Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του κιτ της Enermax T.B. RGB για να τοποθετηθεί σε νέο build.

Απ'όσα rgb fans έχω δει (ασχέτως τιμής και ποιότητας), με εντυπωσίασαν τα συγκεκριμένα.

Αλλά είδα τις κριτικές στο skroutz και ψιλοαπογοητεύτηκα .

Υπάρχει κανείς που να το 'χει δουλέψει το συγκεκριμένο kit; Είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όντως;

Επίσης, μου αρέσουν κι αυτά τα rgb fans, τα οποία χρησιμοποιούν 6-pin σύνδεση (έχουν και τροφοδοσία και rgb syncing σε ένα καλώδιο).

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να είναι συμβατά με τον rgb controller της enermax στο πρώτο link που έδωσα.

Τον enermax rgb controller σκοπεύω να τον "κουμπώσω" σε msi tomahawk max μητρική που διαβάζω πως είναι συμβατός.

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις

ΥΓ. Επειδή είμαι νουμπάς με τη φάση των rgb (έχω να αναβαθμίσω αρκετά χρόνια κι έχασα τις εξελίξεις ) , θα μ'ενδιέφερε να μάθω ενδιαφέρουσες εναλλακτικές

Αυτό που έχω καταλάβει, είναι πως το πιο πρακτικό είναι να κουμπώσουν οι rgb fans (σκοπεύω να έχω 4-6) σε rgb controller (είτε διαθέτει το κουτί, είτε σε λύση όπως αυτό της enermax) και να συνδεθεί στη συνέχεια ο rgb controller σε motherboard που υποστηρίζει φυσικά rgb syncing για να γίνεται ο έλεγχος απ'το UEFI.