Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Ενα θεμα που παρουσιαζουν οι οπτικες ινες με την συγκεκριμενη κονσολα ειναι το χαμηλο UpLoad που βγαζει

    στο speedtest του PlayStation Network.

    Επειτα απο ψαξιμο και know-how βιντεο.....τι πως και....γιατι

    Η 1η αναφορα που λενε σε ολα τα gaming website , ασχετος τι βγαζει το speedtest του PlayStation Network

    ειναι ο χρηστης να προσπαθησει , να κανει Streaming το παιχνιδι του Live στο YouTube.

    O λογος ειναι οτι το PlayStation Network αν δεν εχει τουλαχιστον 25-30 Mbps Upload η γραμμη, θα βγαλει το σχετικο

    μηνημα poor connection.

    O τροπος για να το κανει καποιος , ειναι να συνδεσει ενα YouTube λογαριασμο στο PSN του.

    * ειναι λιγο βλαχικος τροπος , αλλα δειχνει σαν 1η επαφη την γραμμη αν τραβαει.


    Τωρα για τις ρυθμισεις που βοηθανε καλητερα στο OnLine.

    Πολυ χρηστες προτινουν παντα μα.....παντα συνδεση με Lan καλωδιο.

    ΝΑΙ ξερω ειναι 8/10 αδυνατον απο πολους (στην προκειμενη περιπτωση το εχω αποκλειστικα καλωδιο) να το εχουν Lan

    μα γιατι το σπιτι δεν βοηθαει η κατι αλλο.

    Για τις ρυθμισεις μεσα απο το PlayStation

    Παμε στις ρυθμισεις και αναζητουμε

    Network - View Connection Status


    Θα μας βγαλει μια εικονα σαν αυτη

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  playstation Connection.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  56,7 KB 
ID: 214067

    Σε αυτη την εικονα βλεπουμε τα παντα για την συνδεση του PlayStation 4, αναλυτικα.

    Στο IP address 192.168.1.5 στην προκειμενη φωτογραφια ειναι η IP address του PlayStation (στον καθε εναν απο εμας βγαζει αλλη)

    Σε Inalan θα βγαζει κατι σαν 192.168.100.3 η 192.168.100.2 η 192.168.100.4 ....5 και ουτο καθε εξης , αναλογα τι IP εχει παρει το PlayStation.

    Στην περιοχη MAC εχει 2 τιμες , η μια ειναι αν η συνδεση ειναι με καλωδιο , και η αλλη με WiFi

    Στην προκειμενη φωτο γραφει (στον καθε εναν γραφει αλλα νουμερα)

    MAC Address (LAN cable) 00:d9:d1:84:33:55 (στην δικια μας συνδεση θα γραφει κατι διαφορετικο αναλογο)

    MAC Address (Wi-Fi) 5c:93:a2:38:b6:8d (στην δικια μας συνδεση θα γραφει κατι διαφορετικο αναλογο)

    Aπο αυτο το σημειο και μετα ειναι ωρα να σεταρουμε την συνδεση χειροκηνιτα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  download.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  176,2 KB 
ID: 214068
    Παμε Set Up Internet Connection

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  download (1).jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  421,3 KB 
ID: 214069
    Θα μας βγαλει 2 επιλογες

    Use Wi-Fi
    Use a LAN Cable


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  download (2).jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  396,8 KB 
ID: 214070

    επιλεγουμε τον τροπο συνδεσης μας, στην προκειμενη περιπτωση εγω διαλεξα το Use a LAN Cable

    και μας ανοιγει πλεον τις ρυθμισεις να τις βαλουμε χειροκινητα

    IP Address (βαζουμε την τιμη που βρηκαμε στο View Connection Status, ειναι αυτο που εγραψα ποιο πανω οτι θα βγαζει κατι σαν
    192.168.100.2 η 3 η 4 η 5 αναλογα τι IP πηρε το PlayStation μας.

    Subnet Mask βαζουμε 255.255.255.0

    Default Gateway βαζουμε 192.168.100.1 (ειναι η IP του router μας)

    Primary DNS και Secondary DNS εγω προσωπικα εβαλα το router το ιδιο, δηλαδη 192.168.100.1 και παει τι η Inalan εχει.

    Πολοι χρηστες επισεις στα gaming sites προτινουν οτι του ISP μπορει και να παιζουν καλητερα απο

    Google 8.8.8.8 και 8.4.4.8 η Cloud Flare 1.1.1.1 και 1.0.0.1

    Οπως ειπα προτιμησα το router και τι η Inalan εχει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  download (3).jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  292,9 KB 
ID: 214071

    Παταμε Next

    Και στις υπολοιπες ρυθμισεις παμε στα Auto μεχρι να μας βγαλει το Test Internet Connection Speed.

    Και παλι οπως αναφερουν στα gaming sites , και ειδα και εγω μπορει να γραφει οτι να ναι.

    Δεν το κραταμε στο μυαλο μας , οτι η συνδεση δεν...... παει βημα.

    Απο αυτο το σημειο και μετα , παμε στην σελιδα του rooter μας 192.168.100.1 στην επιλογη

    Foward Rules


    Και ανοιγουμε καποιες πορτες για τα παιχνιδια, σε πολα site αλλα και στις σελιδες ακομα του κατασκευαστη παιχνιδιων

    π.χ Ubisoft (π.χ Trials Rising παιχνιδι που παιζει ο γιος μου) προτεινουν πορτες και ρυθμισεις στο rooter αλλα και στο PlayStation 4.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  PORTS.JPG 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  82,3 KB 
ID: 214072

    Για να γινει αυτο οπως στην πανω φωτογραφια

    Παμε οπως ειπα: Forward Rules ----- Port Mapping Configuration

    Παταμε New

    Στο Mapping Name (αν καταλαβα καλα βαζουμε ενα ονομα τυχαιο , εγω εβαλα το νουμερο της πορτας για να την αναζητω οταν θελω)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ports add New.JPG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  99,9 KB 
ID: 214073

    Στην επιλογη Wan Name επιλεγουμε την 1η επιλογη που εχει το 1000

    Και στην επιλογη Internal Host στην επιλογη Select αναζητουμε την MAC Address του PlayStation 4.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  download.jpg 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  176,2 KB 
ID: 214068

    Οπως δειχνω και στην εικονα πανω στον καθε εναν, θα εχει διαφορετικα νουμερα.

    Επιλεγουμε την MAC Address λοιπον και θα δουμε οτι αυτοματα συμπληρωνεται και η IP του PlayStation 4.

    Διαλεγουμε Protocol TCP η UDP αναλογα την πορτα που θελουμε και τον τυπο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2121.JPG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  77,0 KB 
ID: 214075

    Βαζουμε τα νουμερα και παταμε Apply.

    Σε μερικα site προτεινουν DMZ Configuration , Enable η Disable.

    π.χ στο site της Ubisoft οπως ανεφερα και ποιο πριν , προτινει DMZ Configuration Enable.

    Μεσα στο router της Inalan ειναι στην παλετα Forward Rules ----- ειναι η 1η επιλογη DMZ Configuration

    Παταμε New

    Και επιλεγουμε παλι την MAC Address του PlayStation 4.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DMZ.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  60,6 KB 
ID: 214076

    Στο δια ταυτα......

    Στο PlayStation Network Speedtest , Upload τιμες δεν ειδα πανω απο 3.5Mbps με την Inalan 100/100

    Αλλα επαιξα GranTurismo 15 αυτοκινητα OnLine multiplayer και εκανα κατευθειαν streaming 1080 60fps στο YouTube και

    το παιχνιδι πηγαινε..... παρα παρα πολυ ομαλα.

    Αυτα τα λιγα , αν καποιος ποιο σχετικος θελει να βοηθησει αυτο το θεμα για την επιλογη Inalan + PlayStation 4

    Παρακαλω να γραψει οποιαδηποτε πληροφορια - βοηθεια - παρατηρηση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ancogsxr : 18-04-20 στις 01:43.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα και από εδώ, μπραβο για τον πολύ καλο οδηγο, δεν εχω PS, εχω μεινει στο 2 από παλια, αλλα επειδή βλεπω να αναφερεται το DMZ να πω κατι.
    Το DMZ ανοιγει ολο το ιντερνετ προς την ip που του δινουμε που σημαινει 2 πραγματα, 1ον δεν χρειαζονται ανοιγμα πορτες γιατι περνανε όλα ελευθερα, οποτε καποιοι πολύ κακως το κανουν σε PC (αν δεν εχουν καλο firewall) ή αλλα μηχανήματα που δεν εχουν firewall και 2ον ότι θελουμε ένα καλο firewall γιατι περνανε όλα ελευθερα προς εκεινη την ip. Πολλοι προτιμουν το DMZ επειδή βαριούνται να ανοιγουν πορτες.
    Με DMZ δουλεύουμε δευτερο δικο μας ρουτερ πισω από της Inalan και εκει εχουμε ένα καλοστημενο firewall.
    Αν εχεις ανοιξει λοιπον τις σωστες πορτες ΔΕΝ χρειαζεται το DMZ, αν εχεις ανοιχτο DMZ δεν χρειαζονται οι πορτες.
    Το σωστο είναι να ανοίξεις πορτες μονο και ΟΧΙ DMZ για λογους ασφαλειας, αν είναι μονο η κονσολα θα μου πεις τι θα σου κανουν, αλλα ποτέ δεν ξερεις...φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα…
    Αν το εχεις disable είναι σαν να μην υπαρχει οποτε δεν χρειαζεται καν να γραψεις εκει την Ip του.

    Τελος σχετικα με τις ταχύτητες στο upload του PS4 ειδα σε διαφορες σελιδες να λενε ότι είναι εικονικο.
    Αν δεν είναι, είναι πρόβλημα του PS4, αφου η γραμμη εχει κανονικο upload με υπολογιστη.

    Δες και εδώ https://www.pcsteps.gr/21656-άνοιγμα-θύρας-router/ λεει για το DMZ αλλα και το UpnP που δεν το ανεφερα γιατι δεν το συνιστω ΠΟΤΕ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 18-04-20 στις 09:10. Αιτία: link για επεξηγησεις DMZ, upnp κτλ

  3. #3
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Καλημερα ,

    με διαφωτισες παρα πολυ ευκολα και γρηγορα, ευχαριστω πολυ.

    Οπωτε

    DMZ Enable = Ολες οι πορτες ανοιχτες.......με την μια.

    Λογικο μου φαινεται η Ubisoft να το προτηνει , για τον τελικο χρηστη με την 1η να τις εχει ολες ανοιχτες.
    Χωρίς να κάθεται να τις γράφει.

    Αν μαθω κατι καινουργιο , διαφορετικο θα αναδιαμορφωσο τον mini οδηγο.

    Οπως εγραψα Up-Down παιζει 90+ σε κινητα και υπολογιστες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ancogsxr : 18-04-20 στις 10:12.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ναι αλλα το DMZ δεν ειναι σωστη λυση! γιατι χωρις καλοστημενο firewall δεν υπαρχει ασφαλεια τιποτα, και συνηθως αυτο το κανουμε πχ με την inalan τωρα εμεις που εχουμε ενα καλυτερο ρουτερ και θελουμε το δικο μας και εφοσον εδω δεν υπαρχει bridge mode και pppoe passthrough (λογικοτατον) κανουμε την λυση του DMZ, αλλα κανουμε και ενα πολυ καλο firewall απο πισω.
    Στην περιπτωση του PS4 καλο ειναι να ανοιχτουν οι πορτες που απαιτουνται και οχι να γινεται DMZ, δεν εχω ps νεο να ξερω, αλλα σε περιπτωση που κανει αλλες δικτυακες δουλειες εκτος παιχνιδιων δεν υπαρχει καμια απολυτως ασφαλεια, το DMZ παρακαμπτει το firewall του ρουτερ του παροχου προς εκεινη την ip που του δηλωνουμε με λιγα λογια.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Συγχαρητήρια για τον οδηγό και την λύση που βρήκες.
    Ωστόσο έχω να παρατηρήσω ότι σου την είχαν αναφέρει εξαρχής (εδώ κι εδώ), αλλά δεν την δοκίμασες όλο αυτό το διάστημα και χρειάστηκαν 4 σελίδες μηνύματα μέχρι να βρεις την άκρη..

  6. #6
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Με ένα μηνημσ για να μην το κάνουμε insomnia.gr (iPhone vs Android)

    4 σελίδες ήταν αν γράφει στα κινητά τηλέφωνα και υπολογιστες 95+

    "φίλε έχεις βάλει Cat6 καλώδιο"?

    Για ένα bandwidth 100Mbps στο μισό μέτρο απόστασή.

    Ανέφερα εξ αρχής για το θέμα με το PlayStation 4.

    Να ήταν θέμα hardware performance, δεν παίζει γιατί τόσα χρόνια το είχα με VDSL2 50/5

    Που λοιπόν γέμισα με 4 σελίδες?.

    Δεν είδα απάντηση από την εταιρία, ξέρεις είσαι στο 1% που δεν σε ενδιαφέρει ως πελάτη μας τι γράφει στα κινητά και PC.....

    Αλλά εσύ πήρες FTTH 100 για να παίζεις PlayStation 4.

    Θσ μπορούσε στα τόσα χρόνια λειτουργίας να πει ξέρεις το κάνει αυτό το φαινόμενο σε κονσόλες.

    η ξέρεις μπορώ να βάλω στο firmware μου 1 Gaming ptofile basic features

    Δεν χρειάζεται να κάτσω σαν τελικός χρήστης στο 2020 να φάω 12 ώρες "τι πως.... και γιατί"

    Έγραψα εδώ τι έκανα, και πάλι στο ψάξιμο είμαι.

    Έχω και κάτι φίλους εξωτερικό, που μέσα στο PlayStation 4 ότι λέει το Data plan τους..... αυτό γράφει και μεσα το PlayStation 4.

    Αυτά από εμένα σαν μέλος, από το 2004.

    Και δεν αναφέρομαι στο αν θα γράφει το PlayStation 4 100/100 στο τεστ, αλλά τι βλέπω εγώ στο παιχνίδι.

    Τα benchmark δεν μου λένε τίποτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Αν δεν εχω χάσει κάτι αυτό που καταλαβαινω είναι ότι απλά ήθελε ανοιχτές κάποιες πόρτες.

    Αν ναι σε vdsl 50/5 πως έπαιζε;

    Μήπως εκεί είχες ηδη τις πόρτες ανοιχτές;

    Απλά προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα ως προς τη νέα γραμμή/ρούτερ.

    Οι ρυθμίσεις στο playstation υποθέτω είναι ανεξαρτήτως γραμμης/ρουτερ

  8. #8
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Στο 50/5

    Απλα router + ps4 και ειλικρινά τίποτα άλλο.

    Έγραψα αυτά τα λίγα, που έκανα στο δικό μου PlayStation 4.

    Και όπως άνεφερα και ρώτησα σε όλα τα μηνύματα μου, είπα άσχετος τι γράφει...

    είναι πως το νιωθο στο παιχνίδι.

    Πάντα σε αληθινή σύγκριση με φίλους από όλο το εξωτερικό.

    Και πάλι στο ψάξιμο είμαι, γιατί δεν πρόκειται να δω ούτε Netflix ούτε Facebook.

    Την πήρα για το παιχνίδι και μόνο, και δεν μου λέει τίποτα γιατί FFTH 100 ολόκληρη σε PlayStation 4...


    Γιατί έχω φίλο με 1Gbps/1Gbps για να παίζει Call of Duty στο PlayStation του

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το αρχικό σου μήνυμα όπου ανέφερες το πρόβλημα ήταν το #9078 και την ίδια μέρα, στην ίδια σελίδα και λίγα μηνύματα παρακάτω, σου έγραψαν για το firewall και το port forwarding.
    Και μετά ξεκίνησε όλη η ιστορία (θεωρώντας όλοι ότι δοκιμάζεις αυτά που σου προτείνουν) με διάφορα περί καλωδίων, ρυθμίσεων κλπ.

    Φαντάζομαι (μιας και αναφέρεις παλιό μέλος) να γνωρίζεις ότι κάθε (μα κάθε) κατασκευαστής έχεις διαφορετικό μενού και ρυθμίσεις έναντι άλλων. Ειδικά όταν αναφερόμαστε σε online παιχνίδια, το πρώτο που κοιτάμε να εξασφαλίσουμε είναι σταθερή ΙΡ στην συσκευή μας και αμέσως μετά σωστό port forwarding. Αυτά θεωρούνται δεδομένο ότι έχουν γίνει και μετά, αν εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα, ψάχνουμε περαιτέρω.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Κοιτα να δεις το παιχνιδι δεν το κανει η γραμμη, οταν λες παιχνιδι αναφερεσε και σε downloads του για αρχη?
    αν οχι, και ειναι μονο να εισαι μεσα, ειτε εχεις μια μικρη ταχυτητας γραμμη αν ειναι σωστη, ειτε inalan 100/100 ή 200/200 οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες.
    Το ping δεν εξαρταται βασικα απο την ταχυτητα, παιζουν ρολο βασικο οι δρομολογησεις και η ποιοτητα της γραμμης να ειναι καθαρη χωρις προβληματα.
    Να πω και μια συγκριση, επι χρονια ειχα OTE 2000/512 σε FAST PATH, τα pings μου οπου επαιζα εσκιζαν, ειχα καλυτερο απο πολλους αλλους Ελληνες με 20αρες adsl και interleaved...
    εννοειτε οταν επαιζα δεν εκανα ουτε εγω, ουτε αλλος κατι με το ιντερνετ ετσι?
    οταν εβαλα μετα NOVA εως 24 και επιανε 10-11 και ΟΤΕ πριν σε interlaved καμια σχεση χειροτερα τα pings.
    Kαι τωρα που εχω nova adsl 10mbps πλεον και Inalan 200/200 oι διαφορες υπαρχουν στα pings αλλα οχι τρελα πραγματα.
    Δλδ στα παιχνιδια που ακριβως ειναι το προβλημα εχεις lag? ανεβαζει δεδομενα και αργει? γιατι εγω δεν εχω καταλαβει ακριβως.
    Ασε τα θεωρητικα στα speedtests ας πουμε στην πραξη.
    Θεωρω με λιγα λογια πολυ υπερβολη γραμμη FTTH 100/100 για gaming και ΜΟΝΟ, εκτος αν εχει τρομερα προβληματα η αλλη γραμμη και δεν την παλευες.
    και εγω παιζω παιχνιδια στο Steam και απο τις μετρησεις που βλεπω δεν υπαρχει καθολου υψηλη ζητηση σε upload γιαυτο και μου κανει μεγαλη εντυπωση απο μια τυπικη ADSL δλδ καλυπτονται καρανετα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 18-04-20 στις 20:42. Αιτία: Συγκριση με steam games

  11. #11
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Lag σε παιχνίδι ειναι π.χ να λες στριβω αριστερά και πάει δεξιά.

    Η κολλάς σε ένα σημείο 1-2 δευτερόλεπτα.

    Εννοείται αν ο HOST έχει σύνδεση από το Περού και θέλει να παίξει Online party 10+ άτομα

    Εκτός το ότι χαλάει το παιχνίδι σε όλους

    Δεν κάνει και τίποτα μέσα στο παιχνίδι.

    Εννοείται ότι στο δικό μου PlayStation 4 Pro, φοράω και 1Τb Samsung 850 Pro από το 2017

    Γιατι χωρίς SSD δεν πας πουθενά στο Online gaming

    Τώρα για FTTH 100/100 δεν μου λέει κάτι για παιχνίδι μόνο, όταν φίλος μου τρέχει 1/1Gbps για ένα παιχνίδι και μόνο.

    Σύντομα 200/200

    Ευχαριστώ πολύ όλους για όποια πληροφορία, βοήθεια

    - - - Updated - - -

    Για το Upload που ξέχασα να αναφέρω

    Είναι γιατί θέλω σε party lobby να κάνω streaming Live στο YouTube 1080 60fps

  12. #12
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    TP LINK vr600 v2
    SNR / Attn
    42.9(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    https://portforward.com/ports/a/

    Εδώ θα βρείς ότι θες για τις πόρτες σε κάθε παιχνίδι ή εφαρμογή

  13. #13
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από javas76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://portforward.com/ports/a/

    Εδώ θα βρείς ότι θες για τις πόρτες σε κάθε παιχνίδι ή εφαρμογή
    Δεν εχω πλεον PlayStation 4,εχω το 5.
    Αλλα ευχαριστω για τον κοπο,που το εβαλες.

    Και αυτο το εχω βαλει στο DMZ, το οποιο οπως λενε ειναι τελειως ανοιχτο.
    Αλλες φορες το βαζω UPnP.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-11-2012
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    TP LINK vr600 v2
    SNR / Attn
    42.9(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ότι ισχύει για το ps4 ισχύει και για το ps5 στο network. Εγώ έβαλα τα dns του πάροχου μου Vodafone Vdsl (primary dns=62.38.0.81 - secondary dns=62.38.1.81) και σε 100/10 mpbs γραμμή πήγα στα 7 mpbs upload από 5.6 που είμουνα με τα dns της google (8.8.8.8 & 8.8.4.4) στο ps4.
    Να αποφεύγεις το DMZ και να κάνεις manual port forward και το UPnP να το βγάλεις . Βασική προϋπόθεση είναι να έχει το ps4/ps5 στατική ip για να γίνει σωστά το port forward.
    Για stream σε 1080p/60 fps με 10-11 mpbs upload είσαι άρχοντας και σε 720p/60 fps με 6-7 mpbs upload επίσης με υπολογισμένο ένα 30-40 % extra για buffer.

    https://www.highspeedinternet.com/re...game-streaming

    Δες και τη φωτό πιό κάτω για τις πόρτες που χρειάζεσαι

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 222703

    Για εμένα μην βάλεις για extra security κυρίως τις 80,443,465,983 όλες τις άλλες βάλτες κομπλέ είσαι (οι πόρτες αυτές ισχύουν και στο ps5 τσεκαρισμένο)
    Το broadcast gameplay είναι για το stream
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος javas76 : 28-12-20 στις 09:31.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από javas76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι ισχύει για το ps4 ισχύει και για το ps5 στο network. Εγώ έβαλα τα dns του πάροχου μου Vodafone Vdsl (primary dns=62.38.0.81 - secondary dns=62.38.1.81) και σε 100/10 mpbs γραμμή πήγα στα 7 mpbs upload από 5.6 που είμουνα με τα dns της google (8.8.8.8 & 8.8.4.4) στο ps4.
    Να αποφεύγεις το DMZ και να κάνεις manual port forward και το UPnP να το βγάλεις . Βασική προϋπόθεση είναι να έχει το ps4/ps5 στατική ip για να γίνει σωστά το port forward.
    Για stream σε 1080p/60 fps με 10-11 mpbs upload είσαι άρχοντας και σε 720p/60 fps με 6-7 mpbs upload επίσης με υπολογισμένο ένα 30-40 % extra για buffer.

    https://www.highspeedinternet.com/re...game-streaming

    Δες και τη φωτό πιό κάτω για τις πόρτες που χρειάζεσαι

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 222703

    Για εμένα μην βάλεις για extra security κυρίως τις 80,443,465,983 όλες τις άλλες βάλτες κομπλέ είσαι (οι πόρτες αυτές ισχύουν και στο ps5 τσεκαρισμένο)
    Το broadcast gameplay είναι για το stream
    εγώ πάντως έχω βάλει ότι (port) θύρα λέει για το XBOX LIVE και την κονσόλα XBOX και έχω απενεργοποιήσει το DMZ - UPNP και FIREWALL και δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα.

    δεν ξέρω αν βοηθάει στην συζήτηση σας ένας πιτσιρικάς γείτονας όχι φυσικά με σύνδεση INALAN αλλά με άλλου παρόχου έχει κάνει ακριβώς τα ίδια που έκανα εγώ με το XBOX στο PS4/PS5 απενεργοποίησε το DMZ/UPNP και FIREWALL έκανε όλες τις PORT που αναφέρει η γνωστή ξένη ιστοσελίδα αλλά και το PCSTEPS.gr και άλλα γνωστά ελληνικά φόρουμς και του δουλεύει τέλεια.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας