνο καθηγητές
    ή μόνο μαθητές
    ή όλοι οι καθηγητές + 1/3 των μαθητών
    δεν έχει καμία σημασία.

    Σημασία για εμένα έχει:
    φταίει ο κολοσσός της cisco που δεν άντεξε την Ελλαδίτσα
    ή φταίει αυτό που ξελαριγκιάστηκαν να της λένε οι τεχνικοί ότι το σύστημα δεν θα αντέξει (και μάλλον δεν αναφερόταν στην cisco).

    A... υπάρχει και νεότερη εκδοχή....
    Δέχεται επίθεση hacking το ΠΣΔ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος προσέφυγε; (εννοώ ιδιότητα).
    Δικηγόρος γονέας φοιτήτριας για προσβολή δημοσίας αιδούς.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #85
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μήπως το πώς μπαίνουν έχει να κάνει με το πώς έχει ρυθμίσει ο κάθε καθηγητής το room? Τους δικούς μου τους είδα που μπήκαν γράφοντας ό,τι ήθελαν, μπορούσα να μπω κι εγώ αν είχα τον κωδικό του meeting ή το link που τους έστειλαν.
    hnesne

  11. #86
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    πιο πειραματικό;
    Εμένα τα παιδιά είναι στο 2ο πειραματικό αμπελοκήπων και Βαρβάκειο.

    Και ναι, εφόσον και στα δυο δικά μου σχολεία ο τρόπος είναι χωρίς ταυτοποίηση με λινκ οδηγιών από επίσημο site του υπουργείου, θεώρησα ότι δεν ξέρεις τι λες. Οφείλω να ζητήσω συγνώμη.
    Τελικά όπως φαίνεται ακόμα και σε αυτό είναι μπάχαλο. Δεν μπορεί κάθε σχολείο να κάνει του κεφαλιού του.

    από οτι βλέπω από τις απαντήσεις, υπάρχουν τουλάχιστον άλλοι δυο που τα παιδιά τους μπαίνουν χωρίς ταυτοποίηση

  12. #87
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το πώς μπαίνουν έχει να κάνει με το πώς έχει ρυθμίσει ο κάθε καθηγητής το room? Τους δικούς μου τους είδα που μπήκαν γράφοντας ό,τι ήθελαν, μπορούσα να μπω κι εγώ αν είχα τον κωδικό του meeting ή το link που τους έστειλαν.
    Στο plus πακέτο που έχω, μπορεί κάποιος να μπει είτε ως guest με ότι στοιχεία θέλει
    είτε με κωδικό δικό του εάν έχει.

    Το ίδιο μπορώ να κάνω και εγώ σε άλλη τηλεδιάσκεψη.
    Μπορώ να μπω είτε ως guest είτε με τους κωδικούς μου από το Plus.

    Δοκιμασμένα και τα δύο.

    Την ταυτοποίηση την επιλέγουν, μάλλον όσοι την επιλέγουν γιατί απ ότι φαίνεται κάποιοι καθηγητές δεν θέλουν να μπλέξουν με προβλήματα κωδικών μαθητών, για λόγους ασφάλειας.
    Στο administration του Plus, υπάρχει επιλογή που παίρνεις όλη την λίστα με τους συμμετέχοντες.
    Με ποιο email μπήκαν, local ip (στα κινητά δίκτυα έχει real ip), ώρα εισόδου/εξόδου, διάρκεια κλπ.
    Στα logs επίσης εμφανίζονται και επιπλέον στοιχεία για τον χρήστη που έχει κάνει sign-in όπως τηλέφωνο, διεύθυνση κλπ
    τα οποία δεν μπορούν να οριστούν από τον guest.
    Οπότε εκεί θα φανεί αν ο Γιάννης Παπαδόπουλος μαθητής του Χ-καθηγητή είναι ο πραγματικός ή fake.

    Απ ότι μου λένε και άλλοι καθηγητές, φέτος ανοίχτηκαν λογαριασμοί μαθητών στο ΠΣΔ και υπήρχε ολόκληρη ενημέρωση για το πως θα τροποποιήσουν κάποια στοιχεία, πώς θα αλλάξουν κωδικό και πώς θα μπαίνουν με αυτά στο webex στην αρχή της χρονιάς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papako Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιο πειραματικό;
    Εμένα τα παιδιά είναι στο 2ο πειραματικό αμπελοκήπων και Βαρβάκειο.

    Και ναι, εφόσον και στα δυο δικά μου σχολεία ο τρόπος είναι χωρίς ταυτοποίηση με λινκ οδηγιών από επίσημο site του υπουργείου, θεώρησα ότι δεν ξέρεις τι λες. Οφείλω να ζητήσω συγνώμη.
    Τελικά όπως φαίνεται ακόμα και σε αυτό είναι μπάχαλο. Δεν μπορεί κάθε σχολείο να κάνει του κεφαλιού του.

    από οτι βλέπω από τις απαντήσεις, υπάρχουν τουλάχιστον άλλοι δυο που τα παιδιά τους μπαίνουν χωρίς ταυτοποίηση
    Δύο πειραματικά έχει η Θεσσαλονίκη.
    Και στα δύο ισχύει ότι έγραψα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #88
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Και όμως δεν γίνεται ταυτοποίηση.
    Δεν αμφισβητώ ότι παιδιά μπαίνουν με τα usernames τους, αλλά αυτό γίνεται στην ασύγχρονη τηλεκπαίδευση. (e-class)
    Στη σύγχρονη μπορούν να βάλουν ότι όνομα θέλουν (ακόμη και το username της ασύγχρονης δηλαδή) αλλά αυτό ΔΕΝ ταυτοποιείται.
    Και η εγκύκλιος που μιλάει για όνομα χρήστη (της επιλογής τους) θα έλεγε το συγκεκριμένο του ΠΣΔ αν ήταν έτσι. Και θα έλεγε και για password, που δεν το λέει πουθενά.
    Τώρα για τους καθηγητές, αν έχουν συμφωνήσει να έχουν λίστα με τα usernames του ΠΣΔ και να μην επιτρέπουν την είσοδο σε άλλους manually, άλλο αυτό, είναι δική τους επιλογή, και φυσικά δεν αποτρέπει το username sharing αν δεν γίνεται face control με την κάμερα.

    Στο περιβάλλον του διδάσκοντα δεν υπάρχει καν η επιλογή να γίνεται authorisation των συμμετεχόντων ή όχι. Μόνο να περιμένουν στο Lobby μέχρι να τους βάλει μέσα αυτος.
    Πάτε αν θέλετε και στο https://webex.sch.gr/ και δείτε τι λέει για μαθητές και τι για εκπαιδευτικούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gcf : 10-11-20 στις 14:46.

  14. #89
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως δεν γίνεται ταυτοποίηση.
    Δεν αμφισβητώ ότι παιδιά μπαίνουν με τα usernames τους, αλλά αυτό γίνεται στην ασύγχρονη τηλεκπαίδευση. (e-class)
    Νομίζω ότι είμαστε σε μια ηλικία που μπορούμε εύκολα να καταλαβαίνουμε τι λένε και τι εννοούμε.
    ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ WEBEX ΜΕ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΣΔ.
    Πόσο πιο αναλυτικά να το πω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #90
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    οπως είναι τώρα το θέμα της ταυτοποίησης μπορεί να μπει στο μάθημα/διάλεξη κάποιος ξέμπαρκος/άσχετος;

Σελ. 6 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας