Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Αρχικά φιλικούς χαιρετισμούς στο φόρουμ καθώς είμαι νέο μέλος, χαίρομαι πολύ που συμμετέχω στην ομάδα.

    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ταχύτητα στο δύκτιό μου.

    Έχω στήσει ένα δύκτιο με προϊόντα TP Link.
    Έχω ένα DSL Modem (Archer vr 400) στο σπίτι μου, πάνω σε αυτό μία κεραία Pharos CPE510 (AP) και σε μία απόσταση 4 χλμ. σε ευθεία χωρίς εμπόδια έχω άλλο ένα CPE510 (Client) πάνω στο οποίο έχω βάλει ένα router tp link (WA701ND v2). Στην ουσία το έκανα αυτό για να έχω internet σε απομακρυσμένη περιοχή. Χρησιμοποιώ το σύνδεση που έχω στο σπίτι μου για να έχω Internet σε απομακρυσμένη περιοχή απόστασης 4χλμ.
    Όταν συνδέομαι με το Router (WA701ND v2) στην απομακρυσμένη περιοχή, η ταχύτητα σύνδεσης στο ασύρματο δύκτιο του Archer VR400 στο σπίτι μου πέφτει δραματικά, σε σημείο να μην φορτώνει τίποτα. Τέλος, ενώ η DSL σύνδεσή μου στο σπίτι μου φτάνει τα 10mbps, στην απομακρυσμένη περιοχή ο CPE510(Client) με σήμα -79db ποιάνει ταχύτητα έως 1mbps.
    Σημ.Έχω βάλει και στις 4 συσκευές διαφορετικές διευθύνσεις IP.

    Γνωρίζει κανείς πού μπορεί να οφείλεται αυτό το πρόβλημα; Πως μπορώ να το λύσω;
    Ευχαριστώ πολύ

    Παρακάτω ακολουθεί απεικόνηση του δυκτίου που έχω φτιάξει:

    -->DLS Modem VR 400 Σπίτι μου -(ενσύρματα)- CPE 510 ως AP - (Aσύρματα 4χλμ) - CPE 510 ως Client - (Ενσύρματα) - router tp link (WA701ND v2) Απομακρυσμένη περιοχή

  2. #2
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Έχεις δοκιμάσει να ενεργοποιήσεις το QoS στο Archer? Ίσως να βοηθήσει στο να μην παγώνουν τα πάντα, όταν συνδέεσαι από την απομακρυσμένη περιοχή.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας