Σελ. 38 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 182833363738394043 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 556-570 από 663
  1. #556
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το να πιανεις μονο μια γραμμη 4g δεν σημαινει οτι δεν δινει boost , εγω τα πρωτα 2 χρονια που ειχα μια γραμμη 4g στο booster κατευθειαν ανεβηκε η ταχυτητα κοντα στα 50. Μετα με το booster 2 ρουτερ βλεπω οτι μου πιανει στο speedtest πχ 70 και μετα γυριζει στην ιδια ταχυτητα 45 , αφου ειναι κλειδωμενο στο 50. Τωρα εχω σημα τερμα διοτι εχει μπει κεραια αλλα δεν αλλαζει κατι στις ταχυτητες παρολο που το booster 2 υποστηριζει 4g +, ενω το αλλο ητανε απλο 4g.
    Όπως επίσης και το να πιάνεις 3 γραμμές σήμα δεν σημαίνει ότι θα πάρεις ταχύτητα, γιατί μπορεί η κεραία να μην μπορεί να σου δώσει.
    Εμένα έχει 2 γραμμές και αν βγει μπαλκόνι πάει 3. Ταχύτητα της προκοπής δεν δίνει ούτε με τις 3. Επίσης το 4G+ που είναι το booster2 δεν φτάνει το κινητό σε ταχύτητα. Ναι είναι καλύτερο από το παλιό, αλλά πιο αργό από κινητό της προκοπής.
    Σε γενικές γραμμές, όπως πολύ καλά γνωρίζεις κι εσύ, η ταχύτητα της κινητής είναι τζόκερ.
    Γι' αυτό του τα έγραψα έτσι για να κρατάει μικρό καλάθι...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #557
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως τα 200TB δεν υπάρχουν πουθενά σε πρόγραμμα και φυσικά ουτε με τα διπλάσια που πληρωνεις
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    που τα εχεις τα 200TB εγω βλέπω 200GB οπου ψαχνω άκρη δεν βρίσκω

    Πιθανότατα συγχέεις το giagamax Unlimited (<- πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας = 100TB όριο),
    με το double play sim unlimited 5G (πρόγραμμα για σύνδεση 5G στο σπίτι = 400GB όριο).

    Αυτό που έχουμε κάνει πολλοί εδώ μέσα (και σε αυτό αναφερόμαστε με το "gigamax unlimited"),
    είναι:

    1. Κάνουμε το κινητό gigamax unlimited (το unlimited data έχει όριο 100TB),
    2. παίρνουμε +1 extra sim για το παραπάνω (~3€/μήνα, μόνο data, μοιράζεται το "απεριόριστο" pool των 100TB),
    3. τοποθετούμε την extra sim σε 4/5G modem/router της επιλογής μας = έχουμε 100TB όριο,
    με ότι ταχύτητες μπορεί να δώσει η κεραία ή/και το cpe μας.

    Και είματε σαφώς OT σε ότι έχει να κάνει με το booster,
    οπότε αν σε ενδιαφέρει τέτοια λύση δες το σχετικό νήμα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    port forwarding γίνεται στην λύση του 5G router γιατι την ταχύτητα γι αυτό την θέλω λόγω server καμερών συναγερμού και πολλά άλλα και σε τι ταχύτητα upload γιατί διάβασα κάτι για κόφτες λογω του Port forwarding

    Τυπικά οι συνδέσεις πάνω απο 4/5G είναι cg-nated, οπότε port-forward = γιόκ.
    Στις έχτρα sims του gigamax μπορείς να αιτηθείς την ενεργοποίηση
    του apn "vpn-internet" που θα έχεις:

    1. public ipv4
    2. no ipv6
    3. όριο ταχύτητας 150/50Mbps

    Δες το σχετικό νήμα, αυτά έχουν συζητηθεί πολλάκις,
    είμαστε OT εδώ.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #558
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως επίσης και το να πιάνεις 3 γραμμές σήμα δεν σημαίνει ότι θα πάρεις ταχύτητα, γιατί μπορεί η κεραία να μην μπορεί να σου δώσει.
    Εμένα έχει 2 γραμμές και αν βγει μπαλκόνι πάει 3. Ταχύτητα της προκοπής δεν δίνει ούτε με τις 3. Επίσης το 4G+ που είναι το booster2 δεν φτάνει το κινητό σε ταχύτητα. Ναι είναι καλύτερο από το παλιό, αλλά πιο αργό από κινητό της προκοπής.
    Σε γενικές γραμμές, όπως πολύ καλά γνωρίζεις κι εσύ, η ταχύτητα της κινητής είναι τζόκερ.
    Γι' αυτό του τα έγραψα έτσι για να κρατάει μικρό καλάθι...
    η ταχυτητα κινητης δεν ειναι ποτε σταθερη και διαφερει συνεχως σε ενα speedtest , βεβαια τις ταχυτητες κινητης δεν μπορεις να τις πιασεις με το adsl , μην σου πω ουτε με το vdsl .

  4. #559
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Σας παρακαλώ πολύ για κάποιον που εχει το booster μια πολύ σημαντική ερώτηση για μένα.
    Οταν λειτουργεί το bonding έχουμε δηλαδή την άθροιση της ταχύτητας Dsl 4G,το ρούτερ παίρνει PUBLIC IP? Με ενδιαφέρει αφάνταστα λογω server καμερών κτλ τα οποία αλλιώς δεν θα μπορώ να εχω πρόσβαση εκτός.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  5. #560
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας παρακαλώ πολύ για κάποιον που εχει το booster μια πολύ σημαντική ερώτηση για μένα.
    Οταν λειτουργεί το bonding έχουμε δηλαδή την άθροιση της ταχύτητας Dsl 4G,το ρούτερ παίρνει PUBLIC IP? Με ενδιαφέρει αφάνταστα λογω server καμερών κτλ τα οποία αλλιώς δεν θα μπορώ να εχω πρόσβαση εκτός.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Public παίρνει από τον bonding server...
    Και έχω την εντύπωση ότι όσο λειτουργεί η σταθερή θα μπορείς να μπαίνεις... Αρκεί να μην βάλουν κάποια στιγμή τη σταθερή σε cgnat...
    Αν όμως τύχει να πέσει η σταθερή και μείνει η κινητή που έχει πάντα cgnat εκεί δεν ξέρω τι γίνεται, αν δηλαδή με την public του bonding server, αν θα μπορείς να μπαίνεις...
    Πρέπει να ανοίξεις και τις σχετικές πόρτες με το προφίλ του bonding...
    Κάπου έχουν γραφτεί όλα αυτά στα 2-3 νήματα του booster...
    Ψάξε τις σελίδες η περίμενε να σου πουν τα παιδιά που το έχουν...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #561
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Άσε άκρη δεν βγαίνει αν δεν βγουν κάποιοι εδώ μέσα που το εχουν να σου πουν ακριβώς τι παίζει, άλλοι λένε port forwarding δεν κάνει πολλοί οτι είναι σε cg-nat από πίσω κάποιοι το επιστρέψανε γι αυτόν τον λογο. Ο λόγος που θα το έπαιρνα είναι να εχω πάντα public ip και να εχω ενίσχυση της ταχύτητας ειδικα στο upload του server μου, και αν πχ λεμε έπαιρνε public και δεν προσθέτε ο bonding server και την ταχύτητα της κινητής τι να το κάνω 35/3,5 καλά είναι.
    Ας περιμένουμε καποιους που το εχουν το δουλευουν τους ενδιαφέρει η public ip και να δούμε.Δεν θέλω να δεσμευτω για 2 χρόνια τζάμπα το μόνο που έχασα έτσι που το δοκίμασα είναι το vpn στο Fritz, όλα τα άλλα δουλεύουν μια χαρα και οι 3 εταιρείες voip που είχα σετάρει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leotzian : 25-11-23 στις 21:41.

  7. #562
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε άκρη δεν βγαίνει αν δεν βγουν κάποιοι εδώ μέσα που το εχουν να σου πουν ακριβώς τι παίζει, άλλοι λένε port forwarding δεν κάνει πολλοί οτι είναι σε cg-nat από πίσω κάποιοι το επιστρέψανε γι αυτόν τον λογο. Ο λόγος που θα το έπαιρνα είναι να εχω πάντα public ip και να εχω ενίσχυση της ταχύτητας ειδικα στο upload του server μου, και αν πχ λεμε έπαιρνε public και δεν προσθέτε ο bonding server και την ταχύτητα της κινητής τι να το κάνω 35/3,5 καλά είναι.
    Ας περιμένουμε καποιους που το εχουν το δουλευουν τους ενδιαφέρει η public ip και να δούμε.Δεν θέλω να δεσμευτω για 2 χρόνια τζάμπα το μόνο που έχασα έτσι που το δοκίμασα είναι το vpn στο Fritz, όλα τα άλλα δουλεύουν μια χαρα και οι 3 εταιρείες voip που είχα σετάρει.
    Αλήθεια είναι αυτό που λες.... Είναι λίγο μπλεγμένη η κατάσταση...
    Μετά, αν το παραγγείλεις τηλεφωνικά νομίζω έχεις το δικαίωμα εντός 14 ημερών να το επιστρέψεις χωρίς ποινή αν δεν σου κάνει...
    Μέσα σε αυτό το διάστημα δεν θα έχεις το χρόνο να κάνεις τις δοκιμές σου;
    Για τη ip είπαμε, public θα είναι αυτή που δίνει ο bonding server και αυτή της σταθερής εφόσον δεν είναι πίσω από cgnat..
    Της κινητής είναι cgnated και δεν αλλάζει, αλλά νομίζω ότι υπερισχύει η public ip του bonding server..
    Από τα λίγα που θυμάμαι είναι αυτό που σου είπα...
    Έτσι νομίζω είχε αναφερθεί... Ότι όσο λειτουργεί η σταθερή, θα μπορείς να μπαίνεις κανονικά...
    Κλείνοντας το firewall της οτενετ και επιλέγοντας το προφίλ του bonding στο άνοιγμα θυρών...
    Θέμα μπορεί να υπάρξει αν για τον οποίο λόγο πέσει η σταθερή.. Για εκείνο το διάστημα ίσως δεν μπορείς να μπεις...
    Για το σήμα που λες, έχεις δοκιμάσει με κινητό κοσμοτε να δεις στο περίπου τι πιάνεις;
    Τέλος, μη μπερδεύεις το θέμα της ip με τη συνδυαστική ταχύτητα...
    Αλήθεια είναι ότι ο bonding server έχει τα θέματα του ώρες ώρες και κάνει τα δικά του...
    Αλλά από εκεί και πέρα υποτίθεται ότι για 200γιγα πρέπει να δίνει επιπλέον +60/5 και όταν τελειώσουν τα γιγα +15/5...
    Άποψη μου είναι ότι το booster δεν είναι ο πιο αξιόπιστος και σταθερός τρόπος που έχεις τώρα ας πούμε για αυτό που θες....
    Αλλά αν θες περιμένεις μπας και σου απαντήσει κανείς Η κανείς τη κίνηση και μέσα σε αυτές τις 14 ημέρες το δοκιμάζεις μόνος σου....
    Θέσε τους όμως τον όρο ότι έχεις κάμερες και ρώτα τους αν θα λειτουργεί μετά...
    To voip πιστεύω να παίζει με το booster αν βάλεις το Φριτζ μετά το booster...
    Το θέμα σου από ότι καταλαβαίνω είναι μόνο οι κάμερες...
    Τι άλλο; Αυτά από εμένα.. Βλέποντας και κάνοντας που λένε...
    Αλήθεια, με το vpn τι πήγε στραβά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #563
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Εκτός τις κάμερες έχω και 2 Synology Nas, οσον αφορα το vpn που ρωτάς το Speedport δεν εχει vpn και στο fritz δεν μπορεί να δουλέψει σαν δεύτερο που το εχω συνδέσει, όσον αφορά τις 14 ημέρες είμαι Κρήτη και σε χωριό παίζει απο την στιγμή που υπογράψω να κάνει πάνω από 10 ημέρες να το παραλάβω οπότε χρόνος δεν θά υπάρχει για υπαναχώρηση, δεν κάνω κάτι αν δεν βεβαιωθώ οτι κάποιοι απο εδώ το χρησιμοποιούν όπως θέλω εγώ και δουλεύει.
    Τώρα οσον αφορά το 4g σε δοκιμές που εχω κάνει απο το κινητό είναι 60-100 με 10 upload.
    Για την ιστορία διαβασε το παρακάτω
    https://www.adslgr.com/forum/threads...ort-Forwarding
    Αν προσεξες τι έγραψε ο @netblues και να σου δουλεψε μόνο απο την dsl δούλεψε που αν κατάλαβα καλά σημαίνει οτι η ταχύτητα θα ηταν μόνο της dsl οπότε δώρο άδωρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leotzian : 26-11-23 στις 07:19.

  9. #564
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Kαλημερα, μπορει να παρει εξωτερικες κεραιες ειτε μεσα στο σπιτι ειτε εξω απο αυτο και το σημα να γινει καμπανα.
    Η ip που δινει ειναι πισω απο CGNAT μου το επιβεβαιωσε και η Cosmote και φιλος μου τεχνικος, γιαυτο υπαρχει θεμα με πορτες κτλ.
    Αν καποιος το θελει οπωσδηποτε χτες μολις εστησα σε Raspi 4 ZeroTier και παρακαμπτει και το CGNAT και λυνονται ολα τα προβληματα μας, ουτε θες ddns υπηρεσια, ουτε να ανοιγεις πορτες προς το ιντερνετ.
    Υπαρχει και το talescale αλλα δεν το εχω δοκιμασει. Υπαρχει και σε nas (qnap), openwrt, raspi, linux.

    To ειχα για μερικο καιρο στο εξοχικο οπως εγραψα στο αλλο θεμα και διακοψα σε 1-2 εβδομαδες και το δεχτηκαν γιατι δεν ανοιγαν πορτες και δεν επαιζε το μικροτικ μου απο πισω με pppoe passthrough εφοσον ειναι πισω απο cgnat πως θα δωσει και σε αλλο ρουτερ να παρει αλλη public? ηθελε DMZ.
    Επισης ειχα θεμα και με το σημα 1 γραμμη με το ζορι και η κεραια που εχω για το στικ σε βυσματα crc9 δεν εμπαινε, ειχε αλλα βυσματα, καλα που δεν προλαβα να αγορασω!

    Δηλαδη με λιγα λογια αν ηξερα τοτε το ZeroTier θα ελυνα το προβλημα μου για το CGNAT, θα εκανα και ενα DMZ με το Mikrotik και θα δουλευε αλλα δεν το ηξερα.
    Εκτος αυτα τα 2 μπορουμε να παρακαμψουμε το cgnat και με ssh reverse tuneling αλλα μανουρα και θελει linux console μηχανημα πχ raspi και το αλλο ακρο να εχει public ip, ειναι ιδιαιτερη η χρηση του. Καλυτερα κατα πολυ ZeroTier ή TaleScale.

    Καμερες που εχουν δικο τους cloud/ddns υπηρεσια δουλευουν πισω απο cgnat πχ οι Srihome ip cams που δουλευω εγω τωρα, οτι θελει να ανοιξεις πορτες ή να εχεις ονομα στην ip, πχ noip αυτα δεν παιζουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-12-23 στις 11:38. Αιτία: Συμπληρώματα

  10. #565
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλημερα, μπορει να παρει εξωτερικες κεραιες ειτε μεσα στο σπιτι ειτε εξω απο αυτο και το σημα να γινει καμπανα.
    Η ip που δινει ειναι πισω απο CGNAT μου το επιβεβαιωσε και η Cosmote και φιλος μου τεχνικος, γιαυτο υπαρχει θεμα με πορτες κτλ.
    Αν καποιος το θελει οπωσδηποτε χτες μολις εστησα σε Raspi 4 ZeroTier και παρακαμπτει και το CGNAT και λυνονται ολα τα προβληματα μας, ουτε θες ddns υπηρεσια, ουτε να ανοιγεις πορτες προς το ιντερνετ.
    Υπαρχει και το talescale αλλα δεν το εχω δοκιμασει. Υπαρχει και σε nas (qnap), openwrt, raspi, linux.

    To ειχα για μερικο καιρο στο εξοχικο οπως εγραψα στο αλλο θεμα και διακοψα σε 1-2 εβδομαδες και το δεχτηκαν γιατι δεν ανοιγαν πορτες και δεν επαιζε το μικροτικ μου απο πισω με pppoe passthrough εφοσον ειναι πισω απο cgnat πως θα δωσει και σε αλλο ρουτερ να παρει αλλη public? ηθελε DMZ.
    Επισης ειχα θεμα και με το σημα 1 γραμμη με το ζορι και η κεραια που εχω για το στικ σε βυσματα crc9 δεν εμπαινε, ειχε αλλα βυσματα, καλα που δεν προλαβα να αγορασω!

    Δηλαδη με λιγα λογια αν ηξερα τοτε το ZeroTier θα ελυνα το προβλημα μου για το CGNAT, θα εκανα και ενα DMZ με το Mikrotik και θα δουλευε αλλα δεν το ηξερα.
    Εκτος αυτα τα 2 μπορουμε να παρακαμψουμε το cgnat και με ssh reverse tuneling αλλα μανουρα και θελει linux console μηχανημα πχ raspi και το αλλο ακρο να εχει public ip, ειναι ιδιαιτερη η χρηση του. Καλυτερα κατα πολυ ZeroTier ή TaleScale.

    Καμερες που εχουν δικο τους cloud/ddns υπηρεσια δουλευουν πισω απο cgnat πχ οι Srihome ip cams που δουλευω εγω τωρα, οτι θελει να ανοιξεις πορτες ή να εχεις ονομα στην ip, πχ noip αυτα δεν παιζουν.
    Κοίτα εγώ το επέστρεψα πισω η bonding ip είναι public πορτες ανοίγουν κανονικά τα προβλήματα με εμένα ηταν 2 το κυριότερο δεν δούλευε η τηλεφωνία στο Fritzbox που είχα δεύτερο ( δούλευε οπότε ήθελε) και το δεύτερο δεν είχε nat loopback να βλεπω τις συσκευές μου με το dns name στο εσωτερικό μου δίκτυο και επίσης ηταν πολυ ποίο ευαίσθητο σε αποσυνδέσεις.

  11. #566
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα εγώ το επέστρεψα πισω η bonding ip είναι public πορτες ανοίγουν κανονικά τα προβλήματα με εμένα ηταν 2 το κυριότερο δεν δούλευε η τηλεφωνία στο Fritzbox που είχα δεύτερο ( δούλευε οπότε ήθελε) και το δεύτερο δεν είχε nat loopback να βλεπω τις συσκευές μου με το dns name στο εσωτερικό μου δίκτυο και επίσης ηταν πολυ ποίο ευαίσθητο σε αποσυνδέσεις.
    Δεν ξερω, εμενα δεν ανοιγαν πορτες το επιβεβαιωσε και η Cosmote, με την κινητη ηταν πισω απο CGNAT αλλιως επρεπε να παιζει η ADSL μονη της και δεν επαιζε και το pppoe passthrough οποτε ολο το δικτυο μου που ειναι μετα το δικο μου ρουτερ εμενε εκτος ιντερνετ, αν δεν ηταν μαζι η κινητη ειχα κανονικα public ip και επαιζε και το mikrotik με pppoe passthrough κανονικα!
    Ενω ειχα κανει συμβολαιο το δεχτηκαν λογω των προβληματων αυτων που επιβεβαιωσε η ιδια η Cosmote και το ακυρωσαν.
    Μαλιστα μου εδωσαν καπακι το Speedport plus ενω πριν ειχα το 2i. Ξαναρωτησα παλι ξανα για αυτο και μου επιβεβαιωσε και εκπροσωπος στο fb msg και φιλος μου τεχνικος οτι δινουν ip cgnat αυτα και δεν ανοιγουν πορτες. Δυο εβδομαδες μου φαινεται πευδευομουνα τιποτα ποιο αχρηστο πραμα δεν εχω δει!
    To πηγα πισω σε καταστημα και δεν θελω ουτε να το ξαναδω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 11-12-23 στις 12:55. Αιτία: Συμπληρώματα

  12. #567
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω, εμενα δεν ανοιγαν πορτες το επιβεβαιωσε και η Cosmote, με την κινητη ηταν πισω απο CGNAT αλλιως επρεπε να παιζει η ADSL μονη της και δεν επαιζε και το pppoe passthrough οποτε ολο το δικτυο μου που ειναι μετα το δικο μου ρουτερ εμενε εκτος ιντερνετ, αν δεν ηταν μαζι η κινητη ειχα κανονικα public ip και επαιζε και το mikrotik με pppoe passthrough κανονικα!
    Ενω ειχα κανει συμβολαιο το δεχτηκαν λογω των προβληματων αυτων που επιβεβαιωσε η ιδια η Cosmote και το ακυρωσαν.
    Μαλιστα μου εδωσαν καπακι το Speedport plus ενω πριν ειχα το 2i. Ξαναρωτησα παλι ξανα για αυτο και μου επιβεβαιωσε και εκπροσωπος στο fb msg και φιλος μου τεχνικος οτι δινουν ip cgnat αυτα και δεν ανοιγουν πορτες. Δυο εβδομαδες μου φαινεται πευδευομουνα τιποτα ποιο αχρηστο πραμα δεν εχω δει!
    To πηγα πισω σε καταστημα και δεν θελω ουτε να το ξαναδω...
    Πάντως να πώ επειδή το έψαξα πάρα πολύ τις 3 μέρες που το δούλεψα και για άλλους που πιθανόν στο μέλλον να ενδιαφερθούν αν έχουν και δεύτερο router από πίσω και την τηλεφωνία στο speed booster και DMZ από booster στην IP του δεύτερου router όλα δουλεύουν κανονικά πόρτες ανοίγουν κανονικά στο δεύτερο router και η ip του bonding server ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ PUBLIC.( Προϋπόθεση DMZ από την bonding ) cg-nat είναι η Ip από το 4G.

  13. #568
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως να πώ επειδή το έψαξα πάρα πολύ τις 3 μέρες που το δούλεψα και για άλλους που πιθανόν στο μέλλον να ενδιαφερθούν αν έχουν και δεύτερο router από πίσω και την τηλεφωνία στο speed booster και DMZ από booster στην IP του δεύτερου router όλα δουλεύουν κανονικά πόρτες ανοίγουν κανονικά στο δεύτερο router και η ip του bonding server ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ PUBLIC.( Προϋπόθεση DMZ από την bonding ) cg-nat είναι η Ip από το 4G.
    δεν ξερω οπως ειπα ετσι μου ειπαν και το παραδεχτηκε και η cosmote και ενω ειχα συμβολαιο το ακυρωσαν!!!
    Υπαρχει και αλλο θεμα που εχει αναφερθει πριν και αλλοι λενε οτι δεν ανοιγουν πορτες.
    Ισως να κανει νουμερα το bonding δεν ξερω. Ισως λογω ελλειψης σωστου σηματος?
    το θεμα ειναι οτι 2 εβδομαδες μου εκανε οτι ειπα και το πηραν πισω.
    Ναι ισως με DMZ να μην ειχε θεμα, αλλα πανω του εμενα πορτες δεν ανοιγαν και ηθελα να παιζω με ppoe passthrou και δεν το εκανε που ειχα ετοιμο το setup, ηταν εξοχικο δεν ειμαι εκει συνεχεια να μπορω να κανω δοκιμες οποτε αντε γεια τους ειπα.
    Αλλα δεν ειχα και σημα επρεπε να παρω κεραια εξωτερικη.

    Για το cgnat στην κινητη αναφερονται. Δεν μου ειπε κανεις για ip bonding!

    Eντωμεταξυ ειχα θεματα με την γραμμη και το voip και μου αλλαξαν παλι το ρουτερ σε ZTE H1600 αυριο θα παω πισω το speedport plus, σκεφτομουν μηπως τους ελεγα για το booster αλλα το εχω $@##@ το θεμα.
    Ασε που θελω και κεραια οπως ειπα δεν υπαρχει και χρονος να κανω αλλαγες εκει παω μια φορα την εβδομαδα και εχω 100 δουλειες, οποτε αστο.
    Ωραια θα ηταν να δοκιμαζα με το DMZ βεβαια αλλα...

    - - - Updated - - -

    Μηπως ξερεις ποσο παει το μηνα γιατι ξεχασα? μηπως το ξαναδοκιμαζα αλλα αργοτερα απο Ανοιξη να μενω εκει τα ΣΚ.

    - - - Updated - - -

    ασε οκ το βρηκα https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html

  14. #569
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    6,74 2 στην σταθερή 4,74 στην κινητή είχα διαβάσει ολη σου την ταλαιπωρία πάντως με 2ο router Dmz ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ BONDING είναι public η Ip σίγουρα, εγώ είχα άλλα θέματα και εγώ ακύρωσα το συμβόλαιο και αύριο θα πάρω το κανονικό Router είχα το 2i που επέστρεψα.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  15. #570
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    6,74 2 στην σταθερή 4,74 στην κινητή είχα διαβάσει ολη σου την ταλαιπωρία πάντως με 2ο router Dmz ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ BONDING είναι public η Ip σίγουρα, εγώ είχα άλλα θέματα και εγώ ακύρωσα το συμβόλαιο και αύριο θα πάρω το κανονικό Router είχα το 2i που επέστρεψα.
    Ειδα τις φωτος μου (screenshots) και ειχα κανει DMZ στο Bonding προς συσκευες ομως οπως καταγραφικο ccvt dvr οχι στο μικροτικ γιατι ηθελε αλλο σεταπ, αλλα δεν δουλεψε τιποτα, δεν εβλεπα συσκευες πισω απο αυτο και πορτες δεν ανοιγαν στο Bonding inteface.

    Τελος παντων οπως και να εχει τελος η υποθεση.

    Ασχοληθηκα με το θεμα να πω αν εχει κανεις προβλημα οτι με το Zerotier/Talescale δεν χρειαζεται να ανοιγονται πορτες και βλεπουμε απεξω τα μηχανηματα του εσωτερικου μας δικτυου.

    Αλλο θα σου δωσουν και σενα.

Σελ. 38 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 182833363738394043 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας