Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    05-08-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    253
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Καλή Εβδομάδα παίδες,

    Δώστε κάποια μαγαζία σύμφωνα με την εμπερία σας που να παρέχουν και ορθή πολιτική επιστροφών ακόμα κι ας είναι λίγο πιο ακριβά.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.012
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Steapo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή Εβδομάδα παίδες,

    Δώστε κάποια μαγαζία σύμφωνα με την εμπερία σας που να παρέχουν και ορθή πολιτική επιστροφών ακόμα κι ας είναι λίγο πιο ακριβά.
    Εγώ μόνο από eshop και πλαίσιο παίζω για αυτό το λόγο αν και το πλαίσιο είναι πανάκριβο οπότε eshop για μένα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    "Ότι κάτσει" είναι στην πλειοψηφία τους.
    Αν είναι επίσημοι μεταπωλητές, κάτι γίνεται, αλλά γενικά όπως είπα και πριν "ότι κάτσει".
    Το ίδιο ισχύει για Πλαίσιο και e-shop.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.012
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Ότι κάτσει" είναι στην πλειοψηφία τους.
    Αν είναι επίσημοι μεταπωλητές, κάτι γίνεται, αλλά γενικά όπως είπα και πριν "ότι κάτσει".
    Το ίδιο ισχύει για Πλαίσιο και e-shop.
    Εγώ το λέω με τη γνώση του ΙΤ σε εταιρεία με 70 θέσεις εργασίας που μου σκάνε , τροφοδοτικά, δίσκοι, Μνήμες, motherboard, ups, εξωτ. Δίσκοι, μόνιτορ και οτιδήποτε φανταστείς. Ποτέ δεν έπεσε κιχ και από τα 2 μαγαζιά. Απλά στέλνω το ελαττωματικό προϊόν με φωτοτυπία τιμολογίου πίσω και τέλος, σε λίγες μέρες ή το αλλάζουν ή παίρνω κάτι άλλο με το πιστωτικό που μου βγάζουν.
    Προσωπικά το ίδιο έχω σαν εμπειρία στις δικές μου αγορές.

    1 φορά είπα να πάρω ένα Asrock x570 το Σεπτέμβρη από SkroutΖομάγαζο και έφαγα 1 μήνα στο περίμενε όταν κάηκε και έκανα RMA και δεν το ξανακάνω ποια.
    Οι τιμές τους στα skroutομάγαζα είναι θεϊκές γιατί απλά ψωνίζουν από έξω όπου είναι πιο φτηνά. Σε περίπτωση που πάθεις κάτι στις περισσότερες φορές το προβληματικό προϊόν περιμένεις να το στείλουν έξω για έλεγχο και αλλαγή οπότε είναι μεγάλη η καθυστέρηση και τώρα ειδικά με τον πλανήτη onhold μιλάμε για τρομερές καθυστερήσεις.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #5
    Εγγραφή
    05-08-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    253
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Τις εταιρείς τις αντιμετωπίζουν διαφορετικά γιατί είναι μεγαλύτερα ψάρια.
    Εκτός από τις αρνητικές αξιολογίσεις που τις κοιτάω πάντα, Είδα πρόσφατα 1 μαγαζί στο σκρουτζ και άντλησα κάποιες χρήσιμες πληροφορίες. Είδα τους όρους "Επίσημος μεταπωλητής" αλλα κυρίως τον όρο "GRECA Trustmark" και σε κάποια ακόμα τον όρο "δωρεάν επιστροφή". Το συγκεκριμένο μαγαζί είχε εκτός από τον κώδικα δεοντολογίας ηλεκτρονικού εμπορίου, και ενα σύνδεσμο "Ηλεκτρονική Επίλυση διαφορών - Παράπονα". Εκεί ακριβώς υπήρχε και ο ευρωπαικός σύνδεσμος https://ec.europa.eu/consumers/odr/m...e2.show&lng=EL με όλα τα δικαιώματα και την διαδικασία.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    @ BlueChris

    Με πρόλαβε ο Steapo.
    Τους εταιρικούς πελάτες τους αντιμετωπίζουν διαφορετικά απ΄ότι τους ιδιώτες, για τον απλούστατο λόγο αυτοί είναι τα "χρήματα" για αυτούς.
    Ο ιδιώτης αντίστοιχα είναι "ότι κάτσει" (υπάρχουν πολλοί που δεν αγοράζουν, ανεξαρτήτως τιμής, μόνο ρωτάνε πόσο κοστίζει κ.τ.λ.) και εξαρτάται από την "διάθεση" του πωλητή.
    Όσον αφορά την περίπτωση που περίμενες 1 μήνα, αν ψωνίζεις από μαγαζί που δεν έχει "αποθήκη", είναι φυσικό να καθυστερήσει να σε εξυπηρετήσει.
    Οι μεγάλες αλυσίδες πάντα έχουν "αποθήκη", όπως και οι μεγάλες εταιρείες και φυσικά είναι πιο ακριβές.


    @ Steapo

    Οι επίσημοι μεταπωλητές, έχουν περισσότερες πιθανότητες να σε εξυπηρετήσουν καλύτερα και πιο γρήγορα, αλλά εξαρτάται και από τον πωλητή που θα πέσεις.
    Και φυσικά είναι πιο ακριβοί αλλά σε σχέση με τις άλλες περιπτώσεις είναι καλύτερη επιλογή, εκτός αν έχεις κάποιο γνωστό σου σε κάποια εταιρεία όπου μπορεί να σε εξυπηρετήσει.
    Τις κριτικές μην τις παίρνεις ποτέ σοβαρά γιατί κάποιες ή πολλές από αυτές είναι ... fake.
    Λίγο-πολύ όλες οι εταιρείες κάνουν επιστροφή προϊόντος κ.τ.λ., αρκεί να ξέρεις τα δικαιώματα σου, να τους πει τι ισχύει νομικά στην Ελλάδα (μια χαρά ξέρουν τι ισχύει, απλά κάνουν ...), να τους πεις για καταγγελία κ.τ.λ.
    Όλα αυτά όμως είναι χρόνος και σπάσιμο νεύρων και δεν αξίζει για μένα να πάω στην πιο φτηνή εταιρεία που υπάρχει για να γλιτώσω λίγα χρήματα.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.012
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Για σκρουτζομαγαζα μίλαγα εγώ και εκεί τα πρώτα 20 μαγαζιά σε ότι προϊόν διαλέξεις είναι μια τρύπα 5χ5 με στοκ μόνο κάτι usb stick. Μετά τα 1α που έχουν τις καλύτερες τιμές ακολουθούν οι μεγάλοι του στυλ κοτσοβολοι public κλπ... Ε εκεί εννοώ πως το eshop και το πλαίσιο είναι για μένα τα καλύτερα και οι αγορές μου δεν ήταν μόνο για την εταιρεία αλλά και προσωπικές.

    Βασικά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, την καλύτερη τιμή αλλά και φοβερό support και rma σε 2 ημέρες.

    Άσχετο αλλά εντυπωσιακό ήταν πάντα στα μάτια μου το media markt... Μια καφετιέρα και ένα Blu-ray player που μου είχαν χαλάσει, με το που τα πήγα στο μαγαζί, επί τόπου στην καφετιέρα μου έδωσαν νέα και στο Blu-ray πιστωτικό..
    Απλά με ρώτησαν αν θέλω αλλαγή ή πιστωτικό και εντυπωσιάστηκα. Ούτε καν ασχολήθηκαν με service. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η πολιτική του αλλά το έχω και αυτό ψηλά στο νου μου και ξέχασα να το πω χτες.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σκρουτζομαγαζα μίλαγα εγώ και εκεί τα πρώτα 20 μαγαζιά σε ότι προϊόν διαλέξεις είναι μια τρύπα 5χ5 με στοκ μόνο κάτι usb stick. Μετά τα 1α που έχουν τις καλύτερες τιμές ακολουθούν οι μεγάλοι του στυλ κοτσοβολοι public κλπ... Ε εκεί εννοώ πως το eshop και το πλαίσιο είναι για μένα τα καλύτερα και οι αγορές μου δεν ήταν μόνο για την εταιρεία αλλά και προσωπικές.

    Βασικά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, την καλύτερη τιμή αλλά και φοβερό support και rma σε 2 ημέρες.

    Άσχετο αλλά εντυπωσιακό ήταν πάντα στα μάτια μου το media markt... Μια καφετιέρα και ένα Blu-ray player που μου είχαν χαλάσει, με το που τα πήγα στο μαγαζί, επί τόπου στην καφετιέρα μου έδωσαν νέα και στο Blu-ray πιστωτικό..
    Απλά με ρώτησαν αν θέλω αλλαγή ή πιστωτικό και εντυπωσιάστηκα. Ούτε καν ασχολήθηκαν με service. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η πολιτική του αλλά το έχω και αυτό ψηλά στο νου μου και ξέχασα να το πω χτες.
    Αυτά έχουν νοοτροπία εξωτερικού και όχι Ελλάδας.
    Όπως Πράκτικερ, Leroy Merlin, IKEA κ.τ.λ.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-08-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    253
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Συμφωνό με όλα. Εγώ πάντος κάνω πάντα καταγγελία ακόμα και σε μαγάλα ψάρια...
    Οπότε καλύτερα πάμε σε e-shop you( (puplic plaisio kotsovolos media markt).
    Κανένα άλλο;

    - - - Updated - - -

    Καλημέρα Παιδιά,

    Διάβασα πολιτικές επιστροφής σε πολλά μαγαζία.

    Ξεχώρισα 3. Ε-shop - hitechstore και ίσως το FoxStore.

    Μιλάω για πολιτική επιστροφών.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    20+ χρόνια ψωνίζω από το PLAISIO μόνο και μόνο για το aftersales του. 2001 -2004 ως υπάλληλος εταιρίας και από το 2005 για πάρτη μου ως ιδιώτης. Ότι χαλασμένο έχω πάει, ή το αλλάζανε η πιστωτικό ποσό. Ακόμα και πράγματα που δεν ήταν χαλασμένα στον έλεγχο αλλά κάτι δεν μου έκανε, πχ περίεργος θόρυβος σε silverstone τροφοδοτικό, μου το αλλάζανε. Βέβαια, υπάρχουν πολλά λαμόγια πελάτες που κάνουν αυτοί ζημιά στο υλικό και μετά το παίζουν παρθένες και από ότι έχω δει τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει πιο καχύποπτοι στο service. Παρόλα αυτά μου έχουν αλλάξει τα πάντα.... από CPU, PSU, GPU, CPU COOLER, HD, τα πάντα όλα. Ναι, είναι πιο ακριβό ως κατάστημα αλλά πιο αξιόπιστο στο after sales και σημειωτέον, ότι πλέον όταν πρόκειται για ακριβούτσικα πράγματα άνω των 400-500 ευρώ, ζητάω προσφορά.,... και μου την δίνουν.,... οπότε και το πιο ακριβό για μένα δεν ισχύει...

  11. #11
    Εγγραφή
    15-01-2009
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τοπικά μαγαζιά ρώτα για φήμη στην γειτονιά κτλ πρώτα.

    Μεγάλες αλυσίδες δεν εμπιστεύομαι γιατί ψάχνουν συνέχεια να βρούν γωνία στο δεκάρικο για να στην φέρουν (πολλοί κάνουν και τους κινέζους και δεν αναγνωρίζουν 2έτη εγγύηση και πρέπει να τους πιέσεις ή ακόμη να βάλεις συνήγορο του καταναλωτή για να ισιώσουν )


    Εγώ γιαυτό τον λόγο ειδικά για αντικείμενα κάποιου κόστους παίρνω πάντα απο έξω πιο συγκεκριμένα amazon.co.uk (το καλύτερο amazon στην ευρώπη) ή αν χρειάζεται να έχει φις που να ταιριάζει με ελληνικές μπρίζες το amazon.de (πάλι καλό αλλά ειναι λίγο σφουγγοκωλάριοι όσο αφορά την διαδικασία επιστροφής, στην κάνουν, λεφτά ή αντικατάσταση παίρνεις αλλά δεν γίνονται αυτόματα καμιά φορά πρέπει μέσω email να συμπληρώσεις φόρμες και τέτοια χαζά που όμως δεν παίρνει πολύ χρόνο αλλά συγκριτικά με το αγγλικό κατώτερα γιατί στο αγγλικό σου στέλνουν κατευθείαν αντικατάσταση χωρίς να περιμένουν ούτε φόρμες ούτε τιποτα πρωτού καν επιστρέψεις το ελαττωματικό )


    Τα καλά ειναι πως α) οι επιστροφές γίνονται δωρεάν
    β) παίρνεις λεφτα πισω χωρίς μα μου και πράσινα άλογα
    γ) τάχυστη επικοινωνία μέσω lifechat 24/7

    και οι τιμές πολλές φορές ειναι καλύτερες σπάνια ειναι ακριβότερες στην χειρότερη να ειναι στα ίδια.



    Για να καταλάβεις διαφορά στην εξυπηρέτηση θα σου φέρω ένα παράδειγμα απο την δική μου εμπειρία.

    Αγορά τηλεόρασης 200 ευρώ σε προσφορά black friday απο <<ελληνική>> μεγάλη αλυσίδα, κάικε μέσα στον χρόνο.


    Πάω να την επιστρέψω και μου λέει η πωλήτρια στο κατάστημα "δεν ειναι εδώ ο τεχνικός περάστε αργότερα" (ενώ είχα απόδειξη αγοράς και ήταν μέσα στην εγγύηση) εν το μεταξύ μένω έξω απο την πόλη και θα ήταν ταλαιπωρία για εμένα κάτι τέτοιο.... οπότε ένας μέσος πελάτης θα πήγαινε αργότερα άλλη στιγμή (+ βενζίνες και χαμένος χρόνος δηλαδή)

    Εγώ όμως επειδή δεν σκαμπάζω απο τέτοια πήρα κατευθείαν τηλέφωνο τα κεντρικά και του παραπονέθηκα έδωσα το κινητό σε ανοιχτή ακρόαση για να μιλήσει με τον υπεύθυνο τελικά την δέχτηκαν την τηλεόραση χωρίς άλλα μα μου


    έκανε μια βδομάδα ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΟΥΝ στον κατασκευαστή γιατί δεν είχαν κούτα λέει...

    μετά άνετα μισό μήνα μηνα αναμονή να δούμε "τι θα πει ο κατασκευαστής"

    τελικά την κάλυψε ο κατασκευαστής.


    Και τους λέω επειδή δεν θέλω την ίδια μιας και δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη να μην μου στείλουν καινούργια τηλεόραση και αν'αυτού να αγοράσω μια άλλη και αν χρειαστεί να βάλω λεφτά απο μεριάς μου για την διαφορά... (στην ευρωπαική νομοθεσία αφήνεται στην κρίση του πελάτη αν θέλει να πάρει αντικατάσταση ή τα λεφτά του πίσω)

    Μου ρήξανε άκυρο και μετά απο μια βδομάδα (αφού την δέχτηκε ο κατασκευαστής ) μου στείλανε την άλλη.




    Με amazon UK χαλάει PC hardware που είχα πάρει απο αυτούς αξίας 300 ευρώ 2 μέρες αφού ΠΕΡΑΣΕ η εγγύηση των 2 ετών.

    Μιλάω μαζί τους στο chat την ίδια μέρα που χάλασε.

    Μου στέλνουν ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ, ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ, κομμάτι το όποιο έρχεται σε εμένα μέσα σε 5 μέρες (υπόψιν μπορούσα απλά να ζητήσω refund πάλι κατευθείαν βασικά θέλει μερικές μέρες μέχρι να φανούν τα λεφτά στην τράπεζα ζεστά χρήματα δηλαδή όχι πιστωτικό στο κατάστημα, αν και αυτό γίνεται αν θέλω, αλλά η έγκριση για refund γίνεται κατευθείαν και ετσι θα μπορούσα να αγόραζα κάτι καλύτερο και ακριβότερο βάζοντας τα έξτρα χρήματα εγώ φυσικά)

    μου εκτυπώνουν αυτοκόλλητο για την DHL για να γυρίσω ΔΩΡΕΑΝ το ελαττωματικό προιόν.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν περιμένουν εμένα να τους το γυρίσω για να μου στείλουν το καινούργιο! γίνεται κατευθείαν! (απλά αν μέσα 30 μέρες δεν το επιστρέψω - δηλαδή αν δεν το παω για επιστροφή μέσα σε 30 μέρες άσχετο αν μετά κάνει πχ άλλες 20 μέρες να φτάσει λέω εγώ τώρα- θα μου χρεώσουν το καινούργιο που στείλανε κατευθείαν)

    Συγκρίνονται τώρα αυτές οι δύο εμπειρίες; με την καμία!

    γιαυτό amazon μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papajo : 16-10-20 στις 23:47.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας