Σελ. 76 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 5666717475767778818696 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.126-1.140 από 1776
  1. #1126
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει εταιρεία που να παρέχει φυσικό αέριο για κεντρικό λέβητα πολυκατοικίας χωρίς να γίνει ονομαστικά συμβόλαιο σε ΑΦΜ διαχειριστή, όπως π.χ. η ΔΕΗ δίνει ρεύμα σε κοινόχρηστους χώρους;

  2. #1127
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει εταιρεία που να παρέχει φυσικό αέριο για κεντρικό λέβητα πολυκατοικίας χωρίς να γίνει ονομαστικά συμβόλαιο σε ΑΦΜ διαχειριστή, όπως π.χ. η ΔΕΗ δίνει ρεύμα σε κοινόχρηστους χώρους;
    Αν υπάρχει ΑΦΜ της πολυκατοικίας, δεν βλεπω πως το συμβόλαιο θα γινόταν στο ΑΦΜ του διαχειριστή

  3. #1128
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα έχεις μπερδέψει
    αν λήξει πας στο υπάρχων εμπορικό , ότι παίζει εκείνη τη στιγμή
    αν δεν έχει λήξει κάνεις αίτημα για αλλαγή σε benefit (δεν ξέρω αν μετρά 24μηνο απο την αρχή)
    Το αίτημα παίρνει 30 μέρες μέγιστο χρόνο να πραγματοποιηθεί και η τιμολόγηση ξεκινά απο την επόμενη καταμέτρηση της ΕΔΑ (ρώτα εκεί για ημερομηνίες αν δε γνωρίζεις)

    Το τι θα κάνεις εξαρτάται απο σένα μόνο , δεν υπάρχουν προφήτες να πουν τι τιμές θα σχύουν σε 2 μήνες απο τώρα , πόσο μάλλον αργότερα
    Για να δούμε τι θα κάνουμε..
    Μέχρι στιγμής λόγω μικρής έως μηδενικής κατανάλωσης δεν βλέπω να σπάω το συμβόλαιο.. Στη συνέχεια θα δείξει.. Το θέμα μόνο είναι ότι παίρνει χρόνο μέχρι να εφαρμοστεί η κάθε ενέργεια.. Και αν χρειαστεί να ανάψει.... Δύσκολα τα πράγματα..
    Γενικά πάντως είμαι μπερδεμένος ως προς το τι θα κάνω..
    Ένα άλλο θέμα που πιθανώς θα υπάρξει με τη ΔΕΗ είναι η έκδοση των λογαριασμών και η ανάρτηση τους στη πλατφόρμα επιδόματος θέρμανσης....
    Σε κάθε περίπτωση ας παρακολουθήσουμε τη τάση της τιμής αν θα είναι πτωτική και βλέπουμε..
    Φάση θα έχει πάντως να σπάσει το συμβόλαιο και να κάνει κάνα φραπ η τιμή μετά προς τα πάνω...
    Τι να πω... Βλέποντας και κάνοντας..
    Χώρια που μέσα σε όλα αυτά δεν ξέρω γενικά και αν θα παραμείνω ΔΕΗ η όχι... Και αν θα είναι όχι, το που θα πάω.. Κάτι έλεγαν τα παιδιά για ελιν... Δεν ξέρω.. Θα σκεφτόμουν την επιστροφή στη φ.α αλλά ο τρόπος τιμολόγησης τους είναι κάπως.... Όχι ότι είχα θέμα επί 4-5 χρόνια που ήμουν εκεί... Αλλά η τιμή ήταν αλλιώς τότε... Anyway.. Για να δούμε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 13-01-23 στις 19:11.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #1129
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει ΑΦΜ της πολυκατοικίας, δεν βλεπω πως το συμβόλαιο θα γινόταν στο ΑΦΜ του διαχειριστή
    Παρέλειψα να αναφέρω ότι η πολυκατοικία δεν έχει ΑΦΜ και κοιτάω να δω τι μπορεί να γίνει με την υπόθεση ότι δεν θα βγάλει άμεσα ΑΦΜ.

  5. #1130
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέλειψα να αναφέρω ότι η πολυκατοικία δεν έχει ΑΦΜ και κοιτάω να δω τι μπορεί να γίνει με την υπόθεση ότι δεν θα βγάλει άμεσα ΑΦΜ.
    Υποθέτω η κοινή λογική λέει:
    Ας βγάλει άμεσα ΑΦΜ (γιατί δεν έχει ήδη βγάλει άλλωστε)...
    ή
    Ας αναγκαστεί να πάρει το άεριο στο όνομά του

    Τι νόημα έχει να ψάχνεις λύσεις σε λυμένα προβλήματα;
    Μπορείς φυσικά να πάρεις σβάρνα τους παρόχους που έχουν κάποιο συμφερον (εννοώ το πιο συμφέρον από τα ήδη μη συμφέροντα) πρόγραμμα αερίου για κοινόχρηστα και να θέσεις εγγράφως το ερώτημα, να δεις τι απάντηση θα πάρεις.

  6. #1131
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω η κοινή λογική λέει:
    Ας βγάλει άμεσα ΑΦΜ (γιατί δεν έχει ήδη βγάλει άλλωστε)...
    ή
    Ας αναγκαστεί να πάρει το άεριο στο όνομά του

    Τι νόημα έχει να ψάχνεις λύσεις σε λυμένα προβλήματα;
    Μπορείς φυσικά να πάρεις σβάρνα τους παρόχους που έχουν κάποιο συμφερον (εννοώ το πιο συμφέρον από τα ήδη μη συμφέροντα) πρόγραμμα αερίου για κοινόχρηστα και να θέσεις εγγράφως το ερώτημα, να δεις τι απάντηση θα πάρεις.
    Ο διαχειριστής έχει πάρει όπως λες το αέριο στο όνομά του, το πρόβλημα είναι ότι όταν αλλάζει διαχειριστής, ο νέος δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον πάροχο για οποιαδήποτε πληροφορία γιατί ζητάνε τον κάτοχο του ΑΦΜ και του λένε κάντε διακοπή και φτιάξτε νέο συμβόλαιο με τον νέο διαχειριστή
    Τώρα, γιατί δεν βγάζει ΑΦΜ η πολυκατοικία, άσ' το καλύτερα... Ευχαριστώ για την απάντηση

  7. #1132
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μια ερώτηση. Έχει κάποια σχέση ο ΔΕΔΔΗΕ με το φυσικό αεριο και την έκδοση λογαριασμών;

  8. #1133
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση. Έχει κάποια σχέση ο ΔΕΔΔΗΕ με το φυσικό αεριο και την έκδοση λογαριασμών;
    καμία σχέση
    σε κάποιες περιοχές έχει κάνει σύμβαση η ΕΔΑ με ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση αερίου , αλλά δεν αφορά τον πελάτη , πάντα με ΕΔΑ μιλά , αυτή είναι υπεύθυνη

  9. #1134
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμία σχέση
    σε κάποιες περιοχές έχει κάνει σύμβαση η ΕΔΑ με ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση αερίου , αλλά δεν αφορά τον πελάτη , πάντα με ΕΔΑ μιλά , αυτή είναι υπεύθυνη
    Πήρε η μάνα μου από μόνη της, χωρις να το ξέρω, προσποιούμενη τη γιαγιά μου για να ρωτήσει τη ΔΕΗ για πιο λόγο δεν βγήκε μέχρι τώρα λογαριασμός στο αεριο, και η γελοία η υπάλληλος τα έριξε στην αρχή στα ΕΛΤΑ, και μετά της έλεγε να πάρει τον Δεδδηε να ρωτήσει. Καλά της λέω, τι σχέση έχει ο Δεδδηε με το αεριο και πήρες μετά; Ε δε ξέρω μου λέει.

    Ειπ να ρωτήσω μήπως μου είχε ξεφύγει κάτι και δεν το γνώριζα.

  10. #1135
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρε η μάνα μου από μόνη της, χωρις να το ξέρω, προσποιούμενη τη γιαγιά μου για να ρωτήσει τη ΔΕΗ για πιο λόγο δεν βγήκε μέχρι τώρα λογαριασμός στο αεριο, και η γελοία η υπάλληλος τα έριξε στην αρχή στα ΕΛΤΑ, και μετά της έλεγε να πάρει τον Δεδδηε να ρωτήσει. Καλά της λέω, τι σχέση έχει ο Δεδδηε με το αεριο και πήρες μετά; Ε δε ξέρω μου λέει.

    Ειπ να ρωτήσω μήπως μου είχε ξεφύγει κάτι και δεν το γνώριζα.
    απο τηλέφωνα ότι να´ναι λένε
    βασικά ούτε που κατάλαβε οτι ήταν για αέριο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Korakios : 16-01-23 στις 14:57.

  11. #1136
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρε η μάνα μου από μόνη της, χωρις να το ξέρω, προσποιούμενη τη γιαγιά μου για να ρωτήσει τη ΔΕΗ για πιο λόγο δεν βγήκε μέχρι τώρα λογαριασμός στο αεριο,
    Δηλαδή αν έπαιρνε την απάντηση "λόγω συστημικών αναβαθμίσεων" θα ικανοποιούνταν;
    (εννοώ ότι δεν προσφέρει τίποτα το τηλεφώνημα. μόνο αν δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει και θέλει να χάσει το χρόνο της ακούγοντας βλακείες)

  12. #1137
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η ομορφιά της ΔΕΗ είναι ότι καλείς σε τηλεφωνικό κέντρο το οποίο είναι μόνο για ηλ. ρεύμα. Αν δεν τους πεις τι αφορά το αίτημα σου, ρεύμα. Μόνο αν τους ζητήσεις να σε συνδέσουν με υποστήριξη πελατών ΦΑ στρίβουν.

    Σήμερα προχώρησα σε καταγγελία στην ΡΑΕ. Επικοινώνησα με ΕΔΑ, έχουν πάρει μετρήσεις 14/10, 14/12 και μου έδωσαν και τις μετρήσεις. Επισύναψα μια και το email για αναβαθμίσεις συστημάτων και αδυναμία έκδοσης λογαριασμού που μου έστειλαν από ΔΕΗ και ζητάω να φύγω αζημίως λόγω μη τήρηση των προβλεπόμενων για έκδοση λογαριασμών και ενδεχόμενη δυσκολία αποπληρωμής λογαριασμών 4+ μηνών.

  13. #1138
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ομορφιά της ΔΕΗ είναι ότι καλείς σε τηλεφωνικό κέντρο το οποίο είναι μόνο για ηλ. ρεύμα. Αν δεν τους πεις τι αφορά το αίτημα σου, ρεύμα. Μόνο αν τους ζητήσεις να σε συνδέσουν με υποστήριξη πελατών ΦΑ στρίβουν.

    Σήμερα προχώρησα σε καταγγελία στην ΡΑΕ. Επικοινώνησα με ΕΔΑ, έχουν πάρει μετρήσεις 14/10, 14/12 και μου έδωσαν και τις μετρήσεις. Επισύναψα μια και το email για αναβαθμίσεις συστημάτων και αδυναμία έκδοσης λογαριασμού που μου έστειλαν από ΔΕΗ και ζητάω να φύγω αζημίως λόγω μη τήρηση των προβλεπόμενων για έκδοση λογαριασμών και ενδεχόμενη δυσκολία αποπληρωμής λογαριασμών 4+ μηνών.
    Πάντα στη δεη στην εξυπηρέτηση έπρεπε να τους λες συνδέστε με με το αέριο όποτε έπαιρνες... Ότι να'ναι...

    - - - Updated - - -

    Btw είδα σήμερα στη τηλεόραση - ειδήσεις κάτι για 55e/mwh.... Μπορώ να πω ότι πετάχτηκα λίγο από τη καρέκλα... Και κάτι έλεγαν ότι μπορεί να πέσει κ άλλο....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #1139
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απάντηση στο MyRAE. Απλά για γέλια! Ελλαδιστάν το μεγαλείο σου. Εννοείται πως δεν θα δεχθώ την απάντηση.

    Κύριε xxxxx,

    Σε απάντηση της υπ αριθ xxxxx ηλεκτρονικής αναφοράς σας, σχετικά με το θέμα που θίγει για την παροχή σας με αριθμό ΗΚΑΣΠ 00000000000000000 θα θέλαμε να σας διευκρινίσουμε τα ακόλουθα:

    Η εν λόγω παροχή είναι ενεργή με το πρόγραμμα myHome Gas Control.

    Θα θέλαμε να σας γνωστοποιήσουμε πως, για το θέμα τιμολόγησης που έχει προκύψει από την υπηρεσία μας θα θέλαμε να απολογηθούμε εκ νέου.

    Ωστόσο, σας επιβεβαιώνουμε πως καταβάλλεται κάθε προσπάθεια για να τους λάβετε το συντομότερο. Λόγω αναβάθμισης του συστήματος μας υπάρχει η καθυστέρηση έκδοσης των λογαριασμών.

    Απολογούμαστε για την αναστάτωσή σας και σας διαβεβαιώσουμε ότι στόχος μας παραμένει η συνεχής βελτίωση των υπηρεσιών μας, καθώς και η βελτίωση της εμπειρίας εξυπηρέτησης των πελατών μας.

    Ως εκ τούτου, ζητούμε τη κατανόησή σας και σας ενημερώνουμε ότι βρισκόμαστε στην αναμονή έκδοσης τιμολογίου για τις παροχές φυσικού αερίου.

    Τέλος αναφορικά με την αποδέσμευση σας χωρίς ρήτρα αποχώρησης ή για οποιαδήποτε οικονομική επιβάρυνση, θα θέλαμε να σας γνωστοποιήσουμε πως με την έκδοση λογαριασμού ο εκάστοτε συμβαλλόμενος θα επωφεληθεί κάθε έκπτωση που του αναλογεί. Επομένως, υφίσταται η όποια επιβάρυνση με την αποχώρηση του από την υπηρεσία μας.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

    Με εκτίμηση,

    Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελάτων ΔΕΗ

  15. #1140
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.553
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος αναφορικά με την αποδέσμευση σας χωρίς ρήτρα αποχώρησης ή για οποιαδήποτε οικονομική επιβάρυνση, θα θέλαμε να σας γνωστοποιήσουμε πως με την έκδοση λογαριασμού ο εκάστοτε συμβαλλόμενος θα επωφεληθεί κάθε έκπτωση που του αναλογεί. Επομένως, υφίσταται η όποια επιβάρυνση με την αποχώρηση του από την υπηρεσία μας.
    ληγμένα παίρνουν ?

Σελ. 76 από 119 ΠρώτηΠρώτη ... 5666717475767778818696 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας