Σελ. 13 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 1776
  1. #181
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από enterhere Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο 17/09 που έχω κάνει την αίτηση στο κατάστημα της ΔΕΗ και ακόμα δεν έχω λάβει κάποιο email.
    Ακόμα σκέφτομαι που πήγα να ξαναμπλέξω,

  2. #182
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.972
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Έστειλα mail χτες τελικά να με ενημερώσουν για την εξέλιξη καθώς δεν είχα κάποιο νέο τους και ότι δεν έχω λάβει ούτε και το αντίγραφο του συμβολαίου στο mail..
    Σήμερα μου απάντησαν με sms ότι έχουν λάβει τα χαρτιά και ότι είναι υπό εξέταση..
    Η προσφορά τελειώνει σήμερα. Ελπίζω να μη γίνει καμιά στραβή..
    Η υπογραφή έπεσε στις 23 του μηνός..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #183
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στα ύψη οι τιμές φυσικού αερίου, στο ναδίρ τα αποθέματα

    https://www.euro2day.gr/news/world/a...r-ta-apot.html

    Άντε να δούμε τι θα γίνει..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #184
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κοιτάξω τον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό της Φυσ. Αέριο Αττικής (16/6//21) και η τιμή ήταν 0,02743 μέχρι 31/5/21 και ανέβηκε 0,03468 από 1/6/21.
    Οι υπόλοιποι λογαριασμοί είναι έναντι χωρίς τιμή μονάδος.
    Γνωρίζει κανείς ποια είναι η τιμή σήμερα;

  5. #185
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0

  6. #186
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντάς σε εμένα;
    Δηλαδή για ΣΕΠ 2021 η Ζενίθ έχει τιμή 0,044649;
    Άνοιξα τις τιμές της Φυσικό Αέριο και έχει για ΣΕΠ 0,043208 !!! (ΑΥΓ 0,036712)

    Τελικά ποιος πάροχος έχει σταθερή τιμή έστω για 1 χρόνο και βλέπουμε πάλι;

  7. #187
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντάς σε εμένα;
    ναι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή για ΣΕΠ 2021 η Ζενίθ έχει τιμή 0,044649;
    όχι μόνο η Ζενίθ αλλά όλοι οι πάροχοι που στηρίζονται βάση χοντρικής ttf
    Ηρών και Φυσικό Αέριο και Ζενιθ στο παλιό Τ2 έχουν δικές τους άγνωστες τιμές προμήθειας


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ποιος πάροχος έχει σταθερή τιμή έστω για 1 χρόνο και βλέπουμε πάλι;
    μόνο μέχρι σήμερα , πάρε τώρα τηλ , η ΔΕΗ στο gascontrol , απο αύριο τέλος
    μόνο η elpedison ξέμεινε με 2 χρόνια δέσμευσης και το 2ο κυμαινόμενο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    μόνο η elpedison ξέμεινε με 2 χρόνια δέσμευσης και το 2ο κυμαινόμενο
    άκυρο , πάει και η elpedison

  8. #188
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.972
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτάξω τον τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό της Φυσ. Αέριο Αττικής (16/6//21) και η τιμή ήταν 0,02743 μέχρι 31/5/21 και ανέβηκε 0,03468 από 1/6/21.
    Οι υπόλοιποι λογαριασμοί είναι έναντι χωρίς τιμή μονάδος.
    Γνωρίζει κανείς ποια είναι η τιμή σήμερα;
    Εμένα στην ίδια εταιρία δεν έχει βγει ακόμη ο εκκαθαριστικός.. Τον περιμένω να δω από περιέργεια..
    Όλα αυτά πριν περάσω πλέον στη δεη..
    Τις τιμές τις έχει εδώ..
    https://www.fysikoaerioellados.gr/co...-fysiko-aerio/
    Στη τιμολογιακή πολιτική..
    https://aerioattikis.blob.core.windo...CF%82_2021.pdf
    Μόνο πρόσεξε μη μπερδευτείς με τη τιμή που τα έχει μέσα όλα μαζί.. Δλδ προμήθεια,διανομή,μεταφορά.. Όπως στη σελίδα Η τη πρώτη λίστα στο pdf..
    Η προμήθεια σκέτη είναι η 2η λίστα στο pdf..
    Tα αναλύει εκεί..

    Kαι κάτι άλλο.. Πάγιο σε αυτή την εταιρία είχε δει κανείς; Όχι τους έναντι.. Πάγιο λέω.. Νομίζω δεν είχε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #189
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι

    μόνο μέχρι σήμερα , πάρε τώρα τηλ , η ΔΕΗ στο gascontrol , απο αύριο τέλος
    Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για την πληροφορία και τη συνεχή διάθεσή σου να προσφέρεις στο forum.

    Χθες το βράδυ ξεκίνησε ένας αγώνας δρόμου για να εξασφαλίσω την καταληκτική προθεσμία της 30/9.
    Η πρώτη επαφή με υπάλληλο της ΔΕΗ για το ΦΑ ήταν τραυματική αφενός λόγω αναμονής και από τον ένα υπάλληλο στον άλλο αφετέρου επειδή αυτός απαίτησε να έχω φωτο του μετρητή με την ένδειξη και όχι την ένδειξη που γνώριζα από τον ΙΟΥΝ που ήταν σωστή αφού είχα κλείσει τις παροχές/διακόπτες από τον Μάιο. Μου είπε ότι είχα περιθώριο μέχρι τις 21.00 που θα ήταν ανοικτή η εξυπηρέτηση.
    Παρακάλεσα φίλη να πάρει φωτο του μετρητή, αφού δεν ήμουν εκεί και να μου τη στείλει.
    Από 19.10 άρχισα τη νέα προπάθεια επικοινωνίας με το 8009001000, και μετά από πολλές αλλαγές υπαλλήλων συνδέθηκα (19.50) με μια καλή κυρία η οποία βρήκε (με ΑΦΜ) την προηγούμενη σύνδεσή του ακινήτου με τη ΔΕΗ πριν 2 χρόνια (πριν πάω στην ΕΛΙΝ για το ρεύμα), καταχώρισε τα στοιχεία που χρειαζόταν για το My Home Gas Control, δέχτηκε την ένδειξη του μετρητή χωρίς φωτο και με ρώτησε πότε θέλω να έρθει ο courier για υπογραφή του συμβολαίου (σε άλλη διεύθυνση που βρίσκομαι προσωρινά) και κανόνισα για την ΤΡ 4/10 14.00-17.00.
    Είναι θετικό, όπως είπε η υπάλληλος, ότι έχω e-bill στη ΔΕΗ, για ρεύμα σε άλλο ακίνητο, και θα παίρνω ψηφιακούς λογαριασμούς και για το αέριο με το ίδιο τρόπο.

    Αυτό που δεν γνωρίζω είναι 1) πως θα πάρω πίσω την εγγύηση (125€) από το ΦΑ, 2) αν πρέπει να πληρώσω εγγύηση στη ΔΕΗ και 3) πως θα πληρώνω με πάγια εντολή (δεν το είχα κάνει με το ΦΑΑ γιατί εξαργύρωνα πόντους της Alpha σε κάθε λογαριασμό).

    Edit
    Είδα τώρα ότι η εγγύηση είναι 100€ και επιστρέφεται το 50% σε 2 δόσεις στην περίπτωση που ενεργοποιηθεί εξόφληση με πάγια εντολή.
    Με ενδιαφέρει αυτός ο τρόπος και το είχα κάνει με την ΕΛΙΝ, για το ρεύμα, στην οποία δεν πλήρωσα εγγύηση.
    Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται αυτή η διαδικασία, γιατί δεν θέλω να περάσω πάλι τη χθεσινοβραδυνή ταλαιπωρία με το 800900100.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makfil : 01-10-21 στις 07:48.

  10. #190
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταχώρισε τα στοιχεία που χρειαζόταν για το My Home Gas Control, δέχτηκε την ένδειξη του μετρητή χωρίς φωτο και με ρώτησε πότε θέλω να έρθει ο courier για υπογραφή του συμβολαίου (σε άλλη διεύθυνση που βρίσκομαι προσωρινά) και κανόνισα για την ΤΡ 4/10 14.00-17.00.
    τυχερός , σήμερα πήγε 0,05
    άντε ,καλό χειμώνα !

  11. #191
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Για επιστροφή εγγύησης από την Ζενίθ, πρέπει να τους καλέσετε για να τους δώστε IBAN και μέσα σε μια εβδομάδα (κατά δήλωση τους) να σας τα επιστρέψουν. Εναλλακτικά επίσκεψη στο κατάστημα για δήλωση IBAN.

    Στην περίπτωση μου εκδόθηκε τελικός λογαριασμός (αρνητικός) με συμψηφισμό της τελικής κατανάλωσης με το ποσό της εγγύησης.

  12. #192
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για επιστροφή εγγύησης από την Ζενίθ, πρέπει να τους καλέσετε για να τους δώστε IBAN και μέσα σε μια εβδομάδα (κατά δήλωση τους) να σας τα επιστρέψουν. Εναλλακτικά επίσκεψη στο κατάστημα για δήλωση IBAN.

    Στην περίπτωση μου εκδόθηκε τελικός λογαριασμός (αρνητικός) με συμψηφισμό της τελικής κατανάλωσης με το ποσό της εγγύησης.
    κλασσικά να διεκδικήσετε και έκπτωση συνέπειας αν δικαιούστε

  13. #193
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Είμαι ευχαριστημένος από την διαχείριση του θέματος με την λύση της συνεργασίας μας. Όλα κύλισαν αρμονικά και μέσα σε 6 μέρες είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία αλλαγής προμηθευτή. Αν καταβάλλουν και έγκαιρα την επιστροφή του υπολοίπου της εγγύησης δεν θα έχω κάποιο παράπονο από αυτούς.

  14. #194
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.972
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για την πληροφορία και τη συνεχή διάθεσή σου να προσφέρεις στο forum.

    Χθες το βράδυ ξεκίνησε ένας αγώνας δρόμου για να εξασφαλίσω την καταληκτική προθεσμία της 30/9.
    Η πρώτη επαφή με υπάλληλο της ΔΕΗ για το ΦΑ ήταν τραυματική αφενός λόγω αναμονής και από τον ένα υπάλληλο στον άλλο αφετέρου επειδή αυτός απαίτησε να έχω φωτο του μετρητή με την ένδειξη και όχι την ένδειξη που γνώριζα από τον ΙΟΥΝ που ήταν σωστή αφού είχα κλείσει τις παροχές/διακόπτες από τον Μάιο. Μου είπε ότι είχα περιθώριο μέχρι τις 21.00 που θα ήταν ανοικτή η εξυπηρέτηση.
    Παρακάλεσα φίλη να πάρει φωτο του μετρητή, αφού δεν ήμουν εκεί και να μου τη στείλει.
    Από 19.10 άρχισα τη νέα προπάθεια επικοινωνίας με το 8009001000, και μετά από πολλές αλλαγές υπαλλήλων συνδέθηκα (19.50) με μια καλή κυρία η οποία βρήκε (με ΑΦΜ) την προηγούμενη σύνδεσή του ακινήτου με τη ΔΕΗ πριν 2 χρόνια (πριν πάω στην ΕΛΙΝ για το ρεύμα), καταχώρισε τα στοιχεία που χρειαζόταν για το My Home Gas Control, δέχτηκε την ένδειξη του μετρητή χωρίς φωτο και με ρώτησε πότε θέλω να έρθει ο courier για υπογραφή του συμβολαίου (σε άλλη διεύθυνση που βρίσκομαι προσωρινά) και κανόνισα για την ΤΡ 4/10 14.00-17.00.
    Είναι θετικό, όπως είπε η υπάλληλος, ότι έχω e-bill στη ΔΕΗ, για ρεύμα σε άλλο ακίνητο, και θα παίρνω ψηφιακούς λογαριασμούς και για το αέριο με το ίδιο τρόπο.

    Αυτό που δεν γνωρίζω είναι 1) πως θα πάρω πίσω την εγγύηση (125€) από το ΦΑ, 2) αν πρέπει να πληρώσω εγγύηση στη ΔΕΗ και 3) πως θα πληρώνω με πάγια εντολή (δεν το είχα κάνει με το ΦΑΑ γιατί εξαργύρωνα πόντους της Alpha σε κάθε λογαριασμό).

    Edit
    Είδα τώρα ότι η εγγύηση είναι 100€ και επιστρέφεται το 50% σε 2 δόσεις στην περίπτωση που ενεργοποιηθεί εξόφληση με πάγια εντολή.
    Με ενδιαφέρει αυτός ο τρόπος και το είχα κάνει με την ΕΛΙΝ, για το ρεύμα, στην οποία δεν πλήρωσα εγγύηση.
    Γνωρίζει κάποιος πως γίνεται αυτή η διαδικασία, γιατί δεν θέλω να περάσω πάλι τη χθεσινοβραδυνή ταλαιπωρία με το 800900100.
    Πράγματι η αναμονή στη δεη είναι τραγική.. Και ακόμα πιο τραγικό είναι που δεν έχουν ξεχωριστό τηλέφωνο για το αέριο..
    Εμένα μου δέχτηκαν τηλεφωνικά κατά την αίτηση την ένδειξη και τη φωτό του μετρητή την έδωσα στον κουριερ μαζί με τα άλλα έγγραφα.
    Το πως θα πάρουμε την εγγύηση πίσω από το φ.α μάλλον θα το μάθουμε μαζί αφού και εγώ την ίδια διαδικασία κάνω με τις ίδιες εταιρίες..
    Πάγια στη δεη σκοπεύω να βάλω και εγώ..
    Όσο για τα ραντεβού που κλείνει η δεη για τον κουριερ, θα σου πω το εξής, μη κάθεσαι να περιμένεις με κρατημένη την ανάσα πάνω από το κουδούνι.. Με ελτα κουριερ τα στέλνουν και τα ελτα σέρνονται.. Εμένα ήρθε την επόμενη του ραντεβού ο κουριερ..
    Όταν πήρα τηλ. τα ελτα μου είπαν μην ακούτε τι σας λέει η δεη για τα ραντεβού.. Ότι να 'ναι δλδ..
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι το εξής..
    Πάρε τους μια μέρα πριν το ραντεβού να σου δώσουν τον αριθμό αποστολής ώστε να ξέρεις σίγουρα πότε θα έρθει και να μη περιμένεις άδικα..
    Τα έχω γράψει ξανά αυτά..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    τυχερός , σήμερα πήγε 0,05
    άντε ,καλό χειμώνα !
    Πράγματι...
    0,050 και πάγιο 5 €...
    Όποιος πρόλαβε πρόλαβε..
    Λες να μας την κάνουν μετά τους 6μήνες;
    Εγώ ακόμα περιμένω το συμβόλαιο στο mail.. Ακόμα η αίτηση μου είναι υπό επεξεργασία όπως μου είπαν.. Αλλά θέλω να πιστεύω ότι την έχουμε κλείσει τη τιμή αφού τυπικά υπέγραψα 23/9..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    κλασσικά να διεκδικήσετε και έκπτωση συνέπειας αν δικαιούστε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ευχαριστημένος από την διαχείριση του θέματος με την λύση της συνεργασίας μας. Όλα κύλισαν αρμονικά και μέσα σε 6 μέρες είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία αλλαγής προμηθευτή. Αν καταβάλλουν και έγκαιρα την επιστροφή του υπολοίπου της εγγύησης δεν θα έχω κάποιο παράπονο από αυτούς.
    Εσείς οι 2 που πήγατε σε κατάστημα ξεμπερδέψατε πιο γρήγορα, εγώ ακόμα περιμένω.. Έχουν περάσει κοντά ~12 ημέρες από τότε που έκανα την αίτηση τηλεφωνικά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 01-10-21 στις 12:20.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #195
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να μας την κάνουν μετά τους 6μήνες;
    αν δεν πέσουν οι τιμές εννοείται, για το 6μηνο είναι η όλη ιστορία , αν και μετά αδιάφορο , Μάιο μήνα δε θα καις τίποτα

Σελ. 13 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας