Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-55 από 55
  1. #46
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν...
    Έχουμε και λέμε...

    Στο router είχα πειράξει τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις πολύ πολύ καιρό τώρα οπότε ούτε που ασχολήθηκα με αυτό (το είχα ξεχάσει κι όλας ότι τα είχα πειράξει...)
    Το MRU το είχα 1490 αντί 1492 και το MSS το είχα 1452 προεπιλεγμένο (δε θυμάμαι να το είχα πειράξει αλλά το επιβεβαίωσα για το default στο google).

    Μόλις επανέφερα το MRU όλα παίζουν ρολόι...
    Μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις πως σου πήγε το μυαλό εκεί;

    Μιλάω τώρα για εγκυκλοπαιδική γνώση γιατί θυμάμαι ότι η μείωση αυτή είχε να κάνει κάτι με την ταχύτητα στο άνοιγμα των σελίδων ή/και στην ποιότητα του download και όχι ότι μπορεί να μην έχεις πρόσβαση σε σελίδες ή κάτι τέτοιο...

    Επίσης σύγκρινα και την IP που πήρα και τώρα ξεκινάει με 2 ψηφία αντί με 3 που ξεκινούσαν όλες οι άλλες 5 που έχω πάρει...

    (δεν ξέρω αν είναι τυχαίο και νομίζω ότι δε θέλω να κάνω reboot για να το διαπιστώσω... χαχαχα)

    =====edit=====

    Θα μπορούσε κάποιος για το τεστ να αλλάξει την τιμή του MRU σε 1490 και να δει αν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ;;;
    Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω ότι ήταν αυτό... αλήθεια..!

    Θα μας τρελάνεις ..εσύ πασχαλιάτικα ! Ρε εσύ ποιό πάνω είπες ότι δεν είχες κάνει αλλαγές στο router .... τελικά είχες κάνει...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντί να ψάχνουμε σε λιστες για email, σε ping σε cdn ip's μήπως να παίξεις λίγο με το Mtu στο ρούτερ;
    Μπράβο λογικό το βρίσκω ..πως σου ήρθε ..?

  2. #47
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μας τρελάνεις ..εσύ πασχαλιάτικα ! Ρε εσύ ποιό πάνω είπες ότι δεν είχες κάνει αλλαγές στο router .... τελικά είχες κάνει...
    Δίκιο έχεις και προς υπεράσπισή μου, δε θυμόμουν ότι το είχα πειράξει αλλά σίγουρα το είχα πάρα πολύ καιρό έτσι με τον τελευταίο μήνα και κάτι να το κάνει αυτό...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο λογικό το βρίσκω ..πως σου ήρθε ..?
    Αυτό θέλω να μάθω και εγώ...

    Και αν μπορεί κάποιος να το αναπαράγει με τον ίδιο τρόπο...

  3. #48
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων


    1492 δεν είναι το default;
    Που να το βάλει δλδ;
    Θα το βάλει σε κάτι μικρότερο, τυχαίνει μερικές φορές να υπάρχει θέμα, τελικα όμως απο ότι φαίνεται είχε βάλει δάχτυλο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μπράβο λογικό το βρίσκω ..πως σου ήρθε ..?
    Αυτή η εικόνα με την "μιση" σελίδα είναι κάτι που το βλέπεις συχνά όταν υπάρχουν fragment packets, κύριος ένοχος είναι το mtu

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίκιο έχεις και προς υπεράσπισή μου, δε θυμόμουν ότι το είχα πειράξει αλλά σίγουρα το είχα πάρα πολύ καιρό έτσι με τον τελευταίο μήνα και κάτι να το κάνει αυτό...



    Αυτό θέλω να μάθω και εγώ...

    Και αν μπορεί κάποιος να το αναπαράγει με τον ίδιο τρόπο...

    Οτι αναφέρω πιο πάνω στον DVader.

    Αναφέρεις μάλιστα οτι το είχες καιρό έτσι και δεν σου έκανε θέμα, λογικά κάπου στην διαδρομή απο τον υπολογιστή σου μέχρι την τελική σελίδα κάτι άλλαξε και δεν τα πάει καλά με πειραγμένο Mtu

  4. #49
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το βάλει σε κάτι μικρότερο, τυχαίνει μερικές φορές να υπάρχει θέμα, τελικα όμως απο ότι φαίνεται είχε βάλει δάχτυλο



    Αυτή η εικόνα με την "μιση" σελίδα είναι κάτι που το βλέπεις συχνά όταν υπάρχουν fragment packets, κύριος ένοχος είναι το mtu




    Οτι αναφέρω πιο πάνω στον DVader.

    Αναφέρεις μάλιστα οτι το είχες καιρό έτσι και δεν σου έκανε θέμα, λογικά κάπου στην διαδρομή απο τον υπολογιστή σου μέχρι την τελική σελίδα κάτι άλλαξε και δεν τα πάει καλά με πειραγμένο Mtu
    Μπά... εγώ πιστεύω ότι απλά το άλλαξε κάποια στιγμή τελευταία και δεν το ξέχασε...όπως ξέχασε ότι είχε πειράξει τον router..


    Ρίξε μια ματιά και τον 2ο router έχει και αυτό πειραγμένα MTU ?

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπά... εγώ πιστεύω ότι απλά το άλλαξε κάποια στιγμή τελευταία και δεν το ξέχασε...όπως ξέχασε ότι είχε πειράξει τον router..


    Ρίξε μια ματιά και τον 2ο router έχει και αυτό πειραγμένα MTU ?
    Δεν θα είναι η πρώτη φορά που κάποιος ενδιάμεσος κρίκος έχει θέμα με διαφορετικά mtu.

  6. #51
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπά... εγώ πιστεύω ότι απλά το άλλαξε κάποια στιγμή τελευταία και δεν το ξέχασε...όπως ξέχασε ότι είχε πειράξει τον router..

    Ρίξε μια ματιά και τον 2ο router έχει και αυτό πειραγμένα MTU ?
    Καλά δε θα έμπαινα σε όλη αυτή τη διαδικασία για να μην παραδεχτώ ότι εγώ έφταιγα τελικά...

    Και το 2ο router πειραγμένο ήταν στην ίδια τιμή, ωστόσο ξέρω ότι έκανα επαναφορά γιατί έπρεπε να περάσω τα στοιχεία της σύνδεσης στο 2ο router USR ξανά αλλιώς δεν έμπαινε...
    Είχε χάσει και όλο το configuration που είχα για ips εντός δικτύου Mac κλπ...

    Τέσπα, problem solved, σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά που ασχοληθήκατε.

    ΥΓ. η συγκεκριμένη τιμή ήταν αλλαγμένη πάνω από χρόνο... αν το είχα αλλάξει πρόσφατα, θα το θυμόμουν και θα το γύρναγα στο παλιό γιατί θα μου "έκοβε" ότι κάτι που έκανα εγώ τελευταία έφταιγε.

    Καλή Ανάσταση σε όλους με υγεία πάνω απ' όλα!!!

    Καλό Πάσχα!

  7. #52
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δε θα έμπαινα σε όλη αυτή τη διαδικασία για να μην παραδεχτώ ότι εγώ έφταιγα τελικά...

    Και το 2ο router πειραγμένο ήταν στην ίδια τιμή, ωστόσο ξέρω ότι έκανα επαναφορά γιατί έπρεπε να περάσω τα στοιχεία της σύνδεσης στο 2ο router USR ξανά αλλιώς δεν έμπαινε...
    Είχε χάσει και όλο το configuration που είχα για ips εντός δικτύου Mac κλπ...

    Τέσπα, problem solved, σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά που ασχοληθήκατε.

    ΥΓ. η συγκεκριμένη τιμή ήταν αλλαγμένη πάνω από χρόνο... αν το είχα αλλάξει πρόσφατα, θα το θυμόμουν και θα το γύρναγα στο παλιό γιατί θα μου "έκοβε" ότι κάτι που έκανα εγώ τελευταία έφταιγε.

    Καλή Ανάσταση σε όλους με υγεία πάνω απ' όλα!!!

    Καλό Πάσχα!

    Αρκετά firewall ή συστήματα ασφαλείας έχουν επιλογές για να μπλοκάρουν fragmented packets, ίσως να σου έκατσε τέτοια περίπτωση.

    Τα MTU κλπ τα πειράζαμε παλιά με την dialup, (ή όταν βλέπουμε σελίδες "μισές") την σημερινή ημέρα δεν υπάρχει λόγος

    Καλό Πάσχα, καλή ανάσταση έστω και χωρίς τραπέζωμα, το κρατάμε για του χρόνου!

  8. #53
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη!
    Καλά βρε dosman θα μας τρελάνεις με το mtu;
    Πάντως το σκέφτηκα να σου πω να τραβήξεις κανα reset αλλά δεν το είπα τελικά.. Η το είπα; Anyway..
    Που το έκανες ήδη όπως βλέπω, αλλά και που έκανες πάλι ήθελε χειροκίνητες ρυθμίσεις.. Επομένως και τα 2 ρουτερ που δοκίμασες αν τα ρύθμιζες χειροκίνητα το ίδιο θα γινόταν.. Δεν έχεις ρουτερ παρόχου να τα τραβάει αυτόματα;
    Δεν σκεφτήκαμε να σου πούμε να δεις κ τις ρυθμίσεις από κανα πάροχο.. Πλην των στοιχείων σύνδεσης, εκεί θέλει τα δικά σου η νοβα..
    Π.χ.. Εδώ στο εξοπλισμός τα γράφει..
    Μας ξέφυγε τελείως..
    Τώρα που το πέτυχες και παίζει οκ, κράτα backup το config του ρουτερ, ώστε να το περνάς όταν τύχει να κάνεις reset..
    Πάντως δε νομίζω να άλλαξε το block/range των ip μόνο από το mtu..
    Τι να πω.. Ίσως να είσαι τυχερός και να πέτυχες block/range ip που δεν έχει θέμα.. Θα δείξει..
    Στη cyta πάντως έχω 1462 default mtu και όπως είδες έπαιζαν οκ σε εμένα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 19-04-20 στις 01:56. Αιτία: update-διευκρίνιση.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #54
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη!
    Καλά βρε dosman θα μας τρελάνεις με το mtu;
    Πάντως το σκέφτηκα να σου πω να τραβήξεις κανα reset αλλά δεν το είπα τελικά.. Η το είπα; Anyway..
    Που το έκανες ήδη όπως βλέπω, αλλά και που έκανες πάλι ήθελε χειροκίνητες ρυθμίσεις.. Επομένως και τα 2 ρουτερ που δοκίμασες αν τα ρύθμιζες χειροκίνητα το ίδιο θα γινόταν.. Δεν έχεις ρουτερ παρόχου να τα τραβάει αυτόματα;
    Δεν σκεφτήκαμε να σου πούμε να δεις κ τις ρυθμίσεις από κανα πάροχο.. Πλην των στοιχείων σύνδεσης, εκεί θέλει τα δικά σου η νοβα..
    Π.χ.. Εδώ στο εξοπλισμός τα γράφει..
    Μας ξέφυγε τελείως..
    Τώρα που το πέτυχες και παίζει οκ, κράτα backup το config, ώστε να το περνάς όταν τύχει να κάνεις reset..
    Πάντως δε νομίζω να άλλαξε το block των ip μόνο από το mtu..
    Τι να πω.. Ίσως να είσαι τυχερός και να πέτυχες block ip που δεν έχει θέμα.. Θα δείξει..
    Στη cyta πάντως έχω 1462 default mtu και όπως είδες έπαιζαν οκ σε εμένα..
    Από Nova είχα ένα ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ router το οποίο όμως κάηκε.. ούτε που θυμάμαι τι ήταν...
    Ήταν νομίζω και πριν το aDSL+...

    Τώρα που παίζει σωστά και όπως είπε και ο sdikr αφού δε χρειάζεται πλέον δεν το ξαναπειράζω...
    (μου είχε μείνει από παλιά...)

    Ήμουν περίεργος πάντως αν θα το έκανε και σε άλλον αυτό είτε με Nova είτε με άλλον πάροχο, για να δούμε (ίσως) αν φταίει κάποιο config δικό της ή των σελίδων (αν μπορεί να προσδιοριστεί...)

  10. #55
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από Nova είχα ένα ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ router το οποίο όμως κάηκε.. ούτε που θυμάμαι τι ήταν...
    Ήταν νομίζω και πριν το aDSL+...

    Τώρα που παίζει σωστά και όπως είπε και ο sdikr αφού δε χρειάζεται πλέον δεν το ξαναπειράζω...
    (μου είχε μείνει από παλιά...)

    Ήμουν περίεργος πάντως αν θα το έκανε και σε άλλον αυτό είτε με Nova είτε με άλλον πάροχο, για να δούμε (ίσως) αν φταίει κάποιο config δικό της ή των σελίδων (αν μπορεί να προσδιοριστεί...)
    Αυτό που κάηκε δεν στο άλλαξαν; Πως στο είχαν δώσει τότε; Αγορά & εγγύηση κάποιου χρόνου; Όχι χρησιδάνειο ε;
    Θα το δοκιμάσω το 1490 κάποια στιγμή.. Από περιέργεια.. Αλλά με 1462 έπαιζε οκ..
    Δεν μου λες.. Απαντάει σε ping τώρα το webprod.alpha.gr η όχι πάλι;

    - - - Updated - - -

    Good Morning..
    Το 1490 παίζει οκ btw..
    Όπως διάβασα, σε ορισμένους παρόχους διορθώνεται/αλλάζει στο δίκτυο τους το mtu..
    Ανακάλυψα και αυτά γιατί βασικά έψαχνα να δω γιατί στο ρουτερ μου η cyta έχει 1462:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...24#post5692624
    https://www.adslgr.com/forum/threads...δικτύου
    https://www.adslgr.com/forum/threads...28#post4557028
    https://www.adslgr.com/forum/threads...43#post5881343
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 19-04-20 στις 10:18.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας