Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γεια χαρά σε όλους.

    Έβαλα ιντερνετ 100mbps vdsl και έχω πρόβλημα με τη ταχύτητα . Αρχικά τους 2 πρώτους μήνες η ταχύτητα ήταν σταθερή χωρίς κανένα πρόβλημα. Αργότερα, αρχίζει να πέφτει σταδιακά έως και 0mbps που σημαίνει οτι δε μπορω κάνω τίποτα.

    Αφού είχα πάρει τηλέφωνο καμιά 10αριά φορές στη τεχνική υποστήριξη και δεν έβρισκαν πρόβλημα, παρατήρησα πως με ένα restart το router το πρόβλημα διορθωνόταν και έπιανα 90mbps ξανά. Όμως μετά από κάποιες ώρες άρχιζει να πέφτει σταδιακά η ταχύτητα μέχρι να το κάνω restart ή μέχρι να πατώσει στα 0,10mbps και κάνει restart μόνο του.

    Το router το πήγα στο κατάστημα του παρόχου και όπως μου είπαν δεν έχει πρόβλημα. Το δοκίμασαν με τη σύνδεση που είχαν εκεί (24αρα) με τέστ στο Ookla.

    Στη τεχνική υποστήριξη μου είπαν πως αν μου στείλουν τεχνικό δικτύων και βρεθεί πρόβλημα από εμένα θα χρεωθώ 30 ευρώ.

    Οι μετρήσεις, χωρίς να έχω ιδέα τι σημαίνει το κάθε τι, με φρέσκο restart είναι αυτές :

    image.png.7e4ad160f566bc547041540f124acd32.png

    Και μετά από κάποιες ώρες με 3,10mbps, αυτές:

    image.png.59a6bc023b39d6c0c11b97cd9cc3c7b6.png

    Να πω επίσης πως όταν φτάνει στον πάτω η ταχύτητα δεν υπάρχει ούτε τηλέφωνο. (voip).

    Έτσι όπως περιγράφω το πρόβλημα τι θα μπορούσε να το προκαλεί;

    - - - Updated - - -

    Οι μετρήσεις, χωρίς να έχω ιδέα τι σημαίνει το κάθε τι, με φρέσκο restart είναι αυτές :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  133 
Μέγεθος:  40,2 KB 
ID: 214137

    Και μετά από κάποιες ώρες με 3,10mbps, αυτές: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  116 
Μέγεθος:  35,4 KB 
ID: 214138

  2. #2
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παρα πολλα crc errors μεσα σε λιγες ωρες,πολυ πιθανων να ειναι πολυ περισσοτερα σε συντομο χρονικο διαστημα με αποτελεσμα να "μπουκωνει" το modem και να πεφτει η ταχυτητα σου.
    Κανε τσεκ την εσωτερικη εγκατασταση του σπιτιου σου.
    Αν εχεις πολλες τηλεφωνικες πριζες δοκιμασε να βαλεις συνδεσης στην κεντρικη,και αν εχεις και powerlines θα σου προτεινα να τα βγαλεις και να δεις ξανα πως θα παει η γραμμη.
    Στην περιπτωση αν εχεις powerlines εχει σημειωθει απο αρκετους χρηστες οτι στης 100ρες γραμμες δημιουργουν πολλα λαθη μεσα στο modem.
    Εγω στην παλια μου κατοικια ειχα περιπτωση εσωτερικης βλαβης,ηταν πολυκατοικία του '70 με παλιες γραμμες που δεν σηκωναν τα καινουργια δεδομενα,το αποτελεσμα ηταν για λιγες ωρες να ειμουνα ενταξει και στα ξαφνικα ανα δευτερολεπτο μετρουσε 2000λιαρο στα crc errors και η ταχύτητα έπεφτε σε kilobyte.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ ,

    Ακριβώς αυτή την αίσθηση μου δίνει του "μπουκώματος" άρα θα οφείλετε στα καλώδια? Να πω οτι συνδέομαι με ethernet συγγεκριμένα πάνω του γράφει utp cat 5. Το καλώδιο που συνδέεται με τη μπρίζα τηλεφώνου είναι από τα πλακέ καλώδια και είναι περίπου 7 μέτρα. Επίσης κι εμένα η κατοικία μου είναι παλιά του '80.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα πολύ πιθανόν να βρίσκεται μέσα στη καλωδίωση του κτηρίου δηλαδή από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα. Κάνε έναν έλεγχο για να είσαι καλυμμένος.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ ,

    Ακριβώς αυτή την αίσθηση μου δίνει του "μπουκώματος" άρα θα οφείλετε στα καλώδια? Να πω οτι συνδέομαι με ethernet συγγεκριμένα πάνω του γράφει utp cat 5. Το καλώδιο που συνδέεται με τη μπρίζα τηλεφώνου είναι από τα πλακέ καλώδια και είναι περίπου 7 μέτρα. Επίσης κι εμένα η κατοικία μου είναι παλιά του '80.
    Φιλε μου 7 μετρα ειναι παρα πολυ μεγαλο καλωδιο,το μαξιμουμ πρεπει να ειναι μεχρι 1 μετρο,απο εκει και περα υπαρχουν θεματα,για αρχη δοκιμασε ενα κοντο καλωδιο να δει τι θα κανει,εαν συνεχιζει τα ιδια ,τοτε αν ειναι εφικτο, τραβα ενα καλωδιο utp cat 6 απο τον κατανεμητη μεχρι μεσα στο σπιτι,αν και απο εκει συνεχιζει και παλί και εχεις θεματα τοτε ειναι εξωτερικο βραχυκύκλωμα.
    Δυστηχως η vdsl100 ειναι μια ευαισθητη ταχνολογια που η οποια σου δειχνει την "ελαττωματική" καλωδίωση του σπιτιου σου με τα σφαλματα,και στο καινουργιο σπιτι που μενω εχω σφαλματα αλλα ειναι τοσο λιγα που δεν μου δημιουργούν κανένα απολύτως πρόβλημα.

  6. #6
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και με κοντο καλώδιο έχω πρόβλημα. Μάλιστα παρατήρησα οτι αλλάζοντας τη μπρίζα αυξήθηκε το Line attenuation και έπεσε κάπως η ταχύτητα. Με μια πολύ πιο παλιά μπρίζα μειώθηκε το η ταχύτητα στα 45%. Η σταδιακή πτώση της ταχύτητας συνεχίζεται.

    Οπότε πρέπει να πάω στον κατανεμητή και να αλλάξω καλώδιο.

    Ο κατανεμητής, είναι στον τοίχο μου απέξω από τη μονοκατοικία και σύμφωνα με τα όσα λέει πατέρας μου, δίνει τηλέφωνο και στο δίπλα σπίτι...πράγμα παράλογο γιατί απ’ό,τι ξέρω το κάθε σπίτι έχει και δικό του κατανεμητή. Μου είχε πει πως, το δίπλα σπίτι, όταν ήταν οικοδομή είχε εκείνη τον κατανεμητή. Όταν άρχισε να φτιάχνεται κτλπ, τον ρώτησε ο τεχνικός του ΟΤΕ, ή κάποιος κύριος, αν θέλει να κρεμάσει τον κατανεμητή στον τοίχο του. Κι εκείνος είπε οκ. Έτσι ισχυρίζεται πως καλύτερα να μη μπλέξω με τον κατανεμητή για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Είναι λογικά αυτά τώρα;

    Μια λογική εξήγη ίσως θα ήταν οτι το καλώδιο από το Καφαο, έρχεται σε αυτόν τον κατανεμητή και ύστερα άλλο καλώδιο φεύγει από το κατανεμητή και πάει στο κατανεμητή του δίπλα σπιτιού.

    Και επίσης είχα φέρει ηλεκτρολόγο για να μου μου κουμπώσει τα καλώδια του διαμερίσματός μου στη γραμμή αυτή που υπάρχει και μου είπε πως δεν έχει πρόσβαση επειδή είναι έξω από το σπίτι, είναι μονοκατοικία. Αυτό είναι τυπικό απότι κατάλαβα αλλά βλέπω και σε άλλα threads οτι πολλοί ανοίγουν τον κατανεμητή τους είτε είναι έξω είτε μέσα για να κάνουν τη δουλειά τους. Ξέρω οτι εκεί υπάρχει μέρος που αφορά αποκλειστικά τον ΟΤΕ ή πάροχο και μέρος που συνδέονται τα ζεύγη των γραμμών. Εγώ που θέλω να κουμπώσω το ζεύγος γραμμής του διαμερίσματος μου (στη τελευταία και γρήγορη λύση, γιατί δε μπορώ να αλλάξω καλώδια γιατί είναι θαμένα) θα μπορώ να το κάνω; Αν ναι πως θα ξέρω ποιά θα είναι η ενεργή γραμμή; (κάποτε στο διαμερισμά μου υπήρχε άλλο τηλέφωνο που τώρα δεν λειτουργεί αλλά φαντάζομαι πως θα είναι ακόμα συνδεδεμένο στο κατανεμημτή).

  7. #7
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με κοντο καλώδιο έχω πρόβλημα. Μάλιστα παρατήρησα οτι αλλάζοντας τη μπρίζα αυξήθηκε το Line attenuation και έπεσε κάπως η ταχύτητα. Με μια πολύ πιο παλιά μπρίζα μειώθηκε το η ταχύτητα στα 45%. Η σταδιακή πτώση της ταχύτητας συνεχίζεται.

    Οπότε πρέπει να πάω στον κατανεμητή και να αλλάξω καλώδιο.

    Ο κατανεμητής, είναι στον τοίχο μου απέξω από τη μονοκατοικία και σύμφωνα με τα όσα λέει πατέρας μου, δίνει τηλέφωνο και στο δίπλα σπίτι...πράγμα παράλογο γιατί απ’ό,τι ξέρω το κάθε σπίτι έχει και δικό του κατανεμητή. Μου είχε πει πως, το δίπλα σπίτι, όταν ήταν οικοδομή είχε εκείνη τον κατανεμητή. Όταν άρχισε να φτιάχνεται κτλπ, τον ρώτησε ο τεχνικός του ΟΤΕ, ή κάποιος κύριος, αν θέλει να κρεμάσει τον κατανεμητή στον τοίχο του. Κι εκείνος είπε οκ. Έτσι ισχυρίζεται πως καλύτερα να μη μπλέξω με τον κατανεμητή για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Είναι λογικά αυτά τώρα;

    Μια λογική εξήγη ίσως θα ήταν οτι το καλώδιο από το Καφαο, έρχεται σε αυτόν τον κατανεμητή και ύστερα άλλο καλώδιο φεύγει από το κατανεμητή και πάει στο κατανεμητή του δίπλα σπιτιού.

    Και επίσης είχα φέρει ηλεκτρολόγο για να μου μου κουμπώσει τα καλώδια του διαμερίσματός μου στη γραμμή αυτή που υπάρχει και μου είπε πως δεν έχει πρόσβαση επειδή είναι έξω από το σπίτι, είναι μονοκατοικία. Αυτό είναι τυπικό απότι κατάλαβα αλλά βλέπω και σε άλλα threads οτι πολλοί ανοίγουν τον κατανεμητή τους είτε είναι έξω είτε μέσα για να κάνουν τη δουλειά τους. Ξέρω οτι εκεί υπάρχει μέρος που αφορά αποκλειστικά τον ΟΤΕ ή πάροχο και μέρος που συνδέονται τα ζεύγη των γραμμών. Εγώ που θέλω να κουμπώσω το ζεύγος γραμμής του διαμερίσματος μου (στη τελευταία και γρήγορη λύση, γιατί δε μπορώ να αλλάξω καλώδια γιατί είναι θαμένα) θα μπορώ να το κάνω; Αν ναι πως θα ξέρω ποιά θα είναι η ενεργή γραμμή; (κάποτε στο διαμερισμά μου υπήρχε άλλο τηλέφωνο που τώρα δεν λειτουργεί αλλά φαντάζομαι πως θα είναι ακόμα συνδεδεμένο στο κατανεμημτή).
    Αν υπάρχει κάποιο εμφανές καλώδιο ακολούθησε το και δες που πάει,μόνο έτσι θα καταλάβεις ποιο είναι το δικό σου και ποιο είναι του γείτονα,από εκεί και πέρα μέσα στο κουτί έχει 2 διαφορετικά ζεύγη,όποτε δεν θα δημιουργήσεις πρόβλημα στον άλλον.
    Ακόμα ένα πράγμα που μπορεί να σου δημιουργεί errors είναι και η πρίζα,εγώ για παράδειγμα στο καινούργιο σπίτι,έκοψα όλες της υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού και στην κεντρική στο σαλόνι έβαλα μια πρίζα η οποία είναι με απευθείας σύνδεση με τα καλώδια,υπάρχουν κάτι φτηνιάρικες οι οποίες κάνουν διακλάδωση με μικρά καλωδιακά μέσα και αυτές είναι οι χειρότερες για vdsl,αυτήν που έχω εγώ την πήρα από Καύκα γύρω στα 10€
    Αμα ξέρεις ποια είναι η κεντρική,αρχικά,αποσυνδέσε της υπόλοιπες και ξαναδοκιμασε.
    Τώρα σε σχέση με την καλωδίωση,αμα δεν θέλεις να μπλεχτείς,φωναξε έναν ηλεκτρολόγο και θα την βρει αυτός κατευθείαν με μηχάνημα ποια είναι η δικια σου,και αμα χρειαστη ας σου περάσει και το καινούργιο καλώδιο μέσα.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ok θα κοιτάξω να συνδέσω στον κατανεμητή Cat5e.
    Έχει μεγάλη σημασία η παραλλαγές του Cat5e όπως UTP, S/UTP, FTP, STP AND SFTP;

    Πριν το κάνω αυτό, θα δοκιμάσω να συνδέσω με ένα Cat5e Ethernet τη κεντρική μπρίζα μέχρι το router. Αλλά τώρα το πρόβλημα είναι οτι το router θέλει rj11. Θα κόψω το άκρο του ethernet και θα συνδέσω τα καλωδιάκα με μια κατάληξη rj11 ή υπάρχει στην αγορά έτοιμο Cat5e με rj11 άκρα ; Απ'όσο έψαξα δε βρήκα κάτι

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει κάποιο εμφανές καλώδιο ακολούθησε το και δες που πάει,μόνο έτσι θα καταλάβεις ποιο είναι το δικό σου και ποιο είναι του γείτονα,από εκεί και πέρα μέσα στο κουτί έχει 2 διαφορετικά ζεύγη,όποτε δεν θα δημιουργήσεις πρόβλημα στον άλλον.
    .
    Άρα σωστά κατάλαβα οτι περνάει από τον κατανομέα μου καλώδιο παροχής που φτάνει στου γείτονα

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για να έχεις μια ιδέα, αν θες να περάσεις κάτι εξωτερικά -> https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...-cablel_94674/
    Αν όχι, πάρε ένα καλό utp σκέτο.. Μόνο μην το περάσεις πολύ κοντά σε καλώδια ρεύματος..
    Έχει συζητηθεί επίσης ότι rj11 σε καλώδιο δικτύου δεν είναι καλή ιδέα και ούτε υπάρχει κάτι τέτοιο έτοιμο..
    Το ένα άκρο του θα τερματιστεί στο κατανεμητή και το άλλο σε πριζάκι τηλεφώνου.. Και μετά με ένα έτοιμο κοντό πλακέ προεκτάσεως στο ρουτερ.. Αυτό αν το αλλάξεις όλο..
    Αν θες από πρίζα σε ρουτερ εντός σπιτιού, κάνε το εξής.. Θα ενώσεις το utp μέσα στην υπάρχουσα τηλ.πρίζα και μετά το άλλο άκρο του μέσα σε ένα εξωτερικό πριζάκι εκεί που θα είναι το ρουτερ.. Και μετά όπως είπαμε πριν.. Πριζάκι->ρουτερ με πλακέ..
    Πλακέ προεκτάσεως από αυτά που έχουν τα ρουτερ στα κουτιά τους..
    Θα χρησιμοποιήσεις το ζεύγος μπλε-άσπρο μπλε.. Είναι το σύνηθες..
    Αν θες να βρεις το ζεύγος σου, αν έχεις pstn η έχεις κάνει επιστροφή σήματος, μπορείς κ με ένα απλό πολύμετρο..
    Αν και μιλάμε γενικά τώρα.. Κανονικά πρέπει να υπάρχει μια εικόνα για το πως είναι η καλωδίωση και το τι θα κάνεις μετά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να έχεις μια ιδέα, αν θες να περάσεις κάτι εξωτερικά -> https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...-cablel_94674/
    Αν όχι, πάρε ένα καλό utp σκέτο.. Μόνο μην το περάσεις πολύ κοντά σε καλώδια ρεύματος..
    Έχει συζητηθεί επίσης ότι rj11 σε καλώδιο δικτύου δεν είναι καλή ιδέα και ούτε υπάρχει κάτι τέτοιο έτοιμο..
    Το ένα άκρο του θα τερματιστεί στο κατανεμητή και το άλλο σε πριζάκι τηλεφώνου.. Και μετά με ένα έτοιμο κοντό πλακέ προεκτάσεως στο ρουτερ.. Αυτό αν το αλλάξεις όλο..
    Αν θες από πρίζα σε ρουτερ εντός σπιτιού, κάνε το εξής.. Θα ενώσεις το utp μέσα στην υπάρχουσα τηλ.πρίζα και μετά το άλλο άκρο του μέσα σε ένα εξωτερικό πριζάκι εκεί που θα είναι το ρουτερ.. Και μετά όπως είπαμε πριν.. Πριζάκι->ρουτερ με πλακέ..
    Πλακέ προεκτάσεως από αυτά που έχουν τα ρουτερ στα κουτιά τους..
    Θα χρησιμοποιήσεις το ζεύγος μπλε-άσπρο μπλε.. Είναι το σύνηθες..
    Αν θες να βρεις το ζεύγος σου, αν έχεις pstn η έχεις κάνει επιστροφή σήματος, μπορείς κ με ένα απλό πολύμετρο..
    Αν και μιλάμε γενικά τώρα.. Κανονικά πρέπει να υπάρχει μια εικόνα για το πως είναι η καλωδίωση και το τι θα κάνεις μετά..
    Καλό utp θα εννοείς shielded. Και τότε δε θα υπάρχει πρόβλημα αν είναι κοντά σε ρεύματα.
    Που έχει συζητηθεί οτι δεν είναι καλή ιδέα utp με Rj11;
    Χρησιμοποιώ ζεύγος μπλε άσπρο; Που;

    Η κατασταση είναι η εξής: Έρχεται από τον κατανεμητή χοντρό καλώδιο με 4 μικρότερα στο εσωτερικό του. Τα χρώματα είναι μαύρο άσπρο κίτρινο κόκκινο. Επίσης Το κάθε ένα από αυτά δεν είναι τριχοειδή, δηλαδή είναι σύρμα κανονικό. Εάν βάλω μπριζάκι σε αυτό το καλώδιο (δηλαδή κάνω τι μπρίζα κεντρική) τότε δε θα μπορώ να συνδέσω το utp όπως μου πρότεινες.

    - - - Updated - - -

    Σύνδεσα ένα ζεύγος utp σε μπρίζα στην οποία κουμπώνω πλακέ τηλεφώνου στο ρούτερ και το άλλο άκρο στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή.

    Παρατήρησα πως στο καλώδιο utp (το οποίο να πω πως δεν είχε κάποια προστασία όπως τα άλλα συνιστώμενα καλώδια) το κάθε ζεύγος είναι δύο καλώδια που το καθένα έχει τριχοειδή σύρματα. Ενώ το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή έχει 4 μιρκότερα συμπαγή. Το σύνδεσα παρ'όλ'αυτά

    Το προβλημα παραμένει ακριβώς το ίδιο

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OpopoOlolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό utp θα εννοείς shielded. Και τότε δε θα υπάρχει πρόβλημα αν είναι κοντά σε ρεύματα.
    Που έχει συζητηθεί οτι δεν είναι καλή ιδέα utp με Rj11;
    Χρησιμοποιώ ζεύγος μπλε άσπρο; Που;

    Η κατασταση είναι η εξής: Έρχεται από τον κατανεμητή χοντρό καλώδιο με 4 μικρότερα στο εσωτερικό του. Τα χρώματα είναι μαύρο άσπρο κίτρινο κόκκινο. Επίσης Το κάθε ένα από αυτά δεν είναι τριχοειδή, δηλαδή είναι σύρμα κανονικό. Εάν βάλω μπριζάκι σε αυτό το καλώδιο (δηλαδή κάνω τι μπρίζα κεντρική) τότε δε θα μπορώ να συνδέσω το utp όπως μου πρότεινες.

    - - - Updated - - -

    Σύνδεσα ένα ζεύγος utp σε μπρίζα στην οποία κουμπώνω πλακέ τηλεφώνου στο ρούτερ και το άλλο άκρο στο καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή.

    Παρατήρησα πως στο καλώδιο utp (το οποίο να πω πως δεν είχε κάποια προστασία όπως τα άλλα συνιστώμενα καλώδια) το κάθε ζεύγος είναι δύο καλώδια που το καθένα έχει τριχοειδή σύρματα. Ενώ το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή έχει 4 μιρκότερα συμπαγή. Το σύνδεσα παρ'όλ'αυτά

    Το προβλημα παραμένει ακριβώς το ίδιο
    Εννοώ καλής μάρκας utp η cat6.. Όχι ftp/stp..
    Καλό είναι να υπάρχει απόσταση από καλώδια ρεύματος..
    Utp & rj11= πατέντα.. Απλά.. Χωρίς σίγουρα αποτελέσματα..
    Όταν βάζουμε καλώδιο δικτύου στη τηλεφωνία-ίντερνετ χρησιμοποιούμε συνήθως το χρώμα ζεύγους που σου είπα, αλλά όχι αποκλειστικά..
    Το καλώδιο που περιγράφεις που έρχεται από το κατανεμητή είναι εύκαμπτο πολύκλωνο(τριχοειδή σύρματα) η δύσκαμπτο μονόκλωνο(συμπαγή); Μπορείς να το βγάλεις φωτό;
    Το utp αν θέλουμε να κάνουμε σωστή δουλειά το ξεκινάμε από τον κατανεμητή και πάνω.. Κατευθείαν σε μόνο μια κεντρική πρίζα.. Για το dsl.. Το ρουτερ δλδ.. Και μετά κάνουμε τις ανάλογες ενέργειες για την τηλεφωνία αναλόγως αν είναι pots η voip..
    Λογικά voip έχεις με οτε.. Σωστά;
    Να φτιάξεις μεν την εσωτερική καλωδίωση, αλλά το πρόβλημα μπορεί να είναι και έξω από το σπίτι.. Ο χαλκός δλδ..
    Καλό θα ήταν να πάρεις μέτρηση από τον κατανεμητή κατευθείαν αποσυνδέοντας την καλωδίωση που πάει σπίτι..
    Τώρα αν δεν ξέρεις και πως είναι η καλωδίωση του σπιτιού.. Δύσκολα πράγματα.. Να εκφράσεις άποψη δλδ..
    Στη κεντρική πρίζα κάνει τα ίδια; Τι ακριβώς θες να κάνεις; Να βάλεις πρίζα σε άλλο σημείο;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Προσπαθώ να μην έχω πτώσεις ταχύτητας από 90mbps σε 0. Αυτό συμβαίνει ανα 1 ώρα στη χειρότερη περίπτωση.

    Η κεντρική μπρίζα καταλαβαίνω πως είναι αυτή στην οποία συνδέεται το καλώδιο που έρχεται από τον κατανεμητή. Το καλώδιο αυτό που έρχεται από τον κατανεμητή έχει 4 μικρότερα μονόκλονα καλώδια δύσκαμπτα δηλαδή.

    Σε αυτό λοιπόν σύνδεσα καλώδιο utp και ύστερα το άλλο άκρο του utp σε πριζακι cat3 (αυτό είχα) και από το πριζάκι κανονικά στο ρούτερ. Δυστυχώς και πάλι είδα πτώση. Στα 9 λεπτά έπεσα πάλι στα 2mbps.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το 90->0 που αναφέρεις διευκρίνισε το λίγο..
    Έχεις αποσυνδέσεις; Πέφτει η γραμμή;
    Το βλέπεις στο συγχρονισμό το 90->0 η στο κατέβασμα μόνο;

    Τα 2 καλώδια, το ένα ζεύγος δλδ είναι για τη γραμμή.. Και το άλλο ζεύγος μάλλον για backup.. Τα ίδια 4 πρέπει να υπάρχουν και στο κατανεμητή.. Με το ένα ζεύγος ενωμένο.. Και το άλλο στον αέρα..
    Το ένα άκρο το έβαλες στο πριζάκι που λες.. Το άλλο άκρο, δλδ τα 2 διαφορετικά καλώδια με τι τα ένωσες; Κλέμα;
    Στη κεντρική πρίζα καταλήγει μόνο το καλώδιο που έρχεται από το κατανεμητή; Η δίνει και σε άλλες τηλ.πρίζες από πίσω;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    19-04-2020
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μολις κανω restart το ρουτερ απο την πριζα η ταχυτητα ειναι οκ. Υστερα, μπορει απο 10 λεπτα μπορει μετα απο 2 ωρες μειώνεται η ταχύτητα. Οσο το αφηνω φτανει μεχρι 0 αν τοτε κανω υπομονη για 5 λεπτα αποσυνδεεται ή επανέρχεται στα 20mbps. Αν κανω ρεσταρτ επανερχεται. Στο ρουτερ τωρα. Οταν φτανω τα 50k Crc errors τοτε αρχιζει η μείωση ταχυτητας και καθυστερει. Τα λεω και στην αρχη του post

    - - - Updated - - -

    Ο συγχρονισμος στο ρουτερ ειναι σταθερος αλλωστε αν το βλεπαν αυτο οι της τεχνικης υποστήριξης θα βλεπανε το προβλημα. Μονο στο download το βλεπω και στο ατο ανοιγμα σελιδων διακοπη βιντεο πεφτει η συνδεση σε συνομιλίες κτλπ

  15. #15
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;
    Ωραία αυτά που λέτε και τα "τεχνικά" αλλά το οτι 2 μήνες πήγαινε καλά και τώρα τελευταία πιάνει 0 δεν λέει τίποτα;
    Καλώς ήρθες στον κόσμο της nova φίλε μου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας