Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας στην κατοχή μου εχω εναν 3770Κ και σκεφτόμουνα να τον αναβαθμίσω , αξίζει να περιμένω μέχρι τον επόμενο χρονο , ΄όταν θα βγούνε οι νέες κονσόλες;

    θά αξιζε η αγορα με τους επερχομενους επεξεργαστες απο τον επομενο χρονο; δεν θα ειτανε καλυτερο η αναβαθμιση να γινει οταν θα βγουνε οι νεες κονσολες; και απο εκει και υστερα να παρω τις αποφασεις μου επειδη η τεχνολογια εξελισεται παρα πολυ γρηγορα;

    Πιστευετε με βαση τα specs που εχει το ps5 και xbox οτι οι επεξεργαστες που εχουν ειναι πιο δυνατοι σε σχεση με την τωρινη γενια των 3600, 3700, 3800 και i9 της ιντεl; και αυτο πως θα επιδρασει στο gaming part των υπολογιστων;

    https://www.polygon.com/2020/3/31/21...rison-next-gen

    PS5 vs. Xbox Series X specs


    xbox specs


    CPU: 8x Cores 3.8 GHz (3.66 GHz w/ SMT) Custom Zen 2 CPU

    GPU: 12 TFLOPS, 52 CUs @ 1.825 GHz Custom RDNA 2 GPU
    Die Size: 360.45 mm2
    Process: 7nm Enhanced
    Memory: 16 GB GDDR6 w/ 320mb bus
    Memory Bandwidth: 10GB @ 560 GB/s, 6GB @ 336 GB/s
    Internal Storage: 1 TB Custom NVME SSD
    I/O Throughput: 2.4 GB/s (Raw), 4.8 GB/s (Compressed, with custom hardware decompression block)
    Expandable Storage: 1 TB Expansion Card (matches internal storage exactly)
    External Storage: USB 3.2 External HDD Support
    Optical Drive: 4K UHD Blu-Ray Drive
    Performance Target: 4K @ 60 FPS, Up to 120 FPS


    ps5 specs

    CPU: 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz
    GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz, RDNA 2 architecture
    RAM: 16GB GDDR6
    Storage: Custom 825GB SSD
    Expandable storage: NVMe SSD slot
    Optical drive: 4K Blu-ray drive

  2. #2
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Διάβασε αυτό το άρθρο να πάρεις μια ιδέα:

    https://www.eurogamer.net/articles/d...s-x-full-specs

    Ενδεικτικά για CPU & GPU:
    "Plus it has other benefits," enthuses Andrew Goossen. "It's less latent and it saves a ton of CPU. With the best competitive solution, we found doing decompression software to match the SSD rate would have consumed three Zen 2 CPU cores. When you add in the IO CPU overhead, that's another two cores. So the resulting workload would have completely consumed five Zen 2 CPU cores when now it only takes a tenth of a CPU core. So in other words, to equal the performance of a Series X at its full IO rate, you would need to build a PC with 13 Zen 2 cores. That's seven cores dedicated for the game: one for Windows and shell and five for the IO and decompression overhead."

    "Without hardware acceleration, this work could have been done in the shaders, but would have consumed over 13 TFLOPs alone," says Andrew Goossen. "For the Series X, this work is offloaded onto dedicated hardware and the shader can continue to run in parallel with full performance. In other words, Series X can effectively tap the equivalent of well over 25 TFLOPs of performance while ray tracing."
    Άντε πες στην GPU θα κόψεις ανάλυση και θα σε σώσει το DLSS 2.0, με την CPU τι θα κάνεις; Θα κόψεις NPCs;

    Γενικώς η κατάσταση είναι πολύ ρευστή, οπότε είναι δύσκολο να προβλέψεις τι θα γίνει με τις τιμές των PC parts, συν ότι με τον ιό έχουν ανέβει τα πάντα.

    Μπορεί με τους Zen 3 ο 3950X να πέσει στα €300 ή μπορεί και όχι (μιας και η AMD έχει δηλωμένη επιθυμία για higher margins, aka Intel στην θέση της Intel):



    Επίσης κάπου είδα ότι οι τελευταίες AMD APUs με Zen 2 για laptops έχουν αυξημένο IPC (παρά την κομμένη L3 στο 1/4) συγκριτικά με τους desktop Zen 2 (ο 3950X έχει 64MB L3) και λογικά αυτό θα ισχύει και για τις κονσόλες.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασε αυτό το άρθρο να πάρεις μια ιδέα:

    https://www.eurogamer.net/articles/d...s-x-full-specs

    Ενδεικτικά για CPU & GPU:


    Άντε πες στην GPU θα κόψεις ανάλυση και θα σε σώσει το DLSS 2.0, με την CPU τι θα κάνεις; Θα κόψεις NPCs;

    Γενικώς η κατάσταση είναι πολύ ρευστή, οπότε είναι δύσκολο να προβλέψεις τι θα γίνει με τις τιμές των PC parts, συν ότι με τον ιό έχουν ανέβει τα πάντα.

    Μπορεί με τους Zen 3 ο 3950X να πέσει στα €300 ή μπορεί και όχι (μιας και η AMD έχει δηλωμένη επιθυμία για higher margins, aka Intel στην θέση της Intel):



    Επίσης κάπου είδα ότι οι τελευταίες AMD APUs με Zen 2 για laptops έχουν αυξημένο IPC (παρά την κομμένη L3 στο 1/4) συγκριτικά με τους desktop Zen 2 (ο 3950X έχει 64MB L3) και λογικά αυτό θα ισχύει και για τις κονσόλες.


    εγω φιλε μου ρωτησα το εξεις και σε αυτο δεν μου απαντησες./. ομως


    Πιστευεις οτι τα specs που εχει το ps5 και xbox οτι οι επεξεργαστες που εχουν ειναι πιο δυνατοι σε σχεση με την τωρινη γενια των 3600, 3700, 3800 και i9 της ιντεl;
    περα απο αυτο διαβασα το αθρο στα γρηγορα φιλε μου.. αλλα δεν εβγαλα και μεγαλή ακρη

    μπορεις να μου μιλησεις αναλυτικα αν μπορεις σε παρακαλω;
    θα το ,εκτιμησω παρα πολυ

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim2300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω φιλε μου ρωτησα το εξεις και σε αυτο δεν μου απαντησες./. ομως

    Πιστευεις οτι τα specs που εχει το ps5 και xbox οτι οι επεξεργαστες που εχουν ειναι πιο δυνατοι σε σχεση με την τωρινη γενια των 3600, 3700, 3800 και i9 της ιντεl;
    περα απο αυτο διαβασα το αθρο στα γρηγορα φιλε μου.. αλλα δεν εβγαλα και μεγαλή ακρη

    μπορεις να μου μιλησεις αναλυτικα αν μπορεις σε παρακαλω;
    θα το ,εκτιμησω παρα πολυ
    Θα στο πω όσο πιο επιγραμματικά γίνεται: η φιλοσοφία PC vs consoles διαφέρει άρδην, κι ας είναι PC-based οι τελευταίες. Οπότε ευθεία σύγκριση τύπου «3 το λάδι, 3 το ξύδι» με CPU cores δεν μπορεί να γίνει.

    Η φιλοσοφία των PC ανέκαθεν βασιζόταν στο brute force (CPU & RAM), ενώ των κονσολών σε εξειδικευμένα chips (fixed-function ASIC) που κάνουν μια δουλειά και την κάνουν καλά.

    Παρ' όλο λοιπόν που οι κονσόλες είναι PC-based, εξακολουθούν να έχουν αυτή την φιλοσοφία των fixed-function ASIC, που δρουν επικουρικά στην CPU (για ξαλάφρωμα αυτής από διάφορα tasks).

    Εν προκειμένω θα έχουν ASIC decompressor (καμία σχέση με DMA) που θα αποσυμπιέζει δεδομένα σε πραγματικό χρόνο (για αυτό λένε για raw vs compressed speed στον SSD) με ελάχιστη χρήση της Zen 2 CPU. Συν ότι θα έχουν άλλο (low-level) I/O API (στα πρότυπα του Mantle, βλ. draw calls) & filesystem για περαιτέρω μείωση του CPU overhead. Οι κονσόλες θα έχουν μόνο 8 cores, αλλά δεν θα έχουν να κάνουν την decompression λάντζα. 7 από τα 8 cores θα είναι διαθέσιμα για pure gaming σκοπούς όπως λέει το EG link.

    Για αυτό η MS σου λέει ότι για αντίστοιχο PC θα χρειαστείς 13 Zen 2 πυρήνες. Ο 3900X έχει μόλις 12 πυρήνες, άρα για future-proofness πας στο αμέσως επόμενο tier (3950X, 16 cores) που κοστίζει γύρω στα €750 αυτή την στιγμή που μιλάμε.

    Αν και όταν αποκτήσουν αντίστοιχο baseline τα PC (να έχουν δηλαδή σχεδόν όλα ASIC decompressor), τότε δεν θα χρειάζονται τόσα CPU cores για brute force.

    Σκέψου το σαν το video decoding, όπου σχεδόν κάθε GPU έχει ASIC για H.264/H.265/VP9 decoding, για να ξαλαφρώνει την CPU από αυτό το task.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα στο πω όσο πιο επιγραμματικά γίνεται: η φιλοσοφία PC vs consoles διαφέρει άρδην, κι ας είναι PC-based οι τελευταίες. Οπότε ευθεία σύγκριση τύπου «3 το λάδι, 3 το ξύδι» με CPU cores δεν μπορεί να γίνει.

    Η φιλοσοφία των PC ανέκαθεν βασιζόταν στο brute force (CPU & RAM), ενώ των κονσολών σε εξειδικευμένα chips (fixed-function ASIC) που κάνουν μια δουλειά και την κάνουν καλά.

    Παρ' όλο λοιπόν που οι κονσόλες είναι PC-based, εξακολουθούν να έχουν αυτή την φιλοσοφία των fixed-function ASIC, που δρουν επικουρικά στην CPU (για ξαλάφρωμα αυτής από διάφορα tasks).

    Εν προκειμένω θα έχουν ASIC decompressor (καμία σχέση με DMA) που θα αποσυμπιέζει δεδομένα σε πραγματικό χρόνο (για αυτό λένε για raw vs compressed speed στον SSD) με ελάχιστη χρήση της Zen 2 CPU. Συν ότι θα έχουν άλλο (low-level) I/O API (στα πρότυπα του Mantle, βλ. draw calls) & filesystem για περαιτέρω μείωση του CPU overhead. Οι κονσόλες θα έχουν μόνο 8 cores, αλλά δεν θα έχουν να κάνουν την decompression λάντζα. 7 από τα 8 cores θα είναι διαθέσιμα για pure gaming σκοπούς όπως λέει το EG link.

    Για αυτό η MS σου λέει ότι για αντίστοιχο PC θα χρειαστείς 13 Zen 2 πυρήνες. Ο 3900X έχει μόλις 12 πυρήνες, άρα για future-proofness πας στο αμέσως επόμενο tier (3950X, 16 cores) που κοστίζει γύρω στα €750 αυτή την στιγμή που μιλάμε.

    Αν και όταν αποκτήσουν αντίστοιχο baseline τα PC (να έχουν δηλαδή σχεδόν όλα ASIC decompressor), τότε δεν θα χρειάζονται τόσα CPU cores για brute force.

    Σκέψου το σαν το video decoding, όπου σχεδόν κάθε GPU έχει ASIC για H.264/H.265/VP9 decoding, για να ξαλαφρώνει την CPU από αυτό το task.



    δηλαδη με βαση αυτα που μου ειπες λογικα θα παω σε 16 πυρηνες πχ ακομα και οταν βγουν οι AMD ZEN 4 (Genoa) μεχρι τον σεπτεμβρη?/

    δηλαδη αν πηγαινα σε εναν zen 3 3800x η σε εναν 4800χ οταν βγει μεχρι τελος του ετους δεν θα ειμαι future proof στα παιχνιδια με βαση τις κονσολες ps5 και xbox ??

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim2300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη με βαση αυτα που μου ειπες λογικα θα παω σε 16 πυρηνες πχ ακομα και οταν βγουν οι AMD ZEN 4 (Genoa) μεχρι τον σεπτεμβρη?/

    δηλαδη αν πηγαινα σε εναν zen 3 3800x η σε εναν 4800χ οταν βγει μεχρι τελος του ετους δεν θα ειμαι future proof στα παιχνιδια με βαση τις κονσολες ps5 και xbox ??
    Αν θες οπωσδήποτε το απόλυτο future-proofness από τώρα, ναι, θα τα σκάσεις χοντρά για 3950X.

    Εναλλακτικά πας σε μια φθηνή Zen 2 CPU για τα cross-gen games που θα βγαίνουν μέχρι το 2022 και μετά κάνεις upgrade σε 16-core για τα next-gen games (και το ανεβασμένο SSD baseline που θα φέρουν), όπου λογικά (λόγω Zen 5/AM5) θα έχουν πέσει οι τιμές μέχρι τότε.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    απλα δεν εχω καταλαβει κατι ομως και εκει μπερδευομαι

    γιατι να αγορασω εναν 3950X με 16 πυρηνες απο την στιγμη που ολα τα παιχνιδια θα τρεχουν σε 8 πυρηνες του ps5 και χbox??

    αφου ολα τα παιχνιδια δεν θα εκμεταλευονται τους 16 πυρηνες.. εχω αδικο σε αυτο./?

    για πιο λογο πχ να παω σε εναν upgrade σε 16-core για τα next-gen games?? αφου ολα τα παιχνιδια θα σχεδιαζονται για 8 πυρηνες.. και οχι για 16 πυρηνες.. εννοω θα κανουμε πολλα χροννια για να δουμε παιχνιδια με 16 πυρηνες..

    Με πια λογικη να αγορασω ενα με 16 πυρηνες>? αυτο δεν το εχω καταλαβει ακομα././

    τα ps5 kai χβοχ παιχνιδια θα γινονται optimized για 8 πυρηνες μονο?? αν το παμε ετσι τοτε ολοι για να παιζουν τα νεα παιχνιδια στο pc πρεπει να αγορασουν 12 και 16 πυρηνες?

    με πια λογικη σου λεει ο αλλος οτι , to equal the performance of a Series X at its full IO rate, you would need to build a PC with 13 Zen 2 cores. That's seven cores dedicated for the game: one for Windows and shell and five for the IO and decompression overhead."


    οτι θα χρειαστω 16 πυρηνες για παιχνιδια,.,, Windows and shell and five for the IO and decompression overhead."??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim2300 : 22-04-20 στις 01:32.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim2300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα δεν εχω καταλαβει κατι ομως και εκει μπερδευομαι

    γιατι να αγορασω εναν 3950X με 16 πυρηνες απο την στιγμη που ολα τα παιχνιδια θα τρεχουν σε 8 πυρηνες του ps5 και χbox??

    αφου ολα τα παιχνιδια δεν θα εκμεταλευονται τους 16 πυρηνες.. εχω αδικο σε αυτο./?

    για πιο λογο πχ να παω σε εναν upgrade σε 16-core για τα next-gen games?? αφου ολα τα παιχνιδια θα σχεδιαζονται για 8 πυρηνες.. και οχι για 16 πυρηνες.. εννοω θα κανουμε πολλα χροννια για να δουμε παιχνιδια με 16 πυρηνες..

    Με πια λογικη να αγορασω ενα με 16 πυρηνες>? αυτο δεν το εχω καταλαβει ακομα././

    τα ps5 kai χβοχ παιχνιδια θα γινονται optimized για 8 πυρηνες μονο?? αν το παμε ετσι τοτε ολοι για να παιζουν τα νεα παιχνιδια στο pc πρεπει να αγορασουν 12 και 16 πυρηνες?

    με πια λογικη σου λεει ο αλλος οτι , to equal the performance of a Series X at its full IO rate, you would need to build a PC with 13 Zen 2 cores. That's seven cores dedicated for the game: one for Windows and shell and five for the IO and decompression overhead."


    οτι θα χρειαστω 16 πυρηνες για παιχνιδια,.,, Windows and shell and five for the IO and decompression overhead."??
    Φίλε μου στο εξήγησα 2 φορές ήδη: η αποσυμπίεση δεδομένων σε πραγματικό χρόνο κοστίζει σε πόρους.

    Ή θα το κάνεις με ASIC ή με CPU. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εχω μπερδευτει παρα πολυ φιλε μου

    τα ps5 kai χβοχ παιχνιδια θα γινονται optimized για 8 πυρηνες μονο?? αν το παμε ετσι τοτε ολοι για να παιζουν τα νεα παιχνιδια στο pc πρεπει να αγορασουν 12 και 16 πυρηνες?

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim2300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω μπερδευτει παρα πολυ φιλε μου

    τα ps5 kai χβοχ παιχνιδια θα γινονται optimized για 8 πυρηνες μονο?? αν το παμε ετσι τοτε ολοι για να παιζουν τα νεα παιχνιδια στο pc πρεπει να αγορασουν 12 και 16 πυρηνες?
    Βασικά έχεις καταλάβει τι γράφω περί ASIC τόση ώρα;

    Άλλο θέμα ο gaming κώδικας, άλλο θέμα το I/O.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εχω μπερδευτει με το ASIC φιλε μου και συγνωμη


    8 core θα ειναι οι νεες κονσολες
    κατι σαν τον Ryzen 7 3700X θα κοιτας 8c/16t και καρτα γραφικων RTX 2080 δεν πρεπει να κοιταω?

    PC με τετοια specs στα 400-500€ που θα βγουν οι νεες κονσολες δεν φτιαχνεις
    αλλα ομως αλλα πραγματα κανεις στο PC και αλλα στις κονσολες

    αλλα οι κονσολες βγαζουν τα λεφτα τους απο τα υπερκοστολογιμενα games, συνδρομες ενω στο pc βρισκεις τρελα deals στα games

  12. #12
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim2300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω μπερδευτει με το ASIC φιλε μου και συγνωμη


    8 core θα ειναι οι νεες κονσολες
    κατι σαν τον Ryzen 7 3700X θα κοιτας 8c/16t και καρτα γραφικων RTX 2080 δεν πρεπει να κοιταω?

    PC με τετοια specs στα 400-500€ που θα βγουν οι νεες κονσολες δεν φτιαχνεις
    αλλα ομως αλλα πραγματα κανεις στο PC και αλλα στις κονσολες

    αλλα οι κονσολες βγαζουν τα λεφτα τους απο τα υπερκοστολογιμενα games, συνδρομες ενω στο pc βρισκεις τρελα deals στα games
    Θα το πω μια τελευταία φορά: το I/O κομμάτι θα απαιτεί 5 CPU cores για brute force.

    8 (gaming) + 5 (I/O brute force) = 13 cores σύνολο

    Τα υπόλοιπα είναι άσχετα με την συζήτηση περί (next-gen) video games.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 22-04-20 στις 02:49.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    πες μου αν συμφωνεις με αυτα που θα σου πω..
    γιατι τα εβαλα κατω και τα σκεφτηκα

    Όλα τα πραγματικά next gen ports θα χρειαστούν βαρβάτα pcs.

    Το πρώτο subsystem που θα υποφέρει είναι η gpu. Οτιδήποτε κάτω από 2080ti θα απαξιωθεί εντελώς για 4k. Δε θα πιάνει με τίποτα ούτε 30ρι. Καρτούλες με μεσαίους πυρήνες που μου μοστράρουν σήμερα στο 500ρικο θα είναι για 1080p και άμα.

    Το δεύτερο που θα πεθάνει (αν και κάποια indies κλπ δε θα έχουν θέμα), είναι οτιδήποτε σε 4 cores από cpu και κάποια early 6 core parts όπως 1st gen ryzen και τα μισοπλέμονα 6c/6t της γαλάζιας που ακόμα τα πουλά χρυσάφι. Ακόμα και 3700x/3800x/9700k/9900k θα υποφέρουν αν υπάρξει αρκετό overhead όπως υπονοεί το άρθρο για decompression.

    To τρίτο που ίσως αποδειχτεί και μεγαλύτερο bottleneck θα είναι το storage interface. Θα χρειαστεί ειδικά για Open world games μεγάλο bandwidth και χαμηλό latency. PCIe3 nvme θα είναι το minimum δηλαδή. Η έννοια του dedicated nvme game drive 1/2 TB θα μπει για τα καλά στη ζωή μας.

    Το τέταρτο επίσης πολύ σημαντικό πράγμα, ειδικά για όσους κυνηγήσουν υψηλότερα framerates από αυτά των next gen θα είναι ο συνδυασμός του καλύτερου ipc και ρολόγια από οτιδήποτε με zen2 και πολύ υψηλά χρονισμένων μνημών (DDR5). Αυτά όμως είναι για το 2021 και μετά με τα zen4 και την νέα intel αρχιτεκτονική. Ως τότε θα αγκομαχάμε και για τα 60ρια.

    - - - Updated - - -

    φιλε μου εχεις απολυτα δικιο σε ολα τα πραγματα.

    - - - Updated - - -

    πιστευεις υπαρχει ενδεχόμενο το 2020/2021 να το φάμε με ps4/xbone ports αντί για ps5/SeX ports?? φιλε μου??

  14. #14
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim2300 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες μου αν συμφωνεις με αυτα που θα σου πω..
    γιατι τα εβαλα κατω και τα σκεφτηκα

    Όλα τα πραγματικά next gen ports θα χρειαστούν βαρβάτα pcs.

    Το πρώτο subsystem που θα υποφέρει είναι η gpu. Οτιδήποτε κάτω από 2080ti θα απαξιωθεί εντελώς για 4k. Δε θα πιάνει με τίποτα ούτε 30ρι. Καρτούλες με μεσαίους πυρήνες που μου μοστράρουν σήμερα στο 500ρικο θα είναι για 1080p και άμα.

    Το δεύτερο που θα πεθάνει (αν και κάποια indies κλπ δε θα έχουν θέμα), είναι οτιδήποτε σε 4 cores από cpu και κάποια early 6 core parts όπως 1st gen ryzen και τα μισοπλέμονα 6c/6t της γαλάζιας που ακόμα τα πουλά χρυσάφι. Ακόμα και 3700x/3800x/9700k/9900k θα υποφέρουν αν υπάρξει αρκετό overhead όπως υπονοεί το άρθρο για decompression.

    To τρίτο που ίσως αποδειχτεί και μεγαλύτερο bottleneck θα είναι το storage interface. Θα χρειαστεί ειδικά για Open world games μεγάλο bandwidth και χαμηλό latency. PCIe3 nvme θα είναι το minimum δηλαδή. Η έννοια του dedicated nvme game drive 1/2 TB θα μπει για τα καλά στη ζωή μας.

    Το τέταρτο επίσης πολύ σημαντικό πράγμα, ειδικά για όσους κυνηγήσουν υψηλότερα framerates από αυτά των next gen θα είναι ο συνδυασμός του καλύτερου ipc και ρολόγια από οτιδήποτε με zen2 και πολύ υψηλά χρονισμένων μνημών (DDR5). Αυτά όμως είναι για το 2021 και μετά με τα zen4 και την νέα intel αρχιτεκτονική. Ως τότε θα αγκομαχάμε και για τα 60ρια.������

    - - - Updated - - -

    φιλε μου εχεις απολυτα δικιο σε ολα τα πραγματα.

    - - - Updated - - -

    πιστευεις υπαρχει ενδεχόμενο το 2020/2021 να το φάμε με ps4/xbone ports αντί για ps5/SeX ports?? φιλε μου??
    Κρίνοντας από την προηγούμενη γενιά, θα δούμε cross-gen μέχρι και το 2022.

    Ο 9900k που θεωρείται top τώρα, με την καμία δεν θα φτάνει τα 12-16 core parts της AMD. Όλες οι next-gen engines θα είναι DX12U ελέω DXR 1.1, άρα πάπαλα και το ST advantage.

    SSD 2.4 GB/s minimum.

    Οι RTX GPUs ίσως την παλέψουν με DLSS 2.0 για rasterization (γραφικά), αλλά αν φορτώσουν κι άλλα GPGPU compute jobs, το πράγμα θα δυσκολέψει (μιας και δεν υφίσταται η έννοια resolution scaling σε αυτά).

    Για το 60άρι θα πέσει αγκομαχητό ΑΝ οι κονσόλες στοχεύσουν και πάλι 30άρι με μαξάρισμα CPU/GPU για αυξημένα production values.

    Επίσης, όσον αφορά το software stack πρέπει να δούμε τι θα γίνει με το DirectStorage (το έταξε η MS για μελλοντικό Win10 update), μην καταλήξει σαν το DX12 σε αυτή την γενιά όπου το απέφευγαν οι game devs, με αποτέλεσμα σε βαριά open-world DX11 παιχνίδια (βλ. AC Odyssey) να βαράει κόφτη η CPU λόγω draw calls. Δεν αρκεί δηλαδή το hardware από μόνο του, πρέπει να υπάρχει και μια σχετική ισορροπία με το software.

  15. #15
    Εγγραφή
    09-04-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίνοντας από την προηγούμενη γενιά, θα δούμε cross-gen μέχρι και το 2022.

    Ο 9900k που θεωρείται top τώρα, με την καμία δεν θα φτάνει τα 12-16 core parts της AMD. Όλες οι next-gen engines θα είναι DX12U ελέω DXR 1.1, άρα πάπαλα και το ST advantage.

    SSD 2.4 GB/s minimum.

    Οι RTX GPUs ίσως την παλέψουν με DLSS 2.0 για rasterization (γραφικά), αλλά αν φορτώσουν κι άλλα GPGPU compute jobs, το πράγμα θα δυσκολέψει (μιας και δεν υφίσταται η έννοια resolution scaling σε αυτά).

    Για το 60άρι θα πέσει αγκομαχητό ΑΝ οι κονσόλες στοχεύσουν και πάλι 30άρι με μαξάρισμα CPU/GPU για αυξημένα production values.

    Επίσης, όσον αφορά το software stack πρέπει να δούμε τι θα γίνει με το DirectStorage (το έταξε η MS για μελλοντικό Win10 update), μην καταλήξει σαν το DX12 σε αυτή την γενιά όπου το απέφευγαν οι game devs, με αποτέλεσμα σε βαριά open-world DX11 παιχνίδια (βλ. AC Odyssey) να βαράει κόφτη η CPU λόγω draw calls. Δεν αρκεί δηλαδή το hardware από μόνο του, πρέπει να υπάρχει και μια σχετική ισορροπία με το software.


    Οποτε φιλε μου για να ειμαι καλυμμενος να κανω αναβαθμιση μετα το 2021?? εννοοω σε ddr5 και zen 4 και zen 5 πχ σε 16 cores?/ για να ειμαι καλυμμενος?

    τι μου συμβουλευεις να κανω>?

    αυτην την στιγμη εχω εναν 4770κ. στα 4.5

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας