Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις κανω restart το ρουτερ απο την πριζα η ταχυτητα ειναι οκ. Υστερα, μπορει απο 10 λεπτα μπορει μετα απο 2 ωρες μειώνεται η ταχύτητα. Οσο το αφηνω φτανει μεχρι 0 αν τοτε κανω υπομονη για 5 λεπτα αποσυνδεεται ή επανέρχεται στα 20mbps. Αν κανω ρεσταρτ επανερχεται. Στο ρουτερ τωρα. Οταν φτανω τα 50k Crc errors τοτε αρχιζει η μείωση ταχυτητας και καθυστερει. Τα λεω και στην αρχη του post

    - - - Updated - - -

    Ο συγχρονισμος στο ρουτερ ειναι σταθερος αλλωστε αν το βλεπαν αυτο οι της τεχνικης υποστήριξης θα βλεπανε το προβλημα. Μονο στο download το βλεπω και στο ατο ανοιγμα σελιδων διακοπη βιντεο πεφτει η συνδεση σε συνομιλίες κτλπ
    Άρα ο συγρονισμός δεν αλλάζει..
    Και το πρόβλημα σου στην ουσία είναι ότι μετά από κάποια ώρα έχεις πρόβλημα με την ταχύτητα στο download..
    Αποσυνδέσεις έχεις; Πέφτει η γραμμή; Το λαμπάκι dsl/broadband το βλέπεις να σβήνει και να επανέρχεται; Απ'ότι καταλαβαίνω όχι ε;
    Για το πρόβλημα σου μια πιθανή εξήγηση θα ήταν ο μεγάλος αριθμός σε crc και η κατάσταση της γραμμής..
    Στο κάνει σε όλες τις συσκευές αυτό; Και με ασύρματο κ με καλώδιο; Με άλλο ρουτερ δοκιμή έκανες;
    Το καλύτερο πάντως θα ήταν να πάρεις μέτρηση στο κατανεμητή να δεις τι γίνεται..
    Υπάρχει σταθερό χρονικό μοτίβο σχετικά με το πότε στο εμφανίζει; Πάνω βλέπω λες σε ~2ώρες...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν ειναι στανταρ οι ωρες και καθε ποτε συμβαινει αυτο. Το λαμπακθ του ρουτερ σβηνει οταν αποσυνδεεται. Εχει αποσυνδεσεις τη μια , την αλλη επανερχεται οπως ειπα και λιγο πριν. Στο κατανεμητη θελω να παω. Εκει χρειαζομαι λενε ενα εργαλειο το οποιο δε μπορω να βρω. Ξερω οτι πρεπει να απκσυνδεσω τα καλωδια απερχομενου οπως διαβασα σε αλλο thread και να το ενωσω με καλωδιο (γυμνο)που λαταληγει σεrj11 και κανω δοκιμη. Ομως αυτο δεν εχει νοημα για το συγκεκριμενο προβλημα, θα επρεπε να το κανω αν εχω διαφορετικο συγχρονισμο οπως του παναγιωτη.

    - - - Updated - - -

    Τωρα αυτο για το ρουτερ το σκεφτηκα καο εψαξα λιγο. Διαβασα πως πρεπει να κανω ορισμενες ρυθμισεις ''να σεταριστει'' με τις προδιαγραφες του παροχου. Δεν εχω καταλαβει τι σημαινουν αυτα. Πως δοκιμαζω και τι ρυθμιζω σε αλλο ρουτερ.

    - - - Updated - - -

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    https://www.skroutz.gr/s/20703797/Ma...-SPM-7944.html
    https://www.skroutz.gr/s/12522423/Lo...-WZ0001A.html
    https://www.bestprice.gr/cat/3532/ka...s.html?q=krone
    Για το κάρφωμα στη ρεγκλέτα..
    Με το δικό μου σκεπτικό δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο..

    Θα αποσυνδέσεις το καλώδιο που πάει στο σπίτι.. Το ίδιο είναι.. Και θα καρφώσεις στο κατανεμητή στην ίδια θέση π.χ το ζεύγος του utp μπλε/άσπρο μπλε, και στην άλλη άκρη προτείνω τηλ.πριζάκι εξωτερικό, μέσα του θα βιδώσεις το παραπάνω ζεύγος στο κόκκινο/πράσινο της πρίζας.. Και μετά με απλό έτοιμο κοντό ~1μ πλακέ προεκτάσεως στο ρουτερ.. Θέλει και ρεύμα εκεί η ups.. Το θέμα είναι το πόσο θα κάτσεις εκεί.. Η αν θα τραβήξεις το utp καλώδιο μέσα στο σπίτι για να κάνεις τη δοκιμή..

    Αλλά... Υπάρχει και το αλλά εδώ.. Αν στο κατανεμητή υπάρχουν και άλλες γραμμές και δεν ξέρεις τι κάνεις.. Η δεν ξέρεις ποιο είναι το ζεύγος σου.. Μεγάλη προσοχή.. Η ηλεκτρολόγο..
    Το ζεύγος μπορείς να το βρεις και με πολύμετρο είχαμε πει..

    Το νόημα σε όλο αυτό είναι ότι αν γίνει σωστά η όλη διαδικασία και έχεις πάλι τα ίδια crc η και προβλήματα.. Τότε πιθανώς υπάρχει θέμα με το ζεύγος χαλκού που έρχεται από έξω.. Δλδ οτε.. Το όλο πάνω το κάνουμε για να δούμε σε τι κατάσταση είναι η εσωτερική μας καλωδίωση & η κατάσταση του χαλκού από έξω..

    Στο άλλο που λες σβήνει μόνο το ίντερνετ η και το dsl/broadband;

    Όσο για τις προδιαγραφές.. Δεν το κατάλαβα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #19
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τη μια σβηνει το dsl αρα και ιντερνετ την αλλη απλα το ιντερνετ και phone δηλαδη εχω θεμα και με τηλεφωνο. Για το ρουτερ διαβασα καπου οτι πρεπει να σεταριστει καπως.. εγω νομιζα πως αν βαλω ρουτερ απλως συγχρονίζει και τα υπολοιπα γίνονται μονα τους. Αυτο για να δοκιμασω μηπως εχει προβλημα το ρουτερ που εχω τωρα.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη μια σβηνει το dsl αρα και ιντερνετ την αλλη απλα το ιντερνετ και phone δηλαδη εχω θεμα και με τηλεφωνο. Για το ρουτερ διαβασα καπου οτι πρεπει να σεταριστει καπως.. εγω νομιζα πως αν βαλω ρουτερ απλως συγχρονίζει και τα υπολοιπα γίνονται μονα τους. Αυτο για να δοκιμασω μηπως εχει προβλημα το ρουτερ που εχω τωρα.
    Αν σβήνει το dsl τότε κανονικές αποσυνδέσεις..
    Στα στατιστικά αν κάνεις refresh βλέπεις το noise margin να κάνει διακυμάνσεις;
    Αυτό για το σεταρισμα..
    Συνήθως ότι λέει το bold μόνο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #21
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    To noise margin είναι σταθερό ή τουλάχιστον καμιά ιδιαίτερη διαφορά. Όπως φαίνεται και στις φωτογραφία στην αρχή του post που έβαλα, η διαφορά στο noise margin δέκατα, δε ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτο.

  7. #22
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    To noise margin είναι σταθερό ή τουλάχιστον καμιά ιδιαίτερη διαφορά. Όπως φαίνεται και στις φωτογραφία στην αρχή του post που έβαλα, η διαφορά στο noise margin δέκατα, δε ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτο.
    Σημαίνει ότι δεν υπάρχει θόρυβος στη γραμμή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #23
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστω για τις πολυ συγκεκριμενες απαντησεις σας

  9. #24
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά σε όλους.

    Έβαλα ιντερνετ 100mbps vdsl και έχω πρόβλημα με τη ταχύτητα . Αρχικά τους 2 πρώτους μήνες η ταχύτητα ήταν σταθερή χωρίς κανένα πρόβλημα. Αργότερα, αρχίζει να πέφτει σταδιακά έως και 0mbps που σημαίνει οτι δε μπορω κάνω τίποτα.

    Αφού είχα πάρει τηλέφωνο καμιά 10αριά φορές στη τεχνική υποστήριξη και δεν έβρισκαν πρόβλημα, παρατήρησα πως με ένα restart το router το πρόβλημα διορθωνόταν και έπιανα 90mbps ξανά. Όμως μετά από κάποιες ώρες άρχιζει να πέφτει σταδιακά η ταχύτητα μέχρι να το κάνω restart ή μέχρι να πατώσει στα 0,10mbps και κάνει restart μόνο του.

    Το router το πήγα στο κατάστημα του παρόχου και όπως μου είπαν δεν έχει πρόβλημα. Το δοκίμασαν με τη σύνδεση που είχαν εκεί (24αρα) με τέστ στο Ookla.

    Στη τεχνική υποστήριξη μου είπαν πως αν μου στείλουν τεχνικό δικτύων και βρεθεί πρόβλημα από εμένα θα χρεωθώ 30 ευρώ.

    Οι μετρήσεις, χωρίς να έχω ιδέα τι σημαίνει το κάθε τι, με φρέσκο restart είναι αυτές :

    image.png.7e4ad160f566bc547041540f124acd32.png

    Και μετά από κάποιες ώρες με 3,10mbps, αυτές:

    image.png.59a6bc023b39d6c0c11b97cd9cc3c7b6.png

    Να πω επίσης πως όταν φτάνει στον πάτω η ταχύτητα δεν υπάρχει ούτε τηλέφωνο. (voip).

    Έτσι όπως περιγράφω το πρόβλημα τι θα μπορούσε να το προκαλεί;

    - - - Updated - - -

    Οι μετρήσεις, χωρίς να έχω ιδέα τι σημαίνει το κάθε τι, με φρέσκο restart είναι αυτές :

    Συνημμένο Αρχείο 214137

    Και μετά από κάποιες ώρες με 3,10mbps, αυτές: Συνημμένο Αρχείο 214138
    εχεις πολλλλλλααααα CRC ERRORS

  10. #25
    Καλησπερα και απο μενα εχω σχεδον το ιδιο προβλημα και εχω αλλαξει καλωδιωσεις σπιτιου,utp κλπ. Μου κανει το ιδιο με τις αυξομειωσεις η 100vdsl της νοβα απο 90 σε 0 και κυριως βραδινες ωρες.Δεν εχω πολλες γνωσεις αλλα δε βγαλαμε ακρη ουτε με τεχνικους ουτε με ηλεκτρολογους και το προβλημα παραμενει.Ηθελα να ρωτησω αν βρεθηκε λυση.Ευχαριστω

  11. #26
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Άλλαξα καλώδιο με τον ηλεκτρολόγο της nova και ύστερα ήταν εντάξει για μια μέρα! Υπάρχει και πάλι πρόβλημα χωρίς να φαίνονται αυξομειώσεις όπως πριν. Τα crc errors είναι λιγότερα και το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι να μη φορτώνει σελίδες σε ορισμένες ώρες, με διάρκεια 4-6 λεπτά. Μετά από αυτά τα λεπτά είναι όλα εντάξει. Ξανακάλεσα τεχνικό και βρήκε σφάλματα στο κουτί στο οποίο έρχεται internet από το dslam . Άρα είναι πρόβλημα του ΟΤΕ. Έχουν ξεκινήσει εργασίες και βλέπουμε.

    Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και τη πληροφόρηση.

  12. #27
    Εγγραφή
    01-07-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξα καλώδιο με τον ηλεκτρολόγο της nova και ύστερα ήταν εντάξει για μια μέρα! Υπάρχει και πάλι πρόβλημα χωρίς να φαίνονται αυξομειώσεις όπως πριν. Τα crc errors είναι λιγότερα και το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι να μη φορτώνει σελίδες σε ορισμένες ώρες, με διάρκεια 4-6 λεπτά. Μετά από αυτά τα λεπτά είναι όλα εντάξει. Ξανακάλεσα τεχνικό και βρήκε σφάλματα στο κουτί στο οποίο έρχεται internet από το dslam . Άρα είναι πρόβλημα του ΟΤΕ. Έχουν ξεκινήσει εργασίες και βλέπουμε.

    Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και τη πληροφόρηση.

    Γεια σου φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τη ΝΟΒΑ , μου είπαν θα στείλουν τεχνικούς του ΟΤΕ . Τελικα στην περίπτωση σου επιλύθηκε μετά τους τεχνικούς του ΟΤΕ;

  13. #28
    Εγγραφή
    04-04-2022
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα σε όλους,
    Είμαι νέος στο φόρουμ και εύχομαι σε όλους υγεία και καλό διάβασμα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας