Σελ. 19 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 1776
  1. #271
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.106
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας που να πήγε στο gascontrol και να του έστειλε το συμβόλαιο στο mail η ΔΕΗ υπάρχει; Έχω βαρεθεί να περιμένω.. Πάνε 3 εβδομάδες τώρα..
    Έκανα την αίτηση την ΠΑ 30/9 το βράδυ κα επέλεξα με courier, που ήρθε την ΤΡ 4/10 και υπέγραψα. Από τότε τους παίρνω συνέχεια τηλέφωνο, βρήκα την ΤΕ 13/10 ότι είχε κολλήσει, για τη διαφορά μεταξύ τελευταίου λοαγαριασμού και απόδειξης (η γνωστή περίπτωση εξόφλησης με εξαργύρωση πόντων), έστειλα ΥΔ ότι δεν οφείλω, η υπόθεση προχώρησε και χθες ΠΑ 15/10 ξαναπήρα και είπε ότι βρίσκεται στην ΕΔΑ για καταμέτρηση.
    Σημειωτέον ότι χθες ήταν η προγραμματισμένη ημέρα καταμέτρησης της ΕΔΑ (χωρίς διαφορά από εκείνη του ΙΟΥΝ), αλλά δεν ξέρω αν πέρασε με τον κατακλυσμό στην Αττική.
    Πρέπει να τους παίρνεις κάθε μέρα (πρωί, 8-8.30) και απαντάνε αμέσως.

  2. #272
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εμένα δέχτηκαν κατευθείαν την απόδειξη πληρωμής του προηγούμενου παρόχου.
    Την αίτηση την έκανα τηλεφωνικά γύρω στις 20/9 και επέλεξα με κούριερ.
    Ο κούριερ ήταν να έρθει 22/9 και ήρθε 23/9.
    Τους πήρα μετά από κάποιες ημέρες και έμαθα ότι 9/10 πέρασε η ΕΔΑ και μέτρησε..
    Τις ημέρες δεν τις θυμάμαι ακριβώς αλλά νομίζω ότι σωστές είναι..
    Τι έλεγα; Ναι, αφού μέτρησε η ΕΔΑ μου είπαν ότι ενεργοποιήθηκε η αίτηση μου και να περιμένω κάποτε το συμβόλαιο στο mail μου.. Καθώς και τον πρώτο εγχαρτο λογαριασμό με την εγγύηση.. Ποτέ θα έρθουν όλα αυτά μόνο ο Θεός ξέρει.. Ελπίζω μόνο να μη χρεώνομαι ακόμα στο παλιό πάροχο και γενικά να μη γίνει καμιά στραβή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #273
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνεχίζω να διαβάζω τον χαμό με την ΔΕΗ για το αέριο και λέω που πήγα να μπλέξω.

    Η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί, δεν χρειάστηκε καν κουριερ, δεν χρειάστηκε κάν απόδειξη ή υπεύθυνη δήλωση.

  4. #274
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παρέλαβα σήμερα στο mail μου, αντίγραφο του συμβολαίου που υπέγραψα σε κατάστημα της ΔΕΗ στις 16/9.

    Είναι ένα σαρωμένο αντίγραφο (ανάλυση fax) των δυο σελίδων που είχα υπογράψει εκεί συν τους γενικούς όρους της σύμβασης.

    Σε σχέση με τους γενικούς όρους που υπάρχουν στην ιστοσελίδα τους (ver. 10/2019), αυτοί είναι ένα revision (ver. 11/2020) που θέλει προσεκτική σύγκριση για το αν υπάρχουν αλλαγές μεταξύ των δυο κειμένων.

    ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΦΑ.pdf

  5. #275
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Άρα να υποθέσω ότι εγώ που είμαι μια εβδομάδα μετά από εσένα, ότι θα μου έρθει σύντομα.. Για να δούμε..
    Ευχαριστούμε για την ενημέρωση..

    - - - Updated - - -

    Απορία.. Πως μπαίνει κάποιος στους ευάλωτους πελάτες στο αέριο;
    Στο ρεύμα ξέρουμε..
    Στο αέριο όμως;
    Ξέρει κανείς;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #276
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Δεν υπάρχει κάποιας μορφής κοινωνικό τιμολόγιο στο αέριο. Όπου αναφέρεται κάτι τέτοιο έχει σχέση με συνδυαστικά προγράμματα αερίου και ρεύματος. Το μόνο βοήθημα που μπορεί κάποιος να διεκδικήσει είναι το ετήσιο επίδομα θέρμανσης.

  7. #277
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Και εγώ μέχρι σήμερα ήξερα ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο αέριο αλλά έκανα την ερώτηση διαβάζοντας το αρθρο23 του παραπάνω pdf όρων της ΔΕΗ.. Εκεί μιλάει συγκεκριμένα και για ευκολίες στο αέριο, αν μπορώ να το πω έτσι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #278
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέχασα να κάνω παράθεση

    έχεις 5500*(κυμαινόμενο*0,85-0,05) διαφορά , υπολογίζεις και βλέπεις
    Το 0.85 είναι η τωρινή τιμή του κυμαινόμενου? Το -0,05 είναι η έκπτωση? Εμένα δεν έχει έκπτωση λέει η Φυσικό Αέριο, ούτε πάγιο.....

  9. #279
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.550
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 0.85 είναι η τωρινή τιμή του κυμαινόμενου? Το -0,05 είναι η έκπτωση? Εμένα δεν έχει έκπτωση λέει η Φυσικό Αέριο, ούτε πάγιο.....
    όχι , το 0,85 είναι η έκπτωση 15% που ανέφερες ο ίδιος
    "κυμαινόμενο" είναι η τιμή που σε χρεώνει η Φυσικό Αέριο (χωρίς κρατική επιδότηση , που δεν έχω δει να εφαρμόζεται ακόμα)
    0,05 είναι η τωρινή χρέωση της ΔΕΗ
    5500 είναι οι κιλοβατώρες που ανέφερες οτι καις

    5500*(κυμαινόμενο*0,85-0,05) είναι η διαφορά με τη ΔΕΗ

  10. #280
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    έχω λάβει αυτό το γραπτό μήνυμα από την Gaspipe και το μοιράζομαι γιατί μπορεί να βοηθήσει κάποιους από εσάς

    NEA EΠIΔOTHΣH ΓIA THN EΓKATAΣTAΣH Φ. AEPIOY 400€ MONO ΓIA KATOIKIEΣ ΠOY ΠEPAΣE ΠPOΣΦATA TO AEPIO AΠ'TON ΔPOMO TOYΣ! AΦOPA NEEΣ AITHΣEIΣ. KAΛEΣTE ΣTO 2102470870

  11. #281
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι , το 0,85 είναι η έκπτωση 15% που ανέφερες ο ίδιος
    "κυμαινόμενο" είναι η τιμή που σε χρεώνει η Φυσικό Αέριο (χωρίς κρατική επιδότηση , που δεν έχω δει να εφαρμόζεται ακόμα)
    0,05 είναι η τωρινή χρέωση της ΔΕΗ
    5500 είναι οι κιλοβατώρες που ανέφερες οτι καις

    5500*(κυμαινόμενο*0,85-0,05) είναι η διαφορά με τη ΔΕΗ
    Οπότε, επειδή δεν έχω καμία εμπειρία με το άθλημα, τι θα μου πρότεινες? Εγώ το δουλεύω 4-5 μήνες το αέριο για θέρμανση και ΖΝΧ όταν δεν έχει ήλιο μόνο.

    Συμφέρει να παραμείνω στη φυσικό αέριο χωρίς πάγιο και χωρίς έκπτωση, με όφελος την όποια επιδότηση, ή να πάω σε κάποιο σταθερό σαν τη ΔΕΗ?

  12. #282
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.550
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε, επειδή δεν έχω καμία εμπειρία με το άθλημα, τι θα μου πρότεινες? Εγώ το δουλεύω 4-5 μήνες το αέριο για θέρμανση και ΖΝΧ όταν δεν έχει ήλιο μόνο.

    Συμφέρει να παραμείνω στη φυσικό αέριο χωρίς πάγιο και χωρίς έκπτωση, με όφελος την όποια επιδότηση, ή να πάω σε κάποιο σταθερό σαν τη ΔΕΗ?
    στη λέξη "κυμαινόμενο" βάζεις τη χρέωση της Φυσικό Αέριο , εσύ ξέρεις ποια είναι και κανένας δεν ξέρει ποια ακριβώς θα είναι τους επόμενους μήνες
    Βάλε τιμές που υποθέτεις και βλέπεις το αποτέλεσμα
    Ή ρισκάρεις και μένεις ή ρισκάρεις και πας ΔΕΗ , δικά σου λεφτά είναι , δε μπορώ να σε προτείνω κάτι που δεν ξέρω

  13. #283
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Οι χρεώσεις της φ.α υπάρχουν στη σελίδα τους αν ψάξει κανείς..
    Προσωπικά το κυμαινόμενο είναι ρίσκο νομίζω.. Ακόμα και το 5 της δεη νομίζω είναι πιο καλό.. Να πέσουν γενικά πιο νωρίς οι τιμές δεν νομίζω.. Ίσως να έβλεπες το οικιακό extra plus που έχει και κάποια έκπτωση, αλλά έχει πάγιο και πάλι είναι κυμαινόμενο.. Δεν ξέρω.. Και εγώ προσωπικά στην φ.α ήμουν χρόνια και δεν θα άλλαζα αν δεν γινόταν όλο αυτό.. Πάλι καλά που πρόλαβα το 0.02 της δεη..
    Ακόμα btw δεν έχω πάρει το συμβόλαιο στο mail... Ότι να ναι.. Να τους ενοχλήσω πάλι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #284
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι χρεώσεις της φ.α υπάρχουν στη σελίδα τους αν ψάξει κανείς..
    Προσωπικά το κυμαινόμενο είναι ρίσκο νομίζω.. Ακόμα και το 5 της δεη νομίζω είναι πιο καλό.. Να πέσουν γενικά πιο νωρίς οι τιμές δεν νομίζω.. Ίσως να έβλεπες το οικιακό extra plus που έχει και κάποια έκπτωση, αλλά έχει πάγιο και πάλι είναι κυμαινόμενο.. Δεν ξέρω.. Και εγώ προσωπικά στην φ.α ήμουν χρόνια και δεν θα άλλαζα αν δεν γινόταν όλο αυτό.. Πάλι καλά που πρόλαβα το 0.02 της δεη..
    Ακόμα btw δεν έχω πάρει το συμβόλαιο στο mail... Ότι να ναι.. Να τους ενοχλήσω πάλι;
    Aίτηση απο 17/09 ακόμη περιμένω το συμβόλαιο...Μου έστειλε εκκαθαριστικό λογαριασμό το φυσικό αέριο, οπότε περιμένω τον 1ο λογαριασμό από την ΔΕΗ.

  15. #285
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.931
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από enterhere Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aίτηση απο 17/09 ακόμη περιμένω το συμβόλαιο...Μου έστειλε εκκαθαριστικό λογαριασμό το φυσικό αέριο, οπότε περιμένω τον 1ο λογαριασμό από την ΔΕΗ.
    Πάνω στο συμφορουμιτη που υπέγραψε 16/9 του το έστειλαν το συμβόλαιο, οπότε υποθέτω ότι σειρά έχουμε εμείς..
    Εγώ είμαι 20/09 η αίτηση και 23/09 η υπογραφή..
    Τώρα αυτό το μήνα θα βγει λογαριασμός από το φ.α, να δούμε τι λογαριασμό θα μου βγάλουν.. Ελπίζω τελικό, να μπαίνει στη σειρά και η επιστροφή της εγγύησης..
    Κανονικά θα έβγαινε έναντι γιατί εκκαθαριστικό είχα τον περασμένο μήνα..
    Αν πάντως βγεί τελικός πάει να πει ότι έχω περάσει στη ΔΕΗ και όπως εσύ θα περιμένω κ εγώ λογαριασμό από ΔΕΗ με τη δική τους εγγύηση..
    Γενικά πάντως πάει αργά το πράγμα αν και μπορεί να έχει ήδη ολοκληρωθεί η μετάβαση.. Θα δούμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 19 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας