Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ήθελα βοήθεια για την επιλογή value for money ακουστικών (όχι ψείρες) με μικρόφωνο και κάμερας για την επικοινωνία μέσω Skype, Viber και λοιπών προγραμμάτων.

    Τα ακουστικά θα χρησιμοποιηθούν επίσης για μουσική, αλλά δεν είναι η κυριότερη προτεραιότητα καθώς έχω καλά ηχεία. Η κάμερα του laptop μου... δεν κάνει (κακή γωνία). Ακουστικά γύρω στα 40-55 ευρώ μπορώ να διαθέσω, και από Webcam δεν έχω ιδέα, οπότε θα το δούμε στην πορεία.

    Το laptop μου έχει HDMI, αν και νομίζω είναι μόνο για σύνδεση σε οθόνη. Επίσης έχει ένα Jack, αλλά τίποτα άλλο. Έχω ήδη μετατροπέα από δύο Jack (ροζ για μικρόφωνο, πράσινο για ήχο IIRC) σε ένα.

    Edit: Δεν είμαι βέβαιος πως πάει εδώ στα λοιπά περιφερειακά το thread. Αν πρέπει να μπει στην κατηγορία των multimedia, αν μπορεί παρακαλώ κάποιος στην ΣΟ, να βοηθήσει.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    ~A_gamer (Χρήστος)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 16-04-20 στις 21:10.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    για ακουστικά μπορεις να δεις

    Zeroground Sokun και Zeroground HD-2400G Keiji

    από ασύρματα πρόσφατα πήρα τα Edifier W800BT Black και είναι αρκετά καλά με μεγάλη αυτονομία

    για webcam κακή περίοδο διάλεξες καθώς έχουν αυξηθεί πολύ οι τιμές

    Logitech HD Webcam C270 έχω την συγκεκριμένη αλλά την είχα πάρει κοντά στα 30€

    βλέπω πως υπάρχει και σε αυτό το μαγαζί αλλα δεν γνωρίζω αν είναι αξιόπιστο
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από τα ακουστικά που προτείνεις ποιο έχει το καλύτερο μικρόφωνο; Θα δω τι θα κάνω για Webcam....
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα ακουστικά που προτείνεις ποιο έχει το καλύτερο μικρόφωνο; Θα δω τι θα κάνω για Webcam....
    τα sokun που έχω δοκιμάσει είχε καλό είχε και mic, κανένα από αυτά όμως δεν έχουν αποσπώμενο mic
    γενικά ελαφριά για το κεφάλι, δεν γνωρίζω για πολύωρη χρήση αν σε κουράζουν
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  5. #5
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα sokun που έχω δοκιμάσει είχε καλό είχε και mic, κανένα από αυτά όμως δεν έχουν αποσπώμενο mic
    γενικά ελαφριά για το κεφάλι, δεν γνωρίζω για πολύωρη χρήση αν σε κουράζουν
    OK, ευχαριστώ.

    Έχει κανείς δεύτερη γνώμη / αντιπρόταση; Θυμίζω, μέχρι 55 ευρώ τα ακουστικά, να έχουν μικρόφωνο και 2 Jack κλπ. Δε θέλω να βιαστώ να αποφασίσω.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  6. #6
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    εγώ έχω αυτά στα 30€

    https://en.creative.com/p/gaming-hea...nd-blasterx-h3

    έχει και πιο ακριβά μοντέλα, αλλα για ομιλία/meetings μου ειναι μια χαρά.

    το μικρόφωνο βγαίνει. έχει 2 jack και αντάπτορα 2 σε ένα.

    δεν τα χρησιμοποιώ σε μουσική για να σου πω.

    Σίγουρα δεν συγκρίνονται με τα JBL & AKG που έχω στην tv, αλλα άλλες και οι τιμές.

    - - - Updated - - -

    απλά έχουν αυτή την δερματίνη στα μαξιλαράκια που συνήθως μετά απο 2-3 χρόνια αρχίζει να μαδάει

  7. #7
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Sokun της ZeroGround μού φαίνεται η καλύτερη επιλογή, πέρα από την έλλειψη δυνατότητας να αποσπάσω το μικρόφωνο. Έχει κανείς κάτι καλύτερο στις τιμές που προανέφερα;
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  8. #8
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ...Λοιπόν, μετά από πολύ ψάξιμο, παρήγγειλα το μεγάλο αδερφάκι της c270 από το Amazon co uk, τη c525, επειδή ήταν η μόνη με άμεση διαθεσιμότητα. Επίσης, αντί για τα Sokun 2800 παρήγγειλα τα Hatano 2900 2.0 (το αμέσως επόμενο μοντέλο) που κατά τα άλλα είναι τα ίδια, επειδή έχουν λίγο υψηλότερη ένταση με μικρή διαφορά στην τιμή. Ελπίζω να μην έχουν προβλήματα - δε βρήκα reviews πουθενά για τα ακουστικά της Zeroground, έτσι το συγκεκριμέο μοντέλο το πήρα 'στα τυφλά'.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ειδικά @skel , επειδή τις δικές σου προτάσεις ακολούθησα (σε γενικές γραμμές).
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Λοιπόν, μετά από πολύ ψάξιμο, παρήγγειλα το μεγάλο αδερφάκι της c270 από το Amazon co uk, τη c525, επειδή ήταν η μόνη με άμεση διαθεσιμότητα. Επίσης, αντί για τα Sokun 2800 παρήγγειλα τα Hatano 2900 2.0 (το αμέσως επόμενο μοντέλο) που κατά τα άλλα είναι τα ίδια, επειδή έχουν λίγο υψηλότερη ένταση με μικρή διαφορά στην τιμή. Ελπίζω να μην έχουν προβλήματα - δε βρήκα reviews πουθενά για τα ακουστικά της Zeroground, έτσι το συγκεκριμέο μοντέλο το πήρα 'στα τυφλά'.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Ειδικά @skel , επειδή τις δικές σου προτάσεις ακολούθησα (σε γενικές γραμμές).
    να σαι καλά φίλε μου, καλές επιλογές και χαίρομαι που βοήθησα
    αν το θυμηθείς πες εντυπώσεις για τα hatano
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  10. #10
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σαι καλά φίλε μου, καλές επιλογές και χαίρομαι που βοήθησα
    αν το θυμηθείς πες εντυπώσεις για τα hatano


    OK, θα προσπαθήσω να το θυμηθώ.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα,
    αν και η παραγγελία του op έχει γίνει θα πρότεινα σε όσους έχουν παρόμοιες αναζητήσεις να χρησιμοποιήσουν για webcam το κινητό τους με την εφαρμογή droidcam.
    Εγκαταστήστε σε windows 10 στο PC και από google play στο κινητό και είστε έτοιμοι. Μια προσωρινή λύση μέχρι να επανέλθουν οι τιμές στα φυσιολογικά επίπεδα χωρίς υποχωρήσεις όσον αφορά την ανάλυση, καθώς η κάμερα του κινητού είναι πολύ καλύτερη από πολλές webcam του εμπορίου.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    αν και η παραγγελία του op έχει γίνει θα πρότεινα σε όσους έχουν παρόμοιες αναζητήσεις να χρησιμοποιήσουν για webcam το κινητό τους με την εφαρμογή droidcam.
    Εγκαταστήστε σε windows 10 στο PC και από google play στο κινητό και είστε έτοιμοι. Μια προσωρινή λύση μέχρι να επανέλθουν οι τιμές στα φυσιολογικά επίπεδα χωρίς υποχωρήσεις όσον αφορά την ανάλυση, καθώς η κάμερα του κινητού είναι πολύ καλύτερη από πολλές webcam του εμπορίου.
    Μέχρι να έρθει θα χρησιμοποιώ το droidcam, τότε.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  13. #13
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι να έρθει θα χρησιμοποιώ το droidcam, τότε.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σαι καλά φίλε μου, καλές επιλογές και χαίρομαι που βοήθησα
    αν το θυμηθείς πες εντυπώσεις για τα hatano
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων


    OK, θα προσπαθήσω να το θυμηθώ.
    Ο ήχος είναι καθαρός σαν κρύσταλλο και η ένταση είναι παραπάνω από αρκετή για μένα, και παραμένει αρκετά ξεκάθαρος ο ήχος σε υψηλές εντάσεις. Δε δοκίμασα τέρμα ένταση - έχω ευαίσθητα αυτιά και δε θα άντεχα με τίποτα τόσο δυνατά. Είναι τα καλύτερα ακουστικά που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, με μόνη εξαίρεση τα Razer του αδερφού μου... απέναντι στα οποία τα Zeroground Hatano 2900 v2 στέκονται αξιοπρεπώς, αξιοπρεπέστατα ίσως. (Πάει καιρός που τα έχω χρησιμοποιήσει, οπότε δεν είμαι σίγουρος για το πόσο μεγάλη είναι η διαφορά βέβαια.)

    Το μικρόφωνο πιάνει και... τον ψίθυρο, με μόνο σοβαρό μειονέκτημα το ότι δεν αποσπάται. Ακόμα και η τάση του να πιάνει άλλους ήχους (είναι omnidirectional) δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αν δεν υπάρχει άλλος στο ίδιο δωμάτιο - είναι αρκετά καλό στο να εξουδετερώνει τον θόρυβο.

    Αν βρω την όρεξη, θα δανειστώ πάλι τα Razer για να κάνω σύγκριση δίπλα-δίπλα - τα Hatano είναι τρελό value for money με τέτοια διαφορά τιμής, έτσι αν τα πλησιάζουν έστω και... με τα κιάλια, ικανοποιημένος θα είμαι.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  15. #15
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ήχος είναι καθαρός σαν κρύσταλλο και η ένταση είναι παραπάνω από αρκετή για μένα, και παραμένει αρκετά ξεκάθαρος ο ήχος σε υψηλές εντάσεις. Δε δοκίμασα τέρμα ένταση - έχω ευαίσθητα αυτιά και δε θα άντεχα με τίποτα τόσο δυνατά. Είναι τα καλύτερα ακουστικά που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, με μόνη εξαίρεση τα Razer του αδερφού μου... απέναντι στα οποία τα Zeroground Hatano 2900 v2 στέκονται αξιοπρεπώς, αξιοπρεπέστατα ίσως. (Πάει καιρός που τα έχω χρησιμοποιήσει, οπότε δεν είμαι σίγουρος για το πόσο μεγάλη είναι η διαφορά βέβαια.)

    Το μικρόφωνο πιάνει και... τον ψίθυρο, με μόνο σοβαρό μειονέκτημα το ότι δεν αποσπάται. Ακόμα και η τάση του να πιάνει άλλους ήχους (είναι omnidirectional) δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αν δεν υπάρχει άλλος στο ίδιο δωμάτιο - είναι αρκετά καλό στο να εξουδετερώνει τον θόρυβο.

    Αν βρω την όρεξη, θα δανειστώ πάλι τα Razer για να κάνω σύγκριση δίπλα-δίπλα - τα Hatano είναι τρελό value for money με τέτοια διαφορά τιμής, έτσι αν τα πλησιάζουν έστω και... με τα κιάλια, ικανοποιημένος θα είμαι.
    χαίρομαι που σου άρεσε η αγορά
    σκεφτόμουν και εγώ την αγορά των sokun όμως αλλά φοβάμαι μην χαλάσει το μικρόφωνο εφόσον δεν αποσπάται
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας