Σελ. 1 από 44 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 660
  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Cosmote Speed Booster


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wcs-speedbooster-icon1.png 
Εμφανίσεις:  1980 
Μέγεθος:  11,7 KB 
ID: 213753

    Προσφατα απεκτησα το Huawei HA-35 της Cosmote, το λεγομενο Speed Booster. Επειδη βλεπω πως πολλοι απο εσας ενδιαφερεστε για την υπηρεσια, θα γραψω μερικα πραγματα εδω, μιλωντας για την εμπειρια μου αποκλειστικα και μονο. Γνωριζω πως υπαρχει ηδη νημα, ωστοσο εχει πανω απο 100 σχολια, και ισως ειναι δυσκολο για μερικους να τα διαβασουν ολα. Οι διαχειριστες μπορουν να το συμπτυξουν αμα κρινεται αναγκαιο.




    Το συγκεκριμενο δινεται με χρησιδανειο, το οποιο σημαινει πως με την ληξη του συμβολαιου σας πρεπει να το παραδωσετε πισω, σε καλη κατασταση. Η τιμη του ανερχεται στα 6,74€/μηνα (στην ιστοσελιδα τους ωστοσο λεει 9,90, ομως απο οτι εχω δει ολοι το αγοραζουν στα 6,74). Αρα οσα πληρωνετε τωρα για ADSL/VDSL + 6,74. Το συμβολαιο ειναι για 24 μηνες.

    Ο καλυτερος τροπος να το αποκτησετε ειναι τηλεφωνικως (13888). Κι αυτο διοτι υπαρχει δυνατοτητα υπαναχωρησης εντος 14 ημερων αν δεν ειστε ευχαριστημενοι με αυτο. Εαν το προμηθευτειτε μεσω ενος καταστηματος Γερμανος τοτε αυτη η δυνατοτητα δεν θα σας δοθει, και ουσιαστικα θα 'δεθειτε' με εκεινο.

    Χρησιμοποιει σταθερη τηλεφωνικη συνδεση + 4G. Το 4G δουλευει οταν το bandwidth υπερβαινει αυτο της σταθερης, αυτοματα.

    Σας δινονται 100 GB το μηνα. Εαν αυτα τελειωσουν, τοτε η ταχυτητα της 4G πεφτει στα 15mbps max download, ενω το upload δεν επηρεαζεται. Οποτε θα εχετε 15mbps + ADSL. Δεν υπαρχει εξτρα χρεωση.





    Το μονο που χρειαζεται ειναι καλυψη 3G/4G στο συγκεκριμενο σημειο που θα τοποθετηθει το ρουτερ, και σχετικα καλο σημα (τουλαχιστον 2 στα 5). Ενας ευκολος τροπος να το δειτε αυτο ειναι με το κινητο σας. Ενεργοποιηστε τα δεδομενα και κοιταξτε.

    Εαν δεν υπαρχει καλυψη, τοτε δυστηχως δεν συστηνεται. Οσο για το τι ταχυτητες θα πιανετε, παιζουν πολλα ρολο. Μπορειτε να ξερετε πανω κατω κανοντας ενα Speedtest με το κινητο σας εχοντας τα δεδομενα ανοιχτα, ωστοσο εγω προσωπικα με το κινητο επιανα πολυ λιγοτερα απο οτι πιανω τωρα με το ρουτερ.




    Τωρα στην ερωτηση μας..Αξιζει;

    Θα ελεγα πως αυτο ειναι αναλογως την τωρινη VDSL/ADSL συνδεση του χρηστη, την καλυψη 4G που εχει, καθως και τις προσδοκιες του. Παραθετω απο κατω τις ταχυτητες που επιανα πριν και μετα την εγκατασταση του (24αρα συνδεση, 60 attenuation):

    Πριν:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  9,1 KB 
ID: 213754
    Μετα:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  10,5 KB 
ID: 213755

    Απο οτι βλεπετε υπαρχει μεγαλη διαφορα. Αξιζει να σημειωσω πως οι ταχυτητες του δεν ειναι στανταρ οπως μιας σταθερης τηλεφωνικης συνδεσης, υπαρχουν αυξομοιωσεις. Ποτε δεν εχω πεσει κατω απο 30 mbps down ωστοσο, και το μεγιστο που εχω φτασει ηταν 65 mbps.



    Τωρα, πολλοι απο εσας ισως παρατηρησουν πως το 4G δεν ενεργοποιειται ακομα και οταν η συνδεση το χρειαζεται. Για να το αλλαξετε αυτο, πρεπει να απενεργοποιησετε το IPv6. Παρακατω υπαρχουν οδηγιες (click on the spoiler to see):

    Spoiler:
    Γραψτε ''network connections'' ή ''συνδεσεις δικτυου'' αμα τα Windows σας ειναι στα ελληνικα στην αναζητηση, και πατηστε απανω σε αυτο που θα σας βγει.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  15,2 KB 
ID: 213756

    Στην συνεχεια κανετε δεξι κλικ στο Ethernet και μετα Properties
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  29,1 KB 
ID: 213757

    Τελος, ξετικαρετε το ''Internet Protocol Version 6...'' και πατηστε ΟΚ. Ειστε ετοιμοι
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  47,7 KB 
ID: 213758





    Οικονομια χρησης δεδομενων


    Spoiler:
    Καθως τα 100GB σε πολλους φαινονται (και ειναι) - αναλογως την χρηση - λιγα, μπορειτε να αποκλεισετε ορισμενες συσκευες ετσι ωστε να δουλευουν μονο με την ADSL συνδεση και να μην ξοδευουν δεδομενα. Για να το κανετε αυτο συνδεθειτε στο ρουτερ (http://192.168.1.1/), γραφοντας το ονομα χρηστη και τον κωδικο σας (τον οποιο εαν δεν εχετε αλλαξει θα βρισκετε κατω απο το ρουτερ). Στην συνεχεια καντε κλικ στην καρτελα ''Internet'' ----> Bonding User Filter List. Πατηστε στο ''Add exception rule'' και τικαρετε στις συσκευες που δεν θελετε να τραβανε απο το 4G. Τελος, ''Save''.

    Μπορειτε επισης να ορισετε το bandwidth πηγαινοντας στο Bandwidth Control ετσι ωστε να γινεται ομοιομορφος διαμερισμος αναμεσα στις συσκευες.





    Gaming/χρηση μονο 4G


    Spoiler:
    Εαν ασχολειστε πολυ με τα online παιχνιδια, προτεινω να ειστε μονο με 4G καθε φορα που παιζετε, για χαμηλοτερο ping και οχι ping spikes. Να θυμαστε πως τα περισσοτερα παιχνιδια δεν χρησιμοποιουν πολλα δεδομενα (50/300mb την ωρα, οποτε μην σας ανησυχει). Κι αυτο διοτι ειναι αληθεια πως ADSL+4G οδηγει σε μερικη αυξηση του ping/latency τις ταξεως του +10/20. Δεν ειναι κατι το τραγικο, αλλα πιστευω σε μερικους δεν θα αρεσει και θα εχουν θεματα. Για να το κανετε αυτο, και για να εχετε τηλεφωνο οταν το απενεργοποιειτε, καντε κλικ στο ''Internet Settings''. Στην συνεχεια, αναλογως τι εχετε, πηγαιντε στο ADSL ή VDSL και πατηστε στο ''Εdit''.

    Θα πρεπει να ξετικαρετε το ''Internet'', οπως φαινεται στην φωτογραφια, και καντε Save.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  11,3 KB 
ID: 213760

    NOTE: Εχω ακουσει πως πολλοι δεν καταφεραν να δουλεψουν μονο με 4G, οποτε να το θυμαστε αυτο. Κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εχετε θεμα.






    Και επανερχομαι στην αρχικη μας ερωτηση..Μα αξιζει;;

    Και ναι, και οχι. Συνηθως ναι, εαν η συνδεση του χρηστη ειναι πολυ χαμηλη (<20mbps download). Οχι οτι για μεγαλυτερες ταχυτητες δεν συστηνεται, απλα η διαφορα δεν θα ειναι τοσο αισθητη, και τα εξτρα ~7 ευρω το μηνα ισως να ειναι αρκετα.

    Ωστοσο θα πρεπει να θυμαστε πως μια αποκλειστικα σταθερη τηλεφωνικη συνδεση ειναι σχεδον παντα παντα καλυτερη. Που αυτο σημαινει: Εαν εχετε την δυνατοτητα αναβαθμισης δικτυου, τοτε καντε το. Το Cosmote Speed Booster ειναι για ατομα που εχουν υπερβολικα χαμηλες συνδεσεις (κυριως λογω αποστασης απο DSLAM) και δεν μπορουν να κανουν αναβαθμιση σε VDSL/FTTH.

    Τελος, το ρουτερ/συνδεση δεν συμπεριφερεται το ιδιο σε ολους τους χρηστες, και μερικοι ισως εχουν μερικα προβλήματα, αναλόγως και την περιοχή. Σε αυτην την περιπτωση πρεπει να ερθετε σε επικοινωνια με το τμημα τεχνικων βλαβων (ή να το επιστρεψετε πισω εντως 2 βδομαδων). Προσωπικα, και μονο προσωπικα, δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και ειμαι ακρως ικανοποιημενος απο αυτο.



    Ελπιζω να σας καλυψα ολους και να απαντησα σε μερικες μελλοντικες σας ερωτησεις. Μεγαλο ευχαριστω στα παιδια που με βοηθησαν/απαντουσαν στις ερωτησεις μου, καθως οι γνωσεις μου περι Ιντερνετ δεν ειναι και ποτε δεν ηταν κατι το τρομερο.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_3.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AntoMast : 12-04-20 στις 16:25.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Ευχαριστώ για το info.

    Αυτό το topic επρεπε να ειναι pinned

  3. #3
    Εγγραφή
    17-04-2016
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ερώτηση μιας και παραγγείλαμε και εμείς στο Speed Booster.

    Μετά το τέλος των δεδομένων. Η ταχύτητα επιστρέφει ακριβώς στα ίδια επίπεδα με πριν; Ή υπάρχει κάποια αύξηση;
    Στο τηλ. μας ενημέρωσαν ότι μετά το τέλος των δεδομένων θα έχουμε και λίγο καλύτερη ταχύτητα με πριν (πχ 5mbps) και αναρωτιέμαι αν είναι μπαρούφες του τμήματος πωλήσεων ή κάτι που όντως μπορεί να συμβεί.

    Στα πολύ γρήγορα είδα σε άλλο φορουμ ότι μερικοί όντως είχαν τέτοια εμπειρία, ότι δηλαδή είχαν λίγη μεγαλύτερη ταχύτητα μετά. Υπάρχει κάποιος να μου πει την δική του άποψη για το θέμα;

  4. #4
    Εγγραφή
    17-10-2019
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μετα τα 100 gb πεφτει σε 15 mbps down απ οσο ξερω
    Αλλα δεν ειμαι σιγουρος

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.923
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Όταν τελειώσουν τα γίγα πέφτει στα 15/5 + ότι δίνει η σταθερή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Εγγραφή
    17-04-2016
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν τελειώσουν τα γίγα πέφτει στα 15/5 + ότι δίνει η σταθερή..
    Κάτσε δηλαδή 15 + 7 που πιάνω τώρα θα φτάσω στα 22; Άμα γίνει έτσι θα μουτζώνω τον εαυτό μου που δεν έβαζα νωρίτερα Speed Booster...

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.923
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnTehGreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε δηλαδή 15 + 7 που πιάνω τώρα θα φτάσω στα 22; Άμα γίνει έτσι θα μουτζώνω τον εαυτό μου που δεν έβαζα νωρίτερα Speed Booster...
    Όταν τελειώνουν τα γίγα και αν η σταθερή σου δίνει 7.. Θα είναι όπως το λες.. 22 το down και 5+1 η σταθερή=6 το up..
    Έχε υπόψη σου ότι το booster έχει και μερικά προβληματάκια..
    Για αυτά δες το κεντρικό νήμα.. Εδώ..
    Από την άλλη είναι να το πετύχεις και σε καλή τιμή-προσφορά.. Αλλά και να έχεις και καλή κάλυψη σήματος 3g/4g στη περιοχή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    17-10-2019
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    για να εχεις τα 15 πρεπει να εχεις και αναλογο σημα

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.923
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για να έχεις το οτιδήποτε πρέπει να έχεις και το ανάλογο σήμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Πολύ χρήσιμο review και πληροφορίες ευχαριστώ κι εγώ τον φίλο.

    Χωρίς να θέλω να εκτροχιάσω το νήμα μια απορία. Αν κάποιος μπορεί να βάλει μόνο ADSL κακής απόδοσης στην περιοχή του, αν δεν κάνω λάθος με τιμή 28,9+6,7 για το home booster= 35,6 ευρω το μήνα, υπάρχει κάποιος λόγος εκτός από την σαφώς αυξημένη τιμή να μην προτιμήσει ένα πρόγραμμα cosmote unlimited data με 55 ευρώ το μήνα με καλύτερες ταχύτητες, χαμηλότερο ping, και χωρίς την έγνοια του data cap? Kαι χωρίς τα διάφορα θέματα του ρουτερ του homebooster.

    Προφανώς μια VDSL είναι πάντα προτιμότερη, αλλά ένα υβριδικό ADSL-mobile data και μάλιστα με data cap υπερέχει σε κάτι εκτός της τιμής ενός unlimited data 4G προγράμματος;

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.923
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ χρήσιμο review και πληροφορίες ευχαριστώ κι εγώ τον φίλο.

    Χωρίς να θέλω να εκτροχιάσω το νήμα μια απορία. Αν κάποιος μπορεί να βάλει μόνο ADSL κακής απόδοσης στην περιοχή του, αν δεν κάνω λάθος με τιμή 28,9+6,7 για το home booster= 35,6 ευρω το μήνα, υπάρχει κάποιος λόγος εκτός από την σαφώς αυξημένη τιμή να μην προτιμήσει ένα πρόγραμμα cosmote unlimited data με 55 ευρώ το μήνα με καλύτερες ταχύτητες, χαμηλότερο ping, και χωρίς την έγνοια του data cap? Kαι χωρίς τα διάφορα θέματα του ρουτερ του homebooster.

    Προφανώς μια VDSL είναι πάντα προτιμότερη, αλλά ένα υβριδικό ADSL-mobile data και μάλιστα με data cap υπερέχει σε κάτι εκτός της τιμής ενός unlimited data 4G προγράμματος;
    Ε.. Όπως και να το κάνουμε η σταθερή ακόμα και adsl είναι αλλιώς.. Νομίζω..
    Εκτός αυτού είναι και τα απεριόριστα σταθερά.. Αν μιλάς..
    Και τα ~20ε+ παραπάνω για το πακέτο των 55ε..
    Το καλύτερο ping μη το δένεις.. Και το booster μόνο του χωρίς τη σταθερή νομίζω ότι δίνει καλό ping.. Η και η adsl σε fastpath.. Εφόσον θα υπάρχει το booster να συμπληρώνει..
    Αυτά μου έρχονται στο μυαλό τώρα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    17-10-2019
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο @marcus1 δικιο εχει επιδη μπορεις να βγαλεις extra sim δηλαδι μπορεις να εχεις στο κινιτο την κανονικη σιm και την δευτερη σε ενα 4g router σπιτι σου αλλα δεν θα εχεις τηλεφωνο

  13. #13
    Εγγραφή
    17-04-2016
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μόλις ήρθε. Η ταχύτητες άψογες, από 40 έως 49mbps με 2 μπάρες 4g στο ρούτερ (ψάχνω τρόπο να το τοποθετήσω πιο ψηλά).

    Βέβαια σου αφήνει μια πικρή γεύση. Γιατί ναι οι ταχύτητες είναι απίστευτες για εμένα που είχα 7mbps μέχρι χτες. Αλλά τι να το κάνεις όταν σκέφτεσαι συνεχώς τον περιορισμό των 100gb/μήνα...Σαν να φτάνεις στην πηγή και να μπορείς να πιεις μόνο μια σταγόνα ένα πράγμα. Τουλάχιστον μπορώ να σερφάρω με απίστευτη άνεση και ταχύτητα, κάτι είναι και αυτό.

    Υπομονή τώρα μερικές δεκαετίες μπας και αποφασίσουν να περάσουν επιτέλους τις ρημαδιασμένες οπτικές μπας και δούμε επιτέλους άσπρη μέρα.
    Ερώτηση. Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιώ εγώ την λειτουργία 4g όποτε θέλω; Για να κατεβάζω μεγάλα πακέτα χωρίς να εξαντληθούν σφηνάκι ο διαθέσιμος όγκος δεδομένων;

  14. #14
    Εγγραφή
    07-04-2006
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    430
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnTehGreek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κατεβάζω μεγάλα πακέτα χωρίς να εξαντληθούν σφηνάκι ο διαθέσιμος όγκος δεδομένων;
    Μπορεί αυτό που θα σου πω να είναι λίγο άκυρο μιας και δεν έχω εμπειρία από το Home Booster, αλλά εάν βάλεις ένα NetLimmiter στο PC σου και του ορίσεις πχ maximum download speed τα 100kb/s , λογικά το router δεν θα "ανοίξει" τα 4G data.
    Σωστά;
    Είμαι ένας μικρός μικρός αλιγάτορας...

  15. #15
    Εγγραφή
    17-10-2019
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Και παλη οταν τα περασεις το 100gb θα εχεις 15mbps down

Σελ. 1 από 44 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας