Σελ. 32 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 12222730313233343742 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 663
  1. #466
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Μια χαρα μπορει να παιξει το Huawei (booster) που δινει ο οτε χωρις την dsl. Αντιστοιχα μπορει να παιξει κ η dsl μονη της απλα δεν γινεται το bonding, το οποιο εξαρχης εχει ρυθμιστει κ απο πλευρα οτε να λειτουργει σε bonding server. Για dsl router οποιοδηποτε θα σου κανει τη δουλεια, ακομα και αλλου παροχου. Το μονο που δεν θα παιζει ειναι το τηλεφωνο

  2. #467
    Εγγραφή
    30-01-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα μπορει να παιξει το Huawei (booster) που δινει ο οτε χωρις την dsl. Αντιστοιχα μπορει να παιξει κ η dsl μονη της απλα δεν γινεται το bonding, το οποιο εξαρχης εχει ρυθμιστει κ απο πλευρα οτε να λειτουργει σε bonding server. Για dsl router οποιοδηποτε θα σου κανει τη δουλεια, ακομα και αλλου παροχου. Το μονο που δεν θα παιζει ειναι το τηλεφωνο
    το έχεις δοκιμάσει πρόσφατα? όντως μέχρι τον Φλεβάρη δούλευε κανονικά έτσι , αλλά επειδή πολλοί περνάνε το booster μέχρι και σε άλλη πόλη ώστε να έχουν στην ουσία δυο συνδέσεις σε διαφορετικά σπίτια στην τιμή του ενός, ο ΟΤΕ άρχισε να μπλοκάρει το booster μετά από κάποιες ώρες σε όσους το κάνανε αυτό και την πάτησα και εγώ που τα είχα στο ίδιο σπίτι

    όσον αφορά το τηλέφωνο υπήρχε μια ρύθμιση που το άλλαζες στο mobile και δούλευε κανονικά

  3. #468
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bscybgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά επειδή πολλοί περνάνε το booster μέχρι και σε άλλη πόλη
    Αυτο τωρα δεν πρεπει να δουλευει, εχουν κανει Homezoning για να μην το παιρνεις μαζι στις διακοπες. Αλλα ξερω περιπτωσεις που ειχαν βλαβη πολλες μερες στη σταθερη γραμμη και δουλευε κανονικα το speedbooster μονο με την sim. Αντιστοιχα μπορεις να τα δοκιμασεις και συ παραλληλα με ενα router παλιο απο αλλο παροχο. (ειναι αυτο που λενε μια δοκιμη θα σας πεισει :P) Εχω ενα κουβα απο adsl modem-routers. Αν χρειαστεις πες μου

  4. #469
    Εγγραφή
    30-01-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο τωρα δεν πρεπει να δουλευει, εχουν κανει Homezoning για να μην το παιρνεις μαζι στις διακοπες. Αλλα ξερω περιπτωσεις που ειχαν βλαβη πολλες μερες στη σταθερη γραμμη και δουλευε κανονικα το speedbooster μονο με την sim. Αντιστοιχα μπορεις να τα δοκιμασεις και συ παραλληλα με ενα router παλιο απο αλλο παροχο. (ειναι αυτο που λενε μια δοκιμη θα σας πεισει :P) Εχω ενα κουβα απο adsl modem-routers. Αν χρειαστεις πες μου
    πολύ ωραία τότε ,μου είχαν πει στο 13888 πριν κάτι μήνες ότι κάποια στιγμή θα εφαρμόσουν το homezoning αλλά δεν τους πίστεψα γιατί είναι γενικά ότι νάνε , έχω ένα πάλιο ρουτερ του ΟΤΕ νομίζω, θα το δοκιμάσω την δευτερά που γυρνάω σπίτι.

    ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

  5. #470
    Εγγραφή
    12-10-2006
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΒΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Καλησπέρα,
    Βλέπω ότι οι περισσότεροι είστε ευχαριστημένοι εγώ όμως θα πω αντίθετη άποψη.
    Όταν μου πρότειναν τον Boost ο πωλητής μου έκλεισε το μάτι και εννόησε ότι θα μπορώ να βάλω τον booster στην κάμερα της αποθήκης μου. Η κατανάλωσή μου δεν ξεπερνάει το 1 GB τον μήνα. Τον τελευταίο χρόνο μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί η cosmote μου ρίχνει την ταχύτητα στα 0,15 MB. Δεν ξέρω τι την ενοχλεί αφού καταναλώνω τόσο λίγο.
    Το συνδέω με το dsl μέχρι να μου ξαναδώσει την κανονική ταχύτητα.
    Έχω VDSL 50 και η ταχύτητά της είναι γύρω στα 22Mbs. Με τον Boost πιάνει 24down και λίγο κάτω από 5 Up.
    Περιμένω να περάσει η διετία για να το διακόψω. Η Vodafone δίνει sim 10GB το μήνα me 5€.
    Ξέρετε αν μπορώ να καταγγείλω τη σύμβαση χωρίς κόστος με την αιτιολογία ότι δεν μου επιτρέπει να καταναλώσω πάνω από 1 GB το μήνα;
    Λέτε ότι ο router επιστρέφεται. Αν συμβεί αυτό θα μου στείλουν άλλον router για την VDSL γραμμή;
    Ευχαριστώ

  6. #471
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    891
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από titan1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Βλέπω ότι οι περισσότεροι είστε ευχαριστημένοι εγώ όμως θα πω αντίθετη άποψη.
    Όταν μου πρότειναν τον Boost ο πωλητής μου έκλεισε το μάτι και εννόησε ότι θα μπορώ να βάλω τον booster στην κάμερα της αποθήκης μου. Η κατανάλωσή μου δεν ξεπερνάει το 1 GB τον μήνα. Τον τελευταίο χρόνο μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί η cosmote μου ρίχνει την ταχύτητα στα 0,15 MB. Δεν ξέρω τι την ενοχλεί αφού καταναλώνω τόσο λίγο.
    Το συνδέω με το dsl μέχρι να μου ξαναδώσει την κανονική ταχύτητα.
    Έχω VDSL 50 και η ταχύτητά της είναι γύρω στα 22Mbs. Με τον Boost πιάνει 24down και λίγο κάτω από 5 Up.
    Περιμένω να περάσει η διετία για να το διακόψω. Η Vodafone δίνει sim 10GB το μήνα me 5€.
    Ξέρετε αν μπορώ να καταγγείλω τη σύμβαση χωρίς κόστος με την αιτιολογία ότι δεν μου επιτρέπει να καταναλώσω πάνω από 1 GB το μήνα;
    Λέτε ότι ο router επιστρέφεται. Αν συμβεί αυτό θα μου στείλουν άλλον router για την VDSL γραμμή;
    Ευχαριστώ
    να φανταστω πως το δουλευεις σε αλλο χωρο απ οτι η dsl , παλιοτερα το αφηναν για αυτο και οι πωλητες ...το διναν ετσι , πλεον δε θα επρεπε να λειτουργει καν χωρις το dsl συνδεμενο .

  7. #472
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η υπηρεσία αυτή σύμφωνα με το homezone πρέπει να είναι στον ίδιο χώρο και πάνω στη σταθερή γραμμή..
    Πάνε πλέον οι εποχές που έπαιζε αλλού...
    Σχεδόν πάντοτε είχε τα θέματα της με το bonding και τις ταχύτητες...
    Αν διακοπεί η υπηρεσία θα δοθεί άλλο ρουτερ για τη σταθερή σύνδεση..
    Τώρα για την αιτιολογία της διακοπής... Άλλο θέμα... Δε νομίζω πάντως να υφίσταται περίπτωση προβλήματος με το 1γίγα που να μη μπορεί να επιλυθεί...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #473
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από titan1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Βλέπω ότι οι περισσότεροι είστε ευχαριστημένοι εγώ όμως θα πω αντίθετη άποψη.
    Όταν μου πρότειναν τον Boost ο πωλητής μου έκλεισε το μάτι και εννόησε ότι θα μπορώ να βάλω τον booster στην κάμερα της αποθήκης μου. Η κατανάλωσή μου δεν ξεπερνάει το 1 GB τον μήνα. Τον τελευταίο χρόνο μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί η cosmote μου ρίχνει την ταχύτητα στα 0,15 MB. Δεν ξέρω τι την ενοχλεί αφού καταναλώνω τόσο λίγο.
    Το συνδέω με το dsl μέχρι να μου ξαναδώσει την κανονική ταχύτητα.
    Έχω VDSL 50 και η ταχύτητά της είναι γύρω στα 22Mbs. Με τον Boost πιάνει 24down και λίγο κάτω από 5 Up.
    Περιμένω να περάσει η διετία για να το διακόψω. Η Vodafone δίνει sim 10GB το μήνα me 5€.
    Ξέρετε αν μπορώ να καταγγείλω τη σύμβαση χωρίς κόστος με την αιτιολογία ότι δεν μου επιτρέπει να καταναλώσω πάνω από 1 GB το μήνα;
    Λέτε ότι ο router επιστρέφεται. Αν συμβεί αυτό θα μου στείλουν άλλον router για την VDSL γραμμή;
    Ευχαριστώ
    καλησπερα και καλη χρονια εχω το booster πανω απο 2 χρονια! εχω βγαλει για λιγο το dsl και το εχω δοκιμασει με την καρτα σημ ,μετα ειχε λαβει ο αδελφος μου το μυνημα οτι δουλευει μαζι με το dsl! Απο οσο θυμαμαι γινεται ελενχος απο 1 εως 3 το μεσημερι καθημερινα απο το συστημα.
    1 gb μονο ; και γιατι χρησιμοποιεις το booster ; εγω στην θεση σου θα αγοραζα ενα tiplink 4g+ ρουτερ ή κατι πιο φθηνο αμα δεν ηθελα να εχω πολυ υψηλες ταχυτητες και θα εβαζα πανω μια καρτα σημ καρτοκινητου και δεν θα ειχα αναγκη για παγια ! . πχ η vodafone εχει και το cu με πολυ καλα πακετα αλλα και το Vodafone Giga WiFi on the spot που ειναι καρτοιντερνετ αλλα με λογαριασμο που οταν δεν το χρησιμοποιεις εκδιδεται μηδενικος!. Αμα δεν εχει καλο σημα η vodafone παρε μια αλλη εταιρεια . η καμερα τις αποθηκης πως και σου δουλευει με δικτυο κινητης χωρις πορτες δεν ξερω , μου το εχουνε πει αυτο για αυτο στο λεω. Επισης αμα η καμερα τις αποθηκης δεν θελει ethernet αλλα μονο wifi με ενα hotspot κανεις την δουλεια σου!.

    Το speedbooster σπαει το συμβολαιο οποτε θελεις ενα μικρο πεναλτυ ή ακομα και χωρις αμα ειναι θεμα καλυψης. Εγω στην αρχη ηθελα να το βαλω για 4 μηνες και να το σπασω μετα και μου ειχανε πει γυρω στα 30 ευρω . Δες το πινακακι που υπαρχει στο συμβολαιο που σου εδωσαν οταν εβαλες το booster.
    Παντως για 2 mbs παραπανω απο τα 22 που πιανεις απο την vdsl 50 δεν ξερω αμα θα το εβαζα. τα 5 mbs upload το εχω και εγω και δεν παει παραπανω!. Δοκιμασες καποια αλλη ωρα να κανεις speedtest ; . μηπως υπαρχει πολυς κοσμος; και πεφτει η ταχυτητα; . Εγω εχω adsl 7-10mbs και με το booster φτανω στα 47,76mbs και 5,18upload!. Eσυ επρεπε να φτασεις κοντα στα 50!.
    Εγω εχτες με καρτα σημ κοσμοτε καρτοκινητου σε tip link 4g+ ρουτερ που εχω επιασα 79mbs και 46 mbs upload ! , η κοσμοτε εχει κλειδωμενο το speed booster στα 50mbs down και στα 5mbs upload!.
    Το ρουτερ ναι επιστρεφεται! και σου στελνουνε αλλο ρουτερ για την σταθερη σου συνδεση! .
    Τελος θελω να σε ρωτησω το εξης : η αποθηκη ποσο μακρυα ειναι με το καλωδιο του dsl σου ; . ειναι σε αλλο σπιτι μακρυα; .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 05-01-23 στις 17:33.

  9. #474
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Από προχτές ενεργοποιήσαμε επιτέλους κι εμείς το Cosmote speed booster στο γραφείο, αφού μάλλιασε η γλώσσα μου για να πείσω τη συνεργάτιδά μου!

    Για πολλά χρόνια είχαμε σταθερά 8Mbps download και 800Kbps upload στην ADSL 24άρα γραμμή μας. Το γραφείο μας βρίσκεται στη Βουλγαροκτόνου, στο ουσιαστικά νεκρό τμήμα του Α/Κ Αλεξάνδρα κάτω από την Λεωφόρο Αλεξάνδρας, που έχει εγκαταλειφθεί στη τύχη του από την απαράδεκτη Vodafone! Δεν υπάρχει κανένα χρονοδιάγραμμα αναβάθμισης σε FTTH από την Vodafone μέχρι στιγμής, και ουσιαστικά ολόκληρο αυτό το τμήμα μπορεί να παραμείνει σε αυτή τη κατάσταση για πολλά χρόνια ακόμα. Κατά τα άλλα υποτίθεται ότι είμαστε ΟΛΟΙ ίσοι απέναντι στο κράτος, κι όμως άλλοι να έχουν ταχύτητες στο 1Gbps και άλλοι να είναι καταδικασμένοι στις αστείες ταχύτητες των ADSL γραμμών, μέσα στο κέντρο της Αθήνας!

    Τέλος πάντων, ήρθε το πακέτο, το εγκατέστησα και στην αρχή παρόλο που άναψαν όλα τα λαμπάκια στο Huawei dn9245x6-10 και με φουλ σήμα τριών γραμμών, η τηλεφωνία δούλεψε αμέσως αλλά η ταχύτητα σύνδεσης ήταν τραγική, δεν ήταν δυνατό να ανοίξει καν ένα βαρύ σάιτ μετά από αρκετά λεπτά. Τηλέφωνο στο 13788 το τσεκάρει από κει και βλέπει ταχύτητες συγχρονισμού στα 1,5-2Mbps! Μου λέει ότι έχετε πολλές αποσυνδέσεις, και το δηλώνει στις βλάβες. Αυτά προχτές το βράδυ. Χτες έρχεται τεχνικός και ελέγχει το κουτί, η πολυκατοικία είναι κατασκευής του 1932 (!!!) και δεν υπήρχαν τότε καν κατανεμητές, υπάρχουν εξωτερικά κουτιά από τα οποία ξεκινάνε εξωτερικά καλώδια που ανεβαίνουν στα διαμερίσματα. Από τη μεριά του τα βρήκε όλα εντάξει.

    Σήμερα πρωί πρωί ήρθε άλλος τεχνικός στον χώρο μας και έλεγξε το εξωτερικό καλώδιο και κατάφερε να σταθεροποιήσει την ADSL γραμμή στα 12Mbps download. Σε πολλές μετρήσεις τώρα το booster μας δίνει ταχύτητες στα 40Mbps down/5Mbps up. Με αυτές τις ταχύτητες είμαστε απλά ευτυχισμένοι γιατί χρειάζεται συχνά να ανεβάζουμε μεγάλα αρχεία προς το εξωτερικό.

    Σε σχέση με αυτό που είχαμε πριν, το booster κυριολεκτικά μας απογείωσε και μπορούμε πλέον να δουλέψουμε με αξιοπρεπείς ταχύτητες...

  10. #475
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    UPDATE. Μόλις μίλησα με τη συνεργάτιδά μου, και από τις μετρήσεις που κάνει το τελευταίο διήμερο το Booster ουσιαστικά "τερματίζει" συνεχώς τις δυνατότητές του στα 50Mbps down/5Mbps up.

    Είναι δηλαδή πλέον σαν να έχουμε μία VDSL 50 σύνδεση από το Α/Κ που παίζει με τσίτα τα γκάζια της. Σε σύγκριση με τα 8Mbps down/800Kbps up που είχαμε όλα αυτά τα χρόνια, μιλάμε για εξαπλάσια ταχύτητα down/up. Ούτε του παπά δεν το λέμε...

  11. #476
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    UPDATE. Μόλις μίλησα με τη συνεργάτιδά μου, και από τις μετρήσεις που κάνει το τελευταίο διήμερο το Booster ουσιαστικά "τερματίζει" συνεχώς τις δυνατότητές του στα 50Mbps down/5Mbps up.

    Είναι δηλαδή πλέον σαν να έχουμε μία VDSL 50 σύνδεση από το Α/Κ που παίζει με τσίτα τα γκάζια της. Σε σύγκριση με τα 8Mbps down/800Kbps up που είχαμε όλα αυτά τα χρόνια, μιλάμε για εξαπλάσια ταχύτητα down/up. Ούτε του παπά δεν το λέμε...
    Επειδη εχω speedbooster και εγω εχω adsl συνχρονιζει καπου στα 8-9,9mbs περιπου και με το booster φτανει τα 50mbs και περιπου 5 upload .
    Εκλεισα 2 χρονια και ανανεωσα το συμβολαιο μου το αφησαν απο 4,74 ευρω στα 4,80 ευρω το λογαριασμο κινητης του booster , λογω προβληματικης περιοχης που εχει μονο adsl και οχι vdsl διοτι ειμαι στο 20% των καφαο που δεν αναβαμιστηκαν. και τα 2 ευρω στον λογαριασμο του σταθερου. Προσοχη επειδη την πατησα εγω αμα γινει τηλεφωνικα το booster ενεργοποειται η εκδοση του λογαριασμου με sms και παει στο κινητο του booster και δεν μπορεις να το δεις . Εμενα δεν ηρθε ο λογαριασμος και πηρα τον Γερμανο μετα απο μηνα και εδωσα το τηλεφωνο του booster και μου ειπε οτι εχει ληξει και πηγα και το πληρωσα. Επειδη ειχα στο my cosmote λογαριασμο ηθελα να βαλω το booster και δεν ερχοτανε το sms ( εβγαλα την καρτα σημ του booster και την εβαλα στο κινητο αλλα τιποτα ) . Τελικα το δηλωσα στο 13788 ως προβλημα και με καλεσε ενας και μου εστειλε ενα λινκ στο κινητο μου ( που δεν ειναι στην κοσμοτε ) και πατησα εκει και τελικα εδωσα την εγκριση και μπηκε στο my cosmote και απο εκει το κατεβαζω ουτε μου ερχεται ειδοποιηση , απλα βλεποντας ποτε ανανεωνεται η χρηση στο booster ξερεις οτι την επομενη ημερα εκδιδεται ο λογαριασμος . Εχω βαλει παγια εντολη και τελειωσε το θεμα.
    Στα μειον που θα πω ειναι οτι η ταχυτητα δεν ειναι ποτε σταθερη στο booster διοτι ετσι ειναι το σημα κινητης , δεν ειναι ποτε σταθερο. Παντα πλοηγησε παρα πολυ γρηγορα δηλαδη ταχυτατη εμφανιση σελιδων . Το booster modem το δευτερο εχει καλυτερο σημα διοτι υποστηριζει 4g+ ενω το προηγουμενο δεν ειχε.
    Για παιχνιδια πρεπει να εχει θεματα με το ping δεν το εχω δοκιμασει. Παλαιοτερα οταν ειχα καταναλωσει τα 100gb επεφτε η ταχυτητα στα 15mbs απο την κινητη και οτι πιανει η σταθερη .Αλλα εχω πολλους μηνες να καταναλωσω τα 100gb . Θελω να τονισω οτι αμα θελεις μπορεις να ορισεις τις συσκευες να παιρνουνε μονο απο την dsl σημα και οχι συνδυαστικα . Δεν γινεται ομως να παρεις μονο απο το 4g εξολοκληρου. Ενα αλλο καλο που εχει το speedbooster 2 μοντεμ ειναι οτι μπορεις να παρεις τηλεφωνο και με το δικτυο κινητης οταν δεν υπαρχει σημα dsl και εισερχομενη κληση που εκανα κτυπησε κανονικα . Ενω το λαμπακι του voip παραμενει σβηστο οταν το dsl δεν υπαρχει. Στο μοντεμ το speedbooster 1 μπορουσε να κανει κλησεις το σταθερο με την κινητη αλλα μονο με την dsl.
    Αμα δοκιμασεις στο booster αλλη καρτα σημ ( πχ vodafone ) μπορει να δουλεψει μονο οταν απενεργοποιησεις το bonding δηλαδη θα δειχνει σημα αλλα θα χρησιμοποιει την dsl μονο , και οταν πεσει η dsl τοτε μονο θα παιρνει απο την καρτα σημ που θα εχεις βαλει . Την καρτα σημ του booster σε κινητο δεν δουλευει να μπει στο ιντερνετ , μονο σημα πιανει , απο οσο δοκιμασει .Επισης κατι αλλο αμα κανεις ενα speedtest θα δεις την πραγματικη ταχυτητα του δικτυο κινητης και μετα μεχρι να ολοκληρωθει το download τεστ θα κατεβει στα 50 διοτι ειναι κλειδωμενο στα 50 mbs download .και στα 5 upload .Ιδιαιατερα στα 5mbs ειναι πολυ λιγα για δικτυο κινητης. Ακομα και να βαλεις το adsl καλωδιο θα δεις οτι παλι δεν παει παει πανω απο 50mbs . Προσοχη αμα δει το συστημα οτι ειναι χωρις dsl καλωδιο για αρκετη ωρα σου κοβει το δικτυο κινητης , δεν το εχω δει στην πραξη αλλα συμβαινει . Και κατι αλλο , αμα δοκιμασεις καρτα σημ αλλης εταιρειας δεν πρεπει να εχε πιν και επηρεαζεται με τον κοφτη που λενε , εγω ειχα κρατησει το speedbooster 1 ρουτερ και το χρησιμοποιουσα με καρτα σημ vodafone cu χωρις dsl και δουλευε κανονικα χωρις προβλημα . Αμα δεν επιστρεψεις το booster σε χρεωνουνε 120 ευρω στον επομενο λογαριασμο . Μπορεις να το κρατησεις οσο θελεις και να το επιστρεψεις οποτε θελεις θα σου γινει η πιστωση των χρηματων και ετσι εχεις πληρωμενους τους επομενους λογαριασμους σταθερης τηλεφωνιας μεχρι να τα φτασει τα 120 ευρω το εκανα και στο λεω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 15-01-23 στις 20:19.

  12. #477
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε johnmegarythmos.

    Για τη χρήση που το θέλουμε εμείς, το booster φαίνεται ότι καλύπτει σε πολύ μεγάλο βαθμό όλες τις ανάγκες μας. Η γραμμή στο γραφείο είναι στο όνομα της συνεργάτιδάς μου και χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ανεβοκατέβασμα αρχείων για τη δουλειά μας από το εξωτερικό, τηλεδιασκέψεις στο skype και σερφάρισμα. Τα 100GB που δίνει το μήνα φαίνεται ότι μας καλύπτουν, αλλά ακόμα και αν τα εξαντλήσουμε κάποιον μήνα, τα 15+12=27Mbps που θα παίζει η γραμμή μετά το όριο, και πάλι θα είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με αυτό που είχαμε.

    Κάθε φορά που είχαμε να ανεβάσουμε μεγάλα αρχεία στο εξωτερικό, π.χ. 2-3GB, έπρεπε να πάω στο γραφείο να τα αντιγράψω σε εξωτερικό σκληρό και να τα φέρω στο σπίτι για να τα ανεβάσω από την 200άρα FTTH, γιατί με τα 800Kbps upload που είχαμε δεν ανέβαιναν ποτέ.

    Από την άλλη μεριά έχουμε ένα μικρό γραφείο, με τίποτα δεν μας έπαιρνε να αντέξουμε οικονομικά το κόστος μισθωμένης γραμμής...

  13. #478
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.952
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο τωρα δεν πρεπει να δουλευει, εχουν κανει Homezoning για να μην το παιρνεις μαζι στις διακοπες. Αλλα ξερω περιπτωσεις που ειχαν βλαβη πολλες μερες στη σταθερη γραμμη και δουλευε κανονικα το speedbooster μονο με την sim. Αντιστοιχα μπορεις να τα δοκιμασεις και συ παραλληλα με ενα router παλιο απο αλλο παροχο. (ειναι αυτο που λενε μια δοκιμη θα σας πεισει :P) Εχω ενα κουβα απο adsl modem-routers. Αν χρειαστεις πες μου
    Απλά να συμπληρώσω κάτι γιατί τώρα το διάβασα το παραπάνω..
    Σε περίπτωση βλάβης αναρωτιόμουν κ εγώ τι θα συμβαίνει με το σύστημα που δεν θα βλέπει σταθερή επάνω...
    Το πιο πιθανό είναι να γίνεται απενεργοποίηση του ελέγχου (homezone) για το διάστημα που διαρκεί η βλάβη..
    Έτσι φαντάζομαι δλδ..

    - - - Updated - - -

    Όσο για την εγγραφή στο mycosmote, παλαιότερα που το είχα, είχα βάλει τη σιμ σε κινητό για να πάρω τον κωδικό εγγραφής που είχε έρθει στη σιμ του booster με γραπτό μήνυμα...
    Θέμα με την έκδοση του λογαριασμού δεν θυμάμαι να είχα ποτέ... Ερχόταν στο κανονικό κινητό νομίζω..
    Το συμβόλαιο το είχα κάνει σε Γερμανό..
    Όλα αυτά επί εποχής ΗΑ35... Τότε το booster έδινε 40 γίγα αν θυμάμαι καλά και μετά τέλος...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #479
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση βλάβης αναρωτιόμουν κ εγώ τι θα συμβαίνει με το σύστημα που δεν θα βλέπει σταθερή επάνω...
    Για ενα διαστημα παιζει αν παρουσιαστει βλαβη (το οποιο μπορει να φτασει και 3 βδομαδες απ οτι εχω δει). Καποια στιγμη θα σταματησει να παιζει σωστα (μονο με LTE)

  15. #480
    Καλημέρα. Λοιπόν, πήρα πρόσφατα το speed booster μιας και οι ταχύτητες στην περιοχή μου είναι απαίσιες (3-4mbps up)
    Το έβαλα το ρούτερ μια χαρά. Το πρώτο πρόβλημα είναι πως με το κινητό (Καρτοκινητό Cosmote) στο συγκεκριμένο σημείο που είναι booster πιάνω 160 Mbps up. Με το speed booster πιάνω περίπου 40-45mbps που δεν είναι άσχημα. Το δεύτερο πρόβλημα είναι πως μόνο στο pc πιάνω αυτά τα 40-45 απ' το booster. Στο κινητό πιάνω μόνο 3-4 απ' τη DSL. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Σελ. 32 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 12222730313233343742 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας