Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,
    έχω ένα wifi repeater/bridge πρίζας TP-LINK TL-WA860RE V1το οποίο το ξέθαψα απο την ντουλάπα για να χρησιμοποιηθεί σαν bridge σε ένα streaming box.
    Όλα καλά, αναβάθμισα το εργοστασιακό firmware, το σετάρισα, δούλεψε ΟΚ αλλά με έβαλε ο διάολος να την δώ χάκερ και ω τι σύμπτωση βρήκα openwrt 18.06.8 σε αυτή την σελίδα.

    Διαβάζοντας την συμπέρανα ότι θα μπορούσα να κάνω μια δοκιμή με αυτό το firmware κι αν δεν μου έκανε να γυρίσω πίσω στο εργοστασιακό. Αν δείτε δεν αναφέρει τίποτα παράξενο πχ με jtag, TTL κτλ οπότε σκέφτηκα ότι είναι στις δυνατότητες μου.

    Το openwrt 18.06.8 firmware μπήκε εύκολα και αφού έφαγα κανένα δίωρο για να το σετάρω να παίξει, χωρίς αποτέλεσμα, να το πούμε κι αυτό αποφάσισα να γυρίσω στο αρχικό του.

    Δοκίμασα να περάσω το εργοστασιακό και μετα το upload μου πετά μήνυμα λάθους
    Κώδικας:
    The uploaded image file does not contain a supported format. Make sure that you choose the generic image format for your platform.
    οπότε και αρχίζω να ψάχνω και να ιδρώνω. Πρώτα πέφτω σε αυτή την σελίδα και μετά σε αυτή που λέει κάτι για sysupgrade -F οπότε και έμπλεξα τα μπούτια μου εντελώς.

    Μπορεί να βοηθήσει κανείς ώστε να γυρίσω πίσω χωρίς να το μπρικάρω; έχει κανείς έτοιμο firmware για revert;
    Αυτό το sysupgrade -F γίνεται απο SSH με το εργοστασιακό firmware χωρίς ματσακονιές;
    Σε αυτό το λινκ γράφει κάτι για
    Κώδικας:
    dd if=<original_file> of=tplink.bin skip=257 bs=512
    και παγώνει η ψυχή μου γιατί έτσι ξέκανα ένα 1043nd στην αρχή της καραντίνας.

    Βοήθεια!

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή κανένας δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα, κάνεις το παρακάτω με δική σου ευθύνη.
    Πως να γυρίσεις στο εργοστασιακό της TP-link.


    Σε περίπτωση που μπρικάρει το ρούτερ - ριπτιτερ δουλεύει σχεδόν με όλα της tp-link.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Κατάφερα και το μπρικάρισα ακολουθώντας συμβουλές απο το site τους!!! με sysupgrade -F

    Αυτός εδώ λέει ότι
    Κώδικας:
    Unlike other routers, there is no way to boot the repeater into a recovery mode where it keeps checking a TFTP server with the firmware, so the only way of fixing it was opening the case and connecting a USB to serial cable to the board.
    στη συνέχεια το άνοιξα και είδα ότι τα pad γαι το TTL που έχει είναι όση η μύτη της βελόνας. Θα δοκιμάσω αφού έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

    ΥΓ. Αν έβλεπα το δευτερο βιντεάκι λίγες μέρες πριν ίσως δεν πετούσα στα σκουπίδια ένα ρούτερ 1043ND που είχε παρόμοια θέματα.
    ΥΓ2 Πάίζω και μαθαίνω (με κόστος)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας