Σελ. 90 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990919295100110 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.336-1.350 από 1776
  1. #1336
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα ήρθε μήνυμα για έκδοση εκκαθαριστικού λογαριασμού (GasControl) περιόδου 8/12/22-8/2/23, δηλαδή 2 μήνες και συνολικό ποσό ... (κρατηθείτε) 932€ !!!, για 539 κμ ή 6286,48 Kwh.
    Έχει βέβαια την έκπτωση 50€, αλλά το συνολικό ποσό είναι απαράδεκτο.
    Η κατανάλωση ήταν περίπου ίδια με τα προηγούμενα χρόνια αλλά η σταθερή τιμή 0,125 και η αυθαίρετη περικοπή της επιδότησης έφεραν αυτό το αποτέλεσμα..

  2. #1337
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Ελπίζω να είχες αλλάξει σε GasBenefit από τις αρχές Φεβρουαρίου, που ήταν πιο φτηνό, γιατί κι ο υπόλοπος Φεβρουάριος δεν ήταν χαλαρός...

  3. #1338
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι, γιατί είχα από πέρυσι ένα απροσδόκητο πιστωτικό υπόλοιπο και μέχρι τον εκκαθαριστικό του ΦΕΒ, απλά μειωμόταν, αλλά με τον σημερινό κατάλαβα το μέγα λάθος.

    Το επόμενο βήμα είναι ΣτΚ και ΡΑΕ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makfil : 27-03-23 στις 18:01.

  4. #1339
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βγήκε λογαριασμός και σε εμένα, τελικός. Ήρθε email, online δεν μπορώ να τον δω. Και λογικά έχει μέσα το 40άρι παρά τα όσα μου είχε πει η υπάλληλος τηλεφωνικά. Δεν ξέρω αν στην ΔΕΗ κρατάνε τις συνομιλίες και για πόσο, αλλά πλάκα θα είχε να ζητήσω να την βρουν μιας κι επέμενε η υπάλληλος πως για το συμβόλαιο μου δεν έχω ρήτρα αποχώρησης.

  5. #1340
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, γιατί είχα από πέρυσι ένα απροσδόκητο πιστωτικό υπόλοιπο και μέχρι τον εκκαθαριστικό του ΦΕΒ, απλά μειωμόταν, αλλά με τον σημερινό κατάλαβα το μέγα λάθος.

    Το επόμενο βήμα είναι ΣτΚ και ΡΑΕ
    Πρέπει να αλλάξεις όμως σε GasBenefit, έχει πέσει κάτω από το μισό του 0.125 το TTF.

    https://www.dei.gr/media/nnoijsvh/is...nal-design.pdf

  6. #1341
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αλλά ήδη είναι αργά τώρα αφού δεν ανάβω πλέον θέρμανση.
    Θα επικοινωνήσω αύριο με τη ΔΕΗ.

  7. #1342
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    λοιπον κοιτάξτε τι βρωμια μου έπαιξε εμένα η ΔΕΗ...
    Στις 3/1 έληγε το myhomegascontrol στα 5 λεπτά και στις 16Γενάρη εγινε η καταμέτρηση απο την ΕΠΑ.
    Για την περίοδο λοιπον απο 19/11/22 έως 17/1 και κατανάλωση 7,168κυβικων ολο αυτο το διάστημα, επιμερίζουν τα μολις 2,287κυβικα για την περιοδο της χαμηλής χρέωσης 46ημερών με 5λεπτα και τα 4888κυβικα (παραπάνω απο 2πλάσια) σε μολις 14ημέρες με κυμαινομενο στα 12,5λεπτά!
    Εντελώς αυθαίρετα και χωρίς να έχει γινει μέτρηση!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΔΕΗ βρωμια.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  36,0 KB 
ID: 247158

  8. #1343
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    Κερατέα-Μαρούσι
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Εχω το gascontrol που λήγει Οκτώβριο του 23. Ζήτησα να αλλάξω σε benefit και μου απαντά οτι η αλλαγή μπορεί να γίνει ενα μήνα πριν την λήξη του.Εσεις πως κάνατε αλλαγή?

  9. #1344
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ρε σεις ειναι οντως η μεγάλη εταιρεία ΔΕΗ αυτη που κάνει ολες αυτες τις πονηριες στο αεριο? Κόβει τις επιδοτήσεις, επιμερίζει όπως τη συμφέρει τους λογαριασμούς?
    Πάω κατευθείαν για καταγγελία στη ΡΑΕ. Υπάρχει κάποιος πίνακας με τις πραγματικές επιδοτήσεις της ΕΠΑ για τους χειμερινούς μήνες για τα σταθερά τιμολόγια ωστε να το επισυνάψω? Δε γίνεται να αλλάζουν αυτοι καταχρηστικά τους ορους

  10. #1345
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cos_mor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω το gascontrol που λήγει Οκτώβριο του 23. Ζήτησα να αλλάξω σε benefit και μου απαντά οτι η αλλαγή μπορεί να γίνει ενα μήνα πριν την λήξη του.Εσεις πως κάνατε αλλαγή?
    Χθες πήρα τηλέφωνο στο 800 900 1000 και το γύρισα απο control σε benefit. Δεν μου είπε κάτι τέτοιο και προχωρήσαμε κανονικά την αλλαγή. Μου έστειλε, του έστειλα και τώρα περιμένω το τελικό ΟΚ ότι έγινε η αλλαγή.

    Μου είπε οτι το 50αρικο της προωθητικής ενέργειας ισχύει μόνο για νέες συμβάσεις. Τσίνισα λίγο, επέμενα ευγενικά οτι μάλλον ισχύει και για αλλαγή πακέτου αλλά επέμενε και αυτός οτι οχι, δεν ισχύει. Δεν επέμενα άλλο, αν όντως ισχύει ή όχι θα φανεί στο λογαριασμό από το μηχανογραφικό σύστημα της ΔΕΗ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-03-28 144638.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  58,6 KB 
ID: 247163

  11. #1346
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Epic. Δεν χρέωσαν ρήτρα αποχώρησης στη ΔΕΗ. Είχε δίκιο η μανδάμ που μιλήσαμε. ΑΛΛΑ (σιγά μην δεν είχε ΑΛΛΑ), υπάλληλος με διαβεβαίωνε σε τηλ. επικοινωνία 2 εβδομάδες πριν ότι η έκπτωση ΔΕΠΑ και για το προηγούμενο λογαριασμό και γι'αυτόν (σε όποιους μήνες πρέπει), θα έμπαινε στον τελικό. Από όσο βλέπω, έκπτωση ΔΕΠΑ δεν υπάρχει. Επειδή ΔΕΗ αφού.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  160,3 KB 
ID: 247165

  12. #1347
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ είμαι στο gascontrol με 0,125 και όπως σοφά ειπώθηκε πολλάκις στο παρόν νήμα κακώς από τον Ιανουάριο και μετά δεν πήγα στο benefit.

    Το ΤΤF μέχρι τον Ιανουάριο ήταν στο ~0,12 αλλά Φεβρουάριο και Μάρτιο έπεσε δραματικά και τώρα είναι στα 0,053 δηλαδή ~50% μείωση.
    Στον επόμενο λογαριασμό που θα μου έρθει θα πληρώσω τα διπλάσια απ' ότι θα πλήρωνα αν το είχα αλλάξει εγκαίρως

    Δευτέρα παίρνω τηλέφωνο ΔΕΗ για να αλλάξω σε benefit και ότι προλάβω κέρδος είναι.

    Η ΔΕΗ δεν χρεώνει κάποιο πέναλτι/ποινή για την αλλαγή όσο παραμένεις πελάτης τους και δεν πας σε άλλο πάροχο.

    Έτσι όπως έχουν τα πράγματα δεν έχει νόημα να το φιλοσοφούμε πολύ τι θα γίνει αύριο. Η καλύτερη λύση είναι ότι πιο φθηνό υπάρχει εδώ και τώρα.
    Θα τη κανεις την αλλαγή τελικά ε; Εγώ μιας και θα το κλείσω τώρα πια, έλεγα να το αφήσω να λήξει το 0,125 και μετά να περάσει μόνο του στο benefit.. Ετσι δεν θα γίνει; Κάνω λάθος; Να αλλάξω σε benefit τώρα; Δε σκέφτομαι να φύγω από ΔΕΗ τώρα που λύθηκε το θέμα με την έκδοση..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 28-03-23 στις 15:54.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #1348
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον κοιτάξτε τι βρωμια μου έπαιξε εμένα η ΔΕΗ...
    Στις 3/1 έληγε το myhomegascontrol στα 5 λεπτά και στις 16Γενάρη εγινε η καταμέτρηση απο την ΕΠΑ.
    Για την περίοδο λοιπον απο 19/11/22 έως 17/1 και κατανάλωση 7,168κυβικων ολο αυτο το διάστημα, επιμερίζουν τα μολις 2,287κυβικα για την περιοδο της χαμηλής χρέωσης 46ημερών με 5λεπτα και τα 4888κυβικα (παραπάνω απο 2πλάσια) σε μολις 14ημέρες με κυμαινομενο στα 12,5λεπτά!
    Εντελώς αυθαίρετα και χωρίς να έχει γινει μέτρηση!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΔΕΗ βρωμια.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  36,0 KB 
ID: 247158
    Η κατανάλωση σπάει βάσει στοιχείων όγκου κίνησης που δίνει η ΕΔΑ , κάνε αμφισβήτηση

  14. #1349
    Το avatar του μέλους MitsosMitsaras
    MitsosMitsaras Guest
    Προσωπικά είχα την περιέργεια από που βγαίνει αυτή η έκπτωση των 50 ευρώ και για το πως μοιράζεται η κατανάλωση , αλλά με κάλυψαν οι παραπάνω...
    (Την απορία διαμοιρασμού την είχα από εποχή Ζενιθ/ΕΠΑ Θες)

    Από εκεί και πέρα σε μένα έχουν κανονικά εκπτώσεις της ΔΕΠΑ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο1.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  166,1 KB 
ID: 247169

    Πάντως γενικά για 4 μήνες κατανάλωσης είμαι ευχαριστημένος από το ποσό που θα πληρώσω και δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε και η ζέστη από το σπίτι.

    Για ένα πράμα μετάνιωσα που έφυγα από την Ζενιθ... Που δεν έφυγα νωρίτερα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosMitsaras : 28-03-23 στις 15:27.

  15. #1350
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε σεις ειναι οντως η μεγάλη εταιρεία ΔΕΗ αυτη που κάνει ολες αυτες τις πονηριες στο αεριο? Κόβει τις επιδοτήσεις, επιμερίζει όπως τη συμφέρει τους λογαριασμούς?
    Πάω κατευθείαν για καταγγελία στη ΡΑΕ. Υπάρχει κάποιος πίνακας με τις πραγματικές επιδοτήσεις της ΕΠΑ για τους χειμερινούς μήνες για τα σταθερά τιμολόγια ωστε να το επισυνάψω? Δε γίνεται να αλλάζουν αυτοι καταχρηστικά τους ορους
    για τις επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ υπάρχουν όντως εσωτερικές επιστολές της ΔΕΠΑ προς παρόχους και αφορά μόνο κυμαινόμενα , αλλά το πάτημα είναι στο site της ΔΕΗ και η παραπλάνηση που κάνανε με το να αλλάζουν το κείμενο . έχεις κρατήσει screenshot ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosMitsaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εκεί και πέρα σε μένα έχουν κανονικά εκπτώσεις της ΔΕΠΑ.
    είχες κυμαινόμενο , γιαυτό μπήκε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Epic. Δεν χρέωσαν ρήτρα αποχώρησης στη ΔΕΗ. Είχε δίκιο η μανδάμ που μιλήσαμε. ΑΛΛΑ (σιγά μην δεν είχε ΑΛΛΑ), υπάλληλος με διαβεβαίωνε σε τηλ. επικοινωνία 2 εβδομάδες πριν ότι η έκπτωση ΔΕΠΑ και για το προηγούμενο λογαριασμό και γι'αυτόν (σε όποιους μήνες πρέπει), θα έμπαινε στον τελικό. Από όσο βλέπω, έκπτωση ΔΕΠΑ δεν υπάρχει. Επειδή ΔΕΗ αφού.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  160,3 KB 
ID: 247165
    Ναι αλλά δε βάλανε την αποζημίωση λόγω μη έκδοσης λογαριασμών , εννοείται το ζητάς
    όσοι αναγκαστικά , λόγω μη έκδοσης βεβαίωσης μη οφειλών φύγατε σε άλλο πάροχο με άλλο ΑΦΜ , κάντε αμφισβήτηση την αποχώρηση (και ζητάτε και αποζημίωση)

Σελ. 90 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990919295100110 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας