Σελ. 2 από 44 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 652
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hlanton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και παλη οταν τα περασεις το 100gb θα εχεις 15mbps down
    Αυτό ακριβώς!! + ότι δίνει η adsl + το 6upload.. Μια χαρά είναι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    17-04-2016
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς!! + ότι δίνει η adsl + το 6upload.. Μια χαρά είναι..
    Καλά ναι δεν αντιλέγω. Από τα 7 που ήμουν και 15 να πάει μετά πάλι υπερ χαρούμενος θα είμαι. Αλλά θα προτιμούσα να κρατήσω τα 40-50mbps ταχύτητα για σερφάρισμα και ίσως κανένα μικρό Download και να χρησιμοποιήσω την κανονική γραμμή για μεγάλα Download άνω των 40-50gb πχ.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnTehGreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις ήρθε. Η ταχύτητες άψογες, από 40 έως 49mbps με 2 μπάρες 4g στο ρούτερ (ψάχνω τρόπο να το τοποθετήσω πιο ψηλά).

    Βέβαια σου αφήνει μια πικρή γεύση. Γιατί ναι οι ταχύτητες είναι απίστευτες για εμένα που είχα 7mbps μέχρι χτες. Αλλά τι να το κάνεις όταν σκέφτεσαι συνεχώς τον περιορισμό των 100gb/μήνα...Σαν να φτάνεις στην πηγή και να μπορείς να πιεις μόνο μια σταγόνα ένα πράγμα. Τουλάχιστον μπορώ να σερφάρω με απίστευτη άνεση και ταχύτητα, κάτι είναι και αυτό.

    Υπομονή τώρα μερικές δεκαετίες μπας και αποφασίσουν να περάσουν επιτέλους τις ρημαδιασμένες οπτικές μπας και δούμε επιτέλους άσπρη μέρα.
    Ερώτηση. Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιώ εγώ την λειτουργία 4g όποτε θέλω; Για να κατεβάζω μεγάλα πακέτα χωρίς να εξαντληθούν σφηνάκι ο διαθέσιμος όγκος δεδομένων;
    Ας μην τα θέλουμε και όλα.. Είπαμε.. Καλά είναι..
    Ας είχαν λίγο πιο χαμηλά πάγια η μεγαλύτερες παροχές σε ομιλία.. Αυτά μου έρχονται σαν πρώτη σκέψη τώρα.. Και θα έβαζαν και άλλοι..
    Τώρα δίνω για 13αρι adsl και σχεδόν απεριόριστη ομιλία (800 κινητά) 23ε.. Το να εκτιναχθείς κοντά στα ~40ε με 420' νομίζω κινητά; Τα μισά δλδ.. Απλά δεν λέει.. Την ώρα που η νόβα με 21ε δίνει απεριόριστη ομιλία σε όλα.. Το upload θα μου ήταν χρήσιμο.. Και το down σε κάποιο σημείο.. Όχι τόσο πολύ το down.. Αλλά το πάγιο είναι ακόμα αποτρεπτικός παράγοντας.. Το 50αρι vdsl άλλοι το παίρνουν 22-28ε..
    Και το 100αρι κάτι λίγο παραπάνω.. 30-35 το έχει η νόβα νομίζω αν βάλεις και απεριόριστα κινητά..
    Θα ήταν μια καλή επιλογή κάτι από τα πάνω αλλά ακόμα εμείς καμπίνες νο κουκου.. Και γενικά ούτε σκέφτομαι για ftth από τους μεγάλους παρόχους με τον τρόπο που το βάζουν.. Μόνο στυλ ίναλαν που βάζει μόνο σε εσένα.. Αν και πάλι δεν έχουν καλά πακέτα ομιλίας.. Τα ζυγίζεις όλα αυτά και αποφασίζεις.. Αν το είχανε μαζί με το booster γύρω στο ~30αρι κ με παραπάνω ομιλία.. Πήγαινε στο κόρακα που λένε.. Ο κόφτης στα 15Μ που έχουν δεν με νοιάζει καθόλου όμως.. Αλλά ακόμα it's a no go for me.. Παλαιότερα το είχα, αλλά δεν ξόδευα ούτε τα μισά γίγα.. Και στο κάτω κάτω τι παραπάνω δίνουν σε εμάς με τις σάπιες adsl; +60/5; Συνολικά 70/6 με μη σταθερή υπηρεσία (μέσω κινητής-σήμα) όμως και με περιορισμό στον όγκο.. Και με πιο λίγη ομιλία.. Το γίγα μέσω κινητής κοστίζουν μεν.. Αλλά σε εμάς που δεν έχουμε ακόμα άλλη επιλογή έπρεπε να το έχουν στήσει κάπως καλύτερα το όλο.. Όχι με αυτά τα πάγια.. Τέλος πάντων.. Τι να πω.. Αυτά..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnTehGreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ναι δεν αντιλέγω. Από τα 7 που ήμουν και 15 να πάει μετά πάλι υπερ χαρούμενος θα είμαι. Αλλά θα προτιμούσα να κρατήσω τα 40-50mbps ταχύτητα για σερφάρισμα και ίσως κανένα μικρό Download και να χρησιμοποιήσω την κανονική γραμμή για μεγάλα Download άνω των 40-50gb πχ.
    Δεν θα είναι 15.. Θα είναι 15+7=22 και 5+1=6 το upload..
    Όταν τελειώσουν τα γίγα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #19
    Εγγραφή
    17-04-2016
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Επανέρχομαι λοιπόν.

    Μετά το τέλος του ορίου των 100gb, η ταχύτητα είναι στα 21mbps. Από τα 7 που είχα μέχρι πριν λίγες μέρες

    Λυπάμαι πραγματικά που τόσο καιρό δεν έβαζα Speed Booster. Αν είστε στην κατάσταση μου, που η adsl σας είναι τραγικά αργή και δεν υπάρχει φως στο τούνελ για VDSL/Fiber, το speed booster είναι μονόδρομος.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnTehGreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι λοιπόν.

    Μετά το τέλος του ορίου των 100gb, η ταχύτητα είναι στα 21mbps. Από τα 7 που είχα μέχρι πριν λίγες μέρες

    Λυπάμαι πραγματικά που τόσο καιρό δεν έβαζα Speed Booster. Αν είστε στην κατάσταση μου, που η adsl σας είναι τραγικά αργή και δεν υπάρχει φως στο τούνελ για VDSL/Fiber, το speed booster είναι μονόδρομος.
    Απορία.. Πότε πρόλαβες κ τα ξόδεψες..
    Εκτός αν κατέβαζες για δοκιμή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #21
    Εγγραφή
    17-04-2016
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία.. Πότε πρόλαβες κ τα ξόδεψες..
    Εκτός αν κατέβαζες για δοκιμή..
    Ε στην ουσία μου ήρθε στις 29 του μήνα το ρουτερ και 1η Αυγούστου (σήμερα) θα έκανε Reset πάλι. Άρα είπα να τα ξετινάξω μην πάνε χαμένα :P

  7. #22
    Εγγραφή
    01-08-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Γεια σας κι από μένα και καλώς σας βρήκα. Κι εγώ καινούριος χρήστης του booster, όλα καλά με την υπηρεσία. Μόνον μια απορία, με το router του booster πιάνει μόνον με την σταθερή γραμμή 7mbps(η εφαρμογή όπως και ο τεχνικός της κοσμοτέ λένε πως έχω 9.5mbps) ενώ με το speedport plus 9+mbps. To πρόβλημα είναι πως το cosmote tv για να παίξει σε 1080p θέλει 8+mbps. Έχετε καμιά ιδέα πως να ανεβάσω το download της γραμμής έστω 1mbps;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  8. #23
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LouNausee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας κι από μένα και καλώς σας βρήκα. Κι εγώ καινούριος χρήστης του booster, όλα καλά με την υπηρεσία. Μόνον μια απορία, με το router του booster πιάνει μόνον με την σταθερή γραμμή 7mbps(η εφαρμογή όπως και ο τεχνικός της κοσμοτέ λένε πως έχω 9.5mbps) ενώ με το speedport plus 9+mbps. To πρόβλημα είναι πως το cosmote tv για να παίξει σε 1080p θέλει 8+mbps. Έχετε καμιά ιδέα πως να ανεβάσω το download της γραμμής έστω 1mbps;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Τόσο πολύ τραβάει η tv; Μήπως αναφέρεσαι μόνο για τα hd κανάλια;
    Κάπου είχα διαβάσει ότι παίζει ρόλο και ο δέκτης σε αυτό.. Είναι παλιό μοντέλο;
    Επίσης βάλε τα στατιστικά της γραμμής να δούμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #24
    Εγγραφή
    01-08-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Η cosmote TV over the top χρειάζεται πάνω από 7 για να παίξει σε 720p και πάνω που 8.5 για να παίξεις σε 1080p. Με το speedport plus έβλεπα 1080p με το huawei όχι. Επισυνάπτω και τα στατιστικά.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20200802-152350.jpg  


  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LouNausee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η cosmote TV over the top χρειάζεται πάνω από 7 για να παίξει σε 720p και πάνω που 8.5 για να παίξεις σε 1080p. Με το speedport plus έβλεπα 1080p με το huawei όχι. Επισυνάπτω και τα στατιστικά.
    Δεν βλέπω να υπάρχει περιθώριο για αλλαγές.. Με αυτό το attenuation έπρεπε να ήσουν λίγο πιο πάνω.. Λίγο όμως..
    Η εσωτερική καλωδίωση οκ; Δοκίμασες το ρουτερ στη κεντρική πρίζα μόνο του χωρίς τηλέφωνα;
    Επίσης..
    Τι ping έχεις; Κάνε ένα στο: ping emp.gr μέσω cmd η τρέξε ένα speedtest.. Χωρίς να χρησιμοποιείται η γραμμή.. Και χωρίς την κινητή επάνω.. Αν και αυτό το τελευταίο αν δεν ξέρεις ίσως είναι λίγο δύσκολο να το κάνεις.. Μόνο αν βγάλεις τη sim για λίγο, για να μη μπλέκεις με ρυθμίσεις κλπ..
    Πάντως τώρα πάνω από 8.5 είσαι.. Αλλά δεν τα βλέπεις στη πραγματικότητα.. Αυτό είναι το θέμα τώρα που το σκέφτομαι..
    Το ΗΑ35 νομίζω γενικά ότι κλειδώνει λίγο πιο χαμηλά από άλλα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 02-08-20 στις 16:16.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #26
    Εγγραφή
    01-08-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση η καλωδίωση είναι ολοκαίνουργια σε όλο το σπίτι. Ping κυμαίνεται από 16 έως 22.
    Το πρόβλημά μου είναι πως με το speedport plus μπορώ να δω cosmote TV ott σε 1080p ενώ με το ha35 δεν μπορώ φτάνει μέχρι 720. Δηλαδή στην ουσία ψάχνω για 1mbps για να μπορέσω να δω full HD.

  12. #27
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LouNausee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση η καλωδίωση είναι ολοκαίνουργια σε όλο το σπίτι. Ping κυμαίνεται από 16 έως 22.
    Το πρόβλημά μου είναι πως με το speedport plus μπορώ να δω cosmote TV ott σε 1080p ενώ με το ha35 δεν μπορώ φτάνει μέχρι 720. Δηλαδή στην ουσία ψάχνω για 1mbps για να μπορέσω να δω full HD.
    Το έχω καταλάβει..
    Το plus το έδωσες πίσω να υποθέσω..
    Δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για να βγάλεις κάτι άλλο από τη γραμμή..
    Και να το πεις στο πάροχο δεν νομίζω να ασχοληθούν.. Π.χ για να σου βρουν καλύτερο ζεύγος από το καφάο..
    Οι γείτονες ίδιες ταχύτητες πιάνουν;

    - - - Updated - - -

    Τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσες να βάλεις το huawei να παίζει μόνο με τη κινητή..
    Και να πάρεις κάποιο άλλο ρουτερ που ρυθμίζει το noise margin (Αν αντέχει κ η γραμμή).. Π.χ Κάποιο μοντέλο (δεν θυμάμαι ποιο, ίσως θυμούνται τα παιδιά) σε asus,tplink, η fritz που έχει κ δυνατότητα voip.. Για να βρεις αυτό το 1Μ που ζητάς... Να το έχεις στη σταθερή με τη tv και το huawei να έχει τη κινητή και την τηλεφωνία μόνο του χώρια.. Αν και η τηλεφωνία μέσω κινητής κολλάει ψιλό.. Πατέντα αλλά τι να κάνεις.. Δλδ στην ουσία θα έχεις 2 δίκτυα..

    Η τέλος να κάνεις μια ερώτηση στο 13788 για το αν σε έχουν σε ελεύθερο προφίλ και όσο πιάσεις.. Και να παρακαλέσεις για τον λόγο που ανέφερες αν μπορούν να σου χαμηλώσουν το noise margin σε επίπεδα 6-7.. Θεωρώ ότι δεν θα το κάνουν.. Αλλά τι έχεις να χάσεις;

    Αυτά.. Δεν βλέπω κάτι άλλο..

    * Και αν μπορούσες να πάρεις και καμιά μέτρηση στο κατανεμητή για να επαληθεύσεις τη ταχύτητα θα ήταν καλό..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 02-08-20 στις 22:29.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #28
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14,3(dB) / 7,9(dB)
    Να κάνω μια ερώτηση; Το booster, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε άλλο χώρο, από εκεί που είναι το router της cosmote; Δηλαδή έχω στο σπίτι στην Αθήνα μια σύνδεση της cosmote, θα μπορούσα να έχω το booster στο εξοχικό;

  14. #29
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Μηνύματα
    1.764
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8900/1024
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    5(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μια ερώτηση; Το booster, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε άλλο χώρο, από εκεί που είναι το router της cosmote; Δηλαδή έχω στο σπίτι στην Αθήνα μια σύνδεση της cosmote, θα μπορούσα να έχω το booster στο εξοχικό;
    Υπαρχει υποτιθεται γεωγραφικός περιορισμός, φίλος το πήρε από νησί στην Αθηνά και δούλευε...

  15. #30
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μια ερώτηση; Το booster, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε άλλο χώρο, από εκεί που είναι το router της cosmote; Δηλαδή έχω στο σπίτι στην Αθήνα μια σύνδεση της cosmote, θα μπορούσα να έχω το booster στο εξοχικό;
    Αρκετοί το κάνουν - δοκιμάζουν..
    Αλλά... Το θέμα είναι κ το μέχρι πότε..
    -> Homezone..
    Κοινώς δεν επιτρέπεται.. Μόνο πάνω στη σταθερή..
    Τι ερωτήσεις πέφτουν πάντως ώρες ώρες..
    Τα συμβόλαια σας δεν τα διαβάζετε;
    Τώρα αν το έχεις στον ίδιο χώρο που είναι δηλωμένος να παίζει, χώρια από τη σταθερή, δε νομίζω να τρέχει κ τπτ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 44 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας