Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    08-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.998/19.999
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα στην ομαδα !!
    Μετα απο 14 μερες συνδεθηκα κ εγω σε 50αρα vdsl χθες το πρωι. Ανεβαζω μια τα στατιστικα μου να πειτε γνωμες κτλ. Απο τα λιγα που ξερω μου φαινεται πολυ καλη.

    Επειδη δεν μου ηρθε sms να βαλω το νεo ρουτερ του οτε οταν με γυρισαν απο τη voda ειχα το δικο τους router κουμπoμενο κ ειδα οτι το max atainable ειναι 67 mbps ( το speedport plus δεν το δειχνει αυτο) . Βλεπω ομως οτι εχω τωρα snr profile 13 ενω στην voda με adsl ειχα 9. Αυτο λογικα το εκαναν επειδη ουτως η αλλως τερματιζω τη γραμμη οποτε το αναβασαν για να μην εχω θορυβο κ errors ?

    Παρατηρησα οτι εχω 55 mbps download /5.5 upload οποτε κ αυτο το εχουν ανεβασει λιγο παραπανω απο τον Οτε;


    Επισης σημερα το πρωι που σηκωθηκα κατα τις 08:00 ειδα οτι γυρω στις 07:00 ειχε κανει επανεκινηση το router γιατι βλεπω οτι εχει uptime 5 ωρες . Για ποιο λογο ξα εκανε επανεκινηση ;
    Στις 5 ωρες λοιπον που εχει uptime δειχνει 30 crc errors. Τι ακριβως ειναι αυτα;

    Ακομα κ με wifi πιανω 51 mbps οποτε καλυτερα δεν γινετε πιστευω ????

    To ping μου ειναι γυρω στο 23-26 αν ζητησω fast path ποσο μπορει να παει ; Κ μετα θα εχω πχ παραπανω errors ; Η θα ειναι οκ ;

    ευχαριστω



    [

  2. #2
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρα εισαι, εχεις και το καινουριο firmware για αυτο μαλον εκανε και την επανεκινηση που ειδες. Τα CRC που βλεπεις ειναι λιγα για 5 ωρες να μην σε ανυχηχουν. Για fastpath εχω δει απο 0 μεχρι και 16 ping, παντως να περιμενεις παραπανω CRC με fastpath.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.998/19.999
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα εισαι, εχεις και το καινουριο firmware για αυτο μαλον εκανε και την επανεκινηση που ειδες. Τα CRC που βλεπεις ειναι λιγα για 5 ωρες να μην σε ανυχηχουν. Για fastpath εχω δει απο 0 μεχρι και 16 ping, παντως να περιμενεις παραπανω CRC με fastpath.
    Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου, οποτε αν το κανω fast path ακομα κ αν εχω τα διπλα errors πχ αυτο θα μου κανει ασταθεια στη γραμμη η θα χω αποσυνδεσεις ; Η απλα θα γραφει μερικα error παραπανω κ αυτο ειναι ;
    Απο οτι βλεπω στο μενου του router τα errors ειναι αυτου του ειδους :
    2020-04-09 15:03:21DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)
    Και ειναι καθε μιση ωρα - μια περιπου .
    Να σε ρωτησω κατι αλλο ακομα δεν εκατσα να αλλαξω ονομα στα wifi να βαλω αλλο ονομα στο 2.4 κ αλλο στο 5ghz ? Ποιο ειναι το σωστο ; Επειδη ειναι dual band to speedport plus

  4. #4
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malias4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου, οποτε αν το κανω fast path ακομα κ αν εχω τα διπλα errors πχ αυτο θα μου κανει ασταθεια στη γραμμη η θα χω αποσυνδεσεις ; Η απλα θα γραφει μερικα error παραπανω κ αυτο ειναι ;
    Απο οτι βλεπω στο μενου του router τα errors ειναι αυτου του ειδους :
    2020-04-09 15:03:21DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)
    Και ειναι καθε μιση ωρα - μια περιπου .
    Να σε ρωτησω κατι αλλο ακομα δεν εκατσα να αλλαξω ονομα στα wifi να βαλω αλλο ονομα στο 2.4 κ αλλο στο 5ghz ? Ποιο ειναι το σωστο ; Επειδη ειναι dual band to speedport plus
    Μπορει απλα να εχεις παραπανω errors αλλα επισης μπορει και να εχεις ασταθεια, εσυ αποφασιζεις για αυτο.
    Αυτα τα DNS error στα log μπορεις να τα αγνοεις.
    Οσο για τα ονοματα του wifi και εκει εσυ αποφασιζεις τι θες. Πολλοι απλα προσθετουν στο τελος την μπαντα ωστε να τα ξεχωριζουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.998/19.999
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει απλα να εχεις παραπανω errors αλλα επισης μπορει και να εχεις ασταθεια, εσυ αποφασιζεις για αυτο.
    Αυτα τα DNS error στα log μπορεις να τα αγνοεις.
    Οσο για τα ονοματα του wifi και εκει εσυ αποφασιζεις τι θες. Πολλοι απλα προσθετουν στο τελος την μπαντα ωστε να τα ξεχωριζουν.
    Ετσι το ειχα σκεφτει κ εγω δυο διαφορετικα ονοματα που να ξερω που ειμαι συνδεμενος. Αλλα καπου ειχα διαβασει οτι αν κανεις 2 διαφορετικα μετα κατι χαλαει στον συγχρονισμο η κατι τετοιο !

  6. #6
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Υπάρχει ενα setting (ξεχνάω τώρα το όνομα) που όταν το ενεργοποιήσεις συνδέεται στο 5Ghz αν έχει το ίδιο όνομα με το 2,4Ghz για να έχεις το μεγαλύτερο δυνατό bandwidth. Κατα τα άλλα δεν έχει καμία σημασία.
    Απο τα στατιστικά σου δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με το fast path. Πάντως το 23 είναι μεγαλούτσικο. Εγώ έχω 16 με interleaved. Υπολόγισε περίπου -10 απο το fast path.

  7. #7
    Εγγραφή
    08-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.998/19.999
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ενα setting (ξεχνάω τώρα το όνομα) που όταν το ενεργοποιήσεις συνδέεται στο 5Ghz αν έχει το ίδιο όνομα με το 2,4Ghz για να έχεις το μεγαλύτερο δυνατό bandwidth. Κατα τα άλλα δεν έχει καμία σημασία.
    Απο τα στατιστικά σου δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με το fast path. Πάντως το 23 είναι μεγαλούτσικο. Εγώ έχω 16 με interleaved. Υπολόγισε περίπου -10 απο το fast path.
    Ναι ειναι πολυ το ping πιστευω για interlieve , ακομα δεν πηρα τηλ να ζητησω fast. Λεω να περιμενω καμμια εβδομαδα να δω αν συννεχισει ετσι χωρις προβληματα κ μετα να το κανω.
    Τελικα αλαξα τα ονοματα στο wifi κ εδωσα ιδιο ονομα κ στα δυο απλα στο τελος εβαλα 2.4 και 5ghz για να ξερω σε ποιο ειμαι συνδεμενος. Κ συνδεσα πχ το iphone κ στα 2 οποτε αν ειμαι στην αυλη μπαινει στο 2.4 που εχει πιο δυνατο σημα. Βεβαια με speedtest κ στα δυο δικτυα παιρνω ιδιες τιμες οποτε
    δεν υπαρχει θεμα !!
    Δεν υπαρχει καποιος τροπος να δω το atainable με το speedport plus ε ; Πχ στο παλιο ρουτερ της voda το εδιχνε !

  8. #8
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Οχι δεν υπάρχει.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-04-2020
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.998/19.999
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν υπάρχει.
    Καταλαβα. Αν βγαλω το speedport κ βαλω το παλιο της vodafone θα μου δειξει γιατι οταν εγινε η μεταφορα αυτο ειχα επανω απλα φοβαμαι αν το συνδεσω μην ξεσυγχρονιστει η γραμη οταν ξαναβαλω
    πανω του οτε.
    Εβαλα πανω στου οτε της βοντα με ethernet κ δινει ιντερνετ κ wifi, μπηκα στο παλιο wifi αλλα δεν με αφημει να μπω στην ip address του παλιου ρουτερ. Βαζω 192.168 μπλα μπλα αλλα παλι παει στου ote αν κ ειμαι συνδεμενος στης βοντα το ρουτερ το wifi !!
    Ασχετος mode on

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malias4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα. Αν βγαλω το speedport κ βαλω το παλιο της vodafone θα μου δειξει γιατι οταν εγινε η μεταφορα αυτο ειχα επανω απλα φοβαμαι αν το συνδεσω μην ξεσυγχρονιστει η γραμη οταν ξαναβαλω
    πανω του οτε.
    Εβαλα πανω στου οτε της βοντα με ethernet κ δινει ιντερνετ κ wifi, μπηκα στο παλιο wifi αλλα δεν με αφημει να μπω στην ip address του παλιου ρουτερ. Βαζω 192.168 μπλα μπλα αλλα παλι παει στου ote αν κ ειμαι συνδεμενος στης βοντα το ρουτερ το wifi !!
    Ασχετος mode on
    Τι ακριβώς προσπαθείς;
    Βάλε άνθρωπε στη γραμμή το άλλο ρούτερ αν είναι vdsl και δες τα στατιστικά, αν αυτό θες, και μετά βάλε ξανά αυτό που έχεις..
    Υπόψιν ότι με το άλλο ρούτερ μπορεί να μην έχεις ίντερνετ κλπ κλπ, μόνο συγχρονισμό..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει ενα setting (ξεχνάω τώρα το όνομα) που όταν το ενεργοποιήσεις συνδέεται στο 5Ghz αν έχει το ίδιο όνομα με το 2,4Ghz για να έχεις το μεγαλύτερο δυνατό bandwidth. Κατα τα άλλα δεν έχει καμία σημασία.
    Απο τα στατιστικά σου δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με το fast path. Πάντως το 23 είναι μεγαλούτσικο. Εγώ έχω 16 με interleaved. Υπολόγισε περίπου -10 απο το fast path.
    Υπάρχουν ελαφριά προφίλ interleaved και πιο βαριά.. Αυτό φαίνεται και από το ping αλλά & από τα delay/depth στα στατιστικά..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malias4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι το ειχα σκεφτει κ εγω δυο διαφορετικα ονοματα που να ξερω που ειμαι συνδεμενος. Αλλα καπου ειχα διαβασει οτι αν κανεις 2 διαφορετικα μετα κατι χαλαει στον συγχρονισμο η κατι τετοιο !
    Φυσικά και δεν έχει σχέση το ένα θέμα με το άλλο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν ελαφριά προφίλ interleaved και πιο βαριά.. Αυτό φαίνεται και από το ping αλλά & από τα delay/depth στα στατιστικά..
    Αν τα επιπλέον 8ms οφείλονται στο interleaving depth τότε θα έπρεπε να είναι διπλάσιο του συνηθισμένου πράγμα εντελώς απίθανο.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα επιπλέον 8ms οφείλονται στο interleaving depth τότε θα έπρεπε να είναι διπλάσιο του συνηθισμένου πράγμα εντελώς απίθανο.
    Όχι απόλυτα θεωρώ..
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταφέρει να καταλάβω τις διαβαθμίσεις του interleaving depth.
    Ενώ το φυσικό είναι όταν έχεις μικρό depth να έχεις μικρό delay.. Και το αντίστροφο..
    Άλλες φορές βλέπεις τρελό depth, δλδ μεγάλο και μικρό delay..Και το αντίστροφο πάλι..
    Αυτό παλαιότερα δεν γινόταν νομίζω..
    Σε κάθε περίπτωση αυτό που ήθελα να πω είναι ότι φαίνονται στο ρούτερ αυτά τα νούμερα και έχεις μια ιδέα για το ping σου..

    - - - Updated - - -

    Ίσως έχει να κάνει και με αυτά..
    https://kitz.co.uk/adsl/interleaving.htm
    64 QAM systems / 256 QAM
    Να σημειωθεί βέβαια ότι οι διαβαθμίσεις interleaving που έχει η σελίδα είναι μικρές καθώς είναι κάπως παλιά νομίζω..
    Παραπάνω αναφέρει επίσης..
    ~ Latency
    It is important to note that Interleave Depth & Interleave Delay are not necessarily the same thing as the additional amount of latency you will see when interleaving is switched on.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας