Σελ. 12 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 216
  1. #166
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliac7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα εδώ το άρθρο ότι πληρώνουν για να κάνουν τηλεκπαίδευση. Ισχύει κάτι τέτοιο; Από την στιγμή που τα παραπάνω λινκς είναι δωρεάν;
    Αυτό που πληρώνεται είναι η αστική κλήση αν κάποιος δεν έχει πρόγραμμα για απεριόριστα. Εχοντας κάνει μαθημα μέσω skype σε ανιψιό μου μπορώ να πω ότι είναι πολύ πιο ζόρι. Θέλει περισσότερη ώρα και όχι λιγότερη (οι διδακτικές ώρες μίκρυναν). Επίσης δεν νομίζω ότι γίνεται με απλή adsl να κάνεις ομιλία με ζουμ. Ειδικά αν στο σπίτι χρησιμοποιεί και κάποιος το ίντερνετ. Οσο για την ακουστική σύνδεση μέσω τηλεφωνου είναι παντελώς άχρηστη
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  2. #167
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.439
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που πληρώνεται είναι η αστική κλήση αν κάποιος δεν έχει πρόγραμμα για απεριόριστα. Εχοντας κάνει μαθημα μέσω skype σε ανιψιό μου μπορώ να πω ότι είναι πολύ πιο ζόρι. Θέλει περισσότερη ώρα και όχι λιγότερη (οι διδακτικές ώρες μίκρυναν). Επίσης δεν νομίζω ότι γίνεται με απλή adsl να κάνεις ομιλία με ζουμ. Ειδικά αν στο σπίτι χρησιμοποιεί και κάποιος το ίντερνετ. Οσο για την ακουστική σύνδεση μέσω τηλεφωνου είναι παντελώς άχρηστη
    Συνήθως δίνουν αριθμούς χωρίς χρέωση (800) αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και σε αυτή την περίπτωση.

  3. #168
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως δίνουν αριθμούς χωρίς χρέωση (800) αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και σε αυτή την περίπτωση.
    Ο αριθμός είναι κανονικός αστικός αριθμός. Μονο αν έχεις πακέτο με δωρεάν αστικά υπεραστικά είναι δωρεάν.
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  4. #169
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Γίνεται όλο και καλύτερο.
    23.30(!) το βράδυ μου έρχεται μήνυμα στο κινητό ότι από αύριο το πρωί πρέπει να συνδέομαι στο webex με διαφορετικό τρόπο και να πάω στο mail μου του ΠΣΔ να δω λεπτομέρειες.
    Αφού πήρε ένα τέταρτο να ανοίξει το webmail (και δεν είχε προωθηθεί τίποτα στο κανονικό μου mail όπως θα έπρεπε) μπαίνω και βλέπω εισερχόμενα μηδέν, niente, nada.
    Μετά μέσω του webex.sch.gr προσπάθειες ως τώρα να συνδεθώ:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-11-15 232635.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  39,4 KB 
ID: 220897

    Αν δεν τα φτιάξουν ως το πρωί θα έχουμε τα ίδια με την πρώτη μέρα.

  5. #170
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, τα μικρα παιδια παντως δεν εχουν κινητα....οποτε δυσκολα τα πραγματα.
    Επισης καποιοι δεν εχουν καν σταθερο ιντερνετ σπιτι και το κινητο ολο με προβληματα.
    Να δουμε πως θα γινει δουλεια ετσι στα ξαφνικα....

  6. #171
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, τα μικρα παιδια παντως δεν εχουν κινητα....οποτε δυσκολα τα πραγματα.
    Επισης καποιοι δεν εχουν καν σταθερο ιντερνετ σπιτι και το κινητο ολο με προβληματα.
    Να δουμε πως θα γινει δουλεια ετσι στα ξαφνικα....
    Ούτε πρέπει να αποκτήσουν. Αρκετά ασχολείται με υπολογιστή όταν την επιβλέπω. Δεν θέλω να έχει και ταμπλετ ή κινητό για να μην κουνιέται καθόλου
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  7. #172
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.279
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γίνεται όλο και καλύτερο.
    23.30(!) το βράδυ μου έρχεται μήνυμα στο κινητό ότι από αύριο το πρωί πρέπει να συνδέομαι στο webex με διαφορετικό τρόπο και να πάω στο mail μου του ΠΣΔ να δω λεπτομέρειες.
    Αφού πήρε ένα τέταρτο να ανοίξει το webmail (και δεν είχε προωθηθεί τίποτα στο κανονικό μου mail όπως θα έπρεπε) μπαίνω και βλέπω εισερχόμενα μηδέν, niente, nada.
    Μετά μέσω του webex.sch.gr προσπάθειες ως τώρα να συνδεθώ:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-11-15 232635.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  39,4 KB 
ID: 220897

    Αν δεν τα φτιάξουν ως το πρωί θα έχουμε τα ίδια με την πρώτη μέρα.
    Θα πρέπει λέει όλοι οι εκπαιδευτικοί σε συγκεκριμένες διευθύνσεις δευτεροβάθμιας να ενημερωθούν και μετά να ενημερώσουν τους μαθητές για τις νέες διευθύνσεις των ηλεκτρονικών τάξεων. Δηλαδή αυτό που είχαν πει ότι θα το έκαναν την προηγούμενη εβδομάδα που είχαμε τα προβλήματα το έκαναν με μια εβδομάδα καθυστέρηση. Κι αντί να ειδοποιήσουν από Παρασκευή να έχουν χρόνο οι καθηγητές να κάνουν όσα λένε οι οδηγίες και να ενημερώσουν τα παιδιά το άφησαν τελευταία στιγμή με τα μαθήματα να τρέχουν. Εννοείται οι ενημερώσεις έρχονται στα email των γονέων (οι δικοί μας έχουν ζητήσει και των μαθητών αλλά δεν έχουν στείλει εκεί τίποτα), οπότε άγνωστο πότε θα φτάσει η πληροφορία στον ενδιαφερόμενο, ειδικά από όσους γονείς δουλεύουν ακόμα εκτός σπιτιού.

    Κατά τα άλλα, σε άλλο τμήμα του σχολείου όπου είχαν την προηγούμενη εβδομάδα παρείσακτους, τους έκαναν λένε σήμερα ταυτοποίηση έναν-έναν.
    hnesne

  8. #173
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Eπίσης ενώ άλλαξαν τα url ορισμένων μόνο εκπαιδευτικών, (τους έριξαν σε νέο server) έστειλαν σε όλους το sms που έλεγε ότι τα url άλλαξαν και ότι έχουν λάβει σχετικό mail με αποτέλεσμα να ψάχνονται...

  9. #174
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ΑΛΑΛΟΥΜ και στα δημοτικα...
    Χθες μιλαγα με την κορη μου, αναπληρωτρια στη Μυκονο και μου ελεγε οτι σημερα θα τους ενημερωνε ο Διευθυντης πώς ακριβως θα γινεται η τηλε-εκπαιδευση!

    Να μην αναφερθουμε σχετικα με κινητα, ταμπλετς και λαπτοπς που αναλογουν σε καθε οικογενεια καθως επισης στις αντοχες του ιντερνετ.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  10. #175
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε πρέπει να αποκτήσουν. Αρκετά ασχολείται με υπολογιστή όταν την επιβλέπω. Δεν θέλω να έχει και ταμπλετ ή κινητό για να μην κουνιέται καθόλου
    Δεν ξερω ηλικια αλλα συμφωνω και επαυξανω, εγω που βλεπω απο τα ανιψια μου μιλαω για ηλικιες 4-8 χρονών.
    Ηδη εχουν κολλησει με τα κινητα των γονιων τους. Αυτο τωρα που γινεται περισσοτερο κακο ειναι για μικρα παιδια παρα καλο.
    Απο γυμνασιο+ επρεπε να γινεται αυτο.

    Ασχετο με το απο πανω, δεν καταλαβαινω πως θα ξεχωριζουν τι χρηση γινεται για να μην υπαρχει χρεωση. Μπορει ταυτοχρονα να τρεχουν ποσες υπηρεσιες απο την ιδια Ip. Βαση σελιδας θα ειναι η χρεωση?

  11. #176
    Εγγραφή
    14-06-2005
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο με το απο πανω, δεν καταλαβαινω πως θα ξεχωριζουν τι χρηση γινεται για να μην υπαρχει χρεωση. Μπορει ταυτοχρονα να τρεχουν ποσες υπηρεσιες απο την ιδια Ip. Βαση σελιδας θα ειναι η χρεωση?
    Είναι πολύ απλό: η κίνηση προς/από τις διευθύνσεις που χρησιμοποιούνται για τις τηλεδιασκέψεις, που είναι όλες της μορφής minedu-secondary.webex.com δεν χρεώνονται / μετράνε στην κατανάλωση από πακέτα του χρήστη.
    Το μόνο πρόβλημα είναι αν σου πει ο καθηγητής να δεις ένα βίντεο στο youtube, τότε αυτό θα καταναλώσει δεδομένα.

  12. #177
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.279
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eπίσης ενώ άλλαξαν τα url ορισμένων μόνο εκπαιδευτικών, (τους έριξαν σε νέο server) έστειλαν σε όλους το sms που έλεγε ότι τα url άλλαξαν και ότι έχουν λάβει σχετικό mail με αποτέλεσμα να ψάχνονται...
    Ακόμα και να ήθελαν επίτηδες να σαμποτάρουν το σύστημα, τόσο καλά δεν θα το είχαν σχεδιάσει. Και σε ποιους το έστειλαν, και πόσο πολύ άργησαν, και η ώρα που επέλεξαν να ενημερώσουν...
    hnesne

  13. #178
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΛΑΛΟΥΜ και στα δημοτικα...
    Χθες μιλαγα με την κορη μου, αναπληρωτρια στη Μυκονο και μου ελεγε οτι σημερα θα τους ενημερωνε ο Διευθυντης πώς ακριβως θα γινεται η τηλε-εκπαιδευση!

    Να μην αναφερθουμε σχετικα με κινητα, ταμπλετς και λαπτοπς που αναλογουν σε καθε οικογενεια καθως επισης στις αντοχες του ιντερνετ.
    Η αδερφή μου δουλεύει εξ αποστάσεως και έχει και δύο κοριτσάκια δημοτικού. Χρειάζονται 3 υπολογιστές πλέον στο σπίτι και έχουν έναν. Τέτοια ανοργανωσιά δεν έχει προηγούμενο το κέρατό μου. Η λέξη άχρηστοι χάνει το νόημά της. Πρέπει να βρούμε τρόπο να μην κάνουν μέσω του παμπάλαιου xiaomi που τους είχα δώσει.

    - - - Updated - - -

    Βρε παιδιά, θυμάμαι λάθος ή στο πρώτο lockdown κάνανε μάθημα δια αλληλογραφίας? Δεν έστελναν οι καθηγητές κάτι σημειώσεις? Γιατί την θυμάμαι να κάθεται και να τα γράφει στο χέρι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #179
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.279
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αυτό ήταν το e-class. Είναι πλατφόρμα όχι για τηλεεκπαίδευση αλλά για ανταλλαγή υλικού, π.χ. ο καθηγητής ανεβάζει ένα φυλλάδιο και οι μαθητές στέλνουν τις λυμένες ασκήσεις. Υπήρχε κάποια χρόνια πριν, το χρησιμοποιούσαν ελάχιστοι καθηγητές που βρήκαν άκρη μόνοι τους, και όταν ζήτησαν να μπουν όλοι μέσα ήταν κάμποσες μέρες κρασαρισμένο.

    Κατά τα άλλα, σήμερα λέει ενημερώθηκαν όλοι έγκαιρα για τις αλλαγές. Ησύχασα

    Ήρθε και απανταχούσα από το σχολείο, αύριο λέει θα κάνουν πρώτη ώρα με όποιον έχουν κανονικά και θέμα τη 17η Νοεμβρίου. Αντί πορείας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αδερφή μου δουλεύει εξ αποστάσεως και έχει και δύο κοριτσάκια δημοτικού. Χρειάζονται 3 υπολογιστές πλέον στο σπίτι και έχουν έναν. Τέτοια ανοργανωσιά δεν έχει προηγούμενο το κέρατό μου. Η λέξη άχρηστοι χάνει το νόημά της.
    Όπως είχα γράψει την προηγούμενη εβδομάδα, και να έχεις μηχανήματα δεν έχεις χώρους. Θα δουλεύει και πιθανό να είναι κάθε τόσο και στο τηλέφωνο και θα έχει και τα παιδιά να κάνουν μάθημα. Δεν γίνονται αυτά σε μόνιμη βάση.

    Το υπουργείο παιδείας έχει την ψευδαίσθηση (που έχουν και πολλοί εκπαιδευτικοί) ότι όλοι οι εργαζόμενοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι που σχολούν στις 2, ότι παίρνουν γονικές άδειες όταν γουστάρουν και χωρίς προειδοποίηση και ότι όλοι δουλεύουν σε απόσταση 5 λεπτά από το σπίτι και μπορούν να πεταχτούν στο σχολείο ό,τι ώρα τους καρφώσει για ενημερώσεις, σχολικές γιορτές κ.λπ. Κι ότι έχουν και ένα κονδύλι πάντα στην άκρη για χαρτόνια, κόλλες, βιβλία, στολές, εισιτήρια για εκδρομές και ό,τι άλλο σκεφτούν.

    Ένας λόγος που σπρώχνει τον κόσμο στα ιδιωτικά σχολεία είναι η ποιότητα της εκπαίδευσης, ένας άλλος είναι η παραπάνω νοοτροπία.
    hnesne

  15. #180
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ιδιωτικα σχολεια παρεχουν καλυτερη ποιοτητα εκπαιδευσης απο τα δημοσια
    μαλλον μεγαλυτερο ρολο παιζουν τα ωραρια των εργαζομενων γονεων
    και καποια επι πλεον μαθηματα και δραστηριοτητες που παρεχονται και θα πληρωναν ετσι κι αλλιως εξτρα...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

Σελ. 12 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας