Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-35 από 35
  1. #31
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΘΕΡΜΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 16.1(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάρεις μια πρίζα διπλή, στην πρώτη υποδοχή θα συνδέσεις τα δύο καλώδια της παροχής στο 2 και το 3. Εκει θα συνδέσεις το splitter και μετα απο το phone του splitter θα δώσεις τηλεφωνία στην δεύτερη υποδοχή της πρίζας, εκεί θα συνδέσεις στο 2 και το 3 τα καλώδια που πάνε στο υπόλοιπό σπίτι.
    Αυτό ακριβώς έκανα!
    Μόνο που μετά την επιστροφή της τηλεφωνικής γραμμής στο κεντρικό κουτί, όλα τα καλώδια των υπόλοιπων πριζών είναι απλά ενωμένα μεταξύ τους - δες φωτό παρακάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν και ευκολοτερες λυσεις.

    Ειναι προφανες οτι στην συγκεκριμενη εγκατασταση εχει μπει utp με μπριζες δικτυου. Πιθανοτατα για λογους κοστους, δεν μπηκε και το patch panel εκει που καταληγουν τα καλωδια ωστε τα πραγματα να ειναι ευκολα διαχειρισιμα.

    Καλο ειναι σε τετοιες περιπτωσεις να μην πειραζουμε σπαζοντας τα ζευγαρια. Το utp ειναι ευαισθητο και κοβεται σχετικα ευκολα.

    Υπαρχουν στην αγορα splitters που κανουν αυτο ακριβως που συζηταμε..
    σε rj11
    https://kalemisbros.gr/multimedia/ne...line2-central/
    υπαρχουν παραλληλα τετοια αλλα υπαρχουν και με μετατροπη. Η διαφορα ειναι στα pin. Τα παραλληλα εχουν 4 και δεν γραφουν l1 l2
    και σε rj45
    πχ https://kalemisbros.gr/multimedia/ne...-splitter-1-2/

    Τωρα, εκει που μαζευονται τα καλωδια. Κολλησεις, scotchlock, κλπ ειναι καλα, αλλα οταν θελουμε να κανουμε αλλαγες καταληγουμε να κοβουμε καλωδια. Κακη ιδεα.

    H σωστη λυση 8 ρι patchpanel
    https://kalemisbros.gr/multimedia/ne...tus-dn-91508s/

    αυτο για να συνδεσουμε οσα τηλεφωνα χρειαζονται σε οσες πριζες (με μικρα κομματακια τηλεφωνικου με rj11)
    https://kalemisbros.gr/multimedia/ne...-oem-rj11-5-1/

    Και αυτο για να τερματισουμε το καλωδιο που ερχεται απο τον οτε.
    https://kalemisbros.gr/multimedia/ne...ntral-t.krone/

    Ομορφα και νοικοκυρεμενα.


    Τα συγκεριμενα τα βρηκα στο skroutz, υπαρχουν γενικοτερα στα καταστηματα ηλεκτρικων/ηλεκτρονικων και οχι μονο.

    Σαν συνδεσεις δεν αλλαζει κατι. Οπως εχουν αναφερθει μεχρι τωρα.
    Ευχαριστώ για τις ιδέες. Δεν ήθελα να πάω σε patchpanel γιατί έχω βάλει Powerlines για δικτύωση στο σπίτι ήδη.

    Όπως είπα και παραπάνω ακολούθησα τις υποδείξεις του GregoirX23 και jacobgr, με την διαφορά ότι έβαλα μια διπλή πρίζα στον τοίχο για πιο νοικοκυρεμένη λύση. Έβαλα και το Schotchlok στην ένωση των καλωδίων της πρίζας του modem/router με τα καλώδια του ΟΤΕ γισ σιγουριά.

    Έβαλα ένα ταφ τηλεφωνικό μετά το φίλτρο του VDSL και με την διπλή πρίζα επέστρεψα το πορτοκαλί ζεύγος στο κεντρικό κουτί του σπιτιού και εκεί το ένωσα με τα καλώδια για τις υπόλοιπες πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού και του συναγερμού. Έτσι τώρα έχω σήμα σε όλες τις πρίζες!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_6422.jpeg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  350,1 KB 
ID: 215472Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_6423.jpeg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  245,2 KB 
ID: 215473

    H ταχύτητα στο modem συνεχίζει να δείχνει 49998 download και με το speedtest app τώρα έχω συνεχόμενα 46.5Mbps (από 23Mbps μέγιστο αρχικά)! Τα CRC Errors παραμένουν χαμηλά.

    Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις ιδέες και βοήθεια να διορθώσω την καλωδίωση μου!

    Χρήστος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosv : 26-05-20 στις 23:13.

  2. #32
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Powerlines? Αληθεια? Οταν υπαρχει δομημενη? Σαν να λεμε εχω αττικη οδο αλλα παω απο χωματοδρομους. Αυξανεις κατακορυφα τις πιθανοτητες να δημιουργηθουν προβληματα.
    Προσωπικα θα τα ξηλωνα χθες, γιατι σαν τη χαλκιδικη (εεε συγγνωμη καλωδιο) ΔΕΝ εχει.

    Σοβαρα τώρα, εαν αρχισουν να υπαρχουν προβληματα ταχυτητας, τα powerlines ειναι ο πρωτος υποπτος. (καθοτι και στο vdsl κανουν παρεμβολες, και επηρεαζονται απο διαφορες inventer συσκευες, πχ κλιματιστικα).

  3. #33
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΘΕΡΜΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 16.1(dB)
    Τα Powerlines τα είχα ήδη (έχω τρία, το ένα είναι και WiFi extender). Συμφωνώ ότι θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούσα το UTP δίκτυο, αλλά δεν ήξερα ότι υπήρχε UTP καλωδίωση, με είπαν ότι υπάρχει μόνο τηλεφωνική καλωδίωση. Το έμαθα τώρα που προσπάθησα να βελτιώσω το σήμα. Όπως είδες και στις φωτό, μόνο το ένα ζεύγος ήταν συνδεδεμένο, τα υπολοιπα τυλιγμένα μεταξύ τους, το οποίο και δημιούργησε το πρόβλημα.

    Για την ώρα το πρόβλημά μου λύθηκε και η ταχύτητα είναι 4998/49998 kbps (up/down) χωρίς CRC Errors (Up/Down 29/0 μετά από 85 ώρες λειτουργίας).

    Στην πράξη τα Powerlines δεν τα χρησιμοποιώ και πολύ, μόνο για τον εκτυπωτή και ως WiFi extender. Οι υπόλοιποι υπολογιστές είναι laptop και δουλεύουν με WiFi. Κατά καιρούς συνδέω τον δικό μου υπολογιστή στο Powerline όταν έχω Zoom sessions, αλλά δεν βλέπω κάποια διαφορά. Με το SpeedTest μετράω 46.5 Mbps, όσο και με το Powerline.

    Τι πιστεύεις θα κέρδιζα αν χρησιμοποιούσα το δίκτυο με ένα Patchpanel και UTP καλωδίωση σε όλα τα δωμάτια? Αν το έκανα θα έπρεπε να βάλω το router/modem κάτω στο υπόγειο που είναι και το κουτί με τα καλώδια, δίπλα στο patchpanel, και να αγοράσω WiFi extenders για τους δύο άλλους ορόφους. Αρκετό κόστος συνολικά, χωρίς να βλέπω κάποιο όφελος.

    Για τις παρεμβολές που λες, δεν τις βλέπω για την ώρα, αλλά θα το έχω υπόψιν.

    Χρήστος

    - - - Updated - - -

    Μια ερώτηση σχετικά με αυτό που προτείνεις. Μπορεί να έχω και τηλέφωνο και ethernet με μόνο ένα UTP καλώδιο στην κάθε πρίζα (αν έβαζα διπλές πρίζες παντού)? Πόσα ζεύγη χρειάζεται το δίκτυο?

  4. #34
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christosv Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μια ερώτηση σχετικά με αυτό που προτείνεις. Μπορεί να έχω και τηλέφωνο και ethernet με μόνο ένα UTP καλώδιο στην κάθε πρίζα (αν έβαζα διπλές πρίζες παντού)? Πόσα ζεύγη χρειάζεται το δίκτυο?
    To fast ethernet (100mbps ) χρησιμοποιεί 2 ζεύγη ενώ το gigabit θέλει και τα 4 ζεύγη. Οπότε θεωρητικά μπορείς να περάσεις και τηλέφωνο αλλά και 100Μbps ethernet από το ίδιο UTP. Το έχω κάνει και δούλεψε με γραμμή ISDN και ethernet σε καλώδιο απόστασης πάνω από 50μ. Θέλει όμως πολύ προσοχή και δεν θα σου συνιστούσα να το κάνεις γιατί μπορεί να κάνεις ζημιά σε κανένα μηχάνημα. Αφού όπως λες με τα powerline είσαι ΟΚ, μην πειράζεις τπτ άλλο.

  5. #35
    Εγγραφή
    16-09-2007
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΘΕΡΜΗ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 16.1(dB)
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

    Χρήστος

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας