Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Χαιρετώ την κοινότητα.

    Υπάρχουν οι σκέψεις που αναφέρονται στον τίτλο του νήματος.

    Κάποια δεδομένα που δεν μπορούν να αλλάξουν είναι τα εξής:

    - Μια καλή τηλεόραση 50άρα Plasma Panasonic 1080p/24/50/60 (αυτή δεν αλλάζει)

    - Σύστημα ήχου που παίρνει είσοδο από αναλογικό στερεοφωνικό (2κάναλο) RCA καλώδιο (αυτό θεωρητικά κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει αλλά θεωρώ ότι για αρκετούς λόγους δεν είναι προτεραιότητα / της στιγμής)

    - Τοπικό δίκτυο ενσύρματο gigabit LAN με ένα NAS (αυτά επίσης δεν αλλάζουν)

    - Ένα standalone FullHD 1080p media player (Netgear HD Media Player NTV550).

    Αυτό είναι που επιδιώκω να αντικαταστήσω, υπερκεράσω, αναβαθμίσω κλπ.

    Θεωρώ λοιπόν αρκετά έως πολύ σημαντικό, η όποια λύση να έχει look & feel τέτοιου standalone media player.

    Τί εννοώ:

    α. Να στηθεί μια φορά και μετά να μην το πειράξω (σχεδόν) ποτέ.

    β. Μετά το 1ο στήσιμο, να χειρίζεται πλήρως από ένα τυπικό IR τηλεχειριστήριο (με απτά κουμπιά, όχι touch screen).

    γ. Με ένα πάτημα κουμπιού από το τηλεχειριστήριο να ανοίγει/κλείνει (έστω κι αν δεν είναι κανονικό shut down αλλά είναι κάποιο είδος suspend/sleep κλπ.) και μάλιστα αρκετά έως πολύ γρήγορα (π.χ. κάτω από 5 βία 10 sec).

    δ. Να μπορεί να παίζει στην τηλεόραση YouTube.

    ε. Να μπορεί να παίζει στην τηλεόραση Netflix (και ό,τι άλλο σχετικό ίσως χρειαστεί στο μέλλον π.χ. Amazon Prime, Hulu, Disney+ κλπ.).

    στ. Να μπορούν να αγοραστούν όλα αυτά μέσω ηλεκτρονικού μαγαζιού που να έχει φυσική παρουσία στην Θεσσαλονίκη για πιθανότητα DOA/RMA κλπ. (στη χειρότερη στην ΑΘήνα, αλλά να τονιστεί αυτό).

    Σκέφτομαι λοιπόν ότι έχω τις εξής πιθανές δυνατότητες (χωρίς να ξέρω αν θα δουλέψουν όλες):

    1. Google Chromecast ultra 4K (που έχει και ethernet) + χειρισμός με smartphone (δυστυχώς αναγκαστικά). Βέβαια θα με χαλάσει πολύ αυτό, όπως και το ότι δεν θα μπορώ να δώσω ήχο στο στερεοφωνικό μου.

    2. Υπάρχον παλαιό laptop (που χρησιμοποιείται πλέον μόνο στις διακοπές χριστουγέννων, πάσχα και καλοκαιριού) με Sandy Bridge Mobile i3-2310M (Intel HD Graphics 3000) 2C/4T, nVidia 525M, 8GB RAM, Samsung SATA SSD, 100Mbps ethernet, HDMI έξοδο, στερεοφωνικό mini jack εξόδου, θύρες USB 2.0 & 3.0, Windows 10 Pro + Kodi (για Windows) + κάποιο USB IR ή bluetooth dongle (αν και έχει bluetooth το laptop) + ένα σχετικό τηλεχειριστήριο. (υπόψιν ότι το laptop όταν χρησιμοποιεί την HDMI έξοδο μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο την discrete nVidia 525M και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτήν του Sandy Bridge). Εδώ δεν ξέρω πόσο "άμεσα" θα μπορεί να ανοιγοκλείνει το laptop από suspend όπως και το αν και κατά πόσο θα ψιλοζεσταίνεται (η discrete nVidia το ζεσταίνει αρκετά και το καλοκαίρι ειδικά φτάνει σχετικά εύκολα τους 80C οπότε ξεκινάει και το CPU throttling).

    3. Κάποιο Android TV Box που να πληρεί όλες τις προϋποθέσεις που αναπτύχθηκαν παραπάνω. Εδώ με προβληματίζει ότι όλοι αυτοί οι τσιγκούνηδες ενώ έχουν έξοδο αναλογική ήχου, αυτή είναι A/V 3 σε 1 (2 κανάλια ήχου + εικόνα composite, δηλαδή 3πλο mini jack που θα βγάλει μέσω καλωδίου 3 RCA, κίτρινο συν τα 2 του ήχου) και δεν περιλαμβάνουν το σχετικό καλώδιο μέσα στη συσκευασία. Και ενώ στο 2πλο mini jack (μόνο για 2 κανάλια ήχου) ξέρω ότι η σειρά των καναλιών στο βύσμα είναι standard, δεν γνωρίζω αν συμβαίνει αυτό και στο 3πλο mini jack, και συνεπώς μπορεί να έχω πρόβλημα. Εδώ ξέρω ότι υπάρχουν ακόμα και αρκετά ακριβά (αλλά καλά) TV Boxes (π.χ. Zidoo) αλλά πού τα βρίσκεις;

    4. Λύση HTPC. Είχα την τύχη στις διακοπές των χριστουγέννων να φτιάξω ένα καινούριο PC (αναγκαστικά, long story το γιατί) για τους γονείς κάτω στην Αθήνα. Και επιλέχθηκε η εξής λύση: Intel NUC 8 I3-8109U 2C/4T, 2x8=16GB RAM DDR-4 2400, SSD Samsung SATA 850 Pro 512GB (αυτός υπήρχε ήδη). Λοιπόν το μηχανάκι αποδείχθηκε πολύ ισχυρό, αλλά και πολύ αθόρυβο και κρύο ακόμα και κάτω από load. Σκέφτομαι λοιπόν μια τέτοια λύση (με έναν μικρότερο 250άρη SSD, ίσως και NVme M2) + Kodi + IR τηλεχειριστήριο (το μηχανάκι έχει IR receiver μπροστά, και ρυθμίζεται από το BIOS). Εδώ βέβαια θα πρέπει να επιλέξω και "υπόβαθρο" για το Kodi (Windows 10 Pro ή Libreelec).

    Λοιπόν αυτές είναι οι σκέψεις μου και οι ανησυχίες μου για κάθε περίπτωση, για τις οποίες με ενδιαφέρει η γνώμη σας.

    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λύση 3, ένα καλό Android TV Box
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Λύση 3 και αν θέλεις Netflix HD τότε οι επιλογές είναι η εξής μία xiaomi mi box
    άλλη λύση είναι και ενα xbox, αλλά κάνει θόρυβο

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μεγάλη κουβέντα άνοιξες.

    Αν θες >1080p σε υπηρεσίες netflix/prime/etc θες αναγκαστικά certified tv box/player,
    (με "android tv", όχι σκέτο android) λόγω DRM.
    Που θα είναι (και θα παραμείνει) κλειδωμένο.
    Το ίδιο αν θες όλα αυτά να παίζουν με τα επίσημα apps της κάθε υπηρεσίας,
    χωρίς να πρέπει να παιδεύεσαι με τα plugins του kodi (που σήμερα παίζουν, αύριο όχι).
    Επιλογές:
    xiaomi box S (το EU/global, όχι της Κινέζικης αγοράς), το πλέον vfm,
    ή τα διάφορα της amazon (fire stick κλπ),
    ή nvidia shield.
    + ότι άλλο δεν θυμάμαι τώρα...
    Σε ότι αφορά τις υπηρεσίες τύπου netflix θα παίξουν super.
    Με το kodi έτσι-κι-έτσι.
    Κλειδωμένα είναι, οι δυνατότητες κόψε-ράψε είναι περιορισμένες.

    Αλλιώς, προσωπικά, θα πήγαινα σε κάποιο sbc με linux/kodi.

    Πρόσφατα, λόγω netflix αναγκάστηκα να αποστρατεύσω το δικό μου (pi3+ με libreelec),
    γιατί δυστυχώς στο netflix μέχρι 720p πήγαινε και αυτό ιδρώνοντας.
    Πήγα σε odoroid N2 + coreelec + minix remote + usb dvb-t tuner.
    Έχει ακόμα προβλήματα νεότητος,
    αλλά παίζει πολύ καλά και μπορεί netflix (με software decryption) μέχρι 1080p.

    Διάβασε μία εδώ.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εγώ είμαι οπαδός του Chromecast, κυρίως λόγω της απλότητας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λύση 3 και αν θέλεις Netflix HD τότε οι επιλογές είναι η εξής μία xiaomi mi box
    άλλη λύση είναι και ενα xbox, αλλά κάνει θόρυβο
    NVidia Shield όχι;
    Ανυπόγραφος

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι οπαδός του Chromecast, κυρίως λόγω της απλότητας.



    NVidia Shield όχι;
    Είναι ακριβό ρε συ, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει όποτε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη

  7. #7
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Η συσκευή που χρειάζεσαι λέγεται Apple TV.
    OK boomer

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συσκευή που χρειάζεσαι λέγεται Apple TV.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    2020 έχουμε. Καιρός ο WAn να δοκιμάσει μια νέα εμπειρία
    OK boomer

  10. #10
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως στηρίζω.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας