Σελ. 80 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 1776
  1. #1186
    Εγγραφή
    21-01-2021
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας .
    Σύμφωνα με τους πίνακες τιμών για το 2022 που έχει αναρτήσει το Φυσικό Αέριο και η Ελίν .

  2. #1187
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GMITSOUL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας .
    Σύμφωνα με τους πίνακες τιμών για το 2022 που έχει αναρτήσει το Φυσικό Αέριο και η Ελίν .
    Η Φυσικό Αέριο δεν εχει αναρτήσει Ιανουάριο , Φεβρουάριο , αυτό λέμε
    Βάσει ιστορικού ,οκ , αλλά είναι καθαρά θέμα τύχης όταν είναι άγνωστος ο τρόπος υπολογισμού προμήθειας
    _______________________________
    Πάντως απο θέμα εξυπηρέτησης είναι τα ζώα μου αργά , αφού τελικά με πήραν τηλ απο το call me back , περιμένω νέο τηλ απο το τμήμα συμβολαίων
    ελπίζω να μη μου πουν να με πάρουν τηλ απο άλλο τμήμα πχ οικακών
    με email πάντως δεν το κατέχουν και αν κάτσει στραβή με κάποιο λάθος δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί άκρη ....
    (υποκειμενική άποψη βάσει μέχρι τώρα εμπειρίας μου)

  3. #1188
    Εγγραφή
    05-11-2014
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους.
    Προσπαθώντας να βγάλω άκρη με το θέμα των ανύπαρκτων λογαριασμών αερίου της ΔΕΗ, διάβασα τις τελευταίες περίπου 25 σελίδες του νήματος.
    Γνώριζα ότι δεν είμαι ο μοναδικός που έχει πρόβλημα, μου το έχουν αναφέρει πολλές φορές στην εξυπηρέτηση της ΔΕΗ, οπότε διαβάζοντας κατάλαβα ότι κι άλλοι προσπαθούν γενικά να βγάλουν άκρη.

    Για να καταλάβετε, έχω τελευταίο λογιαριασμό 22/03/2022 και έως σήμερα 02/02/2023 ΚΑΝΕΝΑΝ άλλο.
    Φοβάμαι για το ποσό μετά από τόσους μήνες, φοβάμαι ότι και φέτος δε θα προλάβω να καταθέσω λογαριασμούς για επίδομα θέρμανσης και εκτός αυτών τους θεωρώ τελείως αναξιόπιστους.

    Οι απαντήσεις τους στα email μου και στο email επίσημου παραπόνου είναι αστίες και σχεδόν αυτοματοποιημένες.
    Διάβασα στη συζήτηση για το myrae για να καταγγείλω εκεί το συμβάν αλλά δεν μπορώ να εγγραφώ γιατί δε στέλνει ΟΤΡ για ολοκλήρωση της εγγραφής.
    Ο Συνήγορος του Καταναλωτή (νομίζω) έχει αρκετή γραφειοκρατία και δε νομίζω να βγει άκρη.
    Το συμβόλαιο μου λήγει σε 1,5 μήνα στις 17/03/2022 και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ θα φύγω από αυτούς σε κάποιον πάροχο που θα εκδίδει λογαριασμούς!!

    Αν κάποιος έχει την καλή διάθεση, θα ήθελα να μου προτείνει βήματα για να ξεμπλέξω από αυτούς, προσπαθώντας πάντα από μεριάς μου να καταγγείλω τα γεγονότα γραπτώς σε όσες παραπάνω υπηρεσίες γίνεται και έως το σημείο που χρειάζεται παρέμβαση δικηγόρου, γιατί για εκεί δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε χρήμα...

    Ευχαριστώ πολύ.

    Σημ1: Σκέφτομαι, και πριν διαβάσω τη συζήτηση, απλώς να πάω σε άλλο πάροχο και να αφήσω τη ΔΕΗ όσο γίνεται απλήρωτη, θεωρώ όμως ότι δε θα κερδίσω κάτι αν δεν τους πληρώσω.
    Σημ2: Δεν αναφέρθηκε πουθενά στη συζήτηση, τουλάχιστον σε εμένα εκτός των λογαριασμών που δεν εκδίδονται, έχω και σοβαρό πρόβλημα με το myΔΕΗ, το οποίο τους έχω αναφέρει επανηλλημένα. Συγκεκριμένα δεν μου εμφανίζει κανέναν λογαριασμό ούτε ρεύματος ούτε αερίου, βλέπω μόνο κενή/άσπρη σελίδα. Το κόλπο που βρήκα είναι αφού έχω κάνει login, να πηγαίνω στο email ειδοποίησης έκδοσης λογαριασμού και να πατάω εκεί στο 'Για να δείτε, να εκτυπώσετε και να αρχειοθετήσετε τους λογαριασμούς σας, πατήστε εδώ.' το οποίο με πηγαίνει στο παλιό myΔΕΗ κι έτσι βλέπω τους λογαριασμούς μου...

  4. #1189
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frankb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Συνήγορος του Καταναλωτή (νομίζω) έχει αρκετή γραφειοκρατία και δε νομίζω να βγει άκρη.
    Ο ΣτΚ για να επαίμβει πρέπει να υπάρχει χρηματική διαφορά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frankb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος έχει την καλή διάθεση, θα ήθελα να μου προτείνει βήματα για να ξεμπλέξω από αυτούς, προσπαθώντας πάντα από μεριάς μου να καταγγείλω τα γεγονότα γραπτώς σε όσες παραπάνω υπηρεσίες γίνεται και έως το σημείο που χρειάζεται παρέμβαση δικηγόρου, γιατί για εκεί δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε χρήμα...
    αν περίσσευαν λεφτά για δικηγόρους θα το είχαμε ήδη κάνει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frankb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι απαντήσεις τους στα email μου και στο email επίσημου παραπόνου είναι αστίες και σχεδόν αυτοματοποιημένες.
    εμένα δεν απάντησαν καν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frankb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα στη συζήτηση για το myrae για να καταγγείλω εκεί το συμβάν αλλά δεν μπορώ να εγγραφώ γιατί δε στέλνει ΟΤΡ για ολοκλήρωση της εγγραφής.
    και στο myrae κονσέρβα απάντηση δίνουν , έστειλα σήμερα αίτημα διαμεσολάβησης
    στείλε στο info@rae.gr με τίτλο μη αποστολή OTP μπας και σε κατευθύνουν . Γενικά μην περιμένεις και πολλά απο ΡΑΕ μιας και τα ξύνουν
    Ένα μέλος έστειλε στο ΥΠΕΝ και κάπως το προχώρησε (πάει και πρόεδρο ΔΕΗ το ζήτημα) , ραδιοαρβύλλα λέει οτι σε λίγες μέρες ξεκινά η έκδοση λογαριασμών
    ______________________________________

    ακόμα να πάρουν απο τη Φυσικό Αέριο , ξαναπήρα τηλ και είπαν θα με πάρουν τηλ μέσα στην ημέρα
    Η πλάκα είναι οτι και να με πάρουν τηλ πάλι θα πρέπει να γίνει αποστολή μέσω email των δικαιολογητικών , απο τη ΔΕΗ μάλλον πήραν μεταγραφή οι υπάλληλοι

  5. #1190
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    και σε μένα δεν απάντησαν καν για τους λογαριασμους.
    Το δικο μου ερώτημα, αν κάποιος γνωρίζει, ειναι σε πόσο διάστημα εκδίδουν τελικό λογαριασμό.
    Μπορώ να φύγω όποτε θέλω, αλλα φοβάμαι οτι και τον τελικό μπορεί να κάνουν κανα 6μηνο να τον εκδώσουν...

  6. #1191
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικο μου ερώτημα, αν κάποιος γνωρίζει, ειναι σε πόσο διάστημα εκδίδουν τελικό λογαριασμό.
    αν δε φτιάξουν τη μηχανογράφηση σίγουρα όχι σύντομα

  7. #1192
    Εγγραφή
    05-11-2014
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    και σε μένα δεν απάντησαν καν για τους λογαριασμους.
    Το δικο μου ερώτημα, αν κάποιος γνωρίζει, ειναι σε πόσο διάστημα εκδίδουν τελικό λογαριασμό.
    Μπορώ να φύγω όποτε θέλω, αλλα φοβάμαι οτι και τον τελικό μπορεί να κάνουν κανα 6μηνο να τον εκδώσουν...
    Η σύμβαση αναφέρει:
    17.5 Οι Λογαριασμοί Κατανάλωσης Φυσικού Αερίου εκδίδονται περιοδικά και ανά τέσσερις (4) μήνες κατά ανώτατο όριο, σύμφωνα με το εκάστοτε ισχύον σύστημα τιμολόγησης του Προμηθευτή και εκκαθαρίζονται βάσει πιστοποιημένης από τον αρμόδιο Διαχειριστή καταμετρούμενης κατανάλωσης. Ο Προμηθευτής έχειτη δυνατότητα να εκδίδει λογαριασμούς'Εναντι, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις από ιστορικά στοιχεία του Πελάτη που παρέχει ο Διαχειριστής Δικτύου Διανομής, οι οποίοι εκκαθαρίζονται με βάση τα μετρητικά δεδομένα που αποστέλλονται στον Προμηθευτή από τον Διαχειριστή για την αντίστοιχη περίοδο κατανάλωσης.
    Ωστόσο απ'ότι κατάλαβα αν αλλάξεις πάροχο αυτός ενημερώνει την ΕΔΑ για να πάρει μέτρηση για να ξεκίνησει να τιμολογεί. Η διαδικασία αυτή θέλει 1 βδομάδα (νομίζω)...

    Ας περιμένω λίγες μέρες ακόμη, αν η φήμη ισχύει ίσως δω λογαριασμό! Σιγά μην είναι όμως για Δεκέμβρη-Γενάρη.
    Στην τελική κάνω αίτηση αλλαγής παρόχου τη μέρα της λήξης του συμβολαίου.
    Απορώ ειλικρινά με αυτά που τραβάμε...

  8. #1193
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GMITSOUL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας .
    Σύμφωνα με τους πίνακες τιμών για το 2022 που έχει αναρτήσει το Φυσικό Αέριο και η Ελίν .
    0,12301 θα χρεωθείς για Ιανουάριο (αν άκουσα καλά απο εκπρόσωπο) , Φεβρουάριος θα το παίξουμε στοίχημα
    άκυρο παίζει να είναι αρκετά παραπάνω , θα δούμε , έχει ψωμί η υπόθεση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Korakios : 02-02-23 στις 21:45.

  9. #1194
    Εγγραφή
    01-01-2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν γνωρίζει κάποιος μετά την λήξη του control με 0,05 σε κρατάνε εκεί;;
    Απάντηση χθες…

    Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το πρόγραμμά σας έληξε την 12/01/2023.
    Αναφορικά με την έκδοση των λογαριασμών, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως λόγω αναβάθμισης των συστημάτων μας, υπήρξε καθυστέρηση στην έκδοση των λογαριασμών. Καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια για την επίλυση του ζητήματος που έχει προκύψει και σας διαβεβαιώνουμε πως θα λάβετε τους λογαριασμούς σας το συντομότερο δυνατό. Απολογούμαστε για την καθυστέρηση και την αναστάτωση που ενδεχομένως έχει προκληθεί.

    Ερώτηση απο εμενα σε ποιο πρόγραμμα είμαι και με ποια τιμη…απάντηση σημερινη…

    Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι παραμένει ενεργό στην παροχή σας το πρόγραμμα myHome GasControl. Εάν επιθυμείτε, δύναται να ενεργοποιηθεί στην παροχή σας το πρόγραμμα myHome GasBenefit

    Χάνω κάτι ;;; Δεν σε γυρνάνε στο benefit αυτόματα από την στιγμή που δεν υπάρχει σταθερό πρόγραμμα πια ;;

  10. #1195
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexiskara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάνω κάτι ;;; Δεν σε γυρνάνε στο benefit αυτόματα από την στιγμή που δεν υπάρχει σταθερό πρόγραμμα πια ;;
    έχει διαλυθεί το σύστημα της ΔΕΗ και να θέλανε αυτόματα δε μπορούν , εκμεταλλεύσου το
    απο τη μία φαίνεται με τα email που έστειλες οτι γνωρίζεις , απο την άλλη έτσι όπως είναι η κατάσταση σιγά μην το βρουν
    Άρα αν χρεωθείς με benefit και δε σε συμφέρει , αμφισβήτηση λογαριασμού και ζητάς με χρέωση 0,05 μιας και η νομοθεσία προβλέπει ρητά την υποχρεωτική ατομική ενημέρωση 30 μέρες πριν λήξει

  11. #1196
    Εγγραφή
    01-01-2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει διαλυθεί το σύστημα της ΔΕΗ και να θέλανε αυτόματα δε μπορούν , εκμεταλλεύσου το
    απο τη μία φαίνεται με τα email που έστειλες οτι γνωρίζεις , απο την άλλη έτσι όπως είναι η κατάσταση σιγά μην το βρουν
    Άρα αν χρεωθείς με benefit και δε σε συμφέρει , αμφισβήτηση λογαριασμού και ζητάς με χρέωση 0,05 μιας και η νομοθεσία προβλέπει ρητά την υποχρεωτική ατομική ενημέρωση 30 μέρες πριν λήξει
    Μίλησα μόλις μαζί τους για να μαθω τελικά τη ισχύει…
    Έχει γίνει η μετάβαση στο benefit απλά δεν φαίνεται στο σύστημα τους !
    Σε αορίστου χρόνου όπως ακριβώς γνωρίζουμε…
    Έχουν χάσει την μπάλα εκεί στη ΔΕΗ…:
    Όσο για την έκδοση λογαριασμών άγνωστο ποτέ θα εκδοθούν …δεν γνωρίζουν ακόμη τιποτα!!!

  12. #1197
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexiskara Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα μόλις μαζί τους για να μαθω τελικά τη ισχύει…
    Έχει γίνει η μετάβαση στο benefit απλά δεν φαίνεται στο σύστημα τους !
    Σε αορίστου χρόνου όπως ακριβώς γνωρίζουμε…
    Έχουν χάσει την μπάλα εκεί στη ΔΕΗ…:
    Όσο για την έκδοση λογαριασμών άγνωστο ποτέ θα εκδοθούν …δεν γνωρίζουν ακόμη τιποτα!!!
    υπέγραψα Ελίν σήμερα οπότε τέλος τα ευτράπελα , μόνο μέσω φορέων επικοινωνία ,για χαβαλέ περισσότερο να επιβεβαιώνουν τα χάλια τους ....

  13. #1198
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Ελιν ποιο προγραμμα συμφέρει korakios? Αυτο με το μικρότερο παγιο αξίζει?

  14. #1199
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελιν ποιο προγραμμα συμφέρει korakios? Αυτο με το μικρότερο παγιο αξίζει?
    Για να απαντηθεί το ερώτημά σου αρκεί να βάλεις την κατανάλωσή σου στον τροπο τιμολόγησης του προγράμματος.

    Αν έχεις μεγάλες καταναλώσεις, αυτό με το μεγαλύτερο πάγιο που χρεώνει μόνο ttf θα σου βγαίνει λίγο πιο συμφέρον.

    Προφανώς τους καλοκαιρινούς μήνες αυτό με το μεγάλο πάγιο δε θα συμφέρει.

    Μπορείς βέβαια να αλλάξεις από το ένα στο άλλο αφού ειναι αορίστου

  15. #1200
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελιν ποιο προγραμμα συμφέρει korakios? Αυτο με το μικρότερο παγιο αξίζει?
    Δυστυχώς δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα που έθεσες, κατέβασε το excel , μάντεψε τιμές TTF επόμενων μηνών και συμπλήρωσε κατανάλωση σε kw

Σελ. 80 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας