Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.766
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Μετά από αυτεπάγγελτη έρευνα της Γενικής Διεύθυνσης Προστασίας Καταναλωτή της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων κατά το προηγούμενο έτος, προέκυψε ότι η εταιρεία DIMOCO GREECE MONOΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ που λειτουργούσε ως πάροχος υπηρεσιών πολυμεσικής πληροφόρησης (συμπεριλαμβανομένων SMS /MMS), ενέγραψε, κατά το κρίσιμο χρονικό διάστημα, καταναλωτές σε συνδρομητική υπηρεσία χωρίς τη συναίνεση τους, με αποτέλεσμα να υποστούν υπέρμετρες χρεώσεις στους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας τους.

    Ειδικότερα, η Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή επέβαλε στην εταιρεία DIMOCO GREECE MONOΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ, διοικητικό πρόστιμο ύψους 250.000,00 ευρώ επειδή ως πάροχος υπηρεσιών πολυμεσικής πληροφόρησης υιοθέτησε παραπλανητικές εμπορικές πρακτικές που συνίσταντο σε:

    • εγγραφή καταναλωτών σε συνδρομητικές υπηρεσίες πολυμεσικής πληροφόρησης μέσω προσυμπληρωμένων εικονιδίων συναίνεσης, τα οποία ενεργοποιούνταν με τη συμμετοχή τους σε έρευνα που προβάλλονταν σε ιστοτόπους υψηλής επισκεψιμότητας (Facebook και άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης), με θέμα τις συνήθειες των ελλήνων και με δέλεαρ δωροεπιταγές για αγορές υψηλής αξίας σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ, με αποτέλεσμα την υπέρμετρη χρέωσή τους,
    • στην ενεργοποίηση των υπηρεσιών πολυμεσικής πληροφόρησης κατόπιν πρόσκλησης των καταναλωτών-συνδρομητών συνδέσεων κινητής τηλεφωνίας να συμμετέχουν σε διαγωνισμούς με έπαθλο την χορήγηση δωρεάν επιταγών υψηλής αξίας σε γνωστές αλυσίδες σουπερμάρκετ, η συμμετοχή στους οποίους επέφερε υπέρμετρες χρεώσεις στους λογαριασμούς τους κινητής τηλεφωνίας.


    Η εταιρεία δεν ενημέρωσε με σαφή και κατανοητό τρόπο και προτού οι καταναλωτές προχωρήσουν στην εγγραφή τους, ότι η συμμετοχή των καταναλωτών -χρηστών διαδικτύου και συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας στην προβαλλόμενη εξ αποστάσεως έρευνα ή διαγωνισμό συνεπάγεται υποχρέωση πληρωμής, ενώ δημιούργησε στους καταναλωτές την ψευδή εντύπωση ότι αν προβούν σε συγκεκριμένη ενέργεια θα κερδίσουν έπαθλο ιδιαιτέρως ελκυστικό ενώ αυτό στην πραγματικότητα δεν υφίστατο.

    Σημειώνεται τέλος ότι απαγορεύονται ρητά τα προσυμπληρωμένα τετραγωνίδια (pre–ticked boxes) σε όλους τους διαδικτυακούς τόπους αγοράς προϊόντων και υπηρεσιών στην Ευρωπαϊκή Ένωση με θεμελιώδη σκοπό την προστασία των καταναλωτών από τις «παγίδες πληρωμών» στο διαδίκτυο.

    Πηγή : Υπουργείο Ανάπτυξης

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα παράδειγμα από προσυμπληρωμένο τετραγωνίδιο (pre–ticked box) για να καταλάβουμε τι ακριβώς είναι
    και να το αποφεύγουμε στην συνέχεια;

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Το κουτάκι που πρέπει να πατήσεις για να εγγραφείς σε κάποια υπηρεσία να μην είναι από πριν τικαρισμένο, να πρέπει να το κάνεις εσύ.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα παράδειγμα από προσυμπληρωμένο τετραγωνίδιο (pre–ticked box) για να καταλάβουμε τι ακριβώς είναι
    και να το αποφεύγουμε στην συνέχεια;
    Σαν ένα έτοιμο ψηφοδέλτιο είναι. Συμφωνείς σε όρους χωρίς να έχεις δώσει συγκατάθεση...

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κουτάκι που πρέπει να πατήσεις για να εγγραφείς σε κάποια υπηρεσία να μην είναι από πριν τικαρισμένο, να πρέπει να το κάνεις εσύ.
    Αυτό το έχω καταλάβει.
    Ο.Κ. δεν το τικάρω το κουμπάκι , πως βρίσκει το τηλέφωνο μου και με χρεώνει;

  6. #6
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα είναι να πληρώνονται τα πρόστιμα από τα λαμόγια γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα και 10εκ να τους βάλουν.
    Γιατί από ειδήσεις περί επιβολής προστίμων (γενικώς) έχουμε άπειρες.
    Είδηση με πληρωμή κάποιου δεν βλέπουμε...
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  7. #7
    Εγγραφή
    22-04-2017
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    250,000 προστιμο οταν εχει φαει μυρια απο ανυποψιαστους καταναλωτες....

    Μπραβο, ωραιο ξεπλυμα.....

  8. #8
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    763
    Downloads
    68
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Καιρός ήταν!! Αυτοί το είχαν τερματίσει. Χωρίς να έχεις καμία σχέση με διαγωνισμούς σου ερχόταν κατευθείαν sms με δυο χρεώσεις κοντά 7ευρω.
    Psaxneis Blog

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2008
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    (24mbps) 2,5mbps
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Linksys
    SNR / Attn
    9db(dB) / 33db(dB)
    "Το θέμα είναι να πληρώνονται τα πρόστιμα από τα λαμόγια γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα και 10εκ να τους βάλουν.
    Γιατί από ειδήσεις περί επιβολής προστίμων (γενικώς) έχουμε άπειρες.
    Είδηση με πληρωμή κάποιου δεν βλέπουμε..."

    Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

    ADSL? Yes thank's

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το έχω καταλάβει.
    Ο.Κ. δεν το τικάρω το κουμπάκι , πως βρίσκει το τηλέφωνο μου και με χρεώνει;
    Εννοεί σε περιπτώσεις που βάζεις εσύ το τηλέφωνό σου. Πρέπει να υπάρχει κουτάκι στο οποίο να επιλέγεις ότι συμφωνείς με τους όρους χρήσης της υπηρεσίας και την εγγραφή σου σε αυτή. Αυτό το κουτάκι πολλές φορές το έχουν προεπιλεγμένο και πρέπει να το διαβάσεις για να το απο-επιλέξεις αν δεν θέλεις. Απλά για τον πολύ κόσμο που απλά έβαζε το νούμερό του χωρίς να διαβάσει τίποτά άλλο (ότι θα τον χρεώνει δλδ) αυτό αυτόματα σήμαινε και την έναρξη χρέωσής του.

    Δεν εννοεί τις περιπτώσεις που ξεκινάνε μόνοι τους να σε χρεώνουν και πρέπει να αποεγγραφείς! Για αυτή τη περίπτωση είναι αυτό.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το έχω καταλάβει.
    Ο.Κ. δεν το τικάρω το κουμπάκι , πως βρίσκει το τηλέφωνο μου και με χρεώνει;
    Υπάρχουν μερικά θέματα συζήτησης στο φόρουμ που το έχουμε καλύψει (παρπάνω από) εκτενώς.
    Σε κάποιες περιπτώσεις έπαιρναν τον αριθμό από τη συσκευή (πχ από κινητά που συνδέονταν από το δίκτυο του παρόχου).
    Υπάρχουν και περιπτώσεις που απλά πρόσθεταν τυχαίους αριθμούς και ισχυρίζονταν ότι γράφτηκες.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κουτάκι που πρέπει να πατήσεις για να εγγραφείς σε κάποια υπηρεσία να μην είναι από πριν τικαρισμένο, να πρέπει να το κάνεις εσύ.
    Σε άλλη περίπτωση:
    Εμένα πάντως όταν κάνω λογαριασμό σε ένα site πχ αγορών ΠΑΝΤΑ αποεπιλέγω να μην μπω σε mailing lists ούτε να μαθαίνω νέα κτλ, αλλά παρόλο που δεν έχω τιποτα επιλεγμένο, αρχίζουν μετά τα διαφημιστικά. Πρέπει να πάω από το σύνδεσμο του mail για να ακυρώσω την εγγραφή που δεν έκανα.
    Έχω καταλήξει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις αυτά τα checks συμπληρώνονται αυτόματα ασχέτως τι θέλεις...
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  13. #13
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το έχω καταλάβει.
    Ο.Κ. δεν το τικάρω το κουμπάκι , πως βρίσκει το τηλέφωνο μου και με χρεώνει;
    Νομίζω το τηλέφωνο το συμπληρώνεις μόνος σου, αλλά το όλο θέμα είναι η παραπλάνηση αυτή καθεαυτή, για τη χρέωση.

    Έλεος με αυτές τις εταιρίες, δηλαδή αν ήθελα να κάνω ζημιά σε κάποιον θα μπορούσα να μπω σε μια τέτοια σελίδα και να δώσω το δικό του τηλέφωνο για να χρεώνεται αυτός;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    250.000,00 ευρώ πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που έχει κάνει.
    Τέλος πάντων.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Μετά από χρόνια που γινόταν πάρτι ξύπνησε κάποιος και επιτέλους έκανε κάτι;
    Το πιο απλό που έπρεπε να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις που γίνονται διάφορες σοβαρές παρατυπίες εις βάρος των πολιτών.. είναι την πρώτη φορά που θα το κάνεις x πρόστιμο τη δευτερη 20x προστιμο ..την τρίτη λουκέτο και κατάσχεση όλων των περιουσιακών στοιχείων.
    Αλλά στο Ελλάντα βάζουμε ένα πρόστιμο όποτε το θυμηθούμε που δε πληρώνετε ποτέ και όλα είναι μέλι γάλα. Μακάρι να αλλάξει κάτι.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας