Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βρε φίλε, η διαφωνία είναι στην αναφορά σου ότι το ΤΑΙΠΕΔ κατέχει ποσοστό 50% και όχι στα άλλα ποσοστά.
    Αν ίσχυε αυτό που έγραψες, τότε η DT θα ήταν μειοψηφία και το δημόσιο πλειοψηφία.

    Σου πούλησα το σπίτι μαζί με το κλειστό γκαράζ, αλλά κρατώ αποκλειστικό δικαίωμα στην ταράτσα.
    Εσύ τι λες; Μπορώ να παρκάρω στην δική σου θέση στάθμευσης; Μπορώ να σου αρνηθώ να βάλεις εκτός το αυτοκίνητό σου και την μηχανή σου ή γενικά να έχω λόγο για την χρήση του;

    Ο μόνος λόγος που έχει το δημόσιο
    είναι μέσω της ΕΕΤΤ, ώστε να λειτουργεί η συγκεκριμένη αγορά σύμφωνα με το κανονιστικό πλαίσιο.

  2. #17
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε φίλε, η διαφωνία είναι στην αναφορά σου ότι το ΤΑΙΠΕΔ κατέχει ποσοστό 50% και όχι στα άλλα ποσοστά.
    Αν ίσχυε αυτό που έγραψες, τότε η DT θα ήταν μειοψηφία και το δημόσιο πλειοψηφία.
    .
    Σου ξαναλεω ετσι γραφει το wikipedia ετσι εγραψα και εγω. Δεν γραφουν οι γερμανοι στο site τους ποιος εχει το υπολοιπο 48.5% που μας μενει. Παντως το ταυπεδ δεν ειναι δημοσιο οπως βλεπω

    Το Ταμείο Αξιοποίησης Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου (ΤΑΙΠΕΔ) είναι Ανώνυμη Εταιρία, θυγατρική της Ελληνικής Εταιρείας Συμμετοχών και Περιουσίας Α.Ε., η οποία δεν ανήκει στο δημόσιο ή ευρύτερο δημόσιο τομέα, όπως αυτός εκάστοτε ορίζεται, σύμφωνα με τον Ν.4389/2016 (ΦΕΚ 94/Α).

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Που λέει το wiki οτι έχει το ταιπεδ το 50%;

  4. #19
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που λέει το wiki οτι έχει το ταιπεδ το 50%;
    Σήμερα η Deutsche Telekom κατέχει ποσοστό 45% των μετοχών της εταιρείας και το Ελληνικό Δημόσιο 5%.
    Το υπολοιπο 50% ανηκει στο ΤΑΙΠΕΔ.

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα η Deutsche Telekom κατέχει ποσοστό 45% των μετοχών της εταιρείας και το Ελληνικό Δημόσιο 5%.
    Το υπολοιπο 50% ανηκει στο ΤΑΙΠΕΔ.
    Δεν έχει κατι τέτοιο στο wiki

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  5,9 KB 
ID: 213945
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_3.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  12,1 KB 
ID: 213946

  6. #21
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει κατι τέτοιο στο wiki

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  5,9 KB 
ID: 213945
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_3.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  12,1 KB 
ID: 213946
    Το υπόλοιπο 50% του ΟΤΕ διατίθεται μέσω χρηματιστηρίου και ανήκει σε διάφορους επενδυτές, χωρίς κάποιος να διαθέτει πακέτο πάνω από 5%.
    Σε επενδυτες. Το ταυπεδ ΔΕΝ εχει κατι πλεον αλλα το θεμα μας ειναι ποσο εχει το δημοσιο.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε επενδυτες. Το ταυπεδ ΔΕΝ εχει κατι πλεον αλλα το θεμα μας ειναι ποσο εχει το δημοσιο.
    Οπότε δεν ισχύει αυτό που μας λες για το 50% ΤΑΙΠΕΔ πιο πίσω, ούτε στο wiki υπάρχει, ούτε πουθενά, μόνος σου το έγραψες.

  8. #23
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε δεν ισχύει αυτό που μας λες για το 50% ΤΑΙΠΕΔ πιο πίσω, ούτε στο wiki υπάρχει, ούτε πουθενά, μόνος σου το έγραψες.
    Προφανως καπου το διαβασα αλλα δεν θυμαμαι τωρα που. Αλλα μην ξινεσαι εσυ και ερχεσαι να μου κανεις παρατηρηση επειδη δεν σου αρεσουν οι αντιληψεις μου. Το θεμα μας εδω ειναι ποσο εχει το ελληνικο δημοσιο και οχι το ταυπεδ.

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest

  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν και ξεφύγαμε λίγο από το θέμα του ανθρώπου που το άνοιξε..

    Αλήθεια η: Ελληνικής Εταιρείας Συμμετοχών και Περιουσίας.. Τι είναι; Αυτή που έχει το ταιπεδ λέω..

    Σε κάθε περίπτωση ήθελα να καταλήξω στο ότι ο χαλκός πλέον είναι ότι οι οπτικές που περνάνε οι πάροχοι τώρα και τους ανήκουν..
    Όχι όπως νόμιζα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι το δημόσιο είχε κάποιο λόγο σε αυτό (χαλκός)..
    Κοινώς ιδιωτικοποιήθηκε κ ο χαλκός..
    Και επομένως και ο οτε θεωρείται ιδιωτική εταιρία σαν τους άλλους παρόχους..
    Η εικόνα του δημόσιου κάποτε οτε καπούτ.. Κάποτε δλδ που το δημόσιο είχε την ανάλογη συμμετοχή..
    Καλά τα έχω καταλάβει;

    Επίσης το: Ο μόνος λόγος που έχει το δημόσιο είναι μέσω της ΕΕΤΤ, ώστε να λειτουργεί η συγκεκριμένη αγορά σύμφωνα με το κανονιστικό πλαίσιο.
    Που έγραψε ο κουκος επάνω για το κανονιστικό πλαίσιο, μπορείτε να επεκταθείτε λίγο η να δώσετε κάποιο παράδειγμα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 17-04-20 στις 02:54. Αιτία: add offtopic
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #26
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και ξεφύγαμε λίγο από το θέμα του ανθρώπου που το άνοιξε..

    Αλήθεια η: Ελληνικής Εταιρείας Συμμετοχών και Περιουσίας.. Τι είναι; Αυτή που έχει το ταιπεδ λέω..
    ;

    Μαλλον αυτο λες. Οποτε το ταιπεδ εχει ενεργο ρολο.

    Η Εταιρεία περιλαμβάνει στο χαρτοφυλάκιό της σημαντικά περιουσιακά στοιχεία του Δημοσίου, μέσω των άμεσων θυγατρικών της, ΤΑΙΠΕΔ, ΕΤΑΔ και ΤΧΣ, καθώς και των συμμετοχών της σε αριθμό δημόσιων επιχειρήσεων.
    οριστε @sdikr μιας και το θελεις γραμμενο

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταλαβαίνεις τι είναι όλες αυτές οι εταιρείας, για ποιον σκοπό υπάρχουν και από πότε; Νομίζεις ότι τους ανήκει κάτι ή έχουν μετοχολόγιο στις εταιρείες που τους έχουν παραχωρηθεί;
    Η χώρα πτώχευσε και βάσει μνημονίων υποχρεωνόμαστε να κάνουμε ιδιωτικοποιήσεις και να πουλήσουμε κινητή και ακίνητη δημόσια περιουσία για να ξεπληρώσουμε το χρέος μας.
    Απλά επειδή οι δανειστές δεν μας εμπιστεύονται, μας υποχρέωσαν από το 2011 όλα αυτά να γίνουν με άλλα σχήματα εκτός δημοσίου και με ιδιωτικά κριτήρια.

    Αποφασίζει το κράτος να πουλήσει το 5% (από το 10% που είχε) των μετοχών του ΟΤΕ. Οπότε μεταβιβάζει αυτές τις μετοχές στο ΤΑΙΠΕΔ, του οποίου η μόνη αρμοδιότητα είναι αυτή και δεν του πέφτει κανένας άλλος λόγος μέχρι να ολοκληρωθεί η πώληση. Το ίδιο συμβαίνει με ΔΕΗ, ΕΛΤΑ, ΔΕΣΦΑ, λιμάνια, αεροδρόμια και δεκάδες άλλες επιχειρήσεις του δημοσίου. Τον μόνο ενεργό ρόλο που έχει είναι για την πώλησή τους.

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον αυτο λες. Οποτε το ταιπεδ εχει ενεργο ρολο.



    οριστε @sdikr μιας και το θελεις γραμμενο

    Ότι πεις, ότι πεις, 50% είναι όπως το λες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 16-04-20 στις 20:38.

  14. #29
    Εγγραφή
    16-05-2008
    Περιοχή
    Θρακομακεδόνες
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gra1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας
    Αρχικά σαν καινούριο μέλος να καλωσορίσω και να ζητήσω συγνώμη για το εάν το θέμα μου έχει τοποθετηθεί σε λάθος σημείο, καθώς είναι η πρώτη μου δημοσίευση.

    Αντιμετωπίζω το εξής θέμα:
    Πριν από δυο χρόνια που έγινε διαθέσιμη η υπηρεσία VDSL στην περιοχή μου ( Αχαρνές -Αγία Παρασκευή) ήμουν από τους πρώτους που συνδέθηκα. Στο πακέτο για 50 Mbps έπιανα 47 Downlod με 4.7 Upload. Στο διάστημα ενός με ενάμιση χρόνου από την ενεργοποίηση υπήρχε σταθερότητα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Τους τελευταίους 3-4 μήνες υπήρχαν σχετικά έντονα προβλήματα με σχετική συχνότητα όπου στις 8 ώρες την 1 δεν υπήρχε σύνδεση. Μετά από αρκετές επικοινωνίες με τον πάροχο φτάνω στο σήμερα όπου την περασμένη Παρασκευή ήρθε τεχνικός ο οποίος χαρακτήρισε το πρόβλημα μη επιλύσιμο με την διάγνωση ότι το καφάο απέχει 900 μέτρα από το σπίτι και δεν γίνεται να επιτευχθεί η ταχύτητα αυτή στο σημείο που είναι το σπίτι μου και ότι κακως μου δόθηκε η υπηρεσία και διαφορα τέτοια. Να σημειωθεί πως το καφαο απέχει 700 μέτρα από το σπίτι μετρημένα. Πρόκειται για καφαο με οπτικές της Vodafone δίπλα ακριβως στο Καφαο του ΟΤΕ. Όπως προανέφερα στον ένα+ χρόνο χρήσης δεν υπήρξε πρόβλημα, προφανώς έκτοτε το καφαο δεν μετακινήθηκε για να μεγαλώσει η απόσταση του για να αποτελέσει πρόβλημα. Επισης, μετά την έλευση του τεχνικού και την επικοινωνία του με το κέντρο για να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις για σταθερότητα, όποια σύνδεση χάθηκε σχεδόν ολοκληρωτικά. Στο 90% της μέρας δεν υπάρχει συγχρονισμός, άλλοτε συγχρονίζει στα 2Mbps και εχθές μόνο για ένα 12ωρο συγχρονισε στα 47 όπως παλιά και μετά πάλι τίποτα.

    Από τον πάροχο μου μίλησαν για υποβίβαση γραμμής (όπου λόγο απόστασης στην 24αρα έπιανα μόλις 1 Mbps!) όποτε στην ουσία μιλάμε για μηδενική διαδικτυακή κάλυψη σε έναν πελάτη που για ένα χρόνο με την σταθερή και αδιάλειπτη παροχή της υπηρεσίας έχτισε επαγγελματικές και βιώσιμα αναγκαίες διεργασίες μέσω ιντερνετ που τώρα ξαφνικά είναι μη επιτεύξιμες δημιουργώντας μου έτσι σοβαρό πρόβλημα κάθε μέρα που περνάει.

    Επισης, από συνεχείς επικοινωνίες μου με τον πάροχο εδώ και μερες, μου λένε ότι το θέμα το χειρίζεται το 2ο τεχνικό τμήμα όπου δεν μπορώ να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους και μπορώ μόνο να περιμένω από εκείνους, αλλά ακόμα δεν έχει γίνει καμία επικοινωνία.

    Ρωταω τη συμβουλή σας, την γνώμη σας η κάποια αντίστοιχη εμπειρία ίσως που θα με βοηθήσει στο πως να κινηθώ

    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
    Εγώ είμαι στα 75 μέτρα και πάνω απο 20 φορες την ημέρα πέφτει η γραμμή 100 άρα. ¨ολες οι καμπίνες της Vodafone το ίδιο πρόβλημα έχουν. Πηγαίνει ο τεχνικός στην καμπίνα για 5 λεπτά και λέει ολα καλά. 10 φορές επίσκεψη τεχνικών για να βλάπουν τα ίδια. Γέλιο.

  15. #30
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η συμμετοχη του δημοσιου στον οτε ειναι στο 5% και ελεγχει δυο μελη του δεκαμελους συμβουλιου.
    Διατηρει δικαιωμα βετο σε πολυ συγκεκριμενα πραγματα, και σιγουρα δεν μπορει να παρεμβει σε λειτουργικα θεματα.
    Εδω τα λεει αναλυτικα
    https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/1539073/ote-oi-allages-sth-symfonia-dhmosioydt-kai-h-polhs.html

    Ειδικα η καταργηση του βετο στην εγκριση οικονομικων καταστασεων, λεει πολλα.


Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας