Σελ. 11 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 663
  1. #151
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    MR
    Καλησπέρα σε ολους. Εχω στο σπιτι wifi δίκτυο με speedport entry ρούτερ, με κάποιες smart πριζες και συσκευές, netflix, cosmote hybrid tv με replay tv και τρεις IP Wifi κάμερες επάνω. Εχω επίσης επάνω του και ένα tp-link repeater για να καλύπτω πιο δισπρόσιτες περιοχές του σπιτιού μου.
    Η σύνδεση μου ειναι απλή 24αρα αλλα στην πράξη πάει μέχρι 8. Και απο όλες αυτές τις συσκευές γονατίζει η γραμμή.
    Η περιοχή μου δεν υποστηριζεται απο κάτι περισσότερο.

    Πιστεύετε οτι θα με καλύψει το booster ? Απ την άλλη επειδή το σπιτι το νοικιάζω τα καλοκαίρια και ολοι βλέπουν netflix,
    η απενεργοποίηση της κατανάλωσης των giga απο τα netflix και cosmote tv ειναι κάτι εύκολο ?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια σας.

  2. #152
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Αμα έχει καλό σήμα η cosmote στο σπίτι σου σίγουρα θα βοηθήσει.
    Μπορείς να αποκλείσεις κάποιες συσκευές από το να έχουν πρόσβαση στο 4G. Δεν νομίζω να μπορείς να αποκλείσεις συγκεκριμένα sites.

  3. #153
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    MR
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kerato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα έχει καλό σήμα η cosmote στο σπίτι σου σίγουρα θα βοηθήσει.
    Μπορείς να αποκλείσεις κάποιες συσκευές από το να έχουν πρόσβαση στο 4G. Δεν νομίζω να μπορείς να αποκλείσεις συγκεκριμένα sites.
    Αυτό λέω, να αποκλείσω τη σμαρτ τηλεόραση με το netflix και το υβριδικο δορυφορικό της cosmote που παίζει τη replay tv. Τα έχω συνδεδεμένα με ethernet στο μοντεμ. Γίνεται, δε γίνεται ?

    Οι κάμερες που λειτουργούν 24/7 καταναλώνουν giga ?

  4. #154
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    αν εχει βλαβη η σταθερη συνδεση τοτε ειπαμε δεν μενεις χωρις ιντερνετ αφου αυτοματα δινει η κινητη.

    εχεις και την σταθερη τηλεφωνικη γραμμη να δουλευει μεσω του κινητου δικτυου φανταζομαι ετσι?ποιοτητα τηλεφωνιας οκ?σαν να μιλας απο κινητο ετσι?
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  5. #155
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    MR
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firefox Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχει βλαβη η σταθερη συνδεση τοτε ειπαμε δεν μενεις χωρις ιντερνετ αφου αυτοματα δινει η κινητη.

    εχεις και την σταθερη τηλεφωνικη γραμμη να δουλευει μεσω του κινητου δικτυου φανταζομαι ετσι?ποιοτητα τηλεφωνιας οκ?σαν να μιλας απο κινητο ετσι?
    .. . άλλο ρώτησα, δεν ρώτησα για περίπτωση βλάβης. Αν απαντας σε εμένα.

    Η τηλεφωνική μου γραμμή μια χαρά ειναι και δεν δουλεύει μέσω του κινητου δικτύου. Αν απαντησες και ρωτάς εμένα.

  6. #156
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tvkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λέω, να αποκλείσω τη σμαρτ τηλεόραση με το netflix και το υβριδικο δορυφορικό της cosmote που παίζει τη replay tv. Τα έχω συνδεδεμένα με ethernet στο μοντεμ. Γίνεται, δε γίνεται ?

    Οι κάμερες που λειτουργούν 24/7 καταναλώνουν giga ?
    Ναι γίνεται. Μπορείς να αποκλείσεις πανεύκολα τις συσκευές που δεν θέλεις να ρουφάνε από το 4G, και να τι στείλεις να παίζουν μόνο από dsl, όπως ακριβώς παίζουν και τώρα.

    Για τις κάμερες δεν ξέρω.
    Λογικά αν το καταγραφικό είναι στο ίδιο τοπικό δίκτυο δεν τρώνε τίποτα. Τρώνε μόνο όταν συνδέεσαι απομακρυσμένα να δεις τι παίζει.

  7. #157
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tvkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    .. . άλλο ρώτησα, δεν ρώτησα για περίπτωση βλάβης. Αν απαντας σε εμένα.

    Η τηλεφωνική μου γραμμή μια χαρά ειναι και δεν δουλεύει μέσω του κινητου δικτύου. Αν απαντησες και ρωτάς εμένα.
    οχι δεν απαντησα σε σενα μια ερωτηση εκανα γενικα..δλδ αν εχει βλαβη το σταθερο σου/dsl, η σταθερη γραμμη δεν εξυπηρετειται απο το κινητο δικτυο?
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  8. #158
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firefox Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν απαντησα σε σενα μια ερωτηση εκανα γενικα..δλδ αν εχει βλαβη το σταθερο σου/dsl, η σταθερη γραμμη δεν εξυπηρετειται απο το κινητο δικτυο?
    σε μένα πχ δουλεύει...σε άλλους όχι.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #159
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firefox Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν απαντησα σε σενα μια ερωτηση εκανα γενικα..δλδ αν εχει βλαβη το σταθερο σου/dsl, η σταθερη γραμμη δεν εξυπηρετειται απο το κινητο δικτυο?
    Ετσι όπως είναι ρυθμισμένο το router, δουλεύει μόνο το ιντερνετ.
    Το τηλέφωνο δεν είναι ενεργοποιημένο να δουλευει με το 4G.
    Δλδ αν πέσει η σταθερή θα έχεις internet αλλά όχι σταθερό τηλέφωνο.

  10. #160
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε μένα πχ δουλεύει...σε άλλους όχι.
    και πως εξηγειται αυτο? το εχει ψαξει κανεις το θεμα?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kerato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι όπως είναι ρυθμισμένο το router, δουλεύει μόνο το ιντερνετ.
    Το τηλέφωνο δεν είναι ενεργοποιημένο να δουλευει με το 4G.
    Δλδ αν πέσει η σταθερή θα έχεις internet αλλά όχι σταθερό τηλέφωνο.
    γινεται να ρυθμιστει διαφορετικα το ρουτερ για να εχεις και σταθερο μεσω δικτυου κινητης?
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  11. #161
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Ναι. Απλά πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του Mobile και τικάρεις το VOICE στο Service Type.



    Ετσι όπως τα βλέπεις είναι οι default ρυθμίσεις που έρχεται το router.

  12. #162
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firefox Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πως εξηγειται αυτο? το εχει ψαξει κανεις το θεμα?
    πιθανών... λόγο οτι στον οικίσκο που είναι το dslam είναι και η κεραία της cosmote...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  13. #163
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    @kerato: οκ ευχαριστω!
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  14. #164
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά..
    Έβαλα το speedbooster την προηγούμενη εβδομάδα..
    Με το Speedport plus συγχρόνιζα στα 8.2Mbps. Με το speedbooster έπεσε στα 7.4. ΟΚ το ήξερα αυτό..
    Το θέμα είναι ότι κάνω speedtest και πηγαίνω γύρω στα 8μισι.
    Βάζω το κινητό στο ίδιο σημείο και κάνω speedtest από cosmote και χτυπάει 45+. ΟΚ, το ίδιο δεν υπήρχε περίπτωση να το έχω με το huawei, αλλά όταν βλέπω 45 με το κινητό έλεγα να έχει τουλάχιστον το ένα τρίτο στα 15 (και με +10 ευχαριστημένος θα ήμουν, αλλά 1Μbit?)
    Στα διάφορα speedtest που έχω κάνει τις τελευταίες 3-4 ημέρες η μέγιστή συνολική ταχύτητα που έχω πετύχει ήταν περίπου 15Mbps, παραπάνω ποτέ...
    Το σήμα που έχει το speedbooster εκεί που το έβαλα τελικά δεν είναι και πολύ καλό (33-36 δείχνει).
    Αλλά πριν το βάλω εκεί το δοκίμασα και σε διάφορα άλλα σημεία του σπιτιού και ακόμη με excellent σήμα που πέτυχα σε καναδυό σημεία, ταχύτητα ούτε εκεί είδα..
    Έχετε καμιά άποψη για το τι μπορώ να κάνω;

  15. #165
    Εγγραφή
    09-02-2011
    Περιοχή
    Τσίνι
    Μηνύματα
    179
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Ακόμα και στις νεκρές ώρες που δεν έχει πολλή κίνηση (ξημερώματα) σου δίνει χαμηλά αποτελέσματα;
    Upload πόσο δίνει;

    To Κινητό δεν είναι τόσο αξιόπιστη μέθοδος μέτρησης γιατί κάνει ca (carrier aggregation) και πιάνει καλύτερες ταχύτητες.

    Εγώ θα έπαιρνα το ρούτερ παραμάσχαλα και θα ανέβαινα σε καμιά ταράτσα ή μπαλκόνι κάπου που να έχει σήμα excellent και να το τεστάρω μόνο του. Χωρίς την dsl κουμπωμένη πάνω.
    α. Αν με αυτήν την δοκιμή έδινε καλές ταχύτητες θα αγόραζα 2 εξωτερικές κεραίες για το router να ενισχύσω το σήμα.
    β. Αν πάλι μου έδινε χαμηλές ταχύτητες τότε θα το γυρνούσα πίσω. Λογικά η κεραία που συνδέεται είναι πιταρισμένη.

Σελ. 11 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας