Σελ. 37 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 172732353637383942 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 541-555 από 663
  1. #541
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά εγώ νομίζω θα είναι εντάξει ακόμη και με τα 200GB.
    Καταρχην αυτή τη στιγμή λεει ότι τρωει 300-400
    Και μετά το speedbooster, όλα τα GB δεν θα είναι από την κινητή μόνο... θα έχει και data του vdsl
    Και δεύτερον, μετά το πέρας των 200GB δεν κόβεται, απλά η ταχύτητα του 4G κόβεται στα 15Mbit
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  2. #542
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παιδιά ευχαριστώ απαντες, ερώτηση τα 200Gb μιλάμε για data όχι συνολικά ετσι?, δηλαδή εγω καταναλώνω πχ 300gb τωρα αν στο 80% της κατανάλωσης μου βολεύονται με το vdsl τότε στο 20% θα χρειαστεί η συμβολή της κινητής καλά το κατάλαβα? εγκυκλοπαιδικά εχει κανεις το booster μαζί με Fritzbox 7530?
    Στο streaming καλυπτωμαι απόλυτα απο bandwidth του dsl αν ισχύει αν φτάσει το 80% του εύρους της σταθερής τότε θα χρησιμοποιηται στην εκτακτη περίπτωση.
    Εδώ κάνοντας τεστ με το τηλεφωνο 4G εχω 65 down με 7up περίπου

  3. #543
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πως χρησιμοποιείται το ποσοστό του 4G, προσωπικά δεν το γνωρίζω για να σου πω την αλήθεια.
    Παρόλο που έχω το speedbooster δεν μπορώ να στο πω γιατί εμένα δεν έχει και τρελό σήμα.. Η γραμμή συνολικά (μαζί με τα 8Μbit της adsl) μπορεί να φτάσει γύρω στα 40-45, αλλά αυτό σε γκρεμό με ευνοϊκό τυφώνα..
    Συνήθως γύρω στα 20-25 πάει, οπότε και να θέλεις να "φας" πολλά data, σε περιορίζει η ταχύτητα..
    Αυτό που μπορώ να σου πω όμως είναι ότι σήμερα ανανεώθηκε το 200άρι σε μένα. Από τα 200 νομίζω είχαν καταναλωθεί σχεδόν όλα (περίπου 195GB)
    Όμως το συνολικό traffic του συγκεκριμένου wan interface, απ' ότι βλέπω ήταν περίπου 370GB.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ote.JPG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  7,6 KB 
ID: 252178
    Αλλά ξαναλέω πως στην περίπτωσή μου που έχω και αργή adsl, μπορεί και να τρώει περισσότερο ποσοστό το 4G καθώς χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί πολύ περισσότερο.
    Άρα θεωρώ ότι με τα 200 GB μια χαρά θα είσαι, ειδικά αφού ακόμη και να λήξουν συνεχίζει να δουλεύει το 4G, απλά με cap στα 15Mbit.
    Όπως και νά' χει όμως, δεν μπορώ να σε πάρω και στο λαιμό μου... η επιλογή δική σου..

    Υ.Γ.: Η ταχύτητα που λεει το κινητό σου δεν λεει και πολλά, καθώς το huawei πιάνει γενικά μικρότερες ταχύτητες από τα περισσότερα κινητά...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  4. #544
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πως χρησιμοποιείται το ποσοστό του 4G, προσωπικά δεν το γνωρίζω για να σου πω την αλήθεια.
    Παρόλο που έχω το speedbooster δεν μπορώ να στο πω γιατί εμένα δεν έχει και τρελό σήμα.. Η γραμμή συνολικά (μαζί με τα 8Μbit της adsl) μπορεί να φτάσει γύρω στα 40-45, αλλά αυτό σε γκρεμό με ευνοϊκό τυφώνα..
    Συνήθως γύρω στα 20-25 πάει, οπότε και να θέλεις να "φας" πολλά data, σε περιορίζει η ταχύτητα..
    Αυτό που μπορώ να σου πω όμως είναι ότι σήμερα ανανεώθηκε το 200άρι σε μένα. Από τα 200 νομίζω είχαν καταναλωθεί σχεδόν όλα (περίπου 195GB)
    Όμως το συνολικό traffic του συγκεκριμένου wan interface, απ' ότι βλέπω ήταν περίπου 370GB.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ote.JPG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  7,6 KB 
ID: 252178
    Αλλά ξαναλέω πως στην περίπτωσή μου που έχω και αργή adsl, μπορεί και να τρώει περισσότερο ποσοστό το 4G καθώς χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί πολύ περισσότερο.
    Άρα θεωρώ ότι με τα 200 GB μια χαρά θα είσαι, ειδικά αφού ακόμη και να λήξουν συνεχίζει να δουλεύει το 4G, απλά με cap στα 15Mbit.
    Όπως και νά' χει όμως, δεν μπορώ να σε πάρω και στο λαιμό μου... η επιλογή δική σου..

    Υ.Γ.: Η ταχύτητα που λεει το κινητό σου δεν λεει και πολλά, καθώς το huawei πιάνει γενικά μικρότερες ταχύτητες από τα περισσότερα κινητά...
    Πιστεύω θα με βόλευε και δεν θα τα ξεπερνούσα το όριο των 200GB, το καλοκαίρι κλειδώνω 30/3 περίπου και τον χειμώνα 37/4,5 άλλο με απασχολεί έχοντας το fritzbox 7530 που κάνει τα πάντα στην τηλεφωνία και γενικά θα μπει δεύτερο και θα χάσω το 90% των δυνατοτήτων του, για αυτό ρώτησα πριν αν κάποιος έχει το booster με το fritzbox μαζι δεν ξέρω επίσης αν ήταν δυνατόν την τηλεφωνία να μην την παίρνω από το Huawei αλλά από το fritz δηλαδή να την απενεργοποιούσα στο Huawei, αν και δεν το βλέπω εύκολο.
    To fritz δεν παίζεται έχει κανονικό τηλεφωνικό κέντρο τηλεφωνητές και άπειρα άλλα.

  5. #545
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ο διαχωρισμός των συσκευών για να μη τραβάνε όλα από την κινητή, δεν θα βοηθούσε;
    Διαφορετικά μετά, εξοπλισμός 4g και gigamax unlimited στα ίδια λεφτά..... Χωρίς περιορισμό.... 100ΤΒ βλέπω όριο στο συμβόλαιο μου σε έξτρα σιμ.... Η βασική δεν ξέρω αν τη πιάνει...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #546
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Είχα speedbooster για αρκετό καιρό... Και από πίσω έτρεχε όμως το 7490 fritzbox. Σε περιοχή με χάλια χαλκό (έως 4Mbps). Παρόλα αυτά πάλι είχα προβλήματα (κυρίως πολύ χαμηλό upload, αλλά και download έως 40Mbps). Νομίζω ότι τόσο καιρό έτρωγα ΤΖΑΜΠΑ τα λεφτά μου. Συνολικό πάγιο μαζί με την "24άρα ADSL" έβγαινε κάπου 39 ευρώ.

    Ώσπου έβαλα μυαλό και αφού είδα ότι έχει καλό σήμα 5G πλέον στην περιοχή, έκανα τα παρακάτω:

    - κατήργησα εντελώς το χαλκό, αυτη την ξεπερασμένη "τεχνολογία".
    - έκανα φορητότητα τον σταθερό αριθμό στην modulus με εφάπαξ κόστος 15€ + 15€ το χρόνο η διατήρηση του αριθμού ετησίως. ΟΚ δεν έχω απεριοριστες κλήσεις σε σταθερά, έχω όμως χρέωση κάπου 1 σεντ το λεπτό αν θέλω εξερχόμενη, ούτως ή άλλως όμως ποιος μιλάει πολύ στα σταθερά σήμερα... Άλλωστε υπάρχει και το κινητό με απεριόριστα τα πάντα.
    - αγόρασα ένα δικό μου 5G router (υπάρχουν διάφορα στην αγορά, μια πολύ καλή λύση είναι το ΖΤΕ MC801 5G, προτίμησα το 6850 5G fritzbox λόγω της ευκολίας μου στα fritz και λόγω πανεύκολου σεταρίσματος με backup-restore από το 7490). ΟΚ αυτό το αγοράζεις μια φορά και σου μένει.
    - πήρα μια mobile extra sim από τα unlimited δεδομένα που έχω ούτως ή άλλως στην κύρια σύνδεση μου κινητής με κόστος 3€ το μήνα.

    Aποτέλεσμα; τώρα έχω 150 Mbps download και 30-40mbps upload.

    Ανακεφαλαίωση: Από τα 39€ το μήνα, έπεσα στα 3€ το μήνα (!!!!) + 1,25€ το μήνα η διατήρηση του αριθμού στην modulus (15€ το χρόνο). ΟΚ όπως έγραψα απλά αγοράζεις μια φορά το ακριβό ρουτερ, το οποίο όμως κάνεις απόσβεση σε ένα χρόνο....

    Απλά δε το πολυδιαφημίζουν αυτό το σύστημα, γιατί θα χάσουν πάρα πολύ πελατεία.... Άλλη φάση το 4G speedbooster, άλλη το 5G σήμα με δικό σου ρούτερ (δίνουν και αυτοί αλλά με 49,90€ το μήνα, γελάει ο κόσμος).

    Επίσης θέλει προσοχή να είστε σίγουροι ότι υπάρχει επαρκές σήμα 5G στην περιοχή σας και δεν μπουκώνει συχνά η συγκεκριμένη κεραία.

  7. #547
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris_80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα speedbooster για αρκετό καιρό... Και από πίσω έτρεχε όμως το 7490 fritzbox. Σε περιοχή με χάλια χαλκό (έως 4Mbps). Παρόλα αυτά πάλι είχα προβλήματα (κυρίως πολύ χαμηλό upload, αλλά και download έως 40Mbps). Νομίζω ότι τόσο καιρό έτρωγα ΤΖΑΜΠΑ τα λεφτά μου. Συνολικό πάγιο μαζί με την "24άρα ADSL" έβγαινε κάπου 39 ευρώ.

    Ώσπου έβαλα μυαλό και αφού είδα ότι έχει καλό σήμα 5G πλέον στην περιοχή, έκανα τα παρακάτω:

    - κατήργησα εντελώς το χαλκό, αυτη την ξεπερασμένη "τεχνολογία".
    - έκανα φορητότητα τον σταθερό αριθμό στην modulus με εφάπαξ κόστος 15€ + 15€ το χρόνο η διατήρηση του αριθμού ετησίως. ΟΚ δεν έχω απεριοριστες κλήσεις σε σταθερά, έχω όμως χρέωση κάπου 1 σεντ το λεπτό αν θέλω εξερχόμενη, ούτως ή άλλως όμως ποιος μιλάει πολύ στα σταθερά σήμερα... Άλλωστε υπάρχει και το κινητό με απεριόριστα τα πάντα.
    - αγόρασα ένα δικό μου 5G router (υπάρχουν διάφορα στην αγορά, μια πολύ καλή λύση είναι το ΖΤΕ MC801 5G, προτίμησα το 6850 5G fritzbox λόγω της ευκολίας μου στα fritz και λόγω πανεύκολου σεταρίσματος με backup-restore από το 7490). ΟΚ αυτό το αγοράζεις μια φορά και σου μένει.
    - πήρα μια mobile extra sim από τα unlimited δεδομένα που έχω ούτως ή άλλως στην κύρια σύνδεση μου κινητής με κόστος 3€ το μήνα.

    Aποτέλεσμα; τώρα έχω 150 Mbps download και 30-40mbps upload.

    Ανακεφαλαίωση: Από τα 39€ το μήνα, έπεσα στα 3€ το μήνα (!!!!) + 1,25€ το μήνα η διατήρηση του αριθμού στην modulus (15€ το χρόνο). ΟΚ όπως έγραψα απλά αγοράζεις μια φορά το ακριβό ρουτερ, το οποίο όμως κάνεις απόσβεση σε ένα χρόνο....

    Απλά δε το πολυδιαφημίζουν αυτό το σύστημα, γιατί θα χάσουν πάρα πολύ πελατεία.... Άλλη φάση το 4G speedbooster, άλλη το 5G σήμα με δικό σου ρούτερ (δίνουν και αυτοί αλλά με 49,90€ το μήνα, γελάει ο κόσμος).

    Επίσης θέλει προσοχή να είστε σίγουροι ότι υπάρχει επαρκές σήμα 5G στην περιοχή σας και δεν μπουκώνει συχνά η συγκεκριμένη κεραία.
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για τον κόπο σου 5G σήμα έχω φουλ είμαι σε χωριό ανοιχτά, να το συζητήσουμε λίγο γιατί το συμβόλαιο μου στην Cosmote λήγει σε 1 μήνα.
    Με το Fritzbox 7530 έχω πάθει πλάκα και ήθελα κάτι σε Fritzbox πολύ χρήση σε σταθερό δεν κάνω ήθελα κάποιες ερωτήσεις.
    1) Τις voip ευκολίες τηλεφωνητές κτλ και όλα τα καλά του PBX στο fritz τα έχεις? ( με την Modulus σαν Voip Provider ).
    2) Έχω Cosmote OTT και Vodafone για streaming και η κατανάλωση μου όπως καταγράφεται από το Fritz είναι 400 - 500GB, όλα τα προγράμματα Unlimited βλέπω και λένε πολιτική ορθής χρήσης 300 - 400 GB υπάρχει κάτι σε πραγματικό Unlimited?
    3) Είμαι 800 μέτρα από το Α.Κ και κλειδώνω 30/3,5 περίπου δεν μπορώ να πω ότι δεν βολεύομαι, δεν είμαι στα χάλια τα δικά σου ο ήχος στην τηλεφωνία με την modulus είναι καλή γιατί στην Cosmote είναι τζάμι.
    Πληρώνω τώρα 43,5€ τον μήνα στην Cosmote Τηλεφωνία Internet Cosmote TV
    Κοίτα όμως εσύ είχες το πρόγραμμα με τα απεριόριστα εγώ επειδή δεν κάνω πολύ χρήση στο κινητό έχω ένα καρτοκινητό Frog και βολεύομαι φτηνά.
    Πόσο θα μου στοιχίσει μια κάρτα SIM για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, να το προσθέσω στα πάγια της Modulus, την αγορά του Router βγάλε την απ'εξω.

    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leotzian : 22-11-23 στις 16:51.

  8. #548
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για τον κόπο σου 5G σήμα έχω φουλ είμαι σε χωριό ανοιχτά, να το συζητήσουμε λίγο γιατί το συμβόλαιο μου στην Cosmote λήγει σε 1 μήνα.
    Με το Fritzbox 7530 έχω πάθει πλάκα και ήθελα κάτι σε Fritzbox πολύ χρήση σε σταθερό δεν κάνω ήθελα κάποιες ερωτήσεις.
    1) Τις voip ευκολίες τηλεφωνητές κτλ και όλα τα καλά του PBX στο fritz τα έχεις? ( με την Modulus σαν Voip Provider ).
    2) Έχω Cosmote OTT και Vodafone για streaming και η κατανάλωση μου όπως καταγράφεται από το Fritz είναι 400 - 500GB, όλα τα προγράμματα Unlimited βλέπω και λένε πολιτική ορθής χρήσης 300 - 400 GB υπάρχει κάτι σε πραγματικό Unlimited?
    3) Είμαι 800 μέτρα από το Α.Κ και κλειδώνω 30/3,5 περίπου δεν μπορώ να πω ότι δεν βολεύομαι, δεν είμαι στα χάλια τα δικά σου ο ήχος στην τηλεφωνία με την modulus είναι καλή γιατί στην Cosmote είναι τζάμι.
    Πληρώνω τώρα 43,5€ τον μήνα στην Cosmote Τηλεφωνία Internet Cosmote TV
    Κοίτα όμως εσύ είχες το πρόγραμμα με τα απεριόριστα εγώ επειδή δεν κάνω πολύ χρήση στο κινητό έχω ένα καρτοκινητό Frog και βολεύομαι φτηνά.
    Πόσο θα μου στοιχίσει μια κάρτα SIM για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, να το προσθέσω στα πάγια της Modulus, την αγορά του Router βγάλε την απ'εξω.

    Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλα
    Ναι φυσικά και τηλεφωνητής από φριτζ και φαξ άμα θέλεις και τα πάντα όλα. Τα απεριοριστα στην κοσμοτε είναι αθροιστικά 200 ΤΒ για σύνδεση κινητού και όλες τις έξτρα σιμ (μεχρι 4 μπορείς να πάρεις). Η μοντουλους είναι άψογη, μάλιστα υποστηρίζει HD telephony, αρκεί βέβαια και η άλλη γραμμή του καλουμένου να το υποστηρίζει. Φοβερή ποιότητα.

    Για το κοσμοτε unlimited στο κινητό εξασφάλισα τελική τιμή 25,52€… κοσμοτε τιβι έχω κι εγώ από το σταθερό του σπιτιού (το 5G το έχω στο χώρο εργασίας μου).Αυτά. Αν έχεις απορίες ευχαρίστως να βοηθήσω.

  9. #549
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Δεν ξέρω αν είμαστε off topic να μου εστελνες pm που τα εχεις τα 200TB εγω βλέπω 200GB οπου ψαχνω άκρη δεν βρίσκω υποτίθεται θα κοψω το σταθερό αυτό που έχεις υπάρχει λινκ στην cosmote αυτό το unlimited που εχεις στο κινητό είναι ομιλία καί δεδομένα? συνδυαστική προσφορά με το σταθερό εγω ότι βρίσκω ειναι γυρω στα 35 με 200GB όριο τον μήνα
    Σε ευχαριστώ καί πάλι
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  10. #550
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είμαστε off topic να μου εστελνες pm που τα εχεις τα 200TB εγω βλέπω 200GB οπου ψαχνω άκρη δεν βρίσκω υποτίθεται θα κοψω το σταθερό αυτό που έχεις υπάρχει λινκ στην cosmote αυτό το unlimited που εχεις στο κινητό είναι ομιλία καί δεδομένα? συνδυαστική προσφορά με το σταθερό εγω ότι βρίσκω ειναι γυρω στα 35 με 200GB όριο τον μήνα
    Σε ευχαριστώ καί πάλι
    αν εισαι στην κοσμοτε και ληγει το συμβολαιο σου κανεις φορητοτητα σε αλλη εταιρεια τηλεφωνικα και σου κανουν σουπερ αντιπροταση εχοντας και ενα σταθερο μαζι με τελικη τιμη 25,52€ και απεριοριστα τα παντα. Μια εξτρα σιμ κοστιζει 3 ευρω και εχει απεριοριστα επισης δεδομενα, αθροιστικα 200 ΤΒ. Την κοτσάρεις σε ενα 5G ρουτερ το οποιο αγοραζεις μια φορα και αυτο ηταν.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-20, 1.05.45 μμ.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  49,6 KB 
ID: 252209

  11. #551
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πως χρησιμοποιείται το ποσοστό του 4G, προσωπικά δεν το γνωρίζω για να σου πω την αλήθεια.
    Παρόλο που έχω το speedbooster δεν μπορώ να στο πω γιατί εμένα δεν έχει και τρελό σήμα.. Η γραμμή συνολικά (μαζί με τα 8Μbit της adsl) μπορεί να φτάσει γύρω στα 40-45, αλλά αυτό σε γκρεμό με ευνοϊκό τυφώνα..
    Συνήθως γύρω στα 20-25 πάει, οπότε και να θέλεις να "φας" πολλά data, σε περιορίζει η ταχύτητα..
    Αυτό που μπορώ να σου πω όμως είναι ότι σήμερα ανανεώθηκε το 200άρι σε μένα. Από τα 200 νομίζω είχαν καταναλωθεί σχεδόν όλα (περίπου 195GB)
    Όμως το συνολικό traffic του συγκεκριμένου wan interface, απ' ότι βλέπω ήταν περίπου 370GB.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ote.JPG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  7,6 KB 
ID: 252178
    Αλλά ξαναλέω πως στην περίπτωσή μου που έχω και αργή adsl, μπορεί και να τρώει περισσότερο ποσοστό το 4G καθώς χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί πολύ περισσότερο.
    Άρα θεωρώ ότι με τα 200 GB μια χαρά θα είσαι, ειδικά αφού ακόμη και να λήξουν συνεχίζει να δουλεύει το 4G, απλά με cap στα 15Mbit.
    Όπως και νά' χει όμως, δεν μπορώ να σε πάρω και στο λαιμό μου... η επιλογή δική σου..

    Υ.Γ.: Η ταχύτητα που λεει το κινητό σου δεν λεει και πολλά, καθώς το huawei πιάνει γενικά μικρότερες ταχύτητες από τα περισσότερα κινητά...
    το να πιανεις μονο μια γραμμη 4g δεν σημαινει οτι δεν δινει boost , εγω τα πρωτα 2 χρονια που ειχα μια γραμμη 4g στο booster κατευθειαν ανεβηκε η ταχυτητα κοντα στα 50. Μετα με το booster 2 ρουτερ βλεπω οτι μου πιανει στο speedtest πχ 70 και μετα γυριζει στην ιδια ταχυτητα 45 , αφου ειναι κλειδωμενο στο 50. Τωρα εχω σημα τερμα διοτι εχει μπει κεραια αλλα δεν αλλαζει κατι στις ταχυτητες παρολο που το booster 2 υποστηριζει 4g +, ενω το αλλο ητανε απλο 4g.

  12. #552
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris_80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εισαι στην κοσμοτε και ληγει το συμβολαιο σου κανεις φορητοτητα σε αλλη εταιρεια τηλεφωνικα και σου κανουν σουπερ αντιπροταση εχοντας και ενα σταθερο μαζι με τελικη τιμη 25,52€ και απεριοριστα τα παντα. Μια εξτρα σιμ κοστιζει 3 ευρω και εχει απεριοριστα επισης δεδομενα, αθροιστικα 200 ΤΒ. Την κοτσάρεις σε ενα 5G ρουτερ το οποιο αγοραζεις μια φορα και αυτο ηταν.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-20, 1.05.45 μμ.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  49,6 KB 
ID: 252209
    Αυτό είναι το θέμα υποτίθεται θα κόψω το σταθερό για την λύση που λέμε οπότε τι θα διαπραγματευτώ, ασε θα μιλήσω μαζι τους να δω τι θα γίνει παντως τα 200TB δεν υπάρχουν πουθενά σε πρόγραμμα και φυσικά ουτε με τα διπλάσια που πληρωνεις.
    Κατι τελευταίο και πολύ βασικό γιατί κάτι διάβασα... port forwarding γίνεται στην λύση του 5G router γιατι την ταχύτητα γι αυτό την θέλω λόγω server καμερών συναγερμού και πολλά άλλα και σε τι ταχύτητα upload γιατί διάβασα κάτι για κόφτες λογω του Port forwarding

  13. #553
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το θέμα υποτίθεται θα κόψω το σταθερό για την λύση που λέμε οπότε τι θα διαπραγματευτώ, ασε θα μιλήσω μαζι τους να δω τι θα γίνει παντως τα 200TB δεν υπάρχουν πουθενά σε πρόγραμμα και φυσικά ουτε με τα διπλάσια που πληρωνεις.
    Κατι τελευταίο και πολύ βασικό γιατί κάτι διάβασα... port forwarding γίνεται στην λύση του 5G router γιατι την ταχύτητα γι αυτό την θέλω λόγω server καμερών συναγερμού και πολλά άλλα και σε τι ταχύτητα upload γιατί διάβασα κάτι για κόφτες λογω του Port forwarding
    Εγώ πιάνω καπου 200/40 mbps με 3/5 γραμμές σήμα (-98/ -100 dbm). Ζήτησα προφίλ με public Ip (vpn-Internet)

  14. #554
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Περιοχή
    Βάμος Αποκορώνου - Νομός Χανίων
    Ηλικία
    65
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΜΟΣ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    (dB) / 25(dB)
    Αυτή η sim με τα απεριόριστα είναι ΜΟΝΟ DATA?
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  15. #555
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leotzian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η sim με τα απεριόριστα είναι ΜΟΝΟ DATA?
    ναι ετσι

Σελ. 37 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 172732353637383942 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας