Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 91
  1. #31
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Εγώ φίλε μου περιμένω τον κούριερ αυριο να μου φέρει να υπογράψω τα χαρτιά για να κάνω vodafone , όσο για τις καταγγελίες δεν θέλω να ασχολειθώ, ίσως σε μια άλλη χώρα να το έκανα, εδω δε νομίζω να έχει αξία, μάλλον χάσιμο χρόνου είναι. Ίσως κάποτε να γίνουμε σοβαρή χώρα,θέλω ελπίζω.

  2. #32
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδη το ψαχνω μεχρι να ερθει ο τεχνικος,εχω αρχισει να υποψιαζομαι κατι αλλο.Η τα εχει παιξει το ρουτερ η μπορει να υπαρχει θεμα με πορτ σκαν κτλ.Διοτι πριν απο καθε αποσυνδεση βλεπω αυτο στα λογκ.IDS scan parser : tcp port scan: 78.46.91.85 scanned at least 10 ports at 46.246.209.59. (1 of 1) : .Το περιεργο ειναι οτι δεν εχω καποια συσκευη εσωτερικα που να θεωρω οτι εχει φαει κατι οποτε να στελνει και να γινεται επιθεση καθε φορα στην ιπ μου.Επισης τα ξημερωματα πχ δεν υπαρχει κατι συνδεδεμενο πανω ωστε να συμβαινει αυτο.Περιεργα πραγματα.θα δοκιμασω αυριο μονο του το ρουτερ χωρις τιποτα επανω να δω εαν θα εχω τα ιδια θεματα.

    Update1:Τσεκαρωντας τις ip είναι από την hybrid tv του Σκάι και μια άλλη από το fb,οπότε μάλλον τα παίζει το ρουτετ όταν βλέπει το Πορτ σκάν...

    Update2:Για να λεμε και τα καλα,ο κυριος που ηρθε ηταν αψογος διορθωσε και μια βλακεια που υπηρχε στη μπριζα (εφευγε απο εκει ενα ζευγος του συναγερμου που εκανε σαν λουπα) μου αλλαξε και το ρουτερ(διοτι μπορει να υπηρχε θεμα με και με τη συσκευη) και μου ειπε οτι το βλεπεις πως θα παει αλλα νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα.Δεν χρεωθηκα επισκεψη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mephisto : 30-04-20 στις 16:22.

  3. #33
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Χαίρομαι αν έλυσες το πρόβλημα σου, όσο για τη χρέωση μην είσαι σίγουρος αν δεν έρθει ο επόμενος λογαριασμός.

  4. #34
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε διορθώθηκε τίποτα,το άφησα για τεστ χθες να δω εάν θα έχω αποσυνδέσεις και είχα τρεις το βράδυ...Σήμερα αφού πάρω κωδικούς θα αλλάξω το ρουτερ και θα δούμε ...

  5. #35
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Kαλό μήνα φίλε μου.
    Σε παραμυθιάζουν, αδελφέ ούτε με το μόντεμ θα δεις αλλαγή,μακάρι να βγω λάθος αλλά να είσαι προετοιμασμένος για να πας αλλού το γρηγορότερο.
    Κοίτα δω τα λέσια,κάθε μέρα και χειρότερα.

    Modulation Type VDSL2(Vectoring)
    Actual Rate(Up/Down) 4998/40409 kbps-Εδώ βλέπουμε την αποδεκτή ταχύτητα μιας vdsl σύνδεσης.
    Attainable Rate(Up/Down) 31189/49368 kbps-αυτό εδώ το καμάρωνα γιατί ήταν 167000 και ετοιμαζόμουν να ζητήσω 100άρα.
    Noise Margin(Up/Down) 27.4/7.7 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 4.3/10.3 dB
    Output Power(Up/Down) 9.7/12.1 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/193
    Interleave Delay(Up/Down) 0/4 ms
    INP(Up/Down) 0/0.5 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 2/2119
    FEC Errors(Up/Down) 0/23890-Εδώ σε μιάμιση ώρα όλα αυτά,δεν ξέρω αν είναι πολλά αλλά παλιά δεν είχε τόσα ούτε σε βδομάδες.
    HEC Errors(Up/Down) 0/0
    Showtime Start 1 h 28 min 10 s-Εδώ βλέπουμε τη σταθερότητα που παρέχει η γραμμή.

  6. #36
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δε μου λες.. Το g.inp η κ το bitswap στις ρυθμίσεις, είναι ενεργό; Περιέργεια..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagiotis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλό μήνα φίλε μου.
    Σε παραμυθιάζουν, αδελφέ ούτε με το μόντεμ θα δεις αλλαγή,μακάρι να βγω λάθος αλλά να είσαι προετοιμασμένος για να πας αλλού το γρηγορότερο.
    Κοίτα δω τα λέσια,κάθε μέρα και χειρότερα.

    Modulation Type VDSL2(Vectoring)
    Actual Rate(Up/Down) 4998/40409 kbps-Εδώ βλέπουμε την αποδεκτή ταχύτητα μιας vdsl σύνδεσης.
    Attainable Rate(Up/Down) 31189/49368 kbps-αυτό εδώ το καμάρωνα γιατί ήταν 167000 και ετοιμαζόμουν να ζητήσω 100άρα.
    Noise Margin(Up/Down) 27.4/7.7 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 4.3/10.3 dB
    Output Power(Up/Down) 9.7/12.1 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/193
    Interleave Delay(Up/Down) 0/4 ms
    INP(Up/Down) 0/0.5 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 2/2119
    FEC Errors(Up/Down) 0/23890-Εδώ σε μιάμιση ώρα όλα αυτά,δεν ξέρω αν είναι πολλά αλλά παλιά δεν είχε τόσα ούτε σε βδομάδες.
    HEC Errors(Up/Down) 0/0
    Showtime Start 1 h 28 min 10 s-Εδώ βλέπουμε τη σταθερότητα που παρέχει η γραμμή.
    Τα error btw δεν θυμάμαι αν το είπαμε πίσω.. Για 1ώρα είναι ολίγον πολλά.. Η εσωτερική καλωδίωση οκ;
    Μιλάω για τα crc.. Στα fec αν δεν είναι χιλιάδες~εκατομμύρια μη δίνεις σημασία καθώς είναι διορθωμένα λάθη..
    Επίσης το ότι το actual είναι 40 και το ότι ενώ το attainable είναι 49 και δεν μπορεί να το φτάνει, δείχνει πιθανό θέμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #37
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    H εσωτερική καλωδίωση δεν επηρεάζει την κουβέτα μας καθώς όπως έχω πει παίρνω απο το κουτί του οτε με καλώδιο 1,5 μέτρων απο τη μπαλκονόπορτα,χωρις σπλίτερ.
    Η καλωδίωση του σπιτιού είναι αλλαγμένη και δεν παρουσιάζει αλλαγές όταν χρησημοποιείται,θα χρησημοποιηθεί όμως με την καινούρια συνδεση όταν με το καλό γίνει.
    Το attainable φίλε μου απο το 2017 εώς την 18/04/2020 ήταν 167000 σταθερά.Και 49999 D / 4998 UP χωρίς αλλαγές και αποσυνδέσεις,φαντάσου όταν ήθελα να δω αν έγινε κάποιοα διακοπή ρευματος κοιτούσα το μόντεμ και ήξερα πότε έγινε.
    Έχω κάνει πόστ κάπου εδω μέσα πριν 3 χρόνια περίπου σε κάποιο θρεντ που τώρα δεν μπορώ να το βρω, με στατιστικά γραμμής και όλοι μου έλεγαν τι καλή γραμμή και τέτοια.

    update Το βρήκα το θρεντ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...%CE%B7/page100
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panagiotis1974 : 01-05-20 στις 12:02.

  8. #38
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το g.inp η κ το bitswap στις ρυθμίσεις, είναι ενεργό;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #39
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Ναι φίλε και τα δυο είναι τσεκαρισμένα.

  10. #40
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικα κ με το νεο μοντεμ τα ιδια ακριβως.Το μονο καλο ειναι οτι κλειδωνω καλυτερα στα 98,αλλα οι αποσυνδεσεις παραμενουν,επισης σε αυτο το μοντεμ τα λογκ ειναι συνοπτικα κ δεν καταλαβαινεις κ πολλα...

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2_Vectoring
    Actual Rate(Up/Down) 9997/98330 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 42494/115556 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.8/9.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 0.9/5.8 dB
    Output Power(Up/Down) 9.7/12 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 9/2081
    Interleave Delay(Up/Down) 0/7 ms
    INP(Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    Showtime Start 1 h 44 min 20 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/6323
    FEC Errors(Up/Down) 0/12144

  11. #41
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mephisto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα κ με το νεο μοντεμ τα ιδια ακριβως.Το μονο καλο ειναι οτι κλειδωνω καλυτερα στα 98,αλλα οι αποσυνδεσεις παραμενουν,επισης σε αυτο το μοντεμ τα λογκ ειναι συνοπτικα κ δεν καταλαβαινεις κ πολλα...

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2_Vectoring
    Actual Rate(Up/Down) 9997/98330 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 42494/115556 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.8/9.3 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 0.9/5.8 dB
    Output Power(Up/Down) 9.7/12 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 9/2081
    Interleave Delay(Up/Down) 0/7 ms
    INP(Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    Showtime Start 1 h 44 min 20 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/6323
    FEC Errors(Up/Down) 0/12144
    Πολλά crc για μόλις 1 ώρα..
    Έλεγχος στην εσωτερική καλωδίωση Η μέτρηση κατευθείαν στο κατανεμητή..
    Τα υπόλοιπα στατιστικά δείχνουν οκ..
    Ποιο μόντεμ είναι είπαμε;
    Όταν λες αποσυνδέσεις σβήνει μόνο το λαμπάκι internet η και το dsl/broadband;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #42
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    Χαλανδρι.
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.277
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    206/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Nokia
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ειναι το zte H267N,αλλα κ με το προηγουμενο τα ιδια εκανε...Δεν μπορω να το δω πρεπει να το πετυχω την ωρα που το κανει,αν πονταρα θα ελεγα οτι απλα κανει αποσυνδεση χωρις να πεφτει η γραμμη.Ο τεχνικος που ηρθε δεν μετρησε στο κατανεμητη μονο στη μοναδικη μπριζα που εχει το σπιτι.Μου αλλαξε και τη συνδεση με το συναγερμο που ηταν στην ιδια μπριζα,μετρησε ειδε οτι με την αλλαγη επεσε και το att μου αλλαξε κ το μοντεμ.Μου ειπε νομιζω οτι θα εισαι οκ δεν με χρεωσε τιποτα κτλ...

  13. #43
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Ούτε και θα βρεις άκρη φίλε μου,αν δεν έχεις συμβόλαιο ξέρεις τι θα κάνεις για να ηρεμήσει το κεφαλάκι σου.

  14. #44
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Και αλλου να πας,παλι απο το ιδιο dslam θα παιρνεις,παλι η ιδια καλωδιωση του σπιτιου σου θα ειναι.
    Για μενα τραβηγμα ενα καινουργιο καλωδιο απο τον κατανεμητη μεχρι μεσα και δοκιμη,ετσι ειναι το σωστο να γινει.
    Εαν και παλι υπαρχει προβλημα τοτε ειναι εξωτερικο προβλημα και πρεπει να τρεξουν να το διορθωσουν η εταιρια που εχει το dslam.
    Εγω θα σας πω και ενα αλλο που πρεπει να κοιτάξετε,συνεβει σε γνωστο μου πριν απο λιγες μερες.
    Εχει 100αρα στην Nova,το παιδι εχει αρκετα καλη εσωτερικη καλωδίωση αλλα οσο να'ναι καποια crc βγαινουν κατα την διαρκεια της ημερας,20-30 την ημερα.
    Την προηγουμενη βδομαδα στα ξαφνικα ξεκινησε να εχει συνεχωμενα λαθη του τυπου 2000-2500 ανα 5 δευτερολεπτα,αφου εκανε τα παντα στο σπιτι του,αλλαγες καλωδιων,restart router,reset router,μεχρι και το ρουτερ το εβαλε απευθειας πανω στον κατανεμητη,πηρε τηλεφωνο στην τεχνικη υποστήριξη.
    Επεσε πανω σε ενα "διαβασμενο" παιδι,οχι σαν τους κλασσικούς που οτι τους μαθαινουν το λενε στον πελατη........μετα απο λιγο ψαξιμο το παιδι βρηκε οτι το username του modem router του βρισκοταν σε spam list με αποτελεσμα να στελνουν συνεχομενα πακετα στο modem μεχρι να μπουκώσει.
    Εν τελει ο τεχνικος το εβγαλε απο την spam list,το εβγαλε απο το ρευμα το παιδι για 5 λεπτα και τελειωσε εκει το θεμα.
    Μεχρι σημερα ολα καλα στην γραμμη με τα κλασσικα 20-30 crc την ημερα.
    Για μενα καντε ενα τηλεφωνο και ρωτηστε το αυτο,δεν εχετε να χασετε τιποτα απολύτως εκτος απο τον χρόνο αναμονής


    Υ.Γ Οταν τον ρωτησε πως μπορει να εγινε αυτο,του ειπε οτι ειναι αρκετοι παραγωντες που μπορει να το κανουν αυτο,τα ποιο κοινα ειναι απο παραξενα διαφημιστικά mail μπορει να λαβουμε και απο cookies που μπορει να αποδεχτούμε.

  15. #45
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αλλου να πας,παλι απο το ιδιο dslam θα παιρνεις,παλι η ιδια καλωδιωση του σπιτιου σου θα ειναι.
    Για μενα τραβηγμα ενα καινουργιο καλωδιο απο τον κατανεμητη μεχρι μεσα και δοκιμη,ετσι ειναι το σωστο να γινει.
    Εαν και παλι υπαρχει προβλημα τοτε ειναι εξωτερικο προβλημα και πρεπει να τρεξουν να το διορθωσουν η εταιρια που εχει το dslam.
    Εγω θα σας πω και ενα αλλο που πρεπει να κοιτάξετε,συνεβει σε γνωστο μου πριν απο λιγες μερες.
    Εχει 100αρα στην Nova,το παιδι εχει αρκετα καλη εσωτερικη καλωδίωση αλλα οσο να'ναι καποια crc βγαινουν κατα την διαρκεια της ημερας,20-30 την ημερα.
    Την προηγουμενη βδομαδα στα ξαφνικα ξεκινησε να εχει συνεχωμενα λαθη του τυπου 2000-2500 ανα 5 δευτερολεπτα,αφου εκανε τα παντα στο σπιτι του,αλλαγες καλωδιων,restart router,reset router,μεχρι και το ρουτερ το εβαλε απευθειας πανω στον κατανεμητη,πηρε τηλεφωνο στην τεχνικη υποστήριξη.
    Επεσε πανω σε ενα "διαβασμενο" παιδι,οχι σαν τους κλασσικούς που οτι τους μαθαινουν το λενε στον πελατη........μετα απο λιγο ψαξιμο το παιδι βρηκε οτι το username του modem router του βρισκοταν σε spam list με αποτελεσμα να στελνουν συνεχομενα πακετα στο modem μεχρι να μπουκώσει.
    Εν τελει ο τεχνικος το εβγαλε απο την spam list,το εβγαλε απο το ρευμα το παιδι για 5 λεπτα και τελειωσε εκει το θεμα.
    Μεχρι σημερα ολα καλα στην γραμμη με τα κλασσικα 20-30 crc την ημερα.
    Για μενα καντε ενα τηλεφωνο και ρωτηστε το αυτο,δεν εχετε να χασετε τιποτα απολύτως εκτος απο τον χρόνο αναμονής


    Υ.Γ Οταν τον ρωτησε πως μπορει να εγινε αυτο,του ειπε οτι ειναι αρκετοι παραγωντες που μπορει να το κανουν αυτο,τα ποιο κοινα ειναι απο παραξενα διαφημιστικά mail μπορει να λαβουμε και απο cookies που μπορει να αποδεχτούμε.
    Ε; Meaning;
    Spam list, διαφημιστικά mail και error;
    Καμία σχέση; Λέω εγώ τώρα δλδ...
    Και το άρχισες καλά στην αρχή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας