Σελ. 14 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 663
  1. #196
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρα πολυ παραξενο , εγω ειδα τρελη διαφορα , απο 7 mbs που επιανα επιασα 35-49mbs !! η ταχυτητα του δικτυο κινητης δεν ειναι ποτε σταθερη και παει αναλογα με το φορτο εργασιας οποτε θα συμβουλευα να δοκιμασεις μια αλλη ωρα . Ποσες μπαρες signal σου δειχνει το μοντεμ; εμενα παιζει στην 1 γραμμη σταθερη και οποτε θελει δειχνει2 . Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!! . Τελος δοκιμασε να το γυρισεις σε 3g only η ενδειξη mode θα γινει απο θαλασσι σε μπλε ! και δοκιμασε παλι. Αν δεν στρωσει , κοιταξε το boonding μηπως ειναι απενεργοποιημενο! , τελος καλεσε το 13788 δωρεαν απο κινητο και δηλωσε βλαβη!. Αν και πριν την βλαβη κανε και ενα reset καλου κακου μπορει να εχει κολλησει ή να φταιε το μοντεμ.
    Thanks, μια μπαρα δειχνει. Θα τα δοκιμασω στη πρωτη ευκαιρια γιατι για την ωρα ειναι ας πουμε ημι-απενεργοποιημενο.

  2. #197
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Καλησπέρα φίλοι, είμαι κάτοχος του booster εδώ και 5 μήνες. Όλα καλά απο ταχύτητες και τα σχετικά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να κάνω κάτι με το ms ingame. Πχ Cosmote είχα και πριν πάρω το booster και το ms ingame ηταν στο 40-50. Τώρα ξεφεύγω στα 90-100. Υπάρχει λύση να παίρνω μόνο στο pc από απλή καλωδίωση και όχι από 4g/3g που δίνει το booster; Πιστεύω παίζει ρόλο χωρίς να ξέρω, για αυτό ρωτάω κ'όλας. =)

  3. #198
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Θα μπεις στο menu του router (login as admin), καρτέλα Internet, Bonding User Filter List, Add exception rule, βάλε ένα όνομα ότι θες και στο type επίλεξε "Redirect devices on Lan" και από κάτω επιλέγεις το PC σου.
    Όποτε παίζεις θα ενεργοποιείς αυτόν τον κανόνα βάζοντας τικ στο rule που δημιούργησες και το PC σου θα παίρνει internet μόνο από την adsl/vdsl σου. Σα να μην έχεις booster δλδ, οπως παλιά. Όλες οι άλλες συσκευές σου θα δουλεύουν κανονικά με booster.
    Οταν τελειώνεις το gaming ξετικάρεις τον κανόνα και έχεις internet κανονικά με booster.
    Λίγο σπαστικό αλλά δεν έχεις άλλη λύση. Κι εγώ αυτό κάνω στο CSGO

  4. #199
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    To με έσωσες ακούγεται λίγο, να κεράσω ποτό. Ορίστε. Χαχαχαχα. Ευχαριστώ πολύ!

  5. #200
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.153
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Καλησπέρα.

    Έχω δύο ερωτήσεις για το speedbooster.

    Μέχρι τέλος 2020 το speedbooster δούλευε κανονικά σε άλλο σπίτι στην επαρχία 1 km από το σπίτι που έχει την landline OTE και το adsl router. Αρχές του 2021 έστειλαν ένα μηδενικό λογαριασμό και μετά από λίγο καιρό η σιμ του μπούστερ σταμάτησε να δουλεύει. ο ΟΤΕ έστειλε νέο μπούστερ με νέα σιμ και ζήτησαν απο τον πελάτη να βάλει το νέο μπούστερ/ρούτερ στην θέση του παλιού adsl ρούτερ και να επιστρέψει το παλιό adsl router (όχι το παλιό ΗΑ35) και να έχει σταθερό τηλέφωνο και ίντερνετ από αυτό δηλαδή το άλλο σπίτι γιοκ ίντερνετ. Αυτός επειδή δεν το ενδιέφερε δεν το έχει αλλάξει ακόμα και το παλιό adsl ρούτερ λειτουργεί κανονικά ακόμα με τηλέφωνο και ίντερνετ και το νέο speedbooster είναι στο κουτί του.

    1)Υπάρχει περίπτωση το νέο μπούστερ να λειτουργήσει κανονικά στην θέση του παλιού στο άλλο σπίτι και να κρατήσει το παλιό ρουτερ και να μην το επιστρέψει;δυστυχώς δεν μπορώ εγώ να το δοκιμάσω γιατί έχει 3 μήνες απλήρωτο το μπούστερ. Βέβαια στο τέλος μάλλον θα πληρώσει τα χρωστούμενα γιατί θα του κόψουν και την σταθερή σύνδεση πιστεύω.

    2) Αν τελικά γίνει ακριβώς ότι έχει πει ο ΟΤΕ (επιστροφή ρούτερ και χρήση νέου μπούστερ μόνο στο σημείο με την σταθερή σύνδεση) το παλιό μπούστερ μπορεί να δουλέψει αυτόνομα στο άλλο σπίτι με σιμ από cosmote internet on the go άσχετη με την αρχική σύνδεση ή ακόμα καλύτερα με whatsup με data πακέτο; το έχει δοκιμάσει κάποιος;

  6. #201
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Το huawei HA35 του speedbooster δουλεύει με οποιαδήποτε διαφορετική sim.
    Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε data μπορείς να βάλεις την καρτούλα της cosmote των 12GB για ένα χρόνο με 20euro. Μια χαρά σε καλύπτει ενδεχομένως για ένα 2ο σπίτι και ειναι η πιο οικονομική λύση θεωρω.
    https://www.germanos.gr/product/smar...hoC_rUQAvD_BwE
    Εναλλακτικά η vodafone δίνει το vodafone giga wifi on the spot με το οποίο σου δίνει εντελώς δωρεάν 200mb κάθε μήνα και αν βάλεις χρήματα κοστίζει 5euro για τα 10GB το μήνα και 10euro για τα 40GB/μήνα
    Μπορείς μάλιστα να βάζεις όποιον μηνα θες και όχι υποχρεωτικά κάθε μήνα όπως στο booster
    https://www.vodafone.gr/eshop/mobile...xoCZfIQAvD_BwE

  7. #202
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Έχω δύο ερωτήσεις για το speedbooster.

    Μέχρι τέλος 2020 το speedbooster δούλευε κανονικά σε άλλο σπίτι στην επαρχία 1 km από το σπίτι που έχει την landline OTE και το adsl router. Αρχές του 2021 έστειλαν ένα μηδενικό λογαριασμό και μετά από λίγο καιρό η σιμ του μπούστερ σταμάτησε να δουλεύει. ο ΟΤΕ έστειλε νέο μπούστερ με νέα σιμ και ζήτησαν απο τον πελάτη να βάλει το νέο μπούστερ/ρούτερ στην θέση του παλιού adsl ρούτερ και να επιστρέψει το παλιό adsl router (όχι το παλιό ΗΑ35) και να έχει σταθερό τηλέφωνο και ίντερνετ από αυτό δηλαδή το άλλο σπίτι γιοκ ίντερνετ. Αυτός επειδή δεν το ενδιέφερε δεν το έχει αλλάξει ακόμα και το παλιό adsl ρούτερ λειτουργεί κανονικά ακόμα με τηλέφωνο και ίντερνετ και το νέο speedbooster είναι στο κουτί του.

    1)Υπάρχει περίπτωση το νέο μπούστερ να λειτουργήσει κανονικά στην θέση του παλιού στο άλλο σπίτι και να κρατήσει το παλιό ρουτερ και να μην το επιστρέψει;δυστυχώς δεν μπορώ εγώ να το δοκιμάσω γιατί έχει 3 μήνες απλήρωτο το μπούστερ. Βέβαια στο τέλος μάλλον θα πληρώσει τα χρωστούμενα γιατί θα του κόψουν και την σταθερή σύνδεση πιστεύω.

    2) Αν τελικά γίνει ακριβώς ότι έχει πει ο ΟΤΕ (επιστροφή ρούτερ και χρήση νέου μπούστερ μόνο στο σημείο με την σταθερή σύνδεση) το παλιό μπούστερ μπορεί να δουλέψει αυτόνομα στο άλλο σπίτι με σιμ από cosmote internet on the go άσχετη με την αρχική σύνδεση ή ακόμα καλύτερα με whatsup με data πακέτο; το έχει δοκιμάσει κάποιος;
    1 ) αρα καλυπτεται με αλλη κεραια κοσμοτε το δευτερο σπιτι; απο το αρχικο σπιτι που επρεπε να ειχε το booster ; .
    Πολυ μπερδεμα αυτο που γραφεις , δηλαδη ειχε ηδη το booster και του απενεργοποιησαν την καρτα σημ και του στειλανε νεα σημ και ρουτερ booster επειδη το ειχε σε αλλο σπιτι ; πολυ κουλο αλλα καθε μερα μαθαινουμε ; αυτο ελεγες παραπανω; .
    γενικα αμα κρατησει το ρουτερ του booster εχει χρεωση γυρω στα 150-180 ευρω, αλλα ειναι κλειδωμενο το voip του cosmote home booster και δεν δουλευει με αλλη εταιρεια εκτος της κοσμοτε!! , απο την αλλη εγω το θεωρω οτι καλυτερο υπαρχει διοτι ακομα και να το αγορασεις και να το κρατησεις ! και καταργησεις το booster αλλα εχεις ακομα κοσμοτε σταθερη βαζεις μια καρτα σημ πχ vodafone και οχι κοπει το dsl τοτε παιρνει αυτοματα απο την σημ της κινητης ! , οποτε δεν μενεις ποτε χωρις ιντερνετ! .ΚΑι σε σπιτι που δεν εχεις ιντερνετ παλι βαζεις την καρτα σημ και εισαι αρχοντας!! αλλα δεν μπορεις να βαλεις voip παροχο εκτος της κοσμοτε!! αυτο ειναι το κακο!! , εγω βρηκα το ιδιο booster μοντεμ στο εξωτερικο ξεκλειδωτο γυρω στα 80 ευρω αλλα μαλλον συμφερει περισσοτερο!! απο το κρατησω-αγορασω το υπαρχον ρουτερ οταν θα χρειαστει να καταργησω το booster για λογους ασυμφορους , αμα τυχον ανεβει η τιμη του! ..

  8. #203
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.153
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 ) αρα καλυπτεται με αλλη κεραια κοσμοτε το δευτερο σπιτι; απο το αρχικο σπιτι που επρεπε να ειχε το booster ; .
    Πολυ μπερδεμα αυτο που γραφεις , δηλαδη ειχε ηδη το booster και του απενεργοποιησαν την καρτα σημ και του στειλανε νεα σημ και ρουτερ booster επειδη το ειχε σε αλλο σπιτι ; πολυ κουλο αλλα καθε μερα μαθαινουμε ; αυτο ελεγες παραπανω; .
    γενικα αμα κρατησει το ρουτερ του booster εχει χρεωση γυρω στα 150-180 ευρω, αλλα ειναι κλειδωμενο το voip του cosmote home booster και δεν δουλευει με αλλη εταιρεια εκτος της κοσμοτε!! , απο την αλλη εγω το θεωρω οτι καλυτερο υπαρχει διοτι ακομα και να το αγορασεις και να το κρατησεις ! και καταργησεις το booster αλλα εχεις ακομα κοσμοτε σταθερη βαζεις μια καρτα σημ πχ vodafone και οχι κοπει το dsl τοτε παιρνει αυτοματα απο την σημ της κινητης ! , οποτε δεν μενεις ποτε χωρις ιντερνετ! .ΚΑι σε σπιτι που δεν εχεις ιντερνετ παλι βαζεις την καρτα σημ και εισαι αρχοντας!! αλλα δεν μπορεις να βαλεις voip παροχο εκτος της κοσμοτε!! αυτο ειναι το κακο!! , εγω βρηκα το ιδιο booster μοντεμ στο εξωτερικο ξεκλειδωτο γυρω στα 80 ευρω αλλα μαλλον συμφερει περισσοτερο!! απο το κρατησω-αγορασω το υπαρχον ρουτερ οταν θα χρειαστει να καταργησω το booster για λογους ασυμφορους , αμα τυχον ανεβει η τιμη του! ..
    Τελικά κατάφερα να κάνω το παλιό ΗΑ35 να λειτουργήσει κανονικά με άλλη cosmote internet on the go απλώς αλλάζοντας το apn από hybrid σε internet. Τώρα για το καινούργιο ρούτερ/σιμ δεν ξέρω τι θα αποφασίσει να κάνει αφού δεν το νοιάζει για το σπίτι που είναι η σταθερή γραμμή να έχει καλύτερο internet. Αν οι λογαριασμοί συνεχίσουν να είναι διαφορετικοί προβλέπω να μην πληρώσει ποτέ το booster και να μην κάνει την αλλαγή του ρούτερ. Θα το πάρω όμως το καινούργιο να δω αν τελικά λειτουργεί αυτόνομα, έτσι και αλλοιώς τα χρωστάει που τα χρωστάει.

    Βασικά λέω ότι το νέο ρούτερ speedbooster με την σιμ θα πρέπει να αντικαταστήσει το παλιό adsl router άρα θα πρέπει να βρίσκεται στο ίδιο σημείο που είναι η σταθερή σύνδεση ΟΤΕ. ΔΕν ξέρω γιατί του έτυχε αυτό, η απόσταση από εκεί που είχε το booster μέχρι το σημείο της σταθερής σύνδεσης είναι δεν είναι 1χλμ και επειδή μιλάμε για επαρχία μπορεί να καλύπτεται από την ίδια κεραία κινητής. Βέβαια ξέρω και άλλη περίπτωση στην ίδια περιοχή που χρησιμοποιούν speedbooster και η σταθερή σύνδεση βρίσκετεαι στην Αθήνα 250 χλμ μακρυά. Τι να πω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος peragialos : 28-06-21 στις 11:42.

  9. #204
    Εγγραφή
    21-11-2020
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα, σημερα το πρωι και ενω μου εχουν τελειωσει τα mb για αυτο το μηνα, παρατηρησα μια αυξηση στην ταχυτητα μου σχεδον 15mbps. Παρατηρησε καποιος αλλο το ιδιο; Στη σελιδα της κοσμοτε γραφει για +15mbps οταν ληγουν τα mb, υποθετω οτι το αλλαξαν σε +30 αλλα δεν το εγραψαν ακομα στο σαιτ...

  10. #205
    Εγγραφή
    17-07-2021
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά ξέρεις κανείς πως μπορώ να να συνδέσω το booster με το extender devolo dlan 500 duo? Με το προηγούμενο router μου ήταν όλα πανεύκολα, plug and play, εδω ενώ τα φωτάκια ανάβουν πράσινα και βλέπω το έξτρα δικτυο δε μπορω να συνδεθώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  11. #206
    Εγγραφή
    20-10-2012
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    zte
    Καλημερα στην ομαδα. Εχω εδω και μια βδομαδα το booster της cosmote. Παρατηρησα τα εξης: Η ταχυτητα της σταθερης ηταν 6-7 mbps με αποσυνδεσεις, βαζοντας το booster η ταχυτητα download επεσε στα 4 mbps αλλα αυξηθηκε η ταχυτητα upload απο 1mbps περιπου στα 3. Η τεχνικη υπηρεσια της cosmote δεν εδωσε καμια λυση ειπε θα το δει ισως εχει προβλημα η καρτα sim. (το σημa της κινητης ειναι πολυ ισχυρο τις περισοτερες ωρες της ημερας πανω απο 40 mbps και 7 mbps ) . Βλεποντας καποιο φιλο εδω στο νημα κλειδωσα τη συνδεση στο booster στο 3G, τοτε η ταχυτητα ανεβηκε σε 12 mbps και 3 mbps αντιστοιχα . Μηπως γνωριζετε καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω για να λειτουργει σωστα το 4G ?

  12. #207
    Εγγραφή
    21-06-2004
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Γεια χαρά,

    το νήμα ειναι μεγάλο και το ψαχτήρι δε μου έδωσε αποτελέσματα οποτε θα κανω την ερώτηση και παραπεμψετε με αν εχει συζητηθεί ξανά.
    Πως μπορώ να έχω DDNS? η IP που κοιταει ειναι την σταθερής τηλεφωνιας κι όχι του bonding που δίνει η cosmote (και αυτη που πρέπει να κοιταει το DDNS).
    Ευχαριστώ

  13. #208
    Εγγραφή
    16-09-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σε όλους!

    Μια γρήγορη βοήθεια γιατί επείγομαι!

    Εχω κάνει νέα σύνδεση vdsl 50άρα η οποία σέρνεται, συγχρονίζει στα 21-21 και σε speedtest η πραγματικη ταχύτητα είναι 14-15 Mbps.

    Πήρα το 13888 για να τους ζητήσω δωρεάν το speed booster μιας και λόγω της άθλιας σύνδεσης το θεωρώ ως το πιο λογικό, και μου είπε η εκπρόσωπος ότι μου το αφήνει με 2+2,40 = 4,40 € επιπλέον κάθε μήνα, δλδ αντί για τα 6,80 που έχει αν το παραγγέιλω μεσω internet μου κόβουν μονο 2,40.

    Ο Εθνικός κανονισμός ανοιχτού Διαδικτύου (από την ΕΕΤΤ) που έχει ψηφιστεί και υπάρχει σε ΦΕΚ δεν υποχρεώνει την εταιρία να ανταποκρίνεται σε μια ελλάχιστη ταχύτητα, και άν δε συμβαίνει αυτό έχεις δικαίωμα αποζημίωσης?

  14. #209
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stgn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Εθνικός κανονισμός ανοιχτού Διαδικτύου (από την ΕΕΤΤ) που έχει ψηφιστεί και υπάρχει σε ΦΕΚ δεν υποχρεώνει την εταιρία να ανταποκρίνεται σε μια ελλάχιστη ταχύτητα, και άν δε συμβαίνει αυτό έχεις δικαίωμα αποζημίωσης?
    Σε μια ελάχιστη ταχύτητα της σύνδεσης ανάλογα τα χαρακτηριστικά της γραμμής και μάλιστα υπό συγκεκριμένους όρους και προϋποθέσεις. Όχι γενικά και αόριστα.

  15. #210
    Εγγραφή
    16-09-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια ελάχιστη ταχύτητα της σύνδεσης ανάλογα τα χαρακτηριστικά της γραμμής και μάλιστα υπό συγκεκριμένους όρους και προϋποθέσεις. Όχι γενικά και αόριστα.
    Η οποία γνωρίζουμε ποιά είναι ή μπορούμε να την μάθουμε με κάποιο τρόπο? Να υποθέσω κυμαίνεται από περιοχή σε περιοχή? Ευχαριστώ!

Σελ. 14 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας