Σελ. 101 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.501-1.515 από 1776
  1. #1501
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.916
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το σταθερο myhomegascontrol δε μιλαμε? 12μηνες εχει δεσμευση.
    https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/f...me-gascontrol/

    Για ποιο λογο να δεσμευθει καποιος στο κυμαινομενο benefit για 24μηνες?
    Οχι, για το benefit. Η δεσμευση ειναι για να παρεις 50 ευρω. Για το control δεν εχουμε ακουσει μεχρι στιγμης κατι παρομοιο.

  2. #1502
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    50euro για να σε δεσμευσουν για 24μηνες σε κυμαινομενο μαλλον τυρακι ειναι παρα προσφορα.
    Σε καθε περιπτωση το 50αρι το παιρνεις και με το σταθερο mycontrol και με τους μισους μηνες δεσμευσης. πως δεν εχουμε ακουσει κατι παρομοιο?
    Σε καθε περιπτωση το 50αρι δεν ειναι λογος δεσμευσης για κυμαινομενο benefit και μαλιστα 24μηνες... Μακριά!

  3. #1503
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.916
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ πιθανόν. Ήταν αρκετά επίμονοι πριν την λήξη του control για να υπογράψεις.
    Σίγουρα ισχύει για ήδη πελάτες; Δεν ειναι μόνο για καινούργιους;

  4. #1504
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εγώ αύριο θα πάρω να κλείσω στο 0,05...
    Κάποιος λόγος για να μην το κάνω;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #1505
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit
    Προσπάθησα να συμπληρώσω την αίτηση, και ζητάει Λογαριασμό Συμβολαίου, εκτός από τα άλλα στοιχεία, αλλά δεν δέχεται κανένα από όσα αναγράφονται στο λογαριασμό και τα παράτησα.
    Μετά από 2-3 προσπάθειες κατάλαβα το λάθος μου.
    Η φόρμα είναι εξ ορισμού στο ρεύμα και όχι στο αέριο. Σήμερα το πρόσεξα, ενεργοποίησα το Αέριο, εμφάνισε το ΗΚΑΣΠ αντί του ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ και έστειλα τις 2 βασικές ερωτήσεις: 1) μετά τη λήξη του GasControl θα συνεχίσω, εάν δεν κάνω ενέργεια και 2) πότε πρέπει να ενημερώσω, εάν δεν θέλω να συνεχίσω στη ΔΕΗ.

    Η 2η για την περίπτωση που θα αλλάξω όνομα για το νέο GasControl, ώστε να πάρω την έκπτωση 50€.

  6. #1506
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 2-3 προσπάθειες κατάλαβα το λάθος μου.
    Η φόρμα είναι εξ ορισμού στο ρεύμα και όχι στο αέριο. Σήμερα το πρόσεξα, ενεργοποίησα το Αέριο, εμφάνισε το ΗΚΑΣΠ αντί του ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ και έστειλα τις 2 βασικές ερωτήσεις: 1) μετά τη λήξη του GasControl θα συνεχίσω, εάν δεν κάνω ενέργεια και 2) πότε πρέπει να ενημερώσω, εάν δεν θέλω να συνεχίσω στη ΔΕΗ.

    Η 2η για την περίπτωση που θα αλλάξω όνομα για το νέο GasControl, ώστε να πάρω την έκπτωση 50€.
    Σήμερα το απόγευμα έλαβα την απάντηση της ΔΕΗ.

    1. μετά τη λήξη του GasControl θα συνεχίσω στο Benefit και όχι στο νέο GasControl, όπως είχε πει ο υπάλληλος στο 8009001000, εάν δεν κάνω αλλαγή προγράμματος.

    2. Για διακοπή της παροχής θα χρειαστεί να προχωρήσω σε καταγγελία της σύμβασης 2-3 εργάσιμες ημέρες πριν την ημερομηνία λήξης του προγράμματος και τα απαραίτητα δικαιολογητικά είναι:
    Αντίγραφο της ΑΔΤ (2 όψεις) ή Διαβατηρίου & γνωστοποίηση του ΑΦΜ
    Λογαριασμός Φ/Α που να αναγράφεται ο Αριθμός Παροχής του ακινήτου
    Αποδεικτικό με τα στοιχεία του Τραπεζικού Λογαριασμού (IBAN), για ενδεχόμενη επιστροφή Εγγυημένης υπηρεσίας από τον ΔΕΔΔΗΕ
    Συμπληρωμένο το έντυπο καταγγελίας σύμβασης που θα βρείτε στον σύνδεσμο
    http://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/yp...-entypa-revma/

    Το περίεργο είναι ότι το link παραπέμπει σε φόρμα καταγγελίας σύμβασης ρεύματος και όχι αερίου (!!!)
    Αθάνατη ΔΕΗ ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος makfil : 26-09-23 στις 17:28.

  7. #1507
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Για διακοπή της παροχής θα χρειαστεί να προχωρήσω σε καταγγελία της σύμβασης 2
    σωστά , αν θες να κόψεις την παροχή
    απλά να αναφέρω για καλό και για κακό οτι για αλλαγή προγράμματος ή παρόχου ποτέ δεν το κάνουμε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το περίεργο είναι ότι το link παραπέμπει σε φόρμα καταγγελίας σύμβασης ρεύματος και όχι αερίου (!!!)
    Αθάνατη ΔΕΗ ...
    γιατί το οτι έγραψαν ΔΕΔΔΗΕ δε σου έκανε εντύπωση ?

  8. #1508
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστά , αν θες να κόψεις την παροχή
    απλά να αναφέρω για καλό και για κακό οτι για αλλαγή προγράμματος ή παρόχου ποτέ δεν το κάνουμε
    Δεν θα κάνω ούτε το ένα ούτε το άλλο. Απλά θα διακόψω και θα κάνω αίτηση για το νέο GasControl στο όνομα της συζύγου, όπως έγραψα παραπάνω.

  9. #1509
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα κάνω ούτε το ένα ούτε το άλλο. Απλά θα διακόψω και θα κάνω αίτηση για το νέο GasControl στο όνομα της συζύγου, όπως έγραψα παραπάνω.
    τέλεια , τότε καλώς το έγραψα πριν
    μην κάνεις το αστείο και υπογράψεις καταγγελία σύμβασης , πέτυχες δεινόσαυρο
    υπόψιν υπάρχει άτομο που την πάτησε και του κόψανε την παροχή
    απλά κάνεις αίτηση για το νέο control , εκτός αν όντως θέλεις να αλλάξει το όνομα , όπου απλά η σύζυγος κάνει αίτηση

    καταγγελία σύμβασης μόνο για διακοπή παροχής

  10. #1510
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δεν θέλει μανίκι να κόψεις και να αλλάξεις όνομα; Και αυτό γιατί αν επιτρέπεται; Για την μηδενική εγγύηση και τα 50€; Η για κάποιο άλλο θέμα;
    Εγώ ανανέωσα στο control εχτές...
    Το 50αρι λογικά δεν θα το πάρω... Ε;
    Και η εγγύηση των 100€ θα παραμείνει εκτός αν βάλω πάγια εντολή... Αλλά από την άλλη νιώθω πιο ασφαλής αν υπάρχει εγγύηση νομίζω και υπάρξει κάποιο θέμα ώστε να τραβήξουν από την εγγύηση...
    Το μόνο που χάνω είναι το 50αρι;
    Έκανα λάθος γενικά που ανανέωσα; Νομίζω έχω 14 ημέρες να ακυρώσω... Αλλά έχει νόημα;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #1511
    Εγγραφή
    04-11-2006
    Μηνύματα
    2.111
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4997
    ISP
    Φιλοθέη/Γλυφά
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17,1(dB) / 13,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θα πάρεις την έκπτωση 50€, αυτό είναι βέβαιο, αφού προορίζεται για νέους καταναλωτές.
    Καλά έκανες και πήγες στο νέο σταθερό και σ' αυτό θα πάω αλλά στο όνομα της συζύγου.

  12. #1512
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makfil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα πάρεις την έκπτωση 50€, αυτό είναι βέβαιο, αφού προορίζεται για νέους καταναλωτές.
    Καλά έκανες και πήγες στο νέο σταθερό και σ' αυτό θα πάω αλλά στο όνομα της συζύγου.
    Να υποθέσω ότι θα κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία για τα 50€ και την επιστροφή της εγγύησης;
    Θα το έκανα κ εγώ, να αλλάξω όνομα σε άλλο μέλος δλδ... Αλλά σκέφτομαι μήπως μπλέξω με διαδικασίες....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #1513
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Εγώ πάντως που πήγα από το GasControl στο GasBenefit με 24μηνη δέσμευση, πήρα ήδη το 50άρικο στον λογαριασμό που βγήκε στις 9 Σεπτεμβρίου

    Η μηδενική εγγύηση που είχα στο GasControl διατηρήθηκε χωρίς υποχρέωση για πάγια εντολή..

  14. #1514
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Έβαλα κι εγώ το GasControl και μου είπε ο υπάλληλος οτι μπορώ να αλλάζω πρόγραμμα χωρίς πέναλτι όσο συχνά θέλω αρκεί να μη φύγω από τη ΔΕΗ.

  15. #1515
    Εγγραφή
    01-03-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    343
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπέρα. τους κάλεσα και εγώ για να ρωτήσω πληροφορίες για την αλλαγή απο benefit σε control. Μου είπαν:
    1) υπάρχει ρήτρα αποχώρησης απο το benefit σε control που για την περίπτωσή μου (είμαι στο benefit από αρχές Φεβρουαρίου 2023 και μεταφερόμενος απο το τότε control 0,125) ανέρχεται στα 60 Ευρώ. μάλιστα σε ερώτησή μου γιατί δεν έλαβα ρήτρα πέρισυ κατά την αλλαγή απο control σε benefit είπε οτι μπορεί να μην ειχε ρήτρα εκείνο το πρόγραμμα. Δεν το σκάλισα παραπάνω.
    2) Για αλλαγή προγράμματος χρειάζεται να προσκομίσω πάλι όλα τα έγγραφα (ταυτότητα, Ε9, ΗΚΑΣΠ) + υπεύθυνη δήλωση μέσω gov.gr για την αποδοχή της νέας σύμβασης.
    3) το νέο control θα είναι διαθέσιμο ως 31/10/2023, για πιο μετά αν θα πάρει παράταση δεν έχουν κάποια ενημέρωση.

    Αν είναι να πληρώσω 60 ευρώ, μάλλον δεν θα προχωρήσω σε αλλαγή καθώς οι διαφορές όποιες είναι και με την κατανάλωσή μου που υπολογίζω φέτος να είναι περίπου 3.500kwh το πολύ δεν βλέπω να γλυτώνω χρήματα, εκτός αν ο TTF ανέβει αρκετά.

    έτσι με κάποιους υπολογισμούς που έκανα βλέπω οτι με 3.500kwh αν ο ΤΤF ξεπεράσει το τα 62Ε/MWhr (=0,062Ε/KWhr) σε όλη αυτή την κατανάλωση (και για τις 3.500kwh) αρχίζει η χασούρα απο μή μετάβαση στο control με δεδομένο πάντα οτι μου χρεώνουν 60Ε ρήτρα αποχώρησης.

    edit: οι υπολογισμοί είναι πάντα με τον τύπου 1,03*TTF+0,004 E/Kwh του νέου benefit.

    edit 2:
    Ξανακάλεσα μόλις και μου είπε οτι δεν υπάρχει καμία ρήτρα αποχώρησης παρα μόνο δεν παίρνεις τα 50 Ευρώ που είναι για νέους πελάτες. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails sdf.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tzitzikas2 : 28-09-23 στις 14:21.

Σελ. 101 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας