Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Question
    Την όμορφη Καλημέρα μου σε όλους τους συμφορουμίτες !

    Έχω έναν εκτυπωτή της HP officejet 6500 στον οποίο μου χάλασε το τροφοδοτικό!!!

    (έχω ήδη παραγγείλει ένα από ebay αλλά μάλλον θα αργήσει. Είχα σχετική ενημέρωση από τον προμηθευτή)

    Ωστόσο μια που έτσι και αλλιώς σε αυτές τις καταστάσεις εγκλισμού, αδειάζουμε τις αποθήκες μας, είπα να ξεθάψω έναν άλλο εκτυπωτή παλιό που βρισκόταν στην αποθήκη μου. Θεωρούσα ότι δεν θα ταίριαζε το βύσμα του τροφοδοτικού αλλά ΤααταααΑαα! το βύσμα είναι ίδιο! (βλέπε και φωτό αν καταφέρω να την ανεβάσω)Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hp officejet 6550 and hp officejet pro K5400.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  248,5 KB 
ID: 214255

    Βλέπω στα στοιχεία του τροφοδοτικού μου... Έστω Α ο εκτυπωτής που θέλω να χρησιμοποιήσω και Β ο παλιός με το τροφοδοτικό που λειτουργεί.

    Στον Α εκτυπωτή έχω: Output: 32V 1560 mA
    Στον Β εκτυπωτή έχω: Output: 32V 2500 mA } βλέπε και σχετική φωτό (αν καταφέρω να την ανεβάσω)
    Δηλ. ίδια V - Διαφορετικά mA κατά 2500 - 1560 = 940 mA

    Η ερώτησή μου λοιπόν είναι και απευθύνομαι μόνο σε αυτούς που σίγουρα γνωρίζουν... θέλω να πω, απαντήσεις του στυλ, " καλύτερα μην το δοκιμάσεις " δεν χρειάζεται καν να τις γράψετε! : Με την προϋπόθεση ότι δεν θέλω να προκαλέσω βλάβη στον εκτυπωτή Α, είναι ασφαλές να δοκιμάσω να βάλω το τροφοδοτικό του εκτυπωτή Β ( 2500 mA ) στον εκτυπωτή Α, ώστε να τον βάλω να δουλέψει, έστω για μερικές μόνο εκτυπώσεις;

    θυμάμαι: πολύ παλαιότερα σε μια άσχετη περίπτωση, όταν σπούδαζα κάποιος είχε πει ότι η τάση ( τα V ) πρέπει να είναι ίδια, τα αμπέρ ( A ) ρυθμίζονται από την ζήτηση της συσκευής! ( για αυτό και το Thread, διαφορετικά ίσως να μην το δοκίμαζα καν )
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails hp 0957-2271 and hp 0957-2093.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι με το μάτι δε γίνεται δουλειά. Πως ξέρεις ότι η πολικότητα είναι ίδια; Πως ξέρεις ότι οι έξοδοι είναι ίδιες; Αν είναι δεξία το -/+ ή στη μέση ας πούμε; Σε αυτά τα proprietary βύσματα δε παίρνεις ρίσκα. Μετράς με πολύμετρο και μετά πράττεις.

    Επίσης με χαλασμένο τροφοδοτικό, πως ξέρεις ότι δεν έχει χαλάσει ήδη και ο εκτυπωτής;

    Κατά τα λοιπά, ναι, το voltage σε ενδιαφέρει να είναι το ίδιο και τα Αmps, τα ίδια ή περισσότερα. Το σύστημα θα τραβήξει αυτό που θέλει.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μα και το βυσματάκι είναι διαφορετικό, έχει σε διαφορετικό σημείο την εγκοπή
    Σύμφωνα με αυτά που λεεί πάνω στο τροφοδοτικό τα πιν είναι τα ίδια απο άποψη + και -

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    V = τάση = ιδανικά θέλεις να είναι η ίδια (ok).
    A/mA = ένταση = θέλεις να είναι τουλάχιστον ίση (ή ακόμα καλύτερα μεγαλύτερη...) με αυτό που χρειάζεται το φορτίο, (πάλι ok).
    Τα περισσότερα A/mA δεν σε πειράζουν, απλώς έχει μεγαλύτερη ισχύ το παλαιό τροφοδοτικό.
    Το φορτίο (ο εκτυπωτής) απλώς θα τραβήξει όσο ρεύμα χρειάζεται για την λειτουργία του.
    Ο νεώτερος εκτυπωτής έχει μικρότερο τροφοδοτικό απλώς γιατί καίει λιγότερο.
    Τα λιγότερα A θα σε πείραζαν γιατί δεν θα μπορούσε το τροφοδοτικό να δώσει ικανό ρεύμα.
    Αν υποθέσουμε ότι μπορείς να επιβεβαιώσεις πολικότητα,
    και πιάνουν τα χέρια σου με το κολλητήρι μια χαρά θα παίξει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @K1m0n, @sdikr, @psolord Σας ευχαριστώ όλους πολύ και υποκλίνομαι!!!

    όντως δεν είχα παρατηρήσει την μικρή διαφορά της εγκοπής στο βύσμα!

    ...αλλά κολλητήρι; γιατί κολλητήρι; Εδώ θα παίξει μάλλον χειρουργική επέμβαση με αφαίρεση της "περιττής" εγκοπής στο μπλε φυσάκι. Έχω ένα μίνι τροχό απομίμηση Dremel από τα Lidl...
    ( παραθέτω και φωτό για να σιγουρευτούμε ότι μιλάμε για το ίδιο - βλέπε κόκκινο οβάλ στη φωτό )Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hp officejet 6550 and hp officejet pro K5400_small.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  139,1 KB 
ID: 214267

    Μένει μόνο το θέμα που ανέφερε, ορθώς ομολογουμένως, ο φίλος και συμφορουμίτης psolord
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Επίσης με χαλασμένο τροφοδοτικό, πως ξέρεις ότι δεν έχει χαλάσει ήδη και ο εκτυπωτής; ...
    Αλλά αν ήμουν τόσο γκαντέμης, τί να πω; Game Over πάμε για νέο εκτυπωτή! ...Αλήθεια ποιο μοντέλο προτείνετε; όλοι μου λένε για INK tank της Epson (...ξεμπερδεύεις μια για πάντα με τα μελανάκια! ισχύει; )

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ναι αυτή είναι η εγκοπή, λογικά αν το κόψεις θα είσαι οκ
    Το κολλητήρι θα χρειαστεί αν πεις να αλλάξεις τα βύσματα.

    Αν έχεις ενα πολύμετρο μετράς να δεις αν το τροφοδοτικό δίνει σωστά το ρεύμα

    Για τους epson υπάρχει σχετική συζήτηση στο φόρουμ μαζί με μοντέλα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας