Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    18-04-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερίζω την κοινότητα του adsl.gr

    Λόγω αδυναμίας βελτίωσης της τοπικής γραμμής (ακόμα έχουμε εναέρια καλώδια που το καλοκαίρι με τις ζέστες φτάνουν 30 πόντους από το πάτωμα) και έπειτα από αρκετό διάβασμα σε σχετικά post του adsl.gr αποφάσισα να γίνω συνδρομητής της υπηρεσίας home speed booster της cosmote. Μια εβδομάδα αφού κάλεσα να ενεργοποιήσω την υπηρεσία έλαβα το HA35 ρουτερ της cosmote, το οποίο στην αρχή μου εμφάνιζε αρκετά προβλήματα τα οποία μετά από firmware updates φαίνεται να έχουν λυθεί Η ταχύτητα μου πριν την υπηρεσία ήταν ~1-2mbps στην καλύτερη. Το ρουτερ αυτή την στιγμή δείχνει να έχει strong (40) σήμα καθώς αδυνατώ να το μεταφέρω σε άλλους χώρους του σπιτιού λόγω καλωδίωσης. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Ενώ στα speedtest το download speed δεν πέφτει κάτω από 20 και το upload δεν πέφτει κάτω από 5, η όλη διαδικασία browsing και downloading έχει γίνει χειρότερη από πριν, παρατηρώ το steam να πιάνει 150kbp/s στην καλύτερη ενώ παράλληλα το χω δει να φτάνει και 2mbp/s. Κάποιες στιγμές μπορεί να φορτώσει ένα youtube video σε fullHD ανάλυση μέσα σε δευτερόλεπτα αλλά κατά κύριο λόγο μέχρι και το 480p φαίνεται άθλος για την γραμμή Κάλεσα το 13888 και ενώ οι περισσότεροι δεν φαίνεται να γνωρίζουν ούτε τα βασικά, πόσο μάλλον από router interface, μίλησα με έναν εκπρόσωπο ο οποίος μου εξήγησε κάποια πράγματα άλλα μου είπε πως δεν μπορεί λόγω πρωτοκόλλων τις εταιρίας να με βοηθήσει σχετικά με την ρύθμιση εξοπλισμού καθώς δεν συνιστάται από αυτούς, και η μονή μου επιλογή σχετικά με ρυθμίσεις θα ήταν το internet. Δεν είμαι γνώστης του κλάδου και όταν πέφτουν λέξεις στο τραπέζι όπως "mikrotik" και "dns" χάνω την μπάλα Υπάρχει κάποιος που να είχε σχετικό πρόβλημα και αν ναι λύνεται μέσω ρυθμίσεων στο ρουτερ; Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα δοκιμάσεις να απενεργοποιήσεις το IPv6 στον υπολογιστή σου, λογικά θα λυθεί.

    Κώδικας:
    Windows 7/Vista
    
    Επιλέξτε το “Control Panel” στο κεντρικό μενού και έπειτα το “Network and Sharing Center”
    Επιλέξτε το “Change adapter settings”
    Κάντε δεξί κλικ στον default network adapter (π.χ. “Local Area Connection”) και επιλέξτε “Properties” από το μενού που εμφανίζεται
    Αφαιρέστε το tick από το “Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6)”
    Επιλέξτε το “OK”

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2012
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16912
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΓΚΑΔΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Exeed Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερίζω την κοινότητα του adsl.gr

    Λόγω αδυναμίας βελτίωσης της τοπικής γραμμής (ακόμα έχουμε εναέρια καλώδια που το καλοκαίρι με τις ζέστες φτάνουν 30 πόντους από το πάτωμα) και έπειτα από αρκετό διάβασμα σε σχετικά post του adsl.gr αποφάσισα να γίνω συνδρομητής της υπηρεσίας home speed booster της cosmote. Μια εβδομάδα αφού κάλεσα να ενεργοποιήσω την υπηρεσία έλαβα το HA35 ρουτερ της cosmote, το οποίο στην αρχή μου εμφάνιζε αρκετά προβλήματα τα οποία μετά από firmware updates φαίνεται να έχουν λυθεί Η ταχύτητα μου πριν την υπηρεσία ήταν ~1-2mbps στην καλύτερη. Το ρουτερ αυτή την στιγμή δείχνει να έχει strong (40) σήμα καθώς αδυνατώ να το μεταφέρω σε άλλους χώρους του σπιτιού λόγω καλωδίωσης. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Ενώ στα speedtest το download speed δεν πέφτει κάτω από 20 και το upload δεν πέφτει κάτω από 5, η όλη διαδικασία browsing και downloading έχει γίνει χειρότερη από πριν, παρατηρώ το steam να πιάνει 150kbp/s στην καλύτερη ενώ παράλληλα το χω δει να φτάνει και 2mbp/s. Κάποιες στιγμές μπορεί να φορτώσει ένα youtube video σε fullHD ανάλυση μέσα σε δευτερόλεπτα αλλά κατά κύριο λόγο μέχρι και το 480p φαίνεται άθλος για την γραμμή Κάλεσα το 13888 και ενώ οι περισσότεροι δεν φαίνεται να γνωρίζουν ούτε τα βασικά, πόσο μάλλον από router interface, μίλησα με έναν εκπρόσωπο ο οποίος μου εξήγησε κάποια πράγματα άλλα μου είπε πως δεν μπορεί λόγω πρωτοκόλλων τις εταιρίας να με βοηθήσει σχετικά με την ρύθμιση εξοπλισμού καθώς δεν συνιστάται από αυτούς, και η μονή μου επιλογή σχετικά με ρυθμίσεις θα ήταν το internet. Δεν είμαι γνώστης του κλάδου και όταν πέφτουν λέξεις στο τραπέζι όπως "mikrotik" και "dns" χάνω την μπάλα Υπάρχει κάποιος που να είχε σχετικό πρόβλημα και αν ναι λύνεται μέσω ρυθμίσεων στο ρουτερ; Ευχαριστώ.
    Επειδή η ανύπαρκτη ταχύτητα που είχες πρίν επεσε κι άλλο (20% λόγω booster)ίσως να είναι καλύτερο να δουλέψεις με σκέτο 4G(χωρίς την adsl).

  4. #4
    Εγγραφή
    18-04-2020
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    με το που εκλεισα το ipv6 το download speed εκτοξευτηκε, ευχαριστω

  5. #5
    Εγγραφή
    31-03-2020
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Exeed Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το που εκλεισα το ipv6 το download speed εκτοξευτηκε, ευχαριστω
    Αμα θες να κάνεις και μερικές άλλες ρυθμίσεις μπορείς να διαβάσεις αυτο: https://www.adslgr.com/forum/threads...B6%CE%B5%CE%B9

    Επίσης καλό θα ήταν να αλλάξεις και DNS server IP, συνήθως βοηθάει στο να ανοίγεις σελίδες πιο γρήγορα.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-10-2019
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    4
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112639/11255
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    ~10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να απενεργοποιήσουμε το ipv6 κατευθείαν απ'το HA35 για να μην μπλέκουμε με κάθε συσκευή;

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Μου φαίνεται περίεργο πάντως που το ipv6 κάνει τέτοια ιστορία γενικά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα είναι πως το IPv6 δεν περνάει μέσα από το bonding, αλλά μόνο από την DSL, άρα και με τις κακές συνήθως ταχύτητες των γραμμών που έχουν Speed Booster.

    Στη διαδρομή Home Network -> LAN Interface -> RA settings ξετικάρουμε το "Enable RA" και έτσι οι συσκευές μας δεν παίρνουν πια IPv6.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Exeed Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το που εκλεισα το ipv6 το download speed εκτοξευτηκε, ευχαριστω
    Δηλαδή από πόσο σε πόσο?

    - - - Updated - - -

    Εγώ πάλι, έχω το πρόβλημα ότι το booster, σε speedtest πιάνει περίπου την μισή ταχύτητα απ' ότι το κινητό. Συγκεκριμένα με το κινητό στο ίδιο σημείο με την ίδια κεραία (δεν έχουμε και πολλές στην περιοχή), τον ίδιο πάροχο, πιάνει >40, ενώ το booster με το ζόρι 22-23 Mbps (μαζί με τα 4.5 του DSL). Κάποια συμβουλή?

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2020
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι πως το IPv6 δεν περνάει μέσα από το bonding, αλλά μόνο από την DSL, άρα και με τις κακές συνήθως ταχύτητες των γραμμών που έχουν Speed Booster.

    Στη διαδρομή Home Network -> LAN Interface -> RA settings ξετικάρουμε το "Enable RA" και έτσι οι συσκευές μας δεν παίρνουν πια IPv6.
    Ευχαριστώ!

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας