Σελ. 3 από 44 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 650
  1. #31
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14,3(dB) / 7,9(dB)
    Όσον αφορά το σχόλιο για το αν διαβάζουμε τα συμβόλαια μας, μιας και δεν έχω βάλει το booster, πως θα διαβάσω το συμβόλαιο;;;
    Ρώτησα τα παραπάνω ψάχνοντας μια φτηνή λύση για να έχω ίντερνετ στο εξοχικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετοί το κάνουν - δοκιμάζουν..
    Αλλά... Το θέμα είναι κ το μέχρι πότε..
    -> Homezone..
    Κοινώς δεν επιτρέπεται.. Μόνο πάνω στη σταθερή..
    Τι ερωτήσεις πέφτουν πάντως ώρες ώρες..
    Τα συμβόλαια σας δεν τα διαβάζετε;
    Τώρα αν το έχεις στον ίδιο χώρο που είναι δηλωμένος να παίζει, χώρια από τη σταθερή, δε νομίζω να τρέχει κ τπτ..

  2. #32
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το σχόλιο για το αν διαβάζουμε τα συμβόλαια μας, μιας και δεν έχω βάλει το booster, πως θα διαβάσω το συμβόλαιο;;;
    Ρώτησα τα παραπάνω ψάχνοντας μια φτηνή λύση για να έχω ίντερνετ στο εξοχικό.
    Καλά θα ήταν αν με +7~10ε είχαμε φορητή γραμμή.. Αλλά.. Δυστυχώς..
    Επίσης με μια επίσκεψη στη σελίδα τους, λύνονται οι όποιες απορίες..
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html

    Μπορώ να μεταφέρω το Hybrid Access router σε σημείο εκτός του σπιτιού μου;
    Όχι. H SIM κάρτα του COSMOTE Home Speed Booster που είναι τοποθετημένη στο Hybrid Access router λειτουργεί μόνο στη περιοχή (home zone) που είχες ορίσει κατά την αίτηση της υπηρεσίας.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #33
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Έχω VDSL/50 και έχω ζήτημα με αποσυνδέσεις.

    Κοίταζα το Cosmote Internet Backup σαν μια λύση, αλλά απ' ότι είδα στις οδηγίες (το ρώτησα για επιβεβαίωση σε άλλο θέμα) κάνει 2 λεπτά να συνδεθεί το 4G όταν πέσει το DSL, που σημαίνει ότι κόβεται στη μέση κάποιο τηλεφώνημα κ.λ.π. κ.λ.π.

    Τώρα είδα αυτό το θέμα με το Cosmote Speed Booster.
    Δε μ' ενδιαφέρει τόσο η κάποια αύξηση της ταχύτητας αλλά το τι γίνεται αν κοπεί το DSL.
    Στο Cosmote Internet Backup είναι στικάκι που μπαίνει στο Speedport plus. Εδώ απ' ότι διαβάζω το επιστρέφεις και παίρνει άλλο Hybrid Router που παίρνει την SIM στο εσωτερικό του.

    Αυτό σημαίνει ότι αν πέσει το DSL (τραβήξεις π.χ. το καλώδιο όσοι δεν έχουν πρόβλημα αποσυνδέσεων) συνεχίζει απρόσκοπτα το όποιο τηλεφώνημα κάνεις; Διατηρείται η IP οπότε δεν κόβονται οι συνεδρίες σε σάιτς που χεις ανοικτά, ή το skype ή τα downloads;

    (Αν είναι όπως τα λέω ίσως να ναι λύση στην περίπτωσή μου με +6,80/μήνα επιβάρυνση.)

  4. #34
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    696
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Έχω VDSL/50 και έχω ζήτημα με αποσυνδέσεις.

    Κοίταζα το Cosmote Internet Backup σαν μια λύση, αλλά απ' ότι είδα στις οδηγίες (το ρώτησα για επιβεβαίωση σε άλλο θέμα) κάνει 2 λεπτά να συνδεθεί το 4G όταν πέσει το DSL, που σημαίνει ότι κόβεται στη μέση κάποιο τηλεφώνημα κ.λ.π. κ.λ.π.

    Τώρα είδα αυτό το θέμα με το Cosmote Speed Booster.
    Δε μ' ενδιαφέρει τόσο η κάποια αύξηση της ταχύτητας αλλά το τι γίνεται αν κοπεί το DSL.
    Στο Cosmote Internet Backup είναι στικάκι που μπαίνει στο Speedport plus. Εδώ απ' ότι διαβάζω το επιστρέφεις και παίρνει άλλο Hybrid Router που παίρνει την SIM στο εσωτερικό του.

    Αυτό σημαίνει ότι αν πέσει το DSL (τραβήξεις π.χ. το καλώδιο όσοι δεν έχουν πρόβλημα αποσυνδέσεων) συνεχίζει απρόσκοπτα το όποιο τηλεφώνημα κάνεις; Διατηρείται η IP οπότε δεν κόβονται οι συνεδρίες σε σάιτς που χεις ανοικτά, ή το skype ή τα downloads;

    (Αν είναι όπως τα λέω ίσως να ναι λύση στην περίπτωσή μου με +6,80/μήνα επιβάρυνση.)
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να καλεσεις την εξυπηρετηση για να σου πουν λεπτομερειες απο το τεχνικο τμημα. Από εδω μπορει να μην ειναι κατι σωστο που θα ακουσεις.
    Ελεύθερος.

  5. #35
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ρωτάω για όσους έχουν ήδη το υβριδικό ρούτερ και το Cosmote Speed Booster.

    Τι γίνεται αν απλά βγάλεις το καλώδιο του DSL? Δηλ. Κρατάει ένα τηλεφώνημα πού βρίσκεται σε εξέλιξη χωρίς να πέσει;
    Kαι αντίστοιχα την ίδια IP/συνεδρία στο ίντερνετ;

    Ευχαριστώ.

  6. #36
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το internet backup δε νομίζω να σου κάνει.. Έχει και πολύ μικρό όγκο χρήσης αν θυμάμαι καλά..
    Η τηλεφωνία βγαίνει μόνο από τη σταθερή.. Αν πέσει, πέφτει και το τηλέφωνο.. Μπορείς να τη βάλεις να βγαίνει μόνο από τη κινητή.. Αλλά σύμφωνα με ότι λένε τα παιδιά υπάρχουν προβληματάκια με αυτή τη λύση / πατέντα..
    Αν τώρα μιλάς για skype κλπ ομιλίες, και να πέσει η σταθερή συνεχίζεις κανονικά μέσω της κινητής νομίζω.. Δεν πρέπει να πέφτει κάτι..
    Η μπορείς να αφήσεις το booster μόνο του με τη κινητή, και τη σταθερή με κάποιο άλλο ρουτερ.. Κοινώς θα έχεις 2 γραμμές.. Πατέντα και εδώ.. Το έχουν κάνει και άλλοι εδώ αυτό.. Αν και δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα.. Είναι ανάλογα το τι θέλεις..
    Έχεις καλό σήμα 4g; Παρήγγειλε το τηλεφωνικά για να έχεις χρόνο να το δοκιμάσεις και να δεις αν σου κάνει.. Αλλιώς το επιστρέφεις.. 14 ημέρες νομίζω έχεις..
    Το κύριο ερώτημα εδώ όμως είναι.. Γιατί πέφτει η σταθερή;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #37
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το internet backup δε νομίζω να σου κάνει.. Έχει και πολύ μικρό όγκο χρήσης αν θυμάμαι καλά..
    Η τηλεφωνία βγαίνει μόνο από τη σταθερή.. Αν πέσει, πέφτει και το τηλέφωνο.. Μπορείς να τη βάλεις να βγαίνει μόνο από τη κινητή.. Αλλά σύμφωνα με ότι λένε τα παιδιά υπάρχουν προβληματάκια με αυτή τη λύση / πατέντα..
    Αν τώρα μιλάς για skype κλπ ομιλίες, και να πέσει η σταθερή συνεχίζεις κανονικά μέσω της κινητής νομίζω.. Δεν πρέπει να πέφτει κάτι..
    Η μπορείς να αφήσεις το booster μόνο του με τη κινητή, και τη σταθερή με κάποιο άλλο ρουτερ.. Κοινώς θα έχεις 2 γραμμές.. Πατέντα και εδώ.. Το έχουν κάνει και άλλοι εδώ αυτό.. Αν και δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα.. Είναι ανάλογα το τι θέλεις..
    Έχεις καλό σήμα 4g; Παρήγγειλε το τηλεφωνικά για να έχεις χρόνο να το δοκιμάσεις και να δεις αν σου κάνει.. Αλλιώς το επιστρέφεις.. 14 ημέρες νομίζω έχεις..
    Το κύριο ερώτημα εδώ όμως είναι.. Γιατί πέφτει η σταθερή;
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Καλό σήμα 4G φαίνεται να έχω.

    Ωστε διακόπτεται σίγουρα ένα ενεργό τηλεφώνημα αν πέσει το DSL και ας είναι ενεργό το 4G;;

    Το Internet όμως πρέπει να συνεχίζει κσι με την ίδια IP; Και τι γίνεται αν επανέλθει το dsl; Ξανά αποκτά ακριβώς την ίδια IP( εφόσον δεν την έχασε το router) και συνεχίζεις κανονικά;

    Το έχεις το speed booster;
    Ή κάποιο από τα άλλα παιδιά που το έχει Μπορεί την ώρα ενός τηλεφωνήματος να βγάλει για μία στιγμή το καλώδιο του dsl να δούμε αν πέφτει το τηλεφώνημα και αν άλλαξε IP πριν και μετά;;

    Αυτό θα μου λύσει όλες τις απορίες Για να προχωρήσω. (Δυστυχώς έχω τώρα πρόβλημα με αποσύνδεσεις και το τεχνικό τμήμα δεν φαίνεται να μου δίνει λύση).
    Δεν μπορεί εν έτει 2020 (και με τον κορωνοϊό) να υπάρχουν τέτοια προβλήματα πρέπει να βγάλω μία άκρη...

  8. #38
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Καλό σήμα 4G φαίνεται να έχω.

    Ωστε διακόπτεται σίγουρα ένα ενεργό τηλεφώνημα αν πέσει το DSL και ας είναι ενεργό το 4G;;

    Το Internet όμως πρέπει να συνεχίζει κσι με την ίδια IP; Και τι γίνεται αν επανέλθει το dsl; Ξανά αποκτά ακριβώς την ίδια IP( εφόσον δεν την έχασε το router) και συνεχίζεις κανονικά;

    Το έχεις το speed booster;
    Ή κάποιο από τα άλλα παιδιά που το έχει Μπορεί την ώρα ενός τηλεφωνήματος να βγάλει για μία στιγμή το καλώδιο του dsl να δούμε αν πέφτει το τηλεφώνημα και αν άλλαξε IP πριν και μετά;;

    Αυτό θα μου λύσει όλες τις απορίες Για να προχωρήσω. (Δυστυχώς έχω τώρα πρόβλημα με αποσύνδεσεις και το τεχνικό τμήμα δεν φαίνεται να μου δίνει λύση).
    Δεν μπορεί εν έτει 2020 (και με τον κορωνοϊό) να υπάρχουν τέτοια προβλήματα πρέπει να βγάλω μία άκρη...
    Ναι διακόπτεται γιατί περνάει από τη σταθερή..
    Όπως είπαμε μπορείς να βάλεις να περνάει από τη κινητή, έτσι δεν θα κοπεί αλλά.. Τα παιδιά όμως έχουν αναφέρει προβληματάκια με χαμένες κλήσεις, κολλήματα, κλπ νομίζω.. Οπότε είναι κάπως πατέντα η τηλεφωνία μέσω κινητής..
    Αν κοίταζες σε αυτό το νήμα.. Έχει πολλές σελίδες.. Το ξέρω.. Έχει όμως πολλές πληροφορίες..
    Το internet συνεχίζει γιατί πλέον υπάρχουν 3 ip.. Μία της σταθερής & μία της κινητής, οι οποίες ενώνονται στον bonding server και ο οποίος βγάζει δική του τρίτη ip και με την οποία βγαίνεις στο internet..
    Άρα και να πέσει η ip της σταθερής η της κινητής (μία από τις 2) δεν νομίζω να υπάρχει θέμα..
    Το είχα πριν 2-3 χρόνια το booster.. Οπότε έχω κάνει ψιλό το research μου..
    Και συνεχίζω να ενημερώνομαι γύρω από αυτό, όσο μπορώ..
    Θα ξαναπώ.. Εφόσον περνάει μέσω της σταθερής το voip, ΝΑΙ θα πέσει το τηλεφώνημα..
    Υπάρχει συγκεκριμένη επιλογή μέσω ποιας σύνδεσης θα περνάει..
    Τι εννοείς με την αλλαγή ip; Αν πέσει θα πάρει άλλη ip όταν ανέβει ξανά.. Αλλά σου εξήγησα κάτι πάνω για τις ip..
    Όλες οι ip που αναφέρω είναι μόνο dynamic.. Απλά για διευκρίνηση..
    Αν θες να δούμε το πρόβλημα της σταθερής, βάλε μια τα στατιστικά της γραμμής.. Μπας και φανεί τπτ..
    Γενικά πολλοί θέλουμε να βγάλουμε μια άκρη σε διάφορα.. Αλλά.. Κάνουμε ότι είναι δυνατό..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #39
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι διακόπτεται γιατί περνάει από τη σταθερή..
    ...
    Το internet συνεχίζει γιατί πλέον υπάρχουν 3 ip.. Μία της σταθερής & μία της κινητής, οι οποίες ενώνονται στον bonding server και ο οποίος βγάζει δική του τρίτη ip και με την οποία βγαίνεις στο internet..
    Άρα και να πέσει η ip της σταθερής η της κινητής (μία από τις 2) δεν νομίζω να υπάρχει θέμα..
    ..
    Αν θες να δούμε το πρόβλημα της σταθερής, βάλε μια τα στατιστικά της γραμμής.. Μπας και φανεί τπτ..
    Γενικά πολλοί θέλουμε να βγάλουμε μια άκρη σε διάφορα.. Αλλά.. Κάνουμε ότι είναι δυνατό..
    Σ' ευχαριστώ GregoirX23 για τις πληροφορίες!
    Το κατάλαβα με τις IP. Θα φαίνομαι στο Ιντερνετ με την 3η IP.

    Αν και αισθάνομαι ότι κάνω hijacking το θέμα με το πρόβλημα μου. Να ένα σύντομο ιστορικό και μερικά screenshots που παίζουν από στιγμή σε στιγμή.
    - Έκανα λοιπόν μια VDSL/50 και για 7-8 μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα. Είχα διατηρήσει το Speedport (όχι Plus) από την προηγούμενη 30ρα που χα. (Δεν μου δίναν το Plus τότε και αν θυμάμαι δεν υπήρχε και VoIP πριν περίπου 2 χρόνια). Μετά αυτούς τους 7-8 μήνες άρχισαν κάποιες/λίγες σποραδικές αποσυνδέσεις που ενόχλησαν αλλά δεν έδωσα τόση σημασία. Μετά όμως πύκνωσαν και το Ιντερνετ έπεφτε πολλές φορές τη μέρα.
    - Η Τεχνική βοήθεια του ΟΤΕ έστελνε SMS ότι θα ρθει αλλά δεν φάνηκε και μετά έμαθα ότι (αν και Cosmote) στην περιοχή της Αθήνας που είμαι οι γραμμές ανήκουν στην ...Vodafone.
    - Τέλος πάντων λύση δε βρέθηκε (μπορεί να αλλάξαν από τα κεντρικά "profile" όπως είπε κάποιος τεχνικός που με πήρε τηλέφωνο) αλλά κάπως οι αποσυνδέσεις ελαττώθηκαν και μια φορά για 21 (!!) ολόκληρες μέρες δεν είχα καμία αποσύνδεση.
    - Τώρα γύρω στην Πρωτοχρονιά άρχισαν ξανά πολλές αποσυνδέσεις (πολλές δεκάδες την ημέρα, που μπορώ να ελέγξω γιατί έφτιαξα ένα προγραμματάκι που καταγράφει πότε αλλάζει η IP=αποσύνδεση/επανασύνδεση)
    - Πάλι τηλ. στην Τεχνική βοήθεια του ΟΤΕ που πάλι έστειλε SMS ότι ερχόμαστε την τάδε μέρα και δεν φάνηκε παρά ...ένα μήνα μετά κάποιος απ' την cosmote ο οποίος άλλαξε κάτι καλώδια στο υπόγειο της πολυκατοικίας (παρότι είπε ότι του φάνηκαν εντάξει) και συνέστησε την αλλάγη στο Speedport PLUS που μάλιστα είπε ότι θα το έφερνε "μεθαύριο" ο ίδιος. (Και φυσικά μην τον είδατε μην τον απαντήσατε, πήγαμε και το πήραμε εν μέσω κωρονοϊού μόνοι μας)
    - Τα πράγματα φάνηκαν να βελτιώθηκαν (όχι αποσυνδέσεις) και είπα αυτό θα ταν!
    - Το Plus όμως έχει τη δυνατότητα SRA που ανεβοκατεβάζει τη σύνδεση ανάλογα με το S/N και ίσως να έπεφτε η ταχύτητα και να μην το καταλάβαινα (αν και νομίζω θα το πρόσεχα)
    - Μέτα πάλι 1 μήνα χωρίς αποσυνδέσεις, φτάσαμε στον Ιούνιο-Ιούλιο που ξανάρχισαν.
    - Και πλήρεις αποσυνδέσεις με μόνο το λαμπάκι Power αναμμένο και το DSL να αναβοσβήνει, αλλά και πτώσεις από το 52222 Download σε γύρω στις 40,30 ή 20 χιλιάδες και πολύ συχνά (πολλές φορές την ημέρα τον Ιούλιο) στα ...1535 και τώρα είδα και 800 και 600!!!
    - Το Upload πάντως σταθερό στα 5000+.
    - Τα errors κάποιες φορές 0 ή λίγα και μετά αρχίζουν να ανεβαίνουν τρελά.
    - Παρατήρησα ότι όταν πέσει 1535 σχεδόν ποτέ δεν ξανανεβαίνει και έβαλα μια ασύρματη πρίζα και ουσιαστικά κλείνω και ξανανοίγω το ρούτερ που όταν συνδεθεί, μετά 5-10 λεπτά, συνδέετε στα 52000 μέχρι την επόμενη βουτιά ή επανασύνδεση.
    - Αυτή είναι η θλιβερή ιστορία μου στο κέντρο της Αθήνας 200 μέτρα από DSLAM και εν έτει 2020


    Να και μερικά screenshots (Τα errors μηδενίζονται, όταν κλείνω και ξανανοίγω το ρούτερ, αλλά κυμαίνονται από λίγα ανά ώρα μέχρι πολλές χιλιάδες)

    Spoiler:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router1.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  43,5 KB 
ID: 218043
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router2.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  43,7 KB 
ID: 218044
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router3.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  89,4 KB 
ID: 218045
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router4.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  80,2 KB 
ID: 218046
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Billionaire : 20-08-20 στις 07:42.

  10. #40
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' ευχαριστώ GregoirX23 για τις πληροφορίες!
    Το κατάλαβα με τις IP. Θα φαίνομαι στο Ιντερνετ με την 3η IP.

    Αν και αισθάνομαι ότι κάνω hijacking το θέμα με το πρόβλημα μου. Να ένα σύντομο ιστορικό και μερικά screenshots που παίζουν από στιγμή σε στιγμή.
    -
    Spoiler:
    Έκανα λοιπόν μια VDSL/50 και για 7-8 μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα. Είχα διατηρήσει το Speedport (όχι Plus) από την προηγούμενη 30ρα που χα. (Δεν μου δίναν το Plus τότε και αν θυμάμαι δεν υπήρχε και VoIP πριν περίπου 2 χρόνια). Μετά αυτούς τους 7-8 μήνες άρχισαν κάποιες/λίγες σποραδικές αποσυνδέσεις που ενόχλησαν αλλά δεν έδωσα τόση σημασία. Μετά όμως πύκνωσαν και το Ιντερνετ έπεφτε πολλές φορές τη μέρα.
    - Η Τεχνική βοήθεια του ΟΤΕ έστελνε SMS ότι θα ρθει αλλά δεν φάνηκε και μετά έμαθα ότι (αν και Cosmote) στην περιοχή της Αθήνας που είμαι οι γραμμές ανήκουν στην ...Vodafone.
    - Τέλος πάντων λύση δε βρέθηκε (μπορεί να αλλάξαν από τα κεντρικά "profile" όπως είπε κάποιος τεχνικός που με πήρε τηλέφωνο) αλλά κάπως οι αποσυνδέσεις ελαττώθηκαν και μια φορά για 21 (!!) ολόκληρες μέρες δεν είχα καμία αποσύνδεση.
    - Τώρα γύρω στην Πρωτοχρονιά άρχισαν ξανά πολλές αποσυνδέσεις (πολλές δεκάδες την ημέρα, που μπορώ να ελέγξω γιατί έφτιαξα ένα προγραμματάκι που καταγράφει πότε αλλάζει η IP=αποσύνδεση/επανασύνδεση)
    - Πάλι τηλ. στην Τεχνική βοήθεια του ΟΤΕ που πάλι έστειλε SMS ότι ερχόμαστε την τάδε μέρα και δεν φάνηκε παρά ...ένα μήνα μετά κάποιος απ' την cosmote ο οποίος άλλαξε κάτι καλώδια στο υπόγειο της πολυκατοικίας (παρότι είπε ότι του φάνηκαν εντάξει) και συνέστησε την αλλάγη στο Speedport PLUS που μάλιστα είπε ότι θα το έφερνε "μεθαύριο" ο ίδιος. (Και φυσικά μην τον είδατε μην τον απαντήσατε, πήγαμε και το πήραμε εν μέσω κωρονοϊού μόνοι μας)
    - Τα πράγματα φάνηκαν να βελτιώθηκαν (όχι αποσυνδέσεις) και είπα αυτό θα ταν!
    - Το Plus όμως έχει τη δυνατότητα SRA που ανεβοκατεβάζει τη σύνδεση ανάλογα με το S/N και ίσως να έπεφτε η ταχύτητα και να μην το καταλάβαινα (αν και νομίζω θα το πρόσεχα)
    - Μέτα πάλι 1 μήνα χωρίς αποσυνδέσεις, φτάσαμε στον Ιούνιο-Ιούλιο που ξανάρχισαν.
    - Και πλήρεις αποσυνδέσεις με μόνο το λαμπάκι Power αναμμένο και το DSL να αναβοσβήνει, αλλά και πτώσεις από το 52222 Download σε γύρω στις 40,30 ή 20 χιλιάδες και πολύ συχνά (πολλές φορές την ημέρα τον Ιούλιο) στα ...1535 και τώρα είδα και 800 και 600!!!
    - Το Upload πάντως σταθερό στα 5000+.
    - Τα errors κάποιες φορές 0 ή λίγα και μετά αρχίζουν να ανεβαίνουν τρελά.
    - Παρατήρησα ότι όταν πέσει 1535 σχεδόν ποτέ δεν ξανανεβαίνει και έβαλα μια ασύρματη πρίζα και ουσιαστικά κλείνω και ξανανοίγω το ρούτερ που όταν συνδεθεί, μετά 5-10 λεπτά, συνδέετε στα 52000 μέχρι την επόμενη βουτιά ή επανασύνδεση.
    - Αυτή είναι η θλιβερή ιστορία μου στο κέντρο της Αθήνας 200 μέτρα από DSLAM και εν έτει 2020



    Να και μερικά screenshots (Τα errors μηδενίζονται, όταν κλείνω και ξανανοίγω το ρούτερ, αλλά κυμαίνονται από λίγα ανά ώρα μέχρι πολλές χιλιάδες)

    Spoiler:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router1.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  43,5 KB 
ID: 218043
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router2.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  43,7 KB 
ID: 218044
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router3.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  89,4 KB 
ID: 218045
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router4.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  80,2 KB 
ID: 218046

    Το sra στις ρυθμίσεις είναι ενεργό; Απλά ρωτάω..
    Σε επόμενο στάδιο θα έλεγα να κοιτάξεις την εσωτερική σου καλωδίωση..
    Έχεις πάρα πολλά crc.. Και επίσης το attenuation σου κάνει κόλπα.. Κάτι κουνιέται η δεν κάνει επαφή.. Η κάτι δημιουργεί παράσιτα.. Έχεις κάνει επιστροφή σήματος σε άλλες τηλ.πρίζες; Φιλτράκια έχουν όλα τα τηλέφωνα - συναγερμός αν υπάρχει;
    Έχεις δοκιμάσει το ρουτερ μόνο του στη κεντρική πρίζα χωρίς τηλέφωνα ;
    200 μέτρα δεν νομίζω να είσαι.. Πες κάτι παραπάνω, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έπρεπε να έχεις τέτοια θέματα..
    Όπως είπα στην εσωτερική καλωδίωση πάει το μυαλό μου..
    Μια εύκολη σχετικά, λύση θα ήταν να φέρεις έναν ηλεκτρολόγο αν δεν ξέρεις, να πάτε στο κατανεμητή κάτω να καρφώσετε το ρουτερ απευθείας στη γραμμή σου, να καθίσετε κανα τεταρτάκι να δείτε συμπεριφορά.. Από εκεί θα φανεί αν είναι καθαρή η γραμμή η όχι και αν το πρόβλημα είναι στο σπίτι.. Η μπορείς να το ζητήσεις και από το πάροχο αυτό ώστε να ξέρεις αν πρέπει να κάνεις κάτι με την εσωτερική σου καλωδίωση και να μην παιδεύεσαι.. Χρέωση μπορεί να παίξει και στις 2 περιπτώσεις.. Βασικά θα ζητήσεις από το πάροχο να έρθει με το analyzer να δει κάτω.. Αν πάντως και κάτω κάνει τα ίδια τότε πάμε στο τέλος αυτού του μηνύματος.. Αν όχι τότε στην εσωτερική σου καλωδίωση..
    Η κατάσταση τώρα με τις νέες καμπίνες είναι λίγο μπλεγμένη όταν μάλιστα μεσολαβούν πολλοί πάροχοι..
    Αν όπως λες οι οπτικές εκεί είναι της βόντα, το κομμάτι χαλκού καμπίνα->σπίτι είναι του οτε..
    Μπορεί να υπάρχει και θέμα σε αυτό το κομμάτι χαλκού.. Η ακόμα και στη πόρτα του dslam.. Αλλά αν δεν εξακριβώσεις τα παραπάνω, δλδ το δικό σου κομμάτι πρώτα, δεν κάνεις τπτ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 20-08-20 στις 14:29.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #41
    Εγγραφή
    26-08-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στην περίπτωση μου η γραμμή ADSL μου δίνει 9-10mbps download και 1mbps upload (με πολλές αποσυνδέσεις).

    Μου πρότειναν το speedbooster αλλά επειδή στο σπίτι μου το 4G δεν είναι και το πιο ισχυρό (πιάνει μέχρι 15 download και 10 upload) δεν γίνεται να συνδυαστούν οι ταχύτητες το οποίο δεν μου ανέφεραν μέχρι να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω γιατί δεν βλέπω βελτίωση. Η γραμμή ενεργοποιήθηκε πριν κάτι μέρες και δεν ξέρω τι να κάνω για κάτι πιο σταθερό και γρήγορο. Η περιοχή μου είναι απέναντι από Πεδίον του Άρεως (Τ.Κ. 11473)

    Μήπως υπάρχει κάποια ιδέα;

  12. #42
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.005
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από halcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση μου η γραμμή ADSL μου δίνει 9-10mbps download και 1mbps upload (με πολλές αποσυνδέσεις).

    Μου πρότειναν το speedbooster αλλά επειδή στο σπίτι μου το 4G δεν είναι και το πιο ισχυρό (πιάνει μέχρι 15 download και 10 upload) δεν γίνεται να συνδυαστούν οι ταχύτητες το οποίο δεν μου ανέφεραν μέχρι να πάρω τηλέφωνο και να ρωτήσω γιατί δεν βλέπω βελτίωση. Η γραμμή ενεργοποιήθηκε πριν κάτι μέρες και δεν ξέρω τι να κάνω για κάτι πιο σταθερό και γρήγορο. Η περιοχή μου είναι απέναντι από Πεδίον του Άρεως (Τ.Κ. 11473)

    Μήπως υπάρχει κάποια ιδέα;
    ναι βγαλε το ρουτερ απο το dsl και ασε το μονο του και παρε το ρουτερ και βαλε το κοντα σε παραθυρο αρκει να δεις καλυτερο σημα στο signal και μετα κανε ενα speedtest πολυ πιθανον να εχεις καλυτερες ταχυτητες . Εγω στο σημειο που το εχω πιανω 1 γραμμη στο signal σταθερη και καποιες φορες μπορει να αναψει και η 2η αλλα οχι παντα , πχ τωρα με τις βροχες δεν αναψε η 2η γραμμη. Παντως εχω δει με 2 παυλες 35-40 mbs . Καποια στιγμη θα παρω και θα το βαλω στο παραθυρο και οπου μου βγαλει 3 παυλες signal και θα δοκιμασω την ταχυτητα σιγουρα θα ειναι μεγαλυτερη πιστευω.
    Καλυτερα να μετακινησεις το ρουτερ σε ενα αλλο σημειο που εχει περισσοτερες παυλες στο σημα , επισης μπορεις να ορισεις να μπει στο 3g μηπως αλλαζει κατι στην ταχυτητα.Εμενα η γραμμη μου ητανε στα 8 και μου κλειδωσανε στα 7 τωρα με το booster και τις αποσυνδεσεις που ειχα πριν με το speedport plus.

  13. #43
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Κάτοχος speed booster και εγώ. Προς το παρόν ευχαριστημένος θα έλεγα αν και με 3 παύλες σήμα, το booster δίνει μάξιμουμ 25-26 mbps (τα 6 είναι ήδη από το adsl). Σκέφτομαι να βάλω κεραία στην ταράτσα του σπιτιού που ενισχύει το σήμα. Το έχει δοκιμάσει κανένας;

  14. #44
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.972
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κεραία μπορείς να βάλεις, τα παιδιά έχουν βρει συμβατές κεραίες αλλά από τη στιγμή που έχεις ηδη σημα δεν θα δεις διαφορά. Γενικά δεν παίζει τόσο ρόλο το σημα, όσο το σε τι κεραία είσαι συνδεδεμένος και πόση κίνηση έχει.

    Μπορείς να δοκιμάσεις το ρουτερ στην ταράτσα; Δεν θυμάμαι αν χρειάζεται και σύνδεση DSL, νομίζω ότι παλιότερα είχε όριο 2mbps χωρίς dsl συνδεδεμένη.

  15. #45
    Εγγραφή
    20-10-2020
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Δυστυχώς δε μπορω να το πάω στην ταράτσα.. ευχαριστώ για την συμβουλή. Τι άλλο θα ήταν χρήσιμο να δοκιμάσω;

Σελ. 3 από 44 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας