Σελ. 91 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.351-1.365 από 1776
  1. #1351
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.027
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τη κανείς την αλλαγή τελικά ε; Εγώ μιας και θα το κλείσω τώρα πια, έλεγα να το αφήσω να λήξει το 0,125 και μετά να περάσει μόνο του στο benefit.. Ετσι δεν θα γίνει; Κάνω λάθος; Να αλλάξω σε benefit τώρα; Δε σκέφτομαι να φύγω από ΔΕΗ τώρα που λύθηκε το θέμα με την έκδοση..
    Χμμ, το θα περάσει μόνο του σε benefit από που προκύπτει?
    Λογικά ναι, αφού το control δεν είναι πλέον διαθέσιμο το λογικό είναι να σε πάνε σε benefit. Αλλά αυτό είναι άποψη μου. Για σίγουρη απάντηση πρέπει να ρωτήσεις ΔΕΗ ή/και να διαβάσεις τους γενικούς όρους https://www.dei.gr/media/yk3e4bzk/or...ikouaeriou.pdf

  2. #1352
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ρε παιδιά, στη λήξη του control και πόσο μάλλον τώρα που δεν υφίσταται πια , δεν περνάει μόνο του σε benefit; Έτσι θυμάμαι.. Θυμαται κάνεις κάτι άλλο η να ρωτήσω δεη;
    Αυτό που δεν θυμάμαι είναι το αν περνάει σε αορίστου η με δέσμευση...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #1353
    Εγγραφή
    28-03-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γεια σε όλους.
    Φέτος έβαλα πρώτη φορά Φ.Α., πήγα στο 0.125 της ΔΕΗ.
    Έφτασε ο λογαριασμός και στο τσακ γλίτωσα το εγκεφαλικό,
    μου ήρθαν τα διπλάσια από συγγενή μου που μένει από κάτω και έβαλε το κυμαινόμενο της Zenith.
    Διάβασα παραπάνω τους χρήστες που λένε θα πάνε στο GasBenefit.
    Αν πάω Ελίν που δεν έχει δεσμεύσεις, ποιο είναι καλύτερο, το "Gas Οn! Home" ή το "Gas On! Home Comfort";
    Μεταξύ GasBenefit και Ελίν ποιο συμφέρει;
    Ευχαριστώ!

  4. #1354
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά δε βάλανε την αποζημίωση λόγω μη έκδοσης λογαριασμών , εννοείται το ζητάς
    όσοι αναγκαστικά , λόγω μη έκδοσης βεβαίωσης μη οφειλών φύγατε σε άλλο πάροχο με άλλο ΑΦΜ , κάντε αμφισβήτηση την αποχώρηση (και ζητάτε και αποζημίωση)
    Αν δεν υπάρχει κάτι επίσημα για την αποζημίωση, σιγά μην την δώσουν. Ούτε μπορώ να πω σε εκείνον την έδωσαν, σε εμένα όχι. Δυστυχώς

  5. #1355
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπάρχει κάτι επίσημα για την αποζημίωση, σιγά μην την δώσουν. Ούτε μπορώ να πω σε εκείνον την έδωσαν, σε εμένα όχι. Δυστυχώς
    σαν τι επίσημο ? έγινε παράβαση όρων με χαμηλή ποιότητα υπηρεσιών και η νομοθεσία προβλέπει αποζημίωση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonics Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου ήρθαν τα διπλάσια από συγγενή μου που μένει από κάτω και έβαλε το κυμαινόμενο της Zenith.
    εμένα μου ήρθαν τα μισά απο τη θεία μου και το 1/4 απο τον ξάδερφο αλλά πλέρωσα τα διπλά απο το γείτονα

  6. #1356
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάω Ελίν που δεν έχει δεσμεύσεις, ποιο είναι καλύτερο, το "Gas Οn! Home" ή το "Gas On! Home Comfort";
    Κάνεις τις πράξεις και με τα δύο προγράμματα (χρησιμοποιώντας τη δική σου κατανάλωση) και απαντάς μόνος σου το ερώτημα.
    Αναφέρομαι στον πολλαπλασιασμό (κιλοβατώρες που καις επί τιμή/κιλοβατώρα)
    Αδύνατον να το απαντήσει τρίτος χωρίς να γνωρίζει την κατανάλωση.
    Προφανώς για την τωρινή περίοδο που δεν θα γίνεται μεγάλη χρήση της θέρμανσης, συμφέρει το πρόγραμμα με το μικρό πάγιο.
    Ενώ στα πολλά κρύα αν έχεις μεγάλη κατανάλωση συμφέρει το πρόγραμμα με το μεγάλο πάγιο
    Στο οποίο μπορείς να μεταβείς ανά πάσα στιγμή αφού δεν υπάρχει δέσμευση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταξύ GasBenefit και Ελίν ποιο συμφέρει;
    Κάνεις τις πράξεις με τα προγράμματα και των δύο εταιριών (χρησιμοποιώντας τη δική σου κατανάλωση) και απαντάς μόνος σου το ερώτημα.

    Για την τιμή TTF χρησιμοποίησε το αρχείο της ΔΕΗ, ή τα αρχεία που έχει η ΕΛΙΝ στο site της (τιμές TTF, και τελικές τιμές προγραμμάτων)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonics Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου ήρθαν τα διπλάσια από συγγενή μου που μένει από κάτω και έβαλε το κυμαινόμενο της Zenith.
    Κατ'αρχας καταλαβαινεις ότι το να συγκρίνεις διαφορετικά σπίτια, με άγνωστο το πόσο/πως καίει ο καθένας δεν έχει νόημα.
    Κατά δεύτερον, από τη στιγμή που παρέμεινες στο ακριβό σταθερό, ενώ από Γενάρη συμφέρει το κυμαινόμενο, αναμενόμενο είναι να πλήρωσες παραπάνω.
    Επίσης η ΔΕΗ υποσχόταν επιδοτήσεις σε όλους, και εκ των υστέρων αποφάσισε ότι έκανε λάθος.
    Γι'αυτό γράφαμε εδώ τόσους μήνες, "προσοχή με τις τιμές του αερίου φέτος".

  7. #1357
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    Κερατέα-Μαρούσι
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cos_mor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω το gascontrol που λήγει Οκτώβριο του 23. Ζήτησα να αλλάξω σε benefit και μου απαντά οτι η αλλαγή μπορεί να γίνει ενα μήνα πριν την λήξη του.Εσεις πως κάνατε αλλαγή?
    Τηλεφώνησα ξανά το απόγευμα. Απάντησε μια άλλη βέβαια. Έλεγξε την σύμβαση gas control , ααα, λήγει τον Οκτώβριο, αλλα μπορείτε να πάτε σε Benefit,
    οπότε τα συμπλήρωσα και τα έστειλα.
    Καλά τι γίνεται στην Δεη και τι κελεπούρια έχουν βάλει. Μισή ωρα έκανε να περάσει τα στοιχεία….
    Το μετέπειτα τηλεφώνημα τους μάρανε για την βαθμολόγηση της εξυπηρέτηση πελατών.

  8. #1358
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Για κάτι τέτοιες δουλειές περνάτε μια βόλτα από κάποιο κατάστημα και τελειώνετε πιο γρήγορα και από το να πάρεις τηλέφωνο.

  9. #1359
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Αν μένεις Μαρούσι όπως λέει στο προφίλ σου, καλύτερα να πήγαινες στο κατάστημα που είναι πάνω στην Λ.Κηφισίας (ανοιχτό μέχρι τις 20:00), μπαμ μπαμ θα γινόταν η αλλαγή.

    Ούτε ρήτρα πλήρωσα (5 μηνες στο GasControl) και το 50ρικο έδωσαν του GasBenefit και το άλλο 50ρικο για την καθυστέρηση λογαριασμών.

  10. #1360
    Εγγραφή
    28-03-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παραπάνω.
    Μήπως ξέρετε και την διαδικασία για να αλλάξω πάροχο, ενώ έχω συμβόλαιο με τη ΔΕΗ;
    Μιλάω πρώτα με την ΔΕΗ ή με τον άλλο πάροχο και τα αναλαμβάνουν αυτοί;

  11. #1361
    Εγγραφή
    01-06-2008
    Περιοχή
    Κερατέα-Μαρούσι
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μένεις Μαρούσι όπως λέει στο προφίλ σου, καλύτερα να πήγαινες στο κατάστημα που είναι πάνω στην Λ.Κηφισίας (ανοιχτό μέχρι τις 20:00), μπαμ μπαμ θα γινόταν η αλλαγή.

    Ούτε ρήτρα πλήρωσα (5 μηνες στο GasControl) και το 50ρικο έδωσαν του GasBenefit και το άλλο 50ρικο για την καθυστέρηση λογαριασμών.
    Ειχα πάει στην Λ.Κηφισίας για την αιτηση Gascontrol, αλλά τώρα, λογω προβλήματος υγείας δεν μπορούσα να πάω....
    Το θέμα ειναι να γίνονται οι αιτήσεις ηλεκτρονικά και με ενημερωμένους υπαλλήλους.

  12. #1362
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonics Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παραπάνω.
    Μήπως ξέρετε και την διαδικασία για να αλλάξω πάροχο, ενώ έχω συμβόλαιο με τη ΔΕΗ;
    Μιλάω πρώτα με την ΔΕΗ ή με τον άλλο πάροχο και τα αναλαμβάνουν αυτοί;
    Μπες στη σελίδα του καινούριου παρόχου και δες τι δικαιολογητικά ζητάνε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cos_mor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα πάει στην Λ.Κηφισίας για την αιτηση Gascontrol, αλλά τώρα, λογω προβλήματος υγείας δεν μπορούσα να πάω....
    Το θέμα ειναι να γίνονται οι αιτήσεις ηλεκτρονικά και με ενημερωμένους υπαλλήλους.
    Το πρόβλημα θεωρώ πως είναι η έλλειψη σωστής εκπαίδευσης επειδή είχε γίνει ένα μπαμ με ζήτηση για τη ΔΕΗ όποτε στις εταιρίες που προσφέρουν τηλεφωνικές υπηρεσίες είτε δε τα μαθανε καλά, είτε ήταν όπως προείπα ελλιπής. Αυτοί δεν είναι υπάλληλοι της ίδιας της ΔΕΗ, όποτε με αυτόν τον τρόπο υπάρχει πολύ παραπληροφόρηση όπου ο ένας λέει αυτό κσι ο άλλος κάτι άλλο.
    Για κάτι τέτοια καλό είναι να περνάτε από τη ΔΕΗ και να τελειώνετε μπαμ μπαμ, είτε εσείς είτε κάνοντας μια εξουσιοδότηση σε κάποιον άλλον.

  13. #1363
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    φανταζομαι η δεη θα χρεωσει και στο 2μηνο Γεναρη Μαρτη ολες τις kwh στο αυξημενο τιμολογιο Ιανουαριου...
    εμενα μου χρεωσε τις 5 απ τις 7χιλιαδες kwh μεσαΝοεμβρη Γεναρη μεσα στις 15μερες του 2μηνου λογαριασμου που δεν ειχα το μειωμενο τιμολογιο του σταθερου...
    Ξεπερασαν καθε οριο κουτοπονηριας και απατης. μιλαμε για πρακτικες εταιριουλας...

  14. #1364
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.027
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    φανταζομαι η δεη θα χρεωσει και στο 2μηνο Γεναρη Μαρτη ολες τις kwh στο αυξημενο τιμολογιο Ιανουαριου...
    εμενα μου χρεωσε τις 5 απ τις 7χιλιαδες kwh μεσαΝοεμβρη Γεναρη μεσα στις 15μερες του 2μηνου λογαριασμου που δεν ειχα το μειωμενο τιμολογιο του σταθερου...
    Ξεπερασαν καθε οριο κουτοπονηριας και απατης. μιλαμε για πρακτικες εταιριουλας...
    Xmm και εγώ είδα κατι περίεργες κατανομές στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και αναρωτιόμουν με ποιο τρόπο γίνεται η κατανομή. Το έψαξα λίγο αλλά το παράτησα. Μέχρι που είδα πριν μερικά ποστς τον κορακιο να λεει οτι βγαίνουν με αλγόριθμο που δίνει το δίκτυο διανομής (ΕΔΑ) και έχει να κάνει με την κατανάλωση στο παρελθόν.

    Περισσότερα (sources για να διαβάσουμε έχουμε?) ίσως ξέρει να μας πει ο κοράκιος

  15. #1365
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    φανταζομαι η δεη θα χρεωσει και στο 2μηνο Γεναρη Μαρτη ολες τις kwh στο αυξημενο τιμολογιο Ιανουαριου...
    εμενα μου χρεωσε τις 5 απ τις 7χιλιαδες kwh μεσαΝοεμβρη Γεναρη μεσα στις 15μερες του 2μηνου λογαριασμου που δεν ειχα το μειωμενο τιμολογιο του σταθερου...
    Ξεπερασαν καθε οριο κουτοπονηριας και απατης. μιλαμε για πρακτικες εταιριουλας...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  676149675_.jpg.378a08a1fbd77e54fc3d5bf1c7d74c63.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  60,3 KB 
ID: 247223

    για δες αν συμβαδίζει στο περίπου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xmm και εγώ είδα κατι περίεργες κατανομές στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις και αναρωτιόμουν με ποιο τρόπο γίνεται η κατανομή. Το έψαξα λίγο αλλά το παράτησα. Μέχρι που είδα πριν μερικά ποστς τον κορακιο να λεει οτι βγαίνουν με αλγόριθμο που δίνει το δίκτυο διανομής (ΕΔΑ) και έχει να κάνει με την κατανάλωση στο παρελθόν.

    Περισσότερα (sources για να διαβάσουμε έχουμε?) ίσως ξέρει να μας πει ο κοράκιος
    με πετυχες πάνω που πόσταρα , το παραπάνω διάγραμμα είναι απο μέλος σε δίπλα φόρουμ που πήρε τα στατιστικά απο ΕΔΑ Θες νομίζω
    υπάρχουν σε excel τα στατιστικά αλλά δε μπορώ να τα κατανοήσω
    https://edaattikis.gr/typikes-kabyles-katanalosis/
    https://www.edathess.gr/uphresies/basikes/

Σελ. 91 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας